نامه سرگشاده به رياست سازمان نظام پزشکی
ساعت ۳:٥۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ آبان ۱۳۸٥   کلمات کلیدی:

هیئت مدیره انجمن پزشکان عمومی کرج هفته گذشته نامه ذیل را در اعتراض به وضعیت این قشر از پزشکان خطاب به آقای دکتر صدر ریاست محترم سازمان نظام پزشکی ارسال نمودند:

ریاست محترم کل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران

برادر ارجمند ، جناب آقای دکتر سید شهاب الدین صدر

 

سلام علیکم

            احتراماً از آنجائیکه پزشکان عمومی با قریب به هفتاد هزار نفر عضو اجباری سازمان نظام پزشکی ج.ا.ا ، از کمترین حمایت دولتی برخوردار بوده و علیرغم تشبیه آنان به عمود خیمه سلامت کشور ، هیچ توجهی به مشکلات و مسائل ( علمی صنفی ) آنان نمی گردد ، مطالبی را به عرض حضرتعالی که مسئول حمایت صنفی از این قشر هستید ، می رسانیم .

عرصه سلامت ، میدان ارائه خدمات سلامت و پزشکی   بوده و عاملین اجرایی آن بصورت زنجیر وار در یک روند تعریف شده به ارائه  آن می پردازند . علی القاعده ، نقطه شروع آن زنجیره عظیم ، پزشکان و بالاخص پزشکان عمومی می باشند . پزشکان عمومی بعنوان پزشکان خانواده (  Family physicians ) و پزشکان مراقبت اولیه سلامت ( Primary Health Care providers ) اولین محل تماس (  First Contact ) شهروندان بیمار و سالم با بدنه بخش سلامت می باشند.

در یک نگاه کلان ، علی الاصول ، سازمان نظام پزشکی بایستی با ایفاء نقش حمایتی خود ، همه گروهها و اعضاء جامعه پزشکی ( پزشکان و پیراپزشکان ) را بدون توجه به نوع حرفه میزان تحصیلات نوع تخصص میزان رتبه کارشناسی و مهارت ، بطور بیطرفانه مورد توجه قرار دهد . آنچه می توانست این آرمان مقدس را در قالب قانون جامه عمل بپوشاند ، تعیین سهمیه متناسب با تعداد اعضاء و میزان تأثیر آنان در سلامت مردم در مراکز تصمیم گیری ( شورای عالی نظام پزشکی ) بود .

این موضوع مهم که در یکی از پیش نویس های قانون جدید نظام پزشکی ، پیش بینی شده بود ، در کمیته ویژه اصلاح قانون به بهانه های مختلف ، کنار گذاشته شد . اینک پزشکان عمومی که در دریایی از مشکلات اقتصادی و اجتماعی دست و پا می زنند ، به مانند بیماران لاعلاج ، کاملاً  از درمان خود مأیوس شده اند . آنان از مصرف دارویی مثل انتخابات نظام پزشکی اجتناب کرده و دست یاری پرستاری ، همچون کرسی های شورای عالی نظام پزشکی را رد می کنند . در این شرایط بحرانی و  بر اساس قانون جدید ، کرسی های پزشکان در شورای عالی یک کاسه لحاظ شده است که این امر در یک فضای رقابتی نابرابر ، پزشکان متخصص و فوق تخصص را صاحب آن سهمیه مشترک نموده است .

جناب آقای دکتر صدر ،

از زمان تشکیل سازمان و همچنین در دوره تصدی جدید شما ، سازمان با استفاده  از جمعیت کثیر پزشکان عمومی و با هزینه از جیب آنان ( حق عضویت ) خط مشی و اقدامات خود را در تأمین منافع پزشکان متخصص قرار داده و از نیم نگاهی به منافع بر حق اطباء عمومی دریغ نموده است . سازمان نظام پزشکی در خصوص مسائل ذیل و صدها موضوع دیگر هیچ گونه اقدام جدی ننموده است .

1- تنظیم تعداد پزشکان عمومی به جمعیت کشور در نظام سلامت تعریف شده .

 2- بیکاری گسترده پزشکان عمومی .

3- تبلیغ متخصص گرایی از رسانه های گروهی بر خلاف اصول علمی و منافع ملی .

 4- محدودیت های غیر علمی و غیر اصولی تجویز دارو و درخواست پاراکلینیک توسط پزشکان عمومی از سوی سازمانهای بیمه گر .

 5- استثمار پزشکان عمومی در بخش های اورژانس بیمارستانهای غیر دولتی و خصوصی و درمانگاههای شبانه روزی و خیریه.

 6- برخورد تحقیر آمیز سازمانهای بیمه گر با پزشکان عمومی .

 7-  تعیین سقف نسخ برای پزشکان عمومی از سوی سازمانهای بیمه گر درمانی .

8- نحوه پرداخت مالیات بر درآمد پزشکان عمومی .

9- مشکلات اطباء عمومی با شهرداری ها .

10- تنظیم استقرار اطباء عمومی در مناطق و محلهای مختلف شهری و روستایی بر اساس جمعیت محل .

 11- کارشناسی علمی در خصوص موقعیت پزشک عمومی در نظام ارجاع و پزشکی خانواده .  

12- تعیین منصفانه تعرفه های خدمات پزشکان عمومی با رعایت فاصله عادلانه آن بین آنان و اطباء متخصص و فوق تخصص ( افزایش 14/9 درصدی در سال 85 ) ؟  

13- افزایش فاصله عمیق طبقاتی بین پزشکان عمومی و پزشکان متخصص و فوق تخصص .

تعداد کم  دستور جلسات شورای عالی در خصوص پزشکان عمومی و طرحهای اندک معاونت های سازمان در مورد اطباء عمومی ، مؤید ادعای ماست .

برگزاری چند سمینار علمی بی هدف و صرفاً در جهت کسب امتیاز بازآموزی دردی از دردهای پزشکان عمومی را کم نمی کند . آنان به عنوان گلهای

 

 

 

 

 

  سرسبد مردم ایران که با میلیاردها تومان هزینه از بیت المال به این شغل دست یافته اند ، در مقابل چشمان شما و سایر مسئولین پرپر می گردند . و این

 در حالیست که پزشکان عمومی در خارج از این شغل می توانستند منشاء هزاران تحول مثبت در وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی و غیر دولتی باشند .

جناب آقای رئیس ،

انتظار می رود ، در صورت تداوم چنین وضعیت تبعیض آمیزی که خود مانع جدی در مبارزه با فقر و فساد نیز می باشد ؛ پزشکان عمومی نیز به مانند گروه پرستاری ، گم شده خود را در جای دیگری جستجو کرده و نظام دیگری را برای خود تعریف و از طریق مجلس شورای اسلامی دنبال سازمان صنفی مستقل و مختص به خود ، باشند .

این شاخه از انجمن پزشکان عمومی ایران ، ضمن توصیه اکید به جدی گرفتن این موضوع از طرف دلسوزان سازمان نظام پزشکی ، جهت برون رفت از این شرایط بحرانی و اسف بار بخشی از پیشنهادات خود را به اطلاع عالی می رساند :

1-   انجمن پزشکان عمومی ایران ، با تمامی اشکالات آن در اساسنامه ، فعلاً بهترین مرجع کارشناسی در خصوص مسائل پزشکان عمومی بوده و ما حمایت آنرا از سوی نظام پزشکی الزامی می دانیم .

2-   انجمن پزشکان عمومی ایران با هفتاد هزار عضو بالقوه و قریب به هفت هزار عضو رسمی ، شایسته اسکان در یک اتاق 6 متر مربعی نیست . ما واگذاری محل مکفی به آن را ، حداقل خدمت سازمان نظام پزشکی به هفتاد هزار پزشک عمومی مظلوم می دانیم .

3-   پیشنهاد می کنیم کمیته ویژه ایی به نام کمیته پزشکان عمومی ، تحت نظارت مستقیم حضرتعالی ، که محلی برای کارشناسی تخصصی در مورد علم طب عمومی و پزشکان عمومی باشد  ، تشکیل تا مسائل و مشکلات پزشکان عمومی ریشه یابی گردد. بدیهی است اعضاء این کمیته بایستی از بین خوش فکرترین پزشکان عمومی کشور انتخاب گردد .

4-   جهت رفع تبعیض و گسترش عدالت در جامعه پزشکی ، توصیه می کنیم اتاق فکر نظام پزشکی  در درون معاونتی به نام معاونت برنامه ریزی و مطالعات استراتژیک ، تشکیل گردد تا بتواند  ضمن کمک به حل مشکلات اطباء عمومی ، در تنظیم روابط عادلانه بین اعضاء جامعه پزشکی عضو سازمان نظام پزشکی مثمر ثمر واقع شود .

5-   جهت تسهیل در مدیریت بر سازمان نظام پزشکی پیشنهاد می کنیم ، قائم مقامی از بین پزشکان عمومی جوان و پر انرژی که تنها شغل ایشان کمک به حضرتعالی در اداره سازمان باشد ، تعیین نمائید ، تا اصلاحات مورد نظر مقام معظم رهبری ( مبارزه با فقر ، فساد و تبعیض ) محقق و منویات حضرتعالی در راستای کمک به حل مشکلات قشر عظیم و تحت ستم پزشکان عمومی به مرحله اجرا در آید .

 

 

دکتر سید علی طبیب زاده

رئیس هیأت مدیره انجمن پزشکان عمومی کرج

 

رونوشت :

1-       دفتر مقام معظم رهبری جهت استحضار  

2-       جناب آقای دکتر احمدی نژاد - ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران جهت استحضار

3-       جناب آقای دکتر حداد عادل - رئیس محترم مجلس شورای اسلامی جهت استحضار

4-       جناب آقای دکتر باقری لنکرانی وزیر محترم بهداشت و درمان آموزش پزشکی جهت استحضار

5-       جناب آقای مصری وزیر محترم رفاه و تأمین اجتماعی جهت استحضار

6-       جناب آقای دکتر علویان معاون محترم سلامت وزارت بهداشت جهت استحضار

7-       جناب آقای دکتر امیدوار رضایی - رئیس محترم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی جهت استحضار

8-       شورای عالی نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران جهت استحضار

9-       رئیس محترم انجمن پزشکان عمومی ایران جهت استحضار

10-   جناب آقای دکتر فاضل رئیس محترم فرهنگستان علوم پزشکی ایران جهت استحضار

11-   جناب آقای دکتر صداقت رئیس محترم نظام پزشکی کرج جهت استحضار

12-   شعب انجمن پزشکان عمومی ایران در سراسر کشور جهت استحضار


 
ساعت ٦:۳٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۸ آبان ۱۳۸٥   کلمات کلیدی:

به نام خدا

جلسه هیئت مدیره انجمن پزشکان عمومی کرج در تاریخ یکشنبه ۷/۸/۸۵ برگزار گردید.

در این جلسه مقرر شد نامه ای خطاب به آقای دکنر صدر نوشته و طی آن از بی توجهی سازمان نظام پزشکی به وضعیت شغلی و معیشتی پزشکان عمومی انتقاد شود .

همچنین مقرر شد تا خط ارسال sms اختصاصی انجمن تهیه و از آن جهت اطلاع رسانی بهتر به پزشکان استفاده شود.