دستاورد جدید محققان در درمان طاسی
ساعت ٢:۱۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

محققان انگلیسی و آمریکایی روش جدیدی برای شبیه‌سازی فولیکول‌ها حاوی دستورالعمل رشد جوانه‌های مو یافته‌اند که می‌تواند جایگزین مناسبی برای روش‌های درمانی فعلی طاسی باشد.

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حال حاضر پیشگیری از ریزش مو و مقابله با طاسی با کمک دارو و روش‌های کاشت مو امکانپذیر است که داروها اغلب با عوارض جانبی همراه هستند و کاشت مو نیز بسیار هزینه بر است.

 

محققان دانشگاه دورهام انگلیس و دانشگاه کلمبیا آمریکا در طرحی مشترک برای نخستین بار موفق به شناسایی راه جدیدی برای شبیه‌سازی سلول‌های حاوی دستورالعمل رشد موهای جدید شدند.

 

سلول های کوچک dermal papillae نام دارند که حاوی دستورالعمل رشد جوانه موی جدید است.

 

این روش پیش از این نیز توسط تیم های مختلف مورد آزمایش قرار گرفته بود، اما سلول‌های آزمایشگاهی هنگامی که روی پوست قرار می‌گرفتند، قادر به جوانه‌زدن موهای جدید نبودند.

 

محققان انگلیسی و آمریکایی با وارونه کردن ظرف آزمایشگاهی، شرایط طبیعی برای شبیه سازی سلول ها را فراهم کردند؛ این سلول ها در شرایط آزمایشگاهی کلون و شبیه سازی می شوند تا نسخه‌های متعددی از آنها ایجاد شود.

 

سپس سلول‌های آزمایشگاهی بر روی تکه یی از پوست انسان که پشت بدن موش پیوند زده شده بود، تزریق شدند.

 

در نخستین آزمایش در نوع خود، محققان نشان دادند که سلول‌های رشد داده شده در آزمایشگاه که مجددا روی پوست انسان قرار گرفتند، قادر به جوانه زدن موهای تازه هستند.

 

دکتر «آنگلا کریستیانو» محقق دانشگاه کلمبیا که از بیماری آلوپسی (طاسی منطقه یی) رنج می‌برد، از توانایی بالقوه این روش برای درمان ریزش مو خبر می‌دهد.

 

این مطالعه در مراحل اولیه قرار دارد، اما محققان تأکید می‌کنند که پس از تکمیل مراحل آزمایش، این روش در مقایسه با روش‌های درمانی فعلی از جمله کاشت مو بسیار ارزان‌تر خواهد بود.

 

نتایج این دستاورد در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.


آخرین آمار مرگ و میر ناشی از مسمومیت‌ در کشور/ قرص برنج همچنان قربانی می‌گیرد
ساعت ٢:۱۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

دکتر طلعت قانع، رییس مرکز  اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، با اشاره به  فرا رسیدن هشتمین دوره هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها، گفت: شیوه جدید زندگی  ماشینی و دسترسی آسان به انواع مواد شیمیایی، داروها، سموم و ... بدون  داشتن اطلاعات کافی از نحوه نگهداری، مصرف، عوارض، خطرات و هشدارهای مربوط  به آن، شیوع مسمومیت‌های اتفاقی و تعمدی را در جامعه به میزان زیادی افزایش داده است.

 

وی افزود:‌ بسیاری از ضایعات ناشی از بروز مسمومیت‌ها به سادگی قابل  پیشگیری هستند و با نگاهی نو به روند آموزش نحوه پیشگیری از مسمومیت‌ها و  توجه به این نکته که "شاید قربانی بعدی یکی از انواع مسمومیت‌ها من یا  خانواده من باشد" هیچگاه خطر را از خود دور نخواهیم دید. چراکه یک لحظه  غفلت خصوصاً در کودکان می‌تواند منجر به عوارض دائمی و آزار دهنده ناشی از  مسمومیت شود.

 

عضو هیئت مدیره انجمن علمی سم شناسی و مسمومیت‌های ایران با بیان اینکه  وقوع مسمومیت‌های حرفه‌ای حاد و مزمن در کارگران شاغل در کارخانجات صنایع  شیمیایی از یک سو و استفاده از وسایل گازسوز و مواد شیمیایی و شوینده در  منازل و فقدان آگاهی‌های کافی در اغلب خانواده‌ها از سوی دیگر، خطرات جدی  را متوجه آنان می‌کند گفت: خصوصاً کودکان زیر 5 سال بر اساس آمار، صدمه  پذیرترین گروه به شمار می‌روند.

 

براساس اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان غذا و دارو، قانع ادامه داد: همچنین جوان بودن جمعیت کشور و مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مرتبط با آن و  همچنین سوء مصرف مواد مخدر، تعداد مسمومیت‌های عمدی از جمله خودکشی را نیز  افزایش داده است. به طوری که بسیاری از افراد بدون توجه به باورهای  مذهبی و سایر عواقب اجتماعی و خانوادگی، اقدام به خودکشی می‌نمایند. اگرچه  بسیاری از این مسمومیت‌ها توسط گروه پزشکی کنترل شده و به مرگ منتهی  نمی‌گردد اما خسارات جبران‌ناپذیری را به پیکره اقتصاد، سلامت و بهداشت  جسمی و روانی جامعه و خانواده‌ها وارد خواهد نمود.

 

رییس مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه  آمار بالای مصرف داروها در جامعه از یک سو احتمال بروز تداخلات دارویی را  بالا خواهد برد گفت: از سوی دیگر اشتباهاتی که ضمن تجویز و مصرف دارو به  صورت ناخواسته صورت می‌گیرد ممکن است بیمار را به سمت مصرف مقادیر بالاتر  از دوز درمانی و متاسفانه عوارض ناشی از مسمومیت با داروها سوق دهد. این  امر خصوصاً در مصرف دارو توسط سالمندان حائز اهمیت است.

 

وی تاکید کرد: دسترسی آسان به دارو در منازل و عدم نگهداری صحیح آنها همراه با افزایش تعداد بیماران افسرده و آگاهی عامه مردم از قابلیت کشندگی برخی  داروها، متاسفانه جامعه را نسبت به مسمومیت‌های ناشی از داروها خصوصاً شکل  تعمدی آن آسیب پذیرتر نموده است.

 

 

آمار مرگ و میر ناشی از مسمومیت‌ها

 

قانع در ادامه به اعلام آمار مرگ و میر ناشی از مسمومیت‌ها پرداخت و گفت: طی سه سال‌ 1389 تا 1391 به ترتیب 6035 نفر، 6176 نفر و 5414 نفر از  هموطنانمان در اثر بروز انواع مسمومیت‌ها جان باخته‌اند. بیشترین مسمومیتی  که در این سال‌ها منجر به فوت شده است، مسمومیت ناشی از سوء مصرف مواد مخدر بوده است. به این ترتیب که بین 50 تا 60 درصد از مرگ و میر در هر سال به  دلیل استعمال مواد مخدر اتفاق افتاده است.

 

وی افزود: رتبه بعدی مرگ و میر با 15 تا 25 درصد، در پی مصرف انواع سموم از قبیل قرص برنج، سموم دفع آفات نباتی، الکل، جوند‌ه کش‌ها، سیانور و  دیگر سموم بوده است که از این میان قرص برنج (نیمی از موارد) ، سموم دفع  آفات نباتی و الکل جلودار مسمومیت های منجر به مرگ هستند.

 

 

50 تا 60 درصد از آمار مرگ‌های ناشی از سموم به قرص برنج اختصاص دارد

 

به گفته رییس مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو، بر اساس  گزارشات بیمارستان لقمان حکیم تهران، از میان 933 مورد مسمومیت مراجعه شده  به بخش مسمومین بیمارستان لقمان حکیم تهران در سال 1390، 391 مورد آن منحصر به مسمومیت با قرص برنج بوده است که با توجه به ممنوعیت خرید و فروش این  سم در سطح عرضه و قاچاق بودن آن، تعداد مسمومین قابل توجه است و پیگیری و  اعمال نظارت شدیدتری را طلب می کند چرا که 50 تا 60 درصد از آمار مرگ ناشی  از سموم به همین سم اختصاص دارد.

 

وی با بیان اینکه مسمومیت ناشی از منوکسید کربن عامل 10 تا 13 درصد از  مرگ‌های ناشی از مسمومیت است، اظهار کرد:‌ با توجه به آغاز فصل سرما، باید  به این نکته توجه بیشتری نمود. همانطور که به خاطر دارید، سال گذشته به جهت از دست دادن چند تن از همکاران متخصص پزشکمان در اثر بی توجه به نکات  ایمنی در استفاده از وسایل گاز سوز، سال بدی برای جامعه پزشکی به شمار می  رفت.

 

عضو هیئت مدیره انجمن علمی سم شناسی و مسمومیت‌های ایران اضافه کرد:‌ بر  اساس گزارشات، طی 10 سال گذشته، از سال 1381 تا 1390، شاهد سیر صعودی  مسمومیت‌های منجر به فوت ناشی از دارو هستیم. آمار به دست آمده از مراکز  اطلاع‌رسانی داروها و سموم کشور کماکان درصد بالایی از مسمومیت دارویی یعنی 60 تا 70 درصد از کل مسمومیت‌های ثبت شده در این مراکز را نشان می‌دهد.

 

قانع افزود: جالب است بدانید براساس آماری که همکاران ما از بیمارستان  کودکان مفید ارائه داده‌اند در 2 سال و نیم گذشته 52 مورد کودک مسمومیت به  این بیمارستان مراجعه کرده‌اند که 79 درصد این مسمومیت‌ها در اثر مصرف  اتفاقی و غیر تعمدی دارو بوده است. گرچه مرگ ناشی از مسمومیت با سموم در  سال 90 کاهش نشان می‌دهد، ولی تعداد مسمومیت‌های ناشی از قرص برنج مراجعه  کننده به بیمارستان مرجع مسمومیت‌ها در تهران (بیمارستان لقمان)، در شش  ماهه اول سال 91 نسبت به مدت مشابه در سال 90، افزایش نشان داده است.

 

وی با بیان اینکه اگرچه سال 1390 بطور کلی سال خوبی از نظر پیشگیری از  مسمومیت ناشی از دارو و منوکسید کربن نبود ولی مرگ ناشی از مسمومیت به دلیل سوء مصرف مواد طی سه سال 1389 تا 1391 به تدریج کاهش خوبی داشت و از 3656 مرگ در سال 1389 به 3056 مرگ در سال 1391 رسیده است گفت: مرگ ناشی از  منوکسید کربن و مسمومیت دارویی هر دو نسبت به سال 1390 کاهش یافته است و ما نتیجه می گیریم مردم و جامعه آگاه تر شده اند.

 

 

به گزارش ایسنا، رییس مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو ضمن تاکید بر اینکه با بیان این آمار تکان‌دهنده، نه تنها ضرورت فرهنگ سازی و آموزش عمومی  بدیهی به نظر می رسد، بلکه آموزش تخصصی به گروه پزشکی و اجباری شدن آموزش  درمان مسمومیت‌ها بر ای دانشجویان پزشکی ضرورت می یابد، گفت: هدف ما از  برگزاری هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها در هر سال هم همین است تا با یادآوری  نکات بسیار ساده‌ای، جامعه را تشویق به انجام و رعایت آن نماییم و بتوانیم  موارد مسمومیت را به حداقل برسانیم.

 

به گزارش ایسنا،‌ هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها همه ساله‌ در هفته اول آبان در کشور برگزار می‌شود.

اسامی روزهای هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها که با هدف اطلاع‌رسانی بیشتر و آموزش جهت‌دار انتخاب شده‌اند، عبارت است از:

- چهارشنبه (اول آبان): روز پیشگیری از بروز مسمومیت ناشی داروها

به این دلیل که شایعترین علت مسمومیت گزارش شده به مراکزDPIC ایران در سال 1390 با 68.6 درصد، مسمومیت دارویی می باشد.

 

- پنجشنبه (دوم آبان): روز پیشگیری از مسمومیت‌ها در اطفال (پیشگیری از مسمومیت با سرب)

به این دلیل که کودکان زیر 5 سال اولین قربانی عدم رعایت نکات ایمنی در پیشگیری از بروز مسمومیت ها هستند.

 

- جمعه (سوم آبان): روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از گازها و منوکسید کربن

به دلیل شروع فصل سرما و عدم توجه به نکات ایمنی در پیشگیری از گازگرفتگی

- شنبه (چهارم آبان): روز پیشگیری از مسمومیت با موادغذایی و گیاهان سمی

- یکشنبه(پنجم آبان): روز پیشگیری از بروز مسمومیت با سموم دفع آفات، مواد شیمیایی و فلز سرب

تمرکز بر راههای پیشگیری از مسمومیت با سرب بر اساس سیاست ارسالی سال سازمان جهانی بهداشت در آبان سال جاری (2013).

- دوشنبه (ششم آبان): روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از گزیدگی ها

- سه شنبه (هفتم آبان): روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از سوء مصرف مواد


ثبت هفت سویه باکتری در بانک ژن جهانی توسط محققان کشور
ساعت ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج از جداسازی، شناسایی و ثبت هفت سویه باکتری در بانک ژن جهانی (GenBank) توسط اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد واحد سنندج خبر داد.

 

عادل فاطمی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا منطقه کردستان، با اعلام این خبر افزود: دکتر بهاره رحیمیان ظریف، عضو هیات علمی دانشکده علوم و دکتر هیوا کریمی دره آبی، عضو هیات علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد سنندج موفق به جداسازی، شناسایی و ثبت هفت سویه باکتری در بانک ژن جهانی (gene bank) شده‌اند.

 

فاطمی با اشاره به اینکه این باکتری‌ها به عنوان پروبیوتیک از دستگاه گوارش میگو و ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان جداسازی شده‌اند، اظهار کرد: این باکتری‌ها می‌توانند از نظر اقتصادی در جهت افزایش بازده تولید آبزیان در ایران حائز اهمیت باشند.

 

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد واحد سنندج ادامه داد: این باکتری‌ها از سویه‌های بومی مناطق غرب کشورند که برای اولین بار به اسم اعضای هیات علمی واحد سنندج ثبت شده‌اند.

 

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: با همکاری دیگر پژوهشگران در دانشگاه آزاد سنندج سویه‌های تازه پروبیوتیک از دیگر فرآورده‌های آبزی پروری و فرآورده‌های لبنی بومی جدا شده تا به تولید تجاری منجر شود و فرآورده‌های پروبیوتیکی برای مصرف انسان و دام مورد استفاده قرار گیرد.


همایش انجمن پزشکان عمومی کرج
ساعت ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

جلسه انجمن پزشکان عمومی کرج روز سه شنبه مورخ 30/7/92  ساعت 13:00 جهت دیدار با همکاران و هیات مدیره در باغ تالار عظیمیه به آدرس : عظیمیه . بالاتر از میدان مهران . نرسیده به میدان بهارستان برگزار میگردد .

به اطلاع میرساند که این جلسات در آخرین سه شنبه هر ماه در مکان فوق برگزار میگردد .


پوسته شدن لب را جدی بگیرید!
ساعت ٢:٥٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

به گزارش افکارنیوز، صداقت پیشه متخصص پوست و مو بیان داشت: سرما، "خشکی
هوا"،‌بادهای مداوم، "شستشوی زیاد" و هر آن چه باعث خشکی لب شود در پوسته شدن آن موثر است.

وی افزود: افرادی که به هر علتی مسیر "تنفسی بینی" آن ها مشکل دارد و با دهان هنگام خواب تنفس می کنند معمولا دچار خشکی لب و پوسته شدن آن می شوند.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه می توان با این عارضه مقابله کرد بیان داشت: شستشوی کمتر و "چرب نگه داشتن لب ها" می تواند در رفع این مشکل موثر باشد اما در صورتی که با رعایت این موارد هم چنان لب دچار پوسته شدن شود باید به پزشک متخصص مراجعه نمود.


خواص انار در پیشگیری از بروز سکته های قلبی و مغزی
ساعت ٢:٥٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

دکتر محمد هاشمی به خواص انار اشاره کرد و افزود: انار در گروه میوه جات قرار دارد و از آن دسته میوه هایی است که جایگاه  ویژه ای در سبد غذایی و مصرفی مردم دارد. به طوریکه برای آن خواص متعددی  حتی در متون دینی و احادیث ما ذکر شده است.

وی با اشاره به جایگاه انار در طب سنتی ما، اظهارداشت: انار جزو میوه هایی با رنگ دانه های قرمز است که آنتی اکسیدان فراوانی در ترکیبات این میوه  وجود دارد که خواص زیادی به همراه دارند.

هاشمی ادامه داد: وجود این آنتی اکسیدانها در دانه های انار، از بروز سکته های قلبی و مغزی پیشگیری می کند و باعث می شود کلسترول بد پایین بیاید. در واقع می توان گفت که خوردن انار از بروز انواع سکته ها جلوگیری می کند.

این کارشناس تغذیه همچنین به اثر تخریبی سلولهای سرطانی میوه انار اشاره کرد و گفت: خوردن انار در پیشگیری از بروز سرطان موثر است.

هاشمی به مزایا و خواص آب انار اشاره کرد و افزود: خوردن آب انار در کاهش فشارخون، و همچنین افسردگی و مشکلات خلقی موثر است.

دبیر انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران با اعلام اینکه انار پتاسیم و  ویتامین ث قابل ملاحظه ای دارد، تاکید کرد: نباید از این نکته غافل شد که  بیماران به صرف خوردن انار و آب انار، نباید از پیگیری روند درمان و مصرف  داروهای خودشان غفلت کنند. به عنوان مثال، کسی که بیمار قلبی است و یا  اینکه فشارخون بالا دارد، تنها به خوردن انار اکتفا نکند. هرچند مصرف این  میوه، در بهبود وضعیت جسمی افراد موثر است.

در همین حال "جشنواره انار، میوه قرآنی" از یکم تا دهم آبان ماه امسال در  مصلی تهران پذیرای عموم مردم خواهد بود. در این جشنواره علاوه بر عرضه  فرآورده‌های طبیعی انار چون آب انار، رب انار، لواشک، آلوی انار و آش انار؛ چهار میوه قرآنی انگور، انجیر، زیتون و خرما نیز به همراه فرآورده‌هایشان  در این جشنواره حضور پررنگ دارند.

به گزارش مهر، ساعت بازدید از جشنواره انار، میوه قرآنی، از 10 صبح تا 9 شب اعلام شده است.


از مزایای بادام بدانید
ساعت ٢:٢٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

آفتاب: به گفته محققان آمریکایی، بادام حاوی حدود 26 درصد کربوهیدرات و 12 درصد فیبراست. حدود 20 درصد از بادام خام نیز دارای پروتئین با کیفیت بالا است. همچنین بادام حاوی اسیدهای آمینه ضروری است.

یک اونس بادام معادل حدود 25 عدد حاوی 12 درصد پروتئین مود نیاز بدن است. همچنین بادام حاوی مواد معدنی ضروری مانند کلسیم، منیزیم، پتاسیم و حاوی ویتامینهای E و B است که ویتامین E موجود در بادام به جلوگیری از زوال عقل کمک می‌کند و باعث افزایش هوشیاری و حافظه می‌شود.

به گزارش ایسنا، بادام همچنین حاوی فیتوسترولهاست که باعث کاهش کلسترول می‌شود.


ویتامین ضد آلزایمر را بشناسید
ساعت ۳:٠٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
افکارنیوز: آلزایمر یک بیماری عصبی پیشرونده همراه با زوال تدریجی عقل و از دست دادن حافظه بوده و درمان قطعی ندارد. مطالعات انجام شده در دانشگاه کلمبیا نشان داد که اسید فولیک از بیماری آلزایمر پیشگیری می کند.

برای انجام این تحقیق ۹۶۵ فرد میانسال سالم به مدت ۷ سال مورد بررسی
قرار گرفته و رژیم غذایی آنها به ویژه میزان دریافت ویتامین های گروه B ثبت گردید.
در پایان پژوهش ۱۹۲ نفر به آلزایمر مبتلا شده بودند. نتایج نشان داد در افرادی که
به میزان کافی ویتامین های گروه B به ویژه اسید فولیک دریافت می کردند، خطر ابتلا
به بیماری آلزایمر ۵۰ درصد کمتر است.

متخصصان معتقدند مکانیسم این ویتامین در پیشگیری از آلزایمر ناشی از اثر آن در کاهش هموسیستئین خون و جلوگیری از تخریب سلول های عصبی است. اسید فولیک یا فولات (B۹) یکی از ویتامین های گروه B است و در جگر، گوشت ها، شیر، پرتقال، حبوبات، سویا، غلات و سبزیجات با برگ های سبز تیره مانند کلم بروکلی یافت می شود.

تغذیه چه نقشی در ریزش مو دارد؟
ساعت ٢:٥٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

آفتاب:دکتر خلیل صداقت‌پیشه در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این که فقر غذایی می‌تواند منجر به  ریزش مو شود، گفت: کمبود مواد معدنی، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی، آهن،  زینک و روی در ریزش مو نقش زیادی دارد.

 

وی ادامه داد: برطرف کردن نیاز به ماده مغذی مورد نیاز، بهترین راه‌ حل  درمان این نوع ریزش مو که به دلیل فقر مواد غذایی است، می‌باشد. رفع کمبود  مواد معدنی، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی می‌تواند در این رابطه موثر  باشد.

 

این متخصص پوست، مو و زیبایی با اشاره به این که نیاز افراد به مواد غذایی  مختلف در افراد متفاوت است، عنوان کرد: برخی از افراد با مراجعه به پزشک و  مشخص شدن نیاز و کمبود مواد غذایی خود آن را به دیگران نیز تجویز می‌کنند  که این کار اشتباه است.

 

وی در این رابطه افزود: گذشته از این که علت ریزش مو می تواند گسترده باشد و تنها به کمبودهای تغذیه مربوط نباشد نیازهای افراد نیز متفاوت است. به طور مثال ممکن است فردی به دلیل کمبود آهن دچار ریزش مو شده باشد ولی کمبود  ویتامین‌ها علت ریزش موی دیگری باشد.

 

صداقت‌پیشه در ادامه عنوان کرد: هر فرد باید با مراجعه به پزشک نیاز واقعی  خود را شناسایی و متناسب با آن مواد غذایی را دریافت کند. بنابراین  توصیه‌های تغذیه‌ای به شکل کلی برای این موضوع نتیجه بخش نخواهد بود.

 

به گفته این متخصص، بیماری‌هایی نظیر تیروئید، کم‌ خونی و برخی بیماری‌های عفونی نیز می‌تواند ریزش مو را به دنبال داشته باشد.


چه سرنوشتی در انتظار فرزندان دارای ژن اعتیاد است؟
ساعت ٢:٥٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
اگر در شبکه شلوغ مداخلات پیشگیری و درمان اعتیاد شامل مداخلات اجتماعی، محیطی، علمی و فناورانه، به دنبال مهمترین این مداخله‌ها باشید، به گونه‌ای که شیوه‌های دیگر برای طی مسیر، ناچار به گذر از آن مرحله باشند، اطلاعات و دانسته‌های شما کدامیک از این مداخلات را به عنوان گزینه اول انتخاب می‌کند؟
آفتاب: با شیوع اعتیاد در جهان، علم نوین هم پیشرفت‌های بسیار و دستاوردهای فناورانه جالبی در حوزه پیشگیری و درمان اعتیاد عرضه داشته است. به گونه‌ای که اگر اعتیاد را ویرانه‌ای در نظر بگیریم که نیاز به مهندسی ویژه‌ای برای بازسازی داشته باشد، شاید بتوان گفت مهندس این پروژه مهم، گزینه‌ای جز علم نوین نباشد.
 
پاسخ سوال بالا، چیزی است که ما حتی از زبان متخصصان و پژوهشگران هم کم شنیده‌ایم، اما وقتی آمارها می‌گویند سهم ژنتیک در بروز اعتیاد فرد، 50 تا 60 درصد است، این پرسش برایمان مطرح می‌شود که آیا به دلیل عدم توجه به فناوری‌های علم نوین در پیشگیری و درمان اعتیاد، اغلب آنچه رشته‌ایم، پنبه شده است؟
 
خبرنگار فناوری ایسنا پای گفت‌و‌گوی یک پژوهشگر ژنتیک انسانی نشسته است که خود معترف است علم ژنتیک در درمان بیماری اعتیاد بسیار بسیار مغفول و غریب است؛ درحالیکه نبض پیشگیری و درمان اعتیاد عمدتا در دستان همین علم می‌زند؛ علمی که دنیا برایش بهای ویژه‌ای قائل شده اما مراکز تحقیقاتی ما کار تحقیقات در این زمینه را یا شروع نکرده‌اند یا اگر هم تحقیقاتی انجام شده بسیار کم بوده ؛ گویا هرم پیشگیری و درمان اعتیاد خوب شناخته نشده است. پس ما نیاز داریم اولا راجع فناوری‌های علوم نوین مرتبط با اعتیاد خوب بحث و بعد آن را ترویج کنیم.
 
اولین بحث عمومی و نه فقط تخصصی که می‌توان از علم ژنتیک در مورد اعتیاد مطرح کرد، این است که چه سرنوشتی در انتظار فرزندی است که از پدر یا مادر معتاد متولد می‌شود؟ آیا فرزندان خانواده‌های معتاد از نگاه علم، محکوم به ابتلا به اعتیادند؟ آیا اگر زنان دارای همسر معتاد صاحب فرزندی شوند و در اقدامات مداخلاتی اجتماعی خوب تلاش کرده باشند باید ناامید باشند چون فرزندشان احتمالا ژن اعتیاد دارد؟
 
اینها سوالاتی است که فناوری‌های نوین علم ژنتیک پاسخ‌های خوبی برای آن دارد.
 
دکتر حمیدرضا خرم‌خورشید، متخصص و پژوهشگر ژنتیک انسانی در گفت‌و‌گویی با خبرنگار فناوری ایسنا به تشریح تحقیقات انجام شده در این زمینه پرداخت و مداخلات علم ژنتیک در پیشگیری و درمان اعتیاد را در سه سطح : مرحله «پیشگیری» شامل شناسایی عوامل خطر، برطرف کردن آنها و افزایش سطح بهداشت، مرحله «درمان» شامل تشخیص سریع بیماری اعتیاد، جلوگیری از پیشرفت آن، به کار گیری راه‌های درمانی و در نهایت کاهش تاثیرات سوء آن بر سایر افراد و جامعه و مرحله «توانبخشی» که شامل روش‌هایی جهت درمان و توانبخشی افرادی است که در آنها اعتیاد کاملا مستقر شده است و همچنین پیشگیری از عود دانست و گفت: علم ژنتیک در کل این مراحل نقش دارد.
 
وی در توضیح این مطلب، اعتیاد را یک بیماری روانی یا سایکولوژیک، پیچیده و چند عاملی توصیف کرد و افزود: اعتیاد اعم از اعتیاد به مواد مخدر،‌الکل و ...، هم مانند سایر بیماری‌های مولتی فاکتوریال، مثل اسکیزوفرنی و بیماری های هیجانی است که هم محیط و هم ژنتیک در بروز آن دخیل است.
 
وی تاکید کرد که علم ژنتیک در تمام این بیماری‌ها حضور دارد اما باید توجه داشت که میزان تاثیر آن در اعتیادهای مختلف متفاوت است. مثلا در اعتیاد به تریاک، شبه تریاک و هروئین حضور بسیار پررنگی دارد.
 
دکتر خرم‌خورشید از آماری در زمینه میزان تاثیر ژنتیک در بروز اعتیاد خبر داد که شاید توجهات عموم و نیز متخصصین را به خود جلب کند.
 
وی سهم ژنتیک در بروز اعتیاد بویژه تریاک ، هروئین و شیشه را ‌50 تا 60 درصد بر اساس مطالعات انجام شده دانست و در تشریح علت این میزان تاثیر، به معرفی ویژگی‌ بیماری‌های چندعاملی از جمله اعتیاد اشاره کرد و گفت: اولین ویژگی آن است که در بروز این بیماری‌ها، هم ژن‌ها و هم محیط نقش دارند. دیگر آن که تعداد ژن‌هایی که در بروز این بیماری‌ها نقش دارند بسیار زیادند؛ بر خلاف برخی بیماری‌ها مثل تالاسمی که یک ژن در بروز آنها نقش دارد. همچنین شناسایی این ژن‌ها تا 10 الی 15 سال پیش بسیار سخت بود اما با تکنیک‌های جدید ژن‌های دخیل در اعتیاد سرانجام تا حدود زیادی شناسایی شدند.
 
به گفته وی سومین ویژگی بیماری‌های چندعاملی این است که هر چه تعداد مبتلایان به این بیماری‌ها در بین فامیل بیشتر باشد احتمال بروز مجدد آن به شکل وراثتی قوی‌تر خواهد بود.
 
نکته‌ای که شاید برای خانواده‌های دارای عضو معتاد مهم باشد چهارمین ویژگی بیماری‌های چندعاملی از جمله اعتیاد است و آن این که هر چه اعتیاد فرد مبتلا در پدر ، مادر و افراد درجه یک فامیل شدیدتر باشد احتمال بروز اعتیاد در فرزندان نیز بیشتر است.
 
ویژگی پنجمی که دکتر خرم‌خورشید به ‌آن اشاره دارد استعداد بالاتر مردان در ابتلا به بعضی از بیماری‌های چند عاملی از جمله اعتیاد است اما نکته مهم این است که اگرچه جنس زن ، جنسی به اصطلاح ناشایع در انتقال ژن اعتیاد است بااین حال اگر زنی (مادر، خواهر و بستگان زن درجه یک) مبتلا به اعتیاد باشد، احتمال ابتلا به اعتیاد بسیار بیشتر خواهد بود.
 
در توضیح ویژگی ششم بیماری‌های چند عاملی، دکتر خرم‌خورشید به این موضوع اشاره کرد که هر چه از فامیل درجه یک دورتر می‌شویم، میزان بروز مجدد اعتیاد در افراد دیگر خانواده کاهش می‌یابد.
 
اما شاید مهمترین نکته‌ای که محققان از جمله دکتر خرم‌خورشید در ویژگی بیماری‌های چندعاملی بر آن تاکید دارند این است که چگونگی تاثیر ژنتیک در بروز این بیماری‌ها و بویژه اعتیاد، در مناطق مختلف جهان و بسته به محیط‌ های مختلف فرق دارد و حتما باید الگوهای بومی را مد نظر داشته باشیم چراکه زمینه‌های ژنتیکی و محیط افراد جوامع مختلف با یکدیگر متفاوت است.
 
با توضیحات این پژوهشگر علم ژنتیک، این پرسش مطرح می‌شود که آیا همه افراد ژن ابتلا به اعتیاد دارند؟ پاسخ مثبت است. همه افراد ژن ابتلا به اعتیاد دارند اما در آنها که مبتلا به اعتیاد می‌شوند، این ژن‌های تاثیرگذار دارای نقص عملکرد هستند و به همین دلیل افراد مستعد در مواجهه با عوامل خطر مبتلا به اعتیاد می‌شوند.
 
واضح‌تر آن که اگر کسی استعداد ژنتیکی ابتلا به اعتیاد نداشته باشد، وقتی در محیط خطر قرار بگیرد، بدن او پذیرای مواد مخدر نخواهد بود و شانس ابتلای او به اعتیاد خیلی کم است؛ اما اگر کسی ژن اعتیاد داشته باشد، باید در سطح نخست مداخله، یعنی پیگشیری، برای او به طوری فوری، اقدامات لازم را انجام داد تا در محیط خطر قرار نگیرد؛ چون استعداد بالایی برای ابتلا دارد.
 
شاید مهمترین پرسش شما با این توضیحات این باشد که حالا افراد دارای ژن اعتیاد باید چگونه شناسایی شوند؟ استاد مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در پاسخ به این پرسش گفت: فرض کنید تعداد ژن‌های موثر در بروز اعتیاد افراد، کاملا شناسایی شده‌ باشند و ما بانکی از این ژن‌ها در اختیار داشته باشیم. می‌خواهیم فرزند یک پدر یا مادر معتاد را هم، از لحاظ احتمال انتقال خطر اعتیاد به این فرزند با بررسی ژن‌ها مورد بررسی قرار دهیم. در این جا یک منحنی توزیع نرمال رسم خواهد شد که در برگیرنده کلیه ژنوتیپهای مربوطه است.سپس جایگاه این فرد بر اساس ژنوتیپ وی مشخص شده و میزان ریسک ابتلاء به اعتیاد فرد تعیین می‌شود.
 
با این وصف باید خانواده‌های دارای عضو معتاد در صورت داشتن فرزند، او را به لحاظ ژنوتیپ مورد بررسی قرار دهند؟
 
به گفته این محقق علم ژنتیک، اکنون دنیا با درک اهمیت علم ژنتیک، به سمت تعریف جایگاه ویژه این علم در پیشگیری و درمان اعتیاد و نیز طب شخصی رفته است اما متاسفانه در کشور ما لزوم مداخله این علم در حوزه اعتیاد حتی در بین متخصصان ژنتیک هم مغفول مانده است. با این وصف چگونه ممکن است ما مثلا داروی متادون را برای بیماران معتاد یکسان تجویز کنیم و انتظار نتایج کامل درمانی هم داشته باشیم؟
 
توضیحات این محقق علم ژنتیک یک نگرانی را در ذهن ایجاد می‌کند و آن این که آیا با عدم توجه به علم ژنتیک در حوزه پیشگیری و درمان اعتیاد، احتمال عود اعتیاد در افراد معتاد بالا خواهد رفت و ما همچنان و به طور قطع شاهد تحمیل هزینه‌های گرانبار اعتیاد بر دوش جامعه خواهیم بود؟
 
به گزارش ایسنا؛ پاسخی که این متخصص ژنتیک انسانی می‌دهد دور از این نگرانی نیست. وی گفت: اگر ما از استعداد یک فرد برای ابتلا به اعتیاد یا پاسخهای آنان به درمانهای گوناگون مربوطه باخبر نباشیم، درمان‌ها گاهی بی‌نتیجه است و عدم توجه به علم ژنتیک سهم بسیار بالایی در عود اعتیاد دارد.

مطالبات داروخانه‌ها به روز شد
ساعت ٢:٥٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
رئیس انجمن داروسازان ایران با ارسال نامه‌ای به مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی مراتب قدردانی خود را اعلام کرد.
آفتاب: دکتر رهبر مژدهی آذر در نامه ارسالی به دکتر سیدتقی نوربخش آورده است: با آرزوی سلامتی و موفقیت برای تمامی خدمتگزاران صدیق جمهوری اسلامی ایران، همانگونه که انتظار می‌رفت حضور حضرتعالی در رأس سازمان تأمین‌اجتماعی در همین مدت کوتاه، موجب بهبودی پرداخت مطالبات آن سازمان و نتیجه بهبود نسبی خدمات دارویی داروخانه‌های سراسر کشور شده که رضایت بیماران را به دنبال خواهد داشت.
 
به گزارش مهر؛ بدین وسیله تشکر قلبی خود و همکاران داروساز داروخانه‌های سراسر کشور را تقدیم حضور جنابعالی می‌نماید. مطمئناً باتوجه به درایت و توانایی‌های جنابعالی در آینده نزدیک شاهد ارتقاء خدمات دارویی به بیمه‌شدگان خواهیم بود.

آلاینده‌ها عامل اصلی ابتلا به سرطان
ساعت ٢:٥۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
سازمان جهانی بهداشت آلاینده‌های معلق در هوا را علت اصلی زیست محیطی ابتلا به سرطان در افراد عنوان کرد.
آفتاب: سازمان جهانی بهداشت با اشاره به عوامل آلوده‌کننده هوا همچون دود ناشی از خودروها و صنایع از دولت‌ها درخواست کرد با جدی گرفتن این هشدار اقدامات جدی را اتخاذ کنند.
 
در گزارش سازمان جهانی بهداشت آمده است: پیش از این تاثیر آلاینده‌ها بر سلامت انسان با بروز بیماری‌های قلبی و ریوی بوده اما شواهد جدید حاکی از آن است که این مواد می‌تواند به سرطان نیز منجر شود.
 
همچنین طبق جدیدترین اطلاعات، 223 هزار مرگ ناشی از ابتلا به سرطان ریه در سراسر جهان به دلیل قرار گرفتن افراد در معرض آلودگی هوا بوده است.
 
به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری بی‌ بی سی، «راشل تامپسون» از موسسه بین‌المللی تحقیقات سرطان گفت: این شواهد حاکی از آن است که دولت‌ها، صنایع و کارخانجات باید نسبت به عوامل زیست محیطی ابتلا به سرطان هوشیار باشند. افراد نیز می توانند با انجام فعالیت‌های فیزیکی و انتخاب رژیم غذایی سالم، خود را از ابتلا به این گونه بیماری‌ها مصون نگه دارند.

46 درصد بیماران روانی به خاطر هزینه ها درمان را رها می کنند
ساعت ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٥ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
وزارت بهداشت به مناسبت هفته سلامت روان نشست خبری برگزار کرد و در این  مراسم مسئولان به ارائه آمار،مشکلات درمان و وضعیت سلامت روانی کشور  پرداختند.

در جدول زیر مهمترین اظهارات  آنها آورده شده است:

نام مسئولیت شرح اظهار نظر
علی‌اکبر سیاری معاون بهداشت وزیر بهداشت -سالانه 960 میلیارد تومان برای درمان بیماران مبتلا به اختلالات روانی در جمعیت 15 تا 64 سال هزینه می‌شود.
-46 درصد از بیماران در کشور به دلیل مشکلات پرداخت هزینه درمان خود را رها می‌کنند .
درصد افراد به دلیل نداشتن بیمه درمان خود را رها کرده‌اند.
26.6فقرا بیشتر دچار بیماری و ورشکستگی به دلیل هزینه‌های درمان می‌شوند و فوت آنها نیز زودتر از بیماران عادی رخ می‌دهد.
عباسعلی ناصحی رئیس دفتر سلامت روان وزارت بهداشت -25 درصد افراد سالمند افسرده هستند.
-مطابق پیمایش ملی سلامت روان  در سال 90-89 ،حدود 11 درصد افراد بیمار نبوده اما به نوعی نیاز به دریافت  خدمات مشاوره و سلامت روان نیازداشته‌اند.
- از افرادی که نیازمند  دریافت خدمات بوده‌اند کمتر از نیمی از آنان برای دریافت خدمات سلامت روان  مراجعه کرده‌اند و تنها 18 درصد حداقل خدمات سلامت را دریافت کرده‌اند.
-بیماران اختلالات روانی نسبت به سایر بیماران پوشش بیمه‌ای کمتری دارند و بیشتر  خدمات سلامت روانی از جمله خدمات مشاوره‌ای و روان درمانی بیمه‌ نیست.
-انجام فعالیت های ذهنی در دوران سالمندی، برقراری ارتباطات اجتماعی، فعالیت های  جسمانی، فعالیت های تفریحی موردعلاقه سالمندان می تواند به بهبود سلامت  روان سالمندان کمک کند.

پر هزینه ترین بیماری های دنیا
ساعت ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٥ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

نخستین تحقیقات از تاثیرات اقتصادی سرطان بر  اتحادیه اروپا نشان می دهد، این بیماری ها سالانه 126 میلیارد یورو هزینه  روی دست کشورهای عضو این اتحادیه می گذارد.

مرکز خیریه تحقیقات سرطان انگلیس، این هزینه را "بار عظیم" توصیف کرده است.

این نتایج که در نشریه سرطان شناسی لنست منتشر شده است، شامل هزینه دارو ، مراقبت های سلامتی و همچنین کاهش درآمد ناشی از بیماری یا هزینه هایی است  که خانواده ها برای مراقبت از بیمار متقبل می شوند.

گروهی از دانشمندان دانشگاه آکسفورد و کینگز کالج لندن، داده های 27 کشور عضو اتحادیه اروپا در سال 2009 را بررسی کردند.

این بررسی نشان داد هزینه کلی برای سرطان 126 میلیارد یورو است که 51 میلیارد یوروی آن صرف هزینه های مراقبت از سلامت از جمله وقت پزشک و هزینه  های دارو می شود.

کاهش بازدهی به دلیل عدم حضور کارمند سر کار خود و یا مرگ بیمار جوان،  حدود 52 میلیارد یورو هزینه بر می دارد در حالی که این هزینه ها برای  خانواده هایی که نگهداری از بیمار را بر عهده دارند 23 میلیارد یوروست.

در حالت کلی، هر چه کشورها ثروتمند تر باشند مانند آلمان و لوکزامبورگ،  بیشتر از کشورهای شرق اروپا  مانند بلغارستان و لیتوانی، برای درمان سرطان  هزینه می کنند.

در این بین، سرطان ریه، هزینه برترین سرطان است. هزینه سرطان ریه یک دهم  تمامی سرطانها در اروپاست. این سرطان مهلک و کشنده مردم را در سنین پایین  تری نسبت به سایر سرطان ها تحت تاثیر قرار می دهد از این رو بازدهی این  افراد کم شده و مرگ آنها عامل مهمی در افزایش هزینه هاست.

به هر حال، بار اقتصادی کلی سرطان کمتر از هزینه های زوال عقل و بیماری های قلبی و عروقی است.

یک بررسی سراسری در اتحادیه اروپا توسط همین گروه از محققان نشان داد  بیماری های قلبی و عروقی از جمله فشار خون بالا و سکته مغزی حدود 169 میلیارد یورو در سال هزینه بر می دارد در حالی که زوال عقل 189 میلیارد  یورو فقط در 15 کشور غرب اروپا ایجاد می کند.

به گزارش مهر، زوال عقل به خاطر مراقبت های طولانی مدت هزینه بسیار بالایی دارد، در حالی که بیماری های قلبی و عروقی به گستردگی تنوع بیماری هایی که ایجاد می کند  افراد بیشتری را نسبت به سرطان درگیر می کند.


آب آناناس بخورید تا زکام نشوید
ساعت ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٥ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
دکتر مینا محمدپور متخصص تغذیه گفت: آنزیم بروملاین آناناس با خواص ضدالتهابی خود موجب نابودی باکتری ها و از بروز عفونتها پیشگیری می  کند.
وی افزود: همچنین نوشیدن آب آناناس در تسکین گلودرد موثر و مخاط بدن را پاکسازی می کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، این متخصص تغذیه یادآور شد: آنزیم بروملاین این میوه، به تسکین سرفه و بدن دردناشی از سرماخوردگی کمک موثری می کند.
 

با این خوراکی ها به "ام اس"مبتلا می شوید!
ساعت ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

تمام افراد باید از یک رژیم غذایی سالم و صحیح تا آخر عمر خود  بهره مند باشند و زیاده روی در مصرف خوردن چربی ها، چیپس و "تنقلات  پرکالری" باعث مبتلا شدن افراد به بسیاری از بیماری ها از جمله ام اس خواهد شد.

برسی ها نشان می دهند، افراد نباید در استفاده از "چیپس و پفک" افراط داشته باشند و خوردن ماهی یکبار از این خوراکی ها کافی است.

مطالعات نشان می دهند، این خوراکی ها به طور طبیعی باعث کاهش وزن شده و "مواد سرخ  کردنی "و مغز موجود در آن باعث تخریب "سلول های عصبی" می شود و با مرور  زمان و افزایش سن دچار ام اس و بیماری های "صعب العلاج" خواهید شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، پزشکان توصیه می کنند، افراد به ویژه "کودکان و نوجوانان"نباید این خوراکی ها را  مصرف کنند، زیرا با مصرف این خوراکی ها در واقع چند قدم به ام اس نزدیک  خواهید شد.

مصرف روزانه نمک ایرانیان 2 برابر میانگین جهانی
ساعت ٩:٥۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
رییس سازمان غذا و دارو به میزان دریافت انرژی حاصل از مصرف مواد غذایی در مردم نیز اشاره کرد و گفت: میانگین دریافت انرژی مردم ما در روز 3000 کیلو کالری است که 50 درصد بیش از حد نیاز و 30 درصد بسیار بیشتر از حد نیاز است. درواقع مردم ما بیش از حد نیاز انرژی دریافت می‌کنند که مناسب نیست و می‌تواند خطرآفرین باشد.
رییس سازمان غذا و دارو به وجود مخاطراتی در حوزه سلامت و ایمنی فرآورده‌های  غذایی در کشور اشاره کرد و گفت: حفظ سلامت و ارتقای ایمنی مواد غذایی، کاهش مخاطرات در این حوزه و اصلاح سبک زندگی مردم را در این دولت به طور جدی  پیگیری خواهیم کرد.
به گزارش ایسنا، دکتر رسول دیناروند در همایش  روز جهانی غذا که از صبح امروز در سالن اجلاس سران آغاز به کار کرد، با  بیان اینکه امسال روز جهانی غذا با شعار «سیستم‌های غذایی پایدار برای  امنیت غذا و تغذیه» برگزار می‌شود که از مرحله تولید، فرآوری، توزیع، عرضه، مصرف و حتی دفع باقی‌مانده‌های مواد غذایی را شامل می‌شود، عنوان کرد: سلامت محوری از جمله نیازهای اساسی بشر است.

وی ادامه داد: ارتقای  سلامت مردم و نقش غذا در آن و تاثیر غذا در ایجاد مخاطراتی برای سلامت  انسان، دو جنبه حائز اهمیتی هستند که وزارت بهداشت بر اساس آنها حرکت  می‌کند.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه همزمان با صنعتی شدن  جوامع، نگرانی‌هایی در خصوص سلامت بشرایجاد شده است، گفت: بخشی از افزایش  بار بیماری‌های غیرواگیر از جمله سرطان، دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی  به شیوه زندگی و نوع تغذیه مردم بازمی‌گردد. به همین خاطر در وزارت بهداشت  برای کاهش این مخاطرات به طور جدی تلاش می‌کنیم.

دیناروند با بیان  اینکه امروز به عنوان مثال مصرف روزانه نمک ایرانیان دو برابر میانگین  جهانی است، گفت: غذاهای آماده علاوه بر پرنمک بودن، چرب هم هستند و اسید  چرب ترانس نقش مهمی را در بروز بیماری‌های چون دیابت، سرطان و سایر  بیماری‌های واگیردار بازی می‌کند. در تلاش هستیم ساماندهی غذاهای آماده را  پیگیری کنیم.

وی با اشاره به وجود مخاطرات جدی در حوزه سلامت و  ایمنی فرآورده‌های غذایی، اظهار کرد: هر چند دستاوردهای خوبی در زمینه  ارتقای سلامت مواد غذایی داشته‌ایم، اما شاید عدم هماهنگی‌های بین بخشی  مشکلاتی را در این خصوص ایجاد کرده است که امیدواریم در دولت تدبیر و امید  حل شوند. به عنوان مثال مشکل باقی‌ مانده سموم در محصولات کشاورزی از جمله  نقاط ضعف این حوزه است و بحث کیفیت غذاهای فرآوری‌ شده نیز مورد غفلت قرار  گرفته است که امیدواریم این مشکلات نیز با تلاش جدی برطرف شود.

رییس سازمان غذا و دارو به میزان دریافت انرژی حاصل از مصرف مواد غذایی در مردم نیز اشاره کرد و گفت: میانگین دریافت انرژی مردم ما در روز 3000 کیلو  کالری است که 50 درصد بیش از حد نیاز و 30 درصد بسیار بیشتر از حد نیاز  است. درواقع مردم ما بیش از حد نیاز انرژی دریافت می‌کنند که مناسب نیست و  می‌تواند خطرآفرین باشد.

جلسه مجمع عمومی عادی سالانه انجمن پزشکان عمومی سال 1392
ساعت ٢:۱۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:


 

در روز جمعه مورخ 19/7/92 صبح ساعت 20/10جلسه با حضور تعداد 33 نفر از اعضا با رسیدن به حد نصاب با تلاوتی از آیات قرآن کریم و سپس سرود جمهوری اسلام ایران آ غاز گردید .

  در ابتدا دکتر مهدی ایزدیار با خیر مقدم گوئی و اعلام دستور جلسه و سخنرانی کوتاه جلسه را آغاز نمود . در ابتدای جلسه هیئت رئیسه مجمع ، آقایان دکتر مرتضی ایزدی ، دکتر داوود مختاری و دکتر علیرضا کلهری انتخاب
گردیدند .

سپس آقای دکتر محمد حسن شاپوری ، ریاست انجمن پزشکان عمومی کرج سخنان مبسوطی از عملکرد انجمن بیان نمودند  و گزارشی کوتاه از عملکرد انجمن ارائه فرمودند ، سپس خانم دکتر ملوک غفاری بعنوان بازرس انجـمن ، عملکرد مالی انجمن و گزارش بازرسی را ارائه نمودند و اعلام کردند که هیچگونه موردی خلاف مقررات انجام
نگردیده است .

در ادامه جناب آقای دکتر امین ا... روزدار گزارشی از جلسه انجمن پزشکان عمومی ایران مورخ 11 و12 مهر ماه سال جاری که با حضور وزیر بهداشت در تهران برگزار شده بود ارائه نمودند .

در ادامه تعدادی از پزشکان عمومی حاضر در جلسه با گرفتن وقت قبلی در جایگاه حضور یافته و سخنان و پیشنهادات خود را ارائه دادند .آقای دکتر بیژن بابائی بازرس شورای عالی نظام پزشکی گزارشی از عملکرد این شورا ارائه نمودند سپس در خصوص حق عضویت سالانه انجمن رای گیری انجام گردید که در نهایت مبلغ  500000 ریال تصویب شد .

سخنران بعدی دکتر فرمانفرمایی بودند که راجع به فعال نمودن سایت و فصلنامه انجمن دیدگاههایی ارائه نمودند .

در ادامه تعدادی از حضار در مورد روش های دعوت پزشکان عمومی جهت حضور در جلسات و انتخابات برای تقویت انجمن پزشکان عمومی نظراتی ارائه نمودند و در انتها دکتر ایزدیار جلسه را با سخنان پایانی و جمع بندی به اتمام رساندند
.


هشدار به همکاران ، بیمارستان ها و مراکز درمانی
ساعت ٢:٠٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

با توجه به اینکه اخیرا با برخی بیمارستان ها و مراکز درمانی تماس هایی صورت گرفته
و اظهار می شود که تماس گیرنده از سازمان نظام پزشکی بوده و با عنوان اینکه قصد کمک مالی به آن ها را دارند درخواست معرفی شماره حساب یا کارت می نمایند ، به اطلاع کلیه همکاران می رساند که چنین تماس هایی از سوی نظام پزشکی نبوده و نیست . در صورت مشاهده هرگونه تماس مشکوکی موضوع را با شماره تماس 84138520 واحد بازرسی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران در میان بگذارید .


۵ اصل برای داشتن پوستی زیبا
ساعت ۱٢:٤٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
استفاده از ضدآفتاب برای همه افراد در هر سنی ضروری است؛ به طوری که مصرف آنها در همه فصول، حتی در هوای ابری به افراد توصیه می‌‌شود. یادتان باشد که کرم‌های ضدآفتاب قادرند تا ۹۰ درصد از آثار زیانبار نور خورشید پیشگیری کنند اما نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد، مقدار و دفعات مصرف این محصولات است.
آفتاب:همشهری سلامتی : اولین گام برای داشتن پوستی سالم و زیبا شست‌وشوی مناسب آن با آب ولرم است؛ اینکه برای چه نوع پوستی باید از چه نوع شوینده‌ای استفاده  کنید. متخصصان پوست توصیه می‌کنند که به جای صابون از پن برای شست‌وشوی  صورت استفاده شود زیرا پن‌‌ها برخلاف صابون حالت قلیایی ندارند
آب: بهترین شوینده برای صورت

اولین گام برای داشتن پوستی سالم و زیبا شست‌وشوی مناسب آن با آب ولرم است؛  اینکه برای چه نوع پوستی باید از چه نوع شوینده‌ای استفاده کنید. متخصصان  پوست توصیه می‌کنند که به جای صابون از پن برای شست‌وشوی صورت استفاده شود  زیرا پن‌‌ها برخلاف صابون حالت قلیایی ندارند و آسیبی به پوست نمی‌رسانند.

اگر هم می‌خواهید از صابون استفاده کنید باید سراغ انواع ملایم آنها مثلا  صابون گلیسیرین یا شیر و عسل بروید. البته پوست بسیاری از خانم‌ها به دلایل مختلف مستعد بروز آکنه است. بنابراین به این افراد توصیه می‌شود از  شوینده‌‌های مناسب پوست‌های چرب که در داروخانه‌‌ها به فروش می‌رسند،  استفاده کنند.

حوله را فاکتور بگیرید

بیشتر افراد عادت دارند بعد از شستن صورت از حوله مشترک خانواده که معمولا هم در دستشویی آویزان است، استفاده کنند اما این کار باعث بروز حساسیت، آکنه و  البته خشکی پوست می‌شود. بهترین راهکار این است که اجازه دهید صورتتان در  معرض هوا قرار گیرد و خشک شود اما استفاده از دستمال‌های کاغذی نرم و  استاندارد و حوله‌‌های نرم مخصوص صورت هم گزینه مناسبی است.

