طرح پزشک خانواده شهری در کهگیلویه و بویراحمد کی اجرا می‌شود؟
ساعت ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ آبان ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

خبرگزاری ایسنا

عضو ستاد اجرایی طرح پزشک خانواده شهری کهگیلویه وبویراحمد گفت: زمان اجرای رسمی طرح پزشک خانواده شهری در این استان مشخص نیست.

لطف‌الله افروشته در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کهگیلویه وبویراحمد، افزود: اجرای این طرح زمانی مشخص خواهد شد که دانشگاه علوم پزشکی آمادگی خود را برای اجرای این طرح به وزارت بهداشت اعلام کنند و وزارت بهداشت به همراه بیمه‌ها با حضور در استان و بررسی زیرساخت‌ها و مهیا شدن شریط لازم، طرح رسما آغاز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این طرح که در شهرستان‌های بویراحمد، گچساران وگهکیلویه اجرا خواهد شد، بالغ بر 300هزار نفر از جمعیت استان را تحت پوشش خود قرار می‌دهد که از زمان آغاز ثبت‌نام مردم تاکنون 40هزار نفر با ارائه مدارک مورد نیاز در این طرح ثبت‌نام کردند.

عضو ستاد اجرایی طرح پزشک خانواده شهری کهگیلویه وبویراحمد تصریح کرد: به 120 پزشک عمومی در این طرح نیاز داریم که 95 پزشک برای ارائه خدمات به مردم در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند.

افروشته با بیان اینکه 4 درصد خانوارهای ایرانی 40 درصد درآمد خود را صرف هزینه‌های بهداشتی می‌کنند، کاهش هزینه‌های سلامت افراد را از مهمترین اهداف اجرای طرح پزشک خانواده شهری بیان واظهار کرد: برقراری عدالت در سلامت در بین استان‌ها، شهرستان‌ها ومردم، مستند شدن کلیه سوابق وتاریخ سلامت افراد در پرونده الکترونیکی، به روز شدن آمار بیماری‌ها و نحوه مراقبت وپیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها در سراسر کشور از دیگر اهداف این طرح است؛ ضمن اینکه اجرای این طرح کمک شایانی به افراد کم بضاعت خواهد کرد.

وی عنوان کرد:عدم تمایل پزشکان متخصص وفوق تخصص برای ثبت‌نام در این طرح به دلیل عدم اطمینان به بیمه‌ها و ناتوانی بیمه‌ها در پرداخت به موقع سرانه آنها ازمهمترین مشکلات پیش رو برای اجرای این طرح است.

عضو ستاد اجرایی طرح پزشک خانواده شهری کهگیلویه وبویراحمد ادامه داد: با توجه به رایگان بودن هزینه‌های درمانی بیماران در این طرح، تأمین منابع مالی بیمه‌ها و اینکه پول باید در اختیار بیمه‌ها قرار گیرد تا بیمه‌ها بتوانند سرانه پزشکان را تأمین کنند بسیار مهم است و دغدغه ما این است که چقدر از این منابع مالی تأمین می‌شود.

افروشته در پایان با اشاره به اینکه 6 داروخانه در شهر یاسوج برای شرکت در این طرح وارائه خدمات به مردم اعلام آمادگی کردند، تأکید کرد: کلیه داروخانه‌ها در سطح استان می‌توانند با ثبت‌نام در طرح پزشک خانواده، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج را در آغاز رسمی وسریع‌تر این طرح یاری دهند.


چرا برخی متخصصان در طرح پزشک خانواده ثبت‌نام نمی‌کنند؟
ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ آبان ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

خبرگزاری ایسنا

رییس دانشکده علوم پزشکی بهبهان گفت: اجرایی شدن طرح پزشک خانواده به ثبت‌نام پزشکان عمومی در این طرح نیاز دارد و در نوبت بعد پزشکان متخصص باید در سامانه وارد شوند که با صحبت‌هایی که شده برخی متخصصان موافقت خود را برای حضور در این طرح اعلام کرده‌اند و دیگر متخصصان نیز نیاز است که اعتمادشان جلب شود.

دکتر عبدالرسول نیک‌خوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)‌، منطقه خوزستان، اظهار کرد: با توجه به این‌که در این طرح، تامین کلیه هزینه‌ها بر عهده سازمان‌های بیمه‌گر است و این سازمان‌ها سابقه مناسبی ندارند، برخی متخصصان از بیمه‌ها اعتمادی قطعی می‌خواهند.

وی افزود: به تازگی گروهی از سازمان‌های بیمه‌گر با پزشکان، متخصصان، داروخانه‌ها، مراکز رادیولوژی و دیگر مراکز درمانی مرتبط جلسه‌هایی را برگزار کرده و در این زمینه قول‌های مساعدی داده‌اند.

نیک‌خوی تصریح کرد:‌ هدف این است که پزشکان و متخصصان داوطلبانه در این طرح شرکت کنند که اگر این گونه نباشد موفقیت چندانی از طرح پزشک خانواده به دست نمی‌آید. اگر سازمان‌های بیمه‌گر تعامل بهتری داشته باشند امیدواریم که طرح پزشک خانواده در سال 91 در بهبهان اجرا شود.

رییس دانشکده علوم پزشکی بهبهان گفت: به دلیل تعدد ارگان‌های مرتبط با این طرح، ستاد راهبردی و اجرایی طرح پزشک خانواده تشکیل شده است.

وی تصریح کرد:‌ ممکن است برخی مردم با این طرح مشکل داشته باشند و نپسندند که تنها یک پزشک داشته باشند ولی باید بدانند که این گونه بهتر است. پزشک بهتر از فرد می‌داند که بیمار را به چه متخصصی ارجاع دهد تا مشکلی ایجاد نشود ولی خود بیماران ممکن است نتوانند متخصص خود را درست انتخاب کنند.


فرماندار همدان: پزشکان همدانی از پزشک خانواده استقبال نمی‌کنند
ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ آبان ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

به گزارش خبرگزاری ایسنا

فرماندار همدان از عدم استقبال پزشکان برای ثبت‌نام در طرح پزشک خانواده در شهرستان همدان انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار برگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه همدان، حسن قهرمانی‌مطلق در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان اظهار کرد: پزشکان به دلیل مسایل مالی از این طرح استقبال نمی‌کنند.

وی ادامه داد: نبود زیرساخت‌های لازم برای اجرای این طرح از دیگر مشکلات در شهرستان همدان است که باید قبل از اجرای طرح حل شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز در این جلسه گفت: 90 درصد از جمعیت شهری به صورت آفلاین در طرح پزشک خانواده ثبت‌نام کرده‌اند.

محمدمهدی مجذوبی اضافه کرد: این طرح ابتدا در شهرستان کبودراهنگ که 100 درصد جمعیت آن ثبت‌نام کرده‌اند اجرا خواهد شد.

وی افزود: 233 پزشک عمومی و 6 داروساز در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند.


کاهش 50 درصدی بودجه بیماری‌های صعب‌العلاج
ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ آبان ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

خبرگزاری فارس: وزیر بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی از کاهش 50 درصدی بودجه بیماری‌های صعب‌العلاج این وزارتخانه خبر داد

ه گزارش خبرگزاری فارس از کاشان، مرضیه وحیددستجردی عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: انتظار می‌رود با رفع تنگناهای موجود این بودجه به طور کامل اختصاص یابد تا ما بتوانیم گام‌های مؤثرتری برای درمان بیماری‌های صعب‌العلاج برداریم.

وی حمایت از افراد مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج را جزو طرح‌های کلان کشور و مورد حمایت وزارت بهداشت دانست و افزود: از 14 قلم دارو رونمایی شده، 12 مورد آن برای بیماری‌های صعب‌العلاج بوده است که این امر منجر به تقلیل هزینه‌های این داروها و قابل دسترس بودن آنها می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: برای بیماری‌های صعب‌العلاج از نظر اختصاص فضای فیزیکی، تأمین دارو، امکانات تشخیص و تسهیلات بیمه‌ای با تشکیل سازمان بیمه سلامت ایران و تجمیع صندوق بیمه‌ای برای تحت پوشش قرار دادن این بیماران، اقدامات مهمی صورت گرفته است.

وحیددستجردی در ادامه از آمادگی 100 درصدی 35 دانشگاه علوم پزشکی از 50 دانشگاه فعال کشور برای اجرای طرح پزشک خانواده خبر داد و یادآور شد: وزارت بهداشت و مراکز تابعه آن آمادگی خوبی برای اجرای این طرح دارند که انتظار می‌رود سازمان‌های بیمه‌گر بتوانند اعتبارات و بودجه‌های مناسبی را از معاونت نظارت راهبردی رئیس‌جمهور  تأمین کنند و همپای این وزارتخانه برای شروع این طرح وارد شوند.

 وی تأکید کرد: انتظار داریم حداکثر امسال تا سال آینده در سراسر کشور پزشک خانواده مستقر شده چراکه ما توانایی و زیرساخت لازم برای این کار را داریم.انتخابات نظام پزشکی ۱۳ بهمن برگزار می‌شود
ساعت ۱٠:۳٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ آبان ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:
به گزارش خبرگزاری فارس
رئیس هیئت نظارت بر انتخابات نظام پزشکی در گفت‌و‌گو با فارس:
انتخابات نظام پزشکی ۱۳ بهمن برگزار می‌شود/شک نسبت به کارشکنی وزارت بهداشت

خبرگزاری فارس: رئیس هیئت مرکزی نظارت بر ششمین انتخابات نظام پزشکی گفت: این انتخابات ۱۳ بهمن امسال در سراسر کشور برگزار می‌شود اما متأسفانه وزیر بهداشت طبق جدول زمان بندی تشکیل هیئت اجرایی و هیئت نظارت این انتخابات را اعلام نکرده که شک برانگیز است.

مراد هاشم زهی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت‌و‌درمان فارس، افزود: طبق قانون وزارت بهداشت مسئول تشکیل هیئت اجرایی انتخابات نظام پزشکی است و هیئت نظارت بر این انتخابات به صورت مستقل عمل می‌کند اولین جلسه شروع زمان بندی برگزاری این انتخابات با دعوت معاون درمان وزارت بهاشت در تاریخ 14 آبان برگزار شد و طی این جلسه معاون وزیر جدول زمان بندی برگزاری این انتخابات را اعلام کرد.

وی گفت: بعد از آن نیز جلسه تعیین رئیس هیئت نظارت بر انتخابات برگزار شد که علاوه بر بنده معاون آموزشی وزیر بهداشت نیز کاندیدا بود که در این انتخابات اعضای هیئت نظارت بر انتخابات با 3 رأی بنده را به عنوان رئیس این هیئت انتخاب کردند و معاون وزیر بهداشت 2 رأی آورد، یک رأی هم ممتنع بود که باطل شد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه کرد: بعد از این جلسه قرار بود وزیر بهداشت با تأیید نتیجه انتخاب رئیس هیئت نظارت بر انتخابات، شروع روند این انتخابات را اعلام کند که متأسفانه در این کار تأخیر دارد و این مسئله شبهاتی را ایجاد کرده است و اگر تا روز یکشنبه وزیر بهداشت شروع روند انتخابات نظام پزشکی را اعلام نکند از وی در مجلس طرح سؤال می‌کنیم.

هاشم زهی در پاسخ به این پرسش خبرنگار فارس که انتخابات هیئت مدیره‌های نظام پزشکی در چند شهر برگزار می‌شود،‌توضیح داد:‌ در این مورد از وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی استعلام کرده‌ایم اما هنوز این مسئله را به هیئت نظارت بر انتخابات اعلام نکرده‌اند.

رئیس هیئت نظارت بر ششمین انتخابات نظام  پزشکی گفت: با این حال ما از دیروز کار تعیین اعضای هیئت نظارت بر انتخابات استانها و شهرستانها را آغاز کرده‌ایم تا تأخیری در روند برگزاری انتخابات نداشته باشیم.

وی افزود: طبق جدول زمانبندی آگهی جدول زمانبندی انتخابات نظام پزشکی در روزهای 7 تا 13 آذر منتشر می‌شود، زمان ثبت نام نامزدها در شهرستانها 14 تا 20 آذر است و تا 21 آذر برای ارسال مدارک فرصت دارند، بررسی صلاحیت نامزدها در شهرستانها نیز طی روزهای 22 آذر تا 5  دی انجام می‌شود.

هاشم زهی گفت: اسامی نامزدهای تأیید صلاحیت شده بین روزهای 8 تا 9 دی اعلام می‌شود و پس از طی مراحل شکایت و رسیدگی به شکایات، تبلیغات کاندیداها از 2 بهمن تا 11 بهمن انجام می‌شود. نتیجه انتخابات نیز بعد از برگزاری در روز 13 بهمن در تاریخ 14 بهمن انجام می‌شود.

وی ادامه داد: بعد از اعلام نتایج انتخابات نیز روند اعلام شکایات و رسیدگی به آنها انجام می‌شود و تا روز 26 بهمن نتایج قطعی تأیید انتخابات انجام می‌شود، بعد از صدور اعتبارنامه های اعضای جدید هیئت مدیره های نظام پزشکی اولین جلسه هیئت مدیره های جدید نیز باید تا روز 5 اسفند تشکیل شود و بعد از آن نیز روند قانونی برای برگزاری انتخابات شورای عالی و رئیس کل سازمان نظام پزشکی انجام می‌شود.


نامه به وزیر بهداشت
ساعت ٩:٥۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٥ آبان ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

نامه به وزیر بهداشت

سرکارخانم دکتر وحید دستجردی
مقام محترم وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی
سلام علیکم

احتراماً باستحضارمی رساند ازطرف جامعه پزشکان عمومی ایران به منظور آگاهی واجرای هرچه بهتر طرح پزشک خانواده ونظام ارجاع درشهرها خصوصاً درکلان شهرها سوالات وپیشنهاداتی مطرح می گردد که ایجاب می نماید پاسخ لازم ازسوی یکی ازکارشناسان محترم مسئول آن وزارت داده شود.
لذا خواهشمنداست دستورفرمایید یک نفرازکارشناسان محترم رابه این انجمن معرفی تاضمن دعوت وحضور درجلسات ونشست های آتی وطرح سوالات وپیشنهادات ونهایتاً استماع نظریات کارشناسانه پاسخ لازم ازسوی این انجمن به همکاران محترم ارائه گردد.
ازخداوند منان سلامتی وموفقیت روزافزون آن جناب را آرزو دارم.


دکتر حسن هویدا
رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران


بیمه‌ها توان تأمین اعتبار سنگین پزشک خانواده را ندارند
ساعت ٩:٤٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٥ آبان ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:
مدیرکل بیمه خدمات درمانی استان اردبیل:
بیمه‌ها توان تأمین اعتبار سنگین پزشک خانواده را ندارند

خبرگزاری فارس: مدیرکل بیمه خدمات درمانی استان اردبیل گفت:‌ اجرای طرح پزشک خانواده بدون در نظر گرفتن راهکارهای مدبرانه هزینه‌های سنگینی را برای بیمه‌ها به دنبال دارد که ضرورت دارد تکلیف این مسئله مشخص شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، علی سید خلیل‌اللهی عصر امروز در جلسه کارگروه سلامت استان اردبیل که در استانداری برگزار شد، اظهار داشت: اجرای پزشک خانواده بار مالی سنگینی را بر دوش شرکت‌ها و مجموعه‌های بیمه‌ای ایجاد می‌کند که اگر نسبت به تأمین‌ بخشی از این هزینه‌ها تدبیری صورت نگیرد، ممکن است این کار آسیب‌های متعددی را به همراه داشته باشد.

وی تصریح کرد: رایگان بودن ویزیت پزشکان عمومی و دادن داروهای رایگان به مراجعه‌کنندگان به همراه برخی امتیازات در گروه‌های تخصصی و فوق‌تخصصی هزینه‌هایی را برای سازمان‌های بیمه‌گر به دنبال دارد که گاه سنگین و غیر قابل تأمین به نظر می‌رسد.

مدیرکل بیمه خدمات درمانی استان اردبیل یادآور شد: ما بسیار راضی هستیم که مردم در سلامت و تأمین بهداشت خود کمترین مبلغ را بپردازند اما مشکل این جا است که تاکنون مشخص نشده مابه‌التفاوت این ارقام سرسام‌آور را دولت به چه نحوی پرداخت کند.

سید خلیل‌اللهی در مورد هزینه آزمایشگاه‌ها و رادیولوژی‌ها نیز گفت: سازمان‌های بیمه‌گر 70 درصد تعرفه‌های دولتی را پرداخت می‌کنند و مابقی را خود مردم متقبل می‌شوند در حالی که براساس نظام پزشک خانواده و ارجاع این پرداختی‌ها سه برابر تعرفه دولتی می‌باشد.

وی همچنین از افزایش حق‌العلاج درمانی و بستری با اجرایی شدن طرح نظام ارجاع خبر داد و افزود: قطعاً در این موارد دستگاه‌ها و سازمان‌های بیمه‌گر مشکلاتی را خواهند داشت که تاکنون راه حل شفاف و روشنی برای حل آن پیدا نشده است.

سید خلیل‌اللهی تصریح کرد: قبل از اجرای طرح باید این منابع اعتباری پیش‌بینی شود چرا که پزشک عمومی که حق و حقوقش را از طریق ویزیت و پرداختی‌های بیمه دریافت می‌کند، نمی‌تواند منتظر باشد تا بعد از سه چهار ماه حقوق دریافت کند.

این مسئول خاطر نشان کرد: ‌در وضعیت فعلی سازمان‌های بیمه‌گر چندین ماه از پرداخت هزینه‌های درمانی عقب هستند چه برسد به اینکه با اجرای این طرح بخواهند برخی نیازها را نیز برطرف کنند.

سید خلیل‌اللهی اضافه کرد: اگر ما پولی نداشته باشیم که به پزشکان عمومی و داروخانه‌ها بدهیم مشکلات و تنش‌های ما دو چندان می‌شود که البته در این بین احتمال سواستفاده‌های احتمالی نیز وجود دارد.

وی بیان کرد: این مشکلات و نارسایی‌ها به گرفتاری‌های اجتماعی نیز دامن می‌زند و ما امیدواریم مسئولان کشوری با یک تدبیر مناسب بکوشند تا با تأمین اعتبار اولیه به اجرای این طرح کمک کنند چرا که با امضای قرارداد یک‌طرفه در اجرای این طرح مشکلی حل نمی‌شود.


تعلیق برنامه 02 در مرودشت فارس
ساعت ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٩ آبان ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

به گزارش سایت : پزشکان یک خانواده اند

از امروز (سه شنبه 16 آبان )پزشکان  در مرودشت (پر جمعیت ترین شهر بعد از شیراز در فارس) طرح 02 پزشک خانواده را بحال تعلیق در آورده واعلام نمودند تا تحقق شروط معقول و منطقی خود که مورد در خواست اکثریت قاطع جامعه پزشکی فارس نیز هست , طرح را تعلیق می کنند .این اقدام منطقی وقابل انتظار بعد از بی توجهی به در خواست های آنان در چند ماه گذشته وبخصوص در 10 روز گذشته صورت گرفت . 

 

http://www.farsgpgroup.blogsky.com/1391/08/16/post-35

 


عدم اجرای تعهدات دانشگاه و بیمه ها در استان فارس در مورد پزشک خانواده
ساعت ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ آبان ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

در پی عدم انجام تعهدات دانشگاه و بیمه ها در استان فارس ، انجمن پزشکان عمومی شیراز در نامه ای خطاب به رئیس دانشگاه نسبت به این امر اعتراض کرد:

 

ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی شیراز

جناب آقای دکتر ایمانیه

 

با سلام و احترام؛

همانگونه که مستحضرید در راستای اجرای نسخه 02 نظام ارجاع و پزشک خانواده، اکثریت جامعه پزشکان عمومی شیراز با فداکاری مثال­زدنی و کمترین توقعات و با امید به همکاری و همراهی جنابعالی برای اصلاح و رفع اشکالات این برنامه آمادگی خود را جهت شرکت در این طرح اعلام نمودند. اما متأسفانه در سه ماهه نخست اجرای این طرح در شیراز نه تنها مشکلات و معضلات ساختاری آن کماکان پابرجاست و چشم­انداز روشنی جهت اصلاح آن وجود ندارد بلکه مشکلات جدیدی نیز در حین اجرای طرح پدید آمده است که بیشترین آسیب ناشی از آن­ها متوجه پزشکان عمومی و متأسفانه تداعی­کننده همان قصه قدیمی است که در بخش بهداشت و درمان جامعه دیواری کوتاهتر از دیوار پزشکان عمومی وجود ندارد و این عزیزان همواره باید چوب همه کمبودها و کاستی­ها را بخورند در حالی­که امتیازات و حاشیه امنیت همیشه مخصوص یک گروه محدود از جامعه پزشکی می­باشد. لذا بدین وسیله ضمن اعلام گوشه­ای از مشکلات فعلی پیشنهادات خود را در زمینه رفع آن­ها و ایجاد انگیزه در میان جامعه پزشکان عمومی شرکت کننده در طرح مذکور و در نتیجه اجرای بهتر این طرح ملی به اطلاع جنابعالی می­رسانیم. امید است پس از بررسی، دستورات لازم را جهت رفع مشکلات اجرایی و توجه به این پیشنهادات صادر فرمایید.

1- همانگونه که جنابعالی بارها فرموده­اید خط قرمز نسخه 02 در شیراز که پیشتاز اجرای این طرح بوده است پرداختی
بیمه­ها می­باشد. متأسفانه از همین ابتدای اجرای نسخه 02 سازمان­های محترم بیمه­گر به ویژه خدمات درمانی مانند گذشته همان روند تأخیر در پرداخت­ها را در پیش گرفته­اند که این مسأله با توجه به تورم موجود و عدم وجود نقدینگی در نزد پزشکان شرکت کننده در طرح منجر به بی­اعتمادی بیش از پیش جامعه پزشکی شده است. لذا از جنابعالی تقاضا داریم ترتیبی اتخاذ فرمایید تا مسئولین محترم بیمه نه تنها این تأخیر را هرچه سریع­تر جبران نمایند بلکه پرداخت­ها را هر ماه در موعد مقرر انجام دهند.

2- متأسفانه بنا به دلایل نامعلوم در سه ماهه نخست شروع نظام ارجاع در شیراز سازمان­های بیمه­گر از پرداخت ضرایب مربوط به سابقه طبابت، افراد بالای 60 سال، افراد زیر 5 سال امتناع نموده­اند. لذا بدین وسیله از جنابعالی تقاضا داریم ترتیبی اتخاذ نمایید که در پایان سه ماهه نخست اجرای طرح (انتهای مهر ماه 1391) تمامی این ضرایب محاسبه و به پزشکان پرداخت شوند.

3- متأسفانه در سه ماهه نخست اجرای نسخه 02 هر ماه بیست درصد از سرانه پرداختی به پزشکان شرکت کننده در طرح بابت پایش کسر شده است. بدیهی است در شرایطی که سامانه الکترونیک سلامت در این سه ماه با مشکل روبرو بوده
است و تقریباً امکان پایش وجود ندارد این مسأله غیرمنطقی است. لذا، از جنابعالی تقاضا داریم ترتیبی اتخاذ نمایید که این بیست درصد کسر شده در پایان سه ماهه نخست شروع طرح (انتهای مهر ماه 1391) به تمامی پزشکان شرکت کننده در طرح پرداخت شود.

4- نظر به اینکه پزشکان خانواده در استان فارس پیشگام اجرای این طرح عظیم ملی در کشور بوده­اند آن­هم در شرایطی که هیچ­یک از زیرساخت­های طرح که در فازبندی ده گانه انجام آن­ها قبل از اجرای طرح لازم و ضروری بوده است مهیا نبوده است و پزشکان شرکت کننده در طرح مجبور به انجام کارهایی خارج از شرح وظایف پزشک خانواده شده­اند (نظیر سرشماری) لذا از جنابعالی تقاضا داریم دستور فرمایید مطابق ماده 42 دستورالعمل نسخه 02 به منظور حسن انجام کار 20 درصد به سرانه تمامی پزشکان خانواده اضافه گردد.

5- متأسفانه با وجود گذشت سه ماه از اجرای طرح کماکان اشکالات جدی در سامانه وجود دارد از جمله اینکه بسیاری از افراد ثبت­نام شده به دلایل مختلف در لیست پزشکان خانواده منظور نمی­شوند. این مشکل که قطعاً ناشی از عدم رعایت ترتیب اجرا در فازهای ده گانه طرح می­باشد با وجود مراجعه متعدد همکاران به مجریان امر کماکان مرتفع نشده است.

6- از جنابعالی تقاضا داریم دستور فرمایید معیارهایی که در پایش­ها به آن­ها توجه می­شود فهرست­وار در اختیار کلیه پزشکان شرکت کننده در طرح قرار گیرد تا از بروز سوءتفاهمات احتمالی به ویژه در زمان پرداخت­های سازمان­های بیمه­گر جلوگیری شود.

7- نظر به اینکه پزشکان عمومی شاغل در بیمارستان­های خصوصی در طرح پزشک خانواده شهری نقش بسیار مهمی در سرویس­دهی به بیماران در ساعات و روزهای تعطیل مطب­های پزشکان خانواده دارند لذا تقاضا می­شود با همان قاطعیتی که همواره از جنابعالی در دفاع از حقوق جامعه پزشکی سراغ داریم از مصوبه سازمان محترم نظام پزشکی در زمینه پرداخت حق الزحمه پزشکان عمومی در بیمارستان­های خصوصی به شکل 5/1 ویزیت مصوب هر سال در بخش خصوصی به ازای هر ساعت کاری ایشان به علاوه 20 درصد کارکرد ریالی آن­ها در ساعات اشتغال به کار حمایت نمایید و بیمارستان­های خصوصی را وادار به رعایت این مصوبه نمایید.

8- نظر به اینکه در حال حاضر از سرانه پرداختی بابت پزشکان خانواده شاغل در درمانگاه­های خصوصی ده درصد بابت مالیات و پانزده درصد بابت حق­الزحمه ماما کسر می­شود اما در شرایط فعلی به دلیل کمبود ماما امکان بکارگیری یک ماما به ازای هر پزشک وجود ندارد لذا از جنابعالی تقاضا می­شود سهم پرداختی درمانگاه­های خصوصی به پزشکان خانواده را از 40 درصد به 55 درصد افزایش دهید.

9- همانگونه که مستحضرید پس از سال­ها تلاش طرح ارتقای بهره­وری و کاهش ساعت کاری جهت کادر درمانی شاغل در بیمارستان­ها به مورد اجرا گذاشته شده است. لذا بدین­وسیله از جنابعالی تقاضا داریم با توجه به حساسیت و سختی کار این مسأله در مورد پزشکان شاغل در طرح پزشک خانواده شهری نیز به مورد اجرا گذاشته شود و ساعت کاری ایشان نیز از 8 ساعت در روز به 5/6 ساعت در روز کاهش یابد.

10- نظر به اینکه تغییر مداوم پزشکان خانواده توسط افراد تحت پوشش مشکلات متعددی را برای پزشک و بیمار باعث می­شود لذا از جنابعالی تقاضامندیم ترتیبی اتخاذ نمایید که امکان تغییر پزشک خانواده حداکثر یک بار در سال و آن­هم به دلایل منطقی که مورد تأیید ستاد اجرایی است وجود داشته باشد.

11- از جنابعالی تقامندیم دستور فرمایید در مواردی که از پزشکان خانواده شکایت می­شود صرفاً شکایاتی که کتباً و با امضای شاکی باشد پیگیری شود و ترتیب اثر داده شود و از ملاک قرار دادن شکایات تلفنی به عنوان معیار پایش جلوگیری شود.

12- دستور فرمایید مسئولین محترم ستاد اجرایی همانگونه که در مصاحبه­های رادیو و تلویزیونی خود حقوق شهروندان را متذکر می­شوند از حقوق و جایگاه پزشک خانواده نیز دفاع نمایند تا از دلسردی و بدبینی جامعه پزشکی نسبت به مسئولین اجرایی پیشگیری شده و شأن و جایگاه پزشکان عمومی بیش از این خدشه­دار نگردد.

13- با توجه به اینکه این طرح فعلاً فقط در استان فارس به  عنوان استان پیشتاز اجرا می­گردد و با توجه به اعلام
سازمان­های بیمه­گر این استان مبنی بر لغو قرارداد با پزشکان خارج طرح از تاریخ 1/8/1391 و فرا رسیدن فصل پاییز و شیوع بیماری­های ویروسی، فصلی و عفونی، همچنین با در نظر گرفتن این مسأله که تعداد زیادی از شهروندان تاکنون نسبت به ثبت­نام اقدام ننموده­اند این پیش­بینی متصور است که با لغو قرارداد پزشکان و موج جدید مراجعات بیماران و عدم دسترسی به خدمات بیمه­ای که حق مسلم بیماران می­باشد نارضایتی شدید چه از جانب پزشکان و چه از جانب بیماران درپی خواهد داشت. مگر نه اینکه مسئولین محترم وزارت بهداشت و درمان و پزشکان همگی مسئول سلامت بیماران و راحتی خیال ایشان هستند؟ چگونه مجموعه سلامت و درمان قادر به پاسخگویی به این افراد متضرر و محروم از سلامت و درمان خواهد بود؟

لذا پیشنهاد می­گردد که به منظور جلوگیری از این اجحاف آشکار فعلاً قرارداد بیمه­ها کمافی­السابق پابرجا بماند تا سیستم پزشک خانواده بتواند با فراهم آوردن زیرساخت­های لازم و تدابیر ویژه پاسخگوی حق مسلم مردم باشد و مانع دسترسی آنان به خدمات بهداشتی و درمانی نگردد.

با توجه به موارد فوق و همچنین سعه صدر و تلاش­های شبانه­روزی حضرتعالی که بر مردم این استان پوشیده نیست؛ مستدعی است قبل از اینکه فرصت­ها هدر برود و نارضایتی چه در بیماران و چه پزشکان به عنوان پیش­قراولان طرح پزشک خانواده به وجود آید و اِعمال سلیقه­های شخصی، غیرقانونی و غیرشرعی گریبان­گیر سیستم سلامت این مرز و بوم و به خصوص این استان گردد، خواهشمندیم با درایت خاصی که از حضرتعالی سراغ داریم اقدامات لازم صورت گیرد تا بتوانیم همگی با هم به سمت و سوی سلامت استاندارد، باکفایت و اصلاح نقایص این طرح قدم برداریم. چرا که اجرای طرح پزشک خانواده به شکل صحیح، علمی و استاندارد که پاسخگوی پزشکان و بیماران باشد آرزوی دیرینه همه ماست.

با تشکر

دکتر ابوالفضل بهجو

رئیس هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی شیراز


پیام تسلیت
ساعت ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ آبان ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

بسمه تعالی

انالله و انا الیه راجعونبا نهایت تأسف و تأثر درگذشت همکار ارجمند دکتر عباس سامی از بنیانگزاران انجمن پزشکان عمومی ایران و از مدیران دلسوز بهداشتی کشور که عمر شریف خود را در راه ارتقاء سلامت جامعه و خدمت به نیازمندان سپری کرد را به خانواده محترم ایشان و جامعه پزشکی کشور بالاخص پزشکان عمومی تسلیت عرض می نمائیم و از خداوند متعال برای آن مرحوم علودرجات و برای بازماندگان صبر آرزو داریم

                                                                                 انجمن پزشکان عمومی کرج


اطلاعیه
ساعت ٤:٠۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢ آبان ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

به نام خدا

اطلاعیه انجمن پزشکان عمومی کرج در ارتباط با گردهمایی 4 و 5 آبان ماه 91 جمعی از پزشکان عمومی به دعوت شورای هماهنگی انجمنهای پزشکان عمومی گیلان  در دهکده ساحلی انزلی.

عطف به اطلاعیه مندرج در سایت  انجمن پزشکان عمومی رشت  ، انجمن پزشکان عمومی کرج به دلیل عدم تعیین تکلیف نهایی نتایج انتخابات 23 تیر ماه 91 انجمن پزشکان عمومی ایران در این گردهمایی شرکت نخواهد کرد .

انجمن پزشکان عمومی کرج