مرطوب کننده‌‌ها را دست کم نگیرید

بر خلاف باور عموم مردم، همه مرطوب‌کننده‌‌ها حاوی روغن و چربی نیستند و  استفاده از آنها به معنی آبرسانی پوست است نه افزودن چربی. شاید بد نباشد  بدانید عدم استفاده از این کرم‌ها باعث بروز خشکی و افزایش چین و چروک‌های  پوست می‌شود؛ در حالی که استفاده از مرطوب کننده مناسب باعث شادابی و طراوت چهره و کاهش التهابات پوستی خواهد شد و جوش‌ها را نیز از بین ‌می‌‌برد.

بنابراین برای داشتن پوستی سالم و زیبا بعد از شستن صورت حتما از یک مرطوب کننده  فاقد چربی استفاده کنید. استفاده از مرطوب کننده لب نیز مانع از پوسته  پوسته شدن و ترک خوردن لب‌ها می‌شود و تاثیر زیادی در زیبایی چهره دارد. نکته جالب اینکه روغن زیتون یک مرطوب‌کننده گیاهی لب به حساب می‌‌آید.

کرم روز و کرم شب یادتان نرود

خیلی‌‌ها استفاده از کرم‌های روز و شب را یک کار لوکس و غیرضروری می‌دانند؛ در حالی که به گفته متخصصان پوست استفاده از این محصولات از بروز خشکی پوست  پیشگیری می‌کند، روند پیری پوست را به تاخیر ‌می‌‌اندازد و باعث صاف و شفاف شدن پوست می‌شود. همچنین کرم‌های روز و شب خاصیت مرطوب‌‌کنندگی بالایی  دارند اما تفاوت اصلی آنها این است که کرم‌ ‌های روز اغلب سبک و حاوی  ضدآفتاب‌ هستند؛ اگر‌چه هرگز نمی‌‌توانند جایگزین ضدآفتاب شوند اما  کرم‌‌‌های شب غلیظ‌تر از کرم ‌‌های روز بوده و مواد مغذی و ویتامین‌‌های  مفید زیادی برای پوست دارند و بهترین زمان استفاده از آنها بعد از ۳۰سالگی  است.

از طرفی افرادی که پوست چرب و آکنه‌‌ای دارند باید از کرم‌  ‌های روز خیلی ملایم و سبک و اصطلاحا فاقد چربی (Oil free)استفاده کنند اما مصرف کرم‌‌‌های شب به این افراد توصیه نمی‌شود. بنابراین بهتر است به  تجویز پزشک سراغ کرم‌‌‌های حاوی اسید میوه یا کرم‌‌های لایه‌‌بردار مثل  ترتینویین بروند. برای تشخیص اینکه چه نوع کر‌می‌‌ مناسب شماست، باید به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

ضد‌آفتاب؛ راز زیبایی

استفاده از ضدآفتاب برای همه افراد در هر سنی ضروری است؛ به طوری که مصرف آنها در  همه فصول، حتی در هوای ابری به افراد توصیه می‌‌شود. یادتان باشد که  کرم‌های ضدآفتاب قادرند تا ۹۰ درصد از آثار زیانبار نور خورشید پیشگیری  کنند اما نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد، مقدار و دفعات مصرف این  محصولات است.

در واقع باید کرم‌ ضدآفتاب را یک ربع تا نیم ساعت پیش  از قرار گرفتن در معرض خورشید و هر بار به اندازه یک بندانگشت روی پوست  بزنید و هر دو تا سه ساعت یک بار آن را تجدید کنید. همچنین هر نوع پوستی به یک ضد آفتاب خاص نیاز دارد و برای خرید یک محصول مطمئن باید از یک متخصص  پوست مشاوره گرفت. برای تشخیص نوع پوست خود کافی است صورتتان را با یک پاک  کننده ملایم بشویید و پس از خشک شدن یک تکه کاغذ را روی پیشانی، گونه‌ها و  چانه خود بکشید و سپس به آن نگاه کنید.

اگر روی کاغذ لکه‌‌های روغنی کم و بیش وسیعی مشاهده شود، پوست شما چرب است، اگر اثر مختصری از چربی روی کاغذ بیفتد نشانه این است که پوستی معمولی دارید و اگر کاغذ با اصطکاک روی پوست حرکت کند و هیچ اثری از چربی روی آن نباشد، نشانه خشک بودن پوست  شماست. اما اگر کاغذی که بر روی پیشانی و چانه و بینی کشیده ‌می‌‌شود چرب  ولی کاغذی که روی گونه‌‌ها کشیده ‌می‌‌شود هیچ‌گونه اثر چربی نداشته باشد،  پوست شما از نوع مختلط است.

ماسک خانگی جادویی

تحقیقات بسیار زیادی در مورد ماسک‌‌های خانگی یا کرم‌‌های میوه‌ای انجام شده و  تاثیر مثبت بسیاری از آنها نیز به اثبات رسیده است. برای داشتن پوستی زیبا  توصیه می‌کنیم این ماسک‌ها را امتحان کنید. چون بعد از ۳ تا ۴ بار استفاده  بی‌خیال کرم‌های آرایشی می‌شوید و نیازی به آنها نخواهید داشت.

سونامی بیماری‌های تنفسی در راه است
ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
قائم مقام بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به اینکه بیماری سِل از ۴ کشور همسایه ایران از جمله آذربایجان، افغانستان، پاکستان و عراق وارد کشور می‌شود از بابت شیوع سونامی بیماری‌های مزمن تنفسی در سالهای آینده هشدار داد.
آفتاب: محمدرضا مسجدی در حاشیه برگزاری ششمین کنگره بین‌المللی بیماری‌های ریه،‌مراقبت‌های ویژه و سِل در جمع خبرنگاران در تشریح بیماری‌های مزمن ریوی و سِل اظهار داشت: براساس آمار سازمان بهداشت جهانی چهار بیماری قلبی- عروقی، سرطان، دیابت و بیماری‌های مزمن تنفسی مورد توجه قرار گرفته است که فاکتورهای خطر آن تغذیه نامناسب، عدم ورزش و مصرف دخانیات است که باعث بروز۲۴ سرطان از جمله سرطان ریه و دیابت می‌شود که مصرف دخانیات یکی از عوامل اصلی آن است .

وی افزود: در دنیا براساس آخرین آمارها ۴۰۰ میلیون نفر گرفتار آسم هستند و حدود ۲۰۰ میلیون نفر دچار بیماری‌های مزمن تنفسی بوده و در حدود بیش از ۱ میلیارد نفر نیز از بیماری‌ آلرژی رنج می‌برند که به طور متوسط در کشورما ۱۰ درصد از بچه‌های زیر ۱۴ سال و تا ۶ درصد بزرگسالان گرفتار بیماری آسم هستند.

مسجدی با اشاره به بررسی و کنترل بیماری «COPD » یعنی همان بیماری مزمن ریوی که عنوان کرد: با همکاری معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و شهرداری تهران بررسی این بیماری برای نخستین بار در ۲۲ منطقه شهر تهران آغاز کرده‌ایم که در هفته‌های آینده آمارهای آن را منتشر خواهیم کردو قرار بر این است تا وزارت بهداشت نیز این طرح را پس از بررسی‌های لازم در کل کشور به اجرا در آورد. وی ادامه داد: بیماری آسم قابل درمان است ولی بیمایر COPD قابل درمان نیست و وقتی فرد به سن ۴۰ تا ۵۰ سالگی می‌رسد این بیماری تشدید می‌شود و هزینه‌های درمان آن نیز بسیار بالا است.

قائم مقام بیمارستان مسیح دانشوری بیان داشت: کشورهای در حال توسعه در آینده با سونامی بیماری‌های مزمن تنفسی مواجه خواهند شد و باید در زمینه عدم مصرف قلیان و سیگار به خصوص برای مراقبت از خردسالان و نوجوانان و جوانان کشور اقدامات جدی صورت بپذیرد.زیرا در سالهای آینده سیل بیماری‌های تنفسی را خواهیم داشت و چون پیشگیری همیشه ارزانتر از درمان است باید در این مقوله بیشتر اقدام کنیم.

مسجدی ادامه داد: با توجه به اینکه روز ۲۳ مهرماه روز سِل نامگذاری شده است بنابراین کنگره بین‌المللی بیماری‌های ریه را نیز در این ایام برگزار می‌کنیم و در طول برگزاری این کنگره یک سالن مجزا نیز برای بررسی بیماری‌ سیل در منطقه و جهان لحاظ کرده‌ایم.

وی با اشاره به آخرین آمارهای مبتلایان به سِل در کشورمان عنوان کرد: براساس آخرین آمارها رقم ۲۲ در ۱۰۰ هزار برای مبتلایان به بیماری سل در کشورمان ثبت شده است یعنی به روایتی اگر جمعیت کشور را در حدود ۷۵ میلیون نفر در نظر بگیریم در حدود ۱۷ تا ۱۸ هزار نفر به بیماری سل مبتلا هستند که ۷۰ درصد این مبتلایان آمارشان ثبت می‌شود البته تمام این افراد شناسایی و تشخیص داده می‌شوند ولی برخی از آنها وارد سیستم نمی‌شوند.

قائم مقام بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه تشخیص و درمان بیماری سل رایگان است، گفت: افرادی که دو هفته متوالی دچار سرفه می‌شوند و یا خلط خونی پیدا می‌کنند باید از نظر بیماری سل مورد چکاپ قرار گیرند، درمان بیماری سل ۶ ماه طول می‌کشد و در ۹۸ درصد موارد نیز این بیماری قابل درمان است.

مسجدی در تفاوت نوع درمان بیماری آسم و سل عنوان کرد: شاید بیماری آسم هرگز درمان کامل نداشته باشد ولی بیماری سل درمان آن به صورت کامل صورت می‌پذیرد ولی مشکلی که ما در این زمینه داریم درباره ورود غیرمجاز اتباع کشورهای افغانستان، عراق،‌آذربایجان و پاکستان هستند که این افراد بیماری سل را وارد کشور می‌کنند مثلاً بیماری سل مقاوم به درمان که سخت‌ترین بیماری سل به حساب می‌آید در پاکستان بسیار شیوع دارد درمان آن نیز دو سال طول می‌کشد و ۱۰ها میلیون تومان باید هزینه کرد.

وی ادامه داد: بیماری سل همه جای بدن را در برمی‌گیرد ولی بیش از ۸۰ درصد این بیماری در ریه خود را نشان می‌دهد و وقتی فردی دچار چنین بیماری باشد چون ریه محل اصلی ابتلا و انتشار این بیماری است با سرفه و عطسه این بیماری به راحتی در منتشر می‌شود و هوا را آلوده می‌کند و خیلی‌ها را می‌تواند گرفتار کند بنابراین هر کس بیش از دو هفته دچار سرفه مکرر باشد باید از نظر بیماری سل مورد چکاپ قرار گیرد.

مسجدی با اشاره به اینکه خوشبختانه امکانات و تجهیزات تشخیص و درمان بیماری سل در کشور فراهم است ولی باید در مورد ورود افراد از کشورهای همسایه که حامل این بیماری هستند اقداماتی صورت پذیرد مثلا کشور آذربایجان بالاترین میزان سل را در دنیا دارد وقتی فردی از این کشور وارد ایران می‌شود به شهرهای مختلف رفت و آمد می‌کند و چون این بیماری علائم ظاهری نیز ندارد می‌تواند در مدت زمان تردد این افراد این بیماری در کشور شیوع پیدا کند.

به گزارش تسنیم، قائم مقام بیمارستان مسیح دانشوری خاطر نشان کرد: کشور ما با همکاری ژاپن برنامه‌ای برای کنترل بیماری سِل در افغانستان شروع کرده است زیرا ما همانطور که برای کشور خودمان در بحث بیماری‌ سل اقدام می‌کنیم باید به صورت منطقه‌ای نیز عمل کنیم مثلا در بیمارستان مسیح دانشوری ۳۰ درصد بیماران مبتلا به سل خارجی هستند و این بیماران هیچ جایی برای درمان نیز ندارند بنابراین ما باید برای کنترل و جلوگیری از بیماری سل به صورت منطقه‌ای عمل کنیم.

آلودگی هوا عامل موج جدید سرطان
ساعت ۱:٤٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
عضو فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان اینکه هم‌اکنون فقط دو پالایشگاه به طور کامل بنزین یورو 4 تولید می‌کند، گفت: موج جدید سرطان و بسیاری از مرگ و میرها در کشور ناشی از آلودگی هوا است.
کمال‌الدین پیرمؤذن با تأکید بر ضرورت کاهش آلودگی هوا، اظهار داشت: موج جدید سرطان‌ در کشور ناشی آلودگی هوا است، ضمن آنکه آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا نیز بسیار قابل توجه است.
 
عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی افزود: اهمیت پرداختن بر کاهش آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور از اهمیت بیشتری برخوردار است چراکه در مواردی گاهاً مشاهده می‌شود که به دلیل افزایش آلایندگی‌های هوا شاهد تعطیلی مدارس و ادارات می‌شویم.
 
پیرمؤذن با اشاره به جلسه فراکسیون محیط زیست خانه ملت با وزیر نفت، ابراز داشت: در این جلسه فراکسیون محیط زیست به جد پیگیر احداث کامل پالایشگاه‌های تولید سوخت یورو 4 بوده است.
 
به گزارش فارس، وی یادآور شد: هم‌اکنون از 6 پالایشگاه تولید بنزین فقط دو پالایشگاه تولید سوخت یورو 4 را در برنامه خود قرار داده‌اند.
 
عضو فراکسیون محیط زیست مجلس متذکر شد: لازم است که تولید بنزین فاقد بنزن تسریع یابد چراکه این امر با سلامتی شهروندان در ارتباط است.
 

این سبزی فراموش شده را دریابید
ساعت ۱:٤٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
اگر می‌خواهید سبزیجاتی که خریداری می‌کنید، بیشترین فایده را برای بدن داشته
باشند حتما در سبد خریدهای خود کلم بروکلی را فراموش نکنید. کلم بروکلی به دلیل آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌های زیادی که دارد می‌تواند به یکباره تمام ویتامین‌های مورد نیاز بدن شما را تامین کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند این سبزی با آنکه خواص بسیار بالایی دارد اما
خانواده‌ها کمتر به آن توجه و در غذاهایشان استفاده می‌کنند، اما با دانستن خواص و
فواید زیاد آن هرگز دیگر مصرف این سبزی را در غذاهای خود فراموش نخواهید کرد.


گفتنی است کلم بروکلی منبع خوب ویتامین C و فیبر است. این سبزی قادر است از
تمام سرطان‌ها پیشگیری و پوست را بسیار سالم و شاداب کند. پزشکان توصیه می‌کنند مصرف این سبزی برای آقایان ضروری است زیرا از سرطان پروستات تا 80 درصد جلوگیری کرده و باعث مقاوم‌شدن بدن آقایان در مقابل بیماری‌ها نیز خواهد شد. این سبزی با فعال‌کننده‌های بیوشیمیایی که در خود دارد می‌تواند بدن آقایان و خانم‌ها را در مقابل بسیاری از ویروس‌ها و باکتری‌ها نیز ایمن سازد.  
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : yjc.ir

222 مبتلا به وبا در کشور / مرگ 6 نفر تاکنون
ساعت ۱:٤٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
طبق آمار وزارت بهداشت، آمار ابتلا به وبا به 222 نفر رسیده است که تا به حال 6 نفر آنها که غیر ایرانی بوده اند، فوت کرده اند.
آفتاب: دکتر مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، در خصوص آخرین وضعیت وبا در کشور گفت: آخرین آمار ابتلا به وبا در کشور 222 نفر است که 182 نفر از آنها غیر ایرانی بوده اند و افراد ایرانی مبتلا هم در ارتباط با این افراد غیر ایرانی بوده اند.
 
وی با بیان اینکه 6 نفر از مبتلایان به وبا فوت کرده اند که تماما غیر ایرانی بوده اند، عنوان کرد:تمام این افراد به صورت غیرقانونی وارد کشور شده اند و عامل انتقال هم آب یا سبزی یا میوه آلوده نبوده است، بلکه از طریق تماس با افراد آلوده ایجاد شده است.
 
گویا خاطرنشان کرد: 9 نفر از مبتلایان در استان تهران بوده اند.
 

ایران دومین کشور دنیا در آمار سزارین
ساعت ۱:٤۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
رییس انجمن علمی مامایی ایران با ابراز نگرانی از روند افزایشی انجام زایمان به روش سزارین در کشور، توجه مسوولان بهداشتی کشور بر حرفه مامایی و ترویج زایمان طبیعی را خواستار شد.
آفتاب:دکتر ناهید خداکرمی در گفت‌وگو با ایسنا،با تاکید بر لزوم توجه به زایمان طبیعی و بی‌درد، گفت: اکنون که سیاست  افزایش جمعیت در کشور برقرار است و باید جمعیت جوان افزایش یابد، لازم است  توجه مسئولان بهداشتی کشور بیشتر بر حرفه مامایی و ترویج زایمان طبیعی  استوار باشد.

 

وی بارداری و همچنین تولد را پروسه‌ای فیزیولوژیک دانست و گفت: از نظر  اخلاقی، شرعی و علمی تمام مستندات مبنی بر آن است که اجازه دهیم نوزاد با  علایم زایمانی به دنیا آید نه اینکه به صورت انتخابی، مادر برای زایمان خود مراجعه کند. تمام مراحل زایمان باید بر اساس طبیعت بارداری پیش رود.

 

 

سزارین انتخابی و نگرانی از نسل آینده بیمار

 

خداکرمی گفت: نگرانی ما آن است که با ادامه روند رو به رشد زایمان‌ها به  روش سزارین، در آینده شاهد نسل بیمار باشیم؛ چرا که نوزادانی که با روش  سزارین انتخابی به دنیا می‌آیند 50 درصد بیشتر به آسم، 20 درصد بیشتر به  دیابت و 50 درصد بیشتر به چاقی مبتلا می‌شوند.

 

 

وزارت بهداشت امر بارداری و زایمان را به ماماها بسپارد

 

بیمه‌ها از ماماها حمایت کنند

 

وی در این باره ادامه داد: از طرف دیگر چاقی خودعامل بیماری‌های قلبی – عروقی و دیابت است. براین اساس با روش انتخابی سزارین این نگرانی وجود دارد که به صورت عمدی، نسل آینده را با بیماری مواجه کنیم. از مسئولان جدید  وزارت بهداشت می‌خواهیم که با سپردن امر بارداری و زایمان به ماما و حمایت  بیمه‌ها از این حرفه، اجازه ندهند این امر بیش از این آسیب‌زا شود.

 

 

رتبه دوم ایران در دنیا در انجام زایمان به روش سزارین

 

خداکرمی در ادامه توضیحات خود درباره مزیت‌های زایمان به روش طبیعی نسبت به زایمان به روش سزارین گفت: مادر سزارینی که دو فرزند دارد، برای به دنیا  آوردن فرزند سومش به روش سزارین با خطراتی مانند خونریزی، چسبندگی جفت و  هزاران مشکل بیهوشی مواجه می‌شود که این امر هم می‌تواند برای آینده کشور  خطرناک باشد. این درحالیست که مادری که طبیعی زایمان کرده باشد این چنین  محدودیت‌هایی را نخواهد داشت. امیدواریم به این سمت حرکت کنیم و طوری نباشد که عنوان شود ایران از نظر سزارین از رتبه دوم در دنیا برخوردار است.

 

وی گفت: اکنون بیش از 50 درصد زایمان‌های کشور به روش سزارین انجام می‌شود و با توجه به مزیت‌های زایمان طبیعی، امیدواریم که انجام زایمان به روش  سزارین به زیر 25 درصد کاهش یابد.

 

خداکرمی در پاسخ به این سئوال که بسیاری از مادران به دلیل ترس از درد  زایمان طبیعی، زایمان سزارین را انتخاب می‌کنند، گفت: مهم‌ترین دغدغه هر  پدر و مادری باید سلامت فرزند باشد. متاسفم که گاها مادران از درد زایمان  صحبت می‌کنند. این درحالیست که سلامت نوزاد از اهمیت بالایی برخوردار است. در هر حال در این زمینه هم می‌توان به روش‌های زایمان بی‌درد دارویی و  غیردارویی اشاره کرد که مادران می‌توانند از این روش‌ها برای انجام زایمان  خود استفاده کنند.

 

رییس انجمن علمی مامایی کشور ادامه داد: مادران همچنین می‌توانند در  کلاس‌های آمادگی دوران بارداری شرکت کنند. این کلاس‌ها حدود هشت جلسه است و مادران تکنیک‌هایی را فرا می‌گیرند که می‌توانند زایمان کم درد و خوشایندی داشته باشند.

 

 

نسل بیمار سزارینی در مقابل کودکان باهوش و عاطفی زایمان طبیعی

 

وی در عین حال گفت: اکنون قشر تحصیل کرده کشور بیشتر مشتاق زایمان به روش  طبیعی است. اما متاسفانه در طبقات پایین‌تر و متوسط جامعه گرایش به زایمان  سزارین بیشتر است. تاکید می‌کنم که درد هم قسمتی از تولد است و هنگام درد  هورمون‌هایی در بدن ترشح می‌شود که انتقال این هورمون‌ها به نوزاد  بهره‌مندی وی از هوش بهتر را به دنبال دارد و این کودکان در آینده صبورتر و عاطفی‌تر هستند.

 

خداکرمی درباره سطح پوشش زایمان‌های بدون درد در کشور، گفت: در حال حاضر 90 درصد زایمان‌های طبیعی کشور توسط ماماها انجام می‌شود. اما از آنجا که 50 درصد کل زایمان‌ها به روش سزارین است، بالطبع میزان زایمان‌های طبیعی کاهش  می‌یابد. اکنون ماماهایی که کلاس‌های آمادگی دوران بارداری را گذرانده  باشند، یا مامایی که در مراکز مشاوره مامایی خدمات ارائه می‌دهد، دسترسی به زایمان فیزیولوژیک نیز دارد. بنابراین یکی از توصیه‌ها آن است که مادران  باردار به ماما مراجعه کنند و در صورت تشخیص ماما برای انجام مراحل زایمانی به متخصص مراجعه کنند.


سیاهی که دور چشمان رامی گیرد
ساعت ۱:٥٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

باشگاه خبرنگاران: کاشانی متخصص پوست ومو گفت:سیاهی دور چشم از جمله مشکلات پوستی محسوب می شود که مشکلات هورمونی واعصاب و روان شدت این بیماری را افزایش می دهد.

وی افزود:خواب منظم تغذیه مناسب وعدم مصرف دخانیات کم بودن استرس و اضطراب سیاهی دورچشم را کاهش می دهد.

وی خاطرنشان کرد : گاهی سیاهی دور چشم خود به تنهایی یک بیماری نیست بلکه کم خونی، ومشکلات هورمونی دیگر می توانند زمینه ساز این بیماری باشند.

کاشانی افزود: درمان قطعی به منظور رفع سیاهی دور چشم هنوز انجام نشده است اما استفاده از کرم های موضعی تا حدی از شدت این بیماری می کاهد.


یک سبزی پر خاصیت برای مو
ساعت ۱:۳٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

استفاده از کمپرس تهیه شده با جوشانده چند برگ کاهو به مدت ۲۰
دقیقه، در برطرف کردن آکنه و پسوریازیس موثر است. برای تأثیرگذاری، آب کمپرس باید
به دمای اتاق برسد و به مدت ۱۰ دقیقه روی پوست گذاشته شود.

 
به گزارش نامه به نقل از خراسان، ویتامین ها و مواد مغذی این سبزی ، از ریزش مو پیشگیری می کند.

کاهو گیاه بومی کشورهای مدیترانه ای و خاورمیانه است که در سراسر جهان از آن استفاده می شود. کاهو سرشار از مواد معدنی، ویتامین و فیبر است.
 
خواص:
 
۱ -این گیاه منبع غنی ویتامین A است. ویتامین A در روند بازسازی سلول ها موثر است و در نتیجه به پوست طراوت تازه ای می بخشد.
 
۲ - پتاسیم موجود در آن با بهبود گردش خون، روند انتقال مواد مغذی و اکسیژن را به پوست تقویت می کند.
 
۳ - ترکیب ویتامین E و C موجود در کاهو، به حفظ سلامت پوست کمک می کند. ویتامین E از پوست در برابر اشعه مضر نورخورشید محافظت می کند و از بروز تباهی لکه زرد و آب مروارید پیشگیری می کند. اشتها را تحریک و سموم را از بدن دفع می کند. همچنین با برطرف کردن کمبود هموگلوبین و نمک های معدنی باعث شادابی پوست می شود.
 
۴ - استفاده از کمپرس تهیه شده با جوشانده چند برگ کاهو به مدت ۲۰ دقیقه، در برطرف کردن آکنه و پسوریازیس موثر است. برای تأثیرگذاری، آب کمپرس باید به دمای اتاق برسد و به مدت ۱۰
دقیقه روی پوست گذاشته شود.
 
۵ - دم کرده آن مدر است و به عنوان مسکن عمل می کند.
 
۶ - ۸درصد سیلیس، ۹ درصد فسفر و مقدار سولفور موجود در آن برای حفظ سلامت پوست، مو و ناخن مفید است.
 
۷ - ویتامین ها و مواد مغذی آن، از ریزش مو پیشگیری می کند.
 
۸ - کاهو حاوی پروتئین است که برای رشد عضله ضروری است.
 
۹ - آهن موجود در آن برای افراد مبتلا به کم خونی مفید است.
 
۱۰ - آرام بخش و خواب آور است.

برگزاری مجمع عمومی سالانه انجمن پزشکان عمومی کرج
ساعت ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

مجمع عمومی سالانه انجمن پزشکان عمومی کرج روز جمعه مورخ 19/7/92 ساعت 10 صبح در سازمان نظام پزشکی کرج برگزار میگردد.

دستور جلسه : گزارش هیات مدیره و بازرس 


روش های آسان برای پیشگیری از چاقی!
ساعت ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
حتماً عوارض دراز مدت پشت میز نشینی را می دانید، پس باید از راه هایی موثر جهت پیشگیری از بروز دردهای مفصلی، خطر بیماری های قلبی، خطر پوکی استخوان، اضافه وزن و بسیاری خطرات دیگر نیز آگاه باشید
آفتاب: حتماً عوارض دراز مدت پشت میز نشینی را می دانید، پس باید از راه هایی موثر جهت پیشگیری از بروز دردهای مفصلی، خطر بیماری های قلبی، خطر پوکی استخوان، اضافه وزن و بسیاری خطرات دیگر نیز آگاه باشید. به نکاتی که در این مطلب اشاره شده توجه کنید تا سلامتی را به خود هدیه کنید.

۱- رفت و آمدها را تغییر دهید.

اگر می توانید به صورت پیاده و یا با دوچرخه به محل کار روید. در صورتی که با اتوبوس یا مترو به سر کار می روید، طوری برنامه بریزید که حداقل یکی دو کوچه یا خیابان را به صورت پیاده تا محل کار طی کنید. حتی اگر با اتومبیل شخصی تان خود را به محل کار می رسانید، ماشین را در نقطه ای دور از ساختمان و یا بخش های انتهایی پارکینگ پارک کنید. در ساختمان نیز از پله به جای آسانسور استفاده کنید.

۲- به دنبال فرصت هایی برای ایستادن باشید.

کالری ای که بدن شما در حالت ایستاده مصرف می کند، به مراتب از وضعیت نشسته بیشتر است. می توانید به هنگام صحبت با تلفن و یا ناهار، بایستید. همچنین، ایده آل است که در صورت امکان در برخی مواقع میز خود را به حالت ایستاده در آورید.

۳- حرکات کششی انجام دهید.

قدم زدن و انجام برخی حرکات ملایم کششی در زمان های استراحت، علاوه بر شادابی، کالری بیشتری نسبت به نوشیدن یک قهوه پشت میزتان می سوزاند.

۴- از یک توپ مخصوص به جای صندلی استفاده کنید.

شاید خنده دار به نظر برسد، اما استفاده از یک توپ ورزشی بزرگ به جای صندلی اداری، برای سوزاندن کالری های اضافه و پیشگیری از اضافه وزن در درازمدت، بسیار موثر است. در چنین وضعی، ماهیچه های شما برای حفظ تعادل بدن، دائماً در حال فعالیت هستند.

۵- در صورت امکان برخی ابزارها و تجهیزات ورزشی را در محیط کارتان قرار دهید.

در صورت امکان، برخی تجهیزات مانند وزنه ها کوچک، فنرهای کششی و سایر ابزارهای کوچک و قابل حمل را در محل کار خود داشته باشید تا چنانچه فرصتی به دست آوردید بتوانید از آنها استفاده کنید.

۶- با همکاران خود تعامل داشته باشید.

سعی کنید با همکاران تان در محل کار، تعامل برقرار کرده و آنها را به پیاده روی جمعی و فعالیت های بدنی ترغیب کنید.

هزینه بالای درمان زوج‌های نابارور/ وضعیت‌ تامین داروهای ناباروری در کشور
ساعت ۱٠:۳٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

معاون پژوهشی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا به هزینه‌های بالای درمان ناباروری اشاره کرد و گفت: بحث دارو و افزایش قیمت آن گریبانگیر زوجین نابارور هم شده است.

 

دکتر محمدرضا صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه درصد موفقیت در بهترین کلینیک‌های درمان ناباروری دنیا حدود 50 درصد است، اظهار کرد: بسیاری از اشخاصی که به این کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند افرادی هستند که انتخاب روش درمان توسط پزشک برای آن‌ها نامناسب بوده است ونتایج موفقیت آمیزی به دست نداده است.

 

وی با بیان اینکه گاهی کمیسیون‌های خاصی تشکیل و پزشکان از گروه‌های مختلف بر روی یک بیمار متمرکز می‌شوند، گفت: سعی می‌کنیم هزینه اضافی به زوجین تحمیل نکنیم زیرا همیشه برای زوجی که مشکل ناباروری دارد، گفته می‌شود که شانس موفقیت صد درصد نیست اما مهم این است که چه راهکاری اتخاذ کنیم تا این زوج جزو آن 50 درصدی باشند که نتیجه می‌گیرند. امروز می‌شود با ورود تکنولوژی‌های جدید به درمان ناباروری امیدوار بود.

 

معاون پژوهشی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا، به هزینه‌های بالای درمان ناباروری اشاره کرد و گفت: بحث دارو و افزایش قیمت آن گریبانگیر زوجین نابارور هم شده است و گاهی فرد ناچار می‌شود بسیاری از مایحتاج زندگی‌اش را برای درمان بفروشد. لازم است سازمان‌های بیمه‌گذار توجه بیشتری به این امر داشته باشند.

 

صادقی با بیان اینکه در برخی مقاطع داروهایی کمیاب می‌شوند، گفت‌: به هر حال داروهای ناباروری نیز همانند سایر داروها، به طور مقطعی وارد کشور می‌شوند و گاهی یک بیمار ناچار است تمام داروخانه‌ها را جست‌وجو کنند. البته مراکز درمان ناباروری سعی می‌کنند با تعاملی که با داروخانه‌ها دارند بخشی از داروها را خودشان تامین کنند.


زنجبیل درد عضلات را بعد از ورزش کاهش می‌دهد
ساعت ۱٢:٢۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

آفتاب:طی قرن‌های متمادی از ریشه  گیاه زنجبیل به عنوان درمان گیاهی سنتی برای سرماخوردگی و درد معده استفاده می‌شد،‌ اخیرا محققان دانشگاه جورجیا دریافته‌اند که زنجبیل باعث کاهش درد ماهیچه‌ها بعد از ورزش نیز می‌شود.

 

پاتریک اوکنور ، از دانشکده "حرکت شناسی" دانشگاه جورجیا می‌گوید: از  آنجایی که زنجبیل خاصیت ضد التهاب دارد می‌تواند باعث کم شدن درد عضلات بعد از ورزش شود. البته این تصور هم وجود دارد که پختن و گرم کردن زنجبیل باعث افزایش خاصیت ضد درد بودن آن می‌شود.

 

اوکنور در تحقیقات خود به مدت 11 روز خاصیت زنجبیل خام و پخته را بر درد عضلات مورد بررسی قرار داد.

 

در این مطالعات 34 تا 40 داوطلب از زنجبیل خام و پخته در 11 روز متوالی استفاده کردند. آنها در این مدت وزنه‌های سنگین زدند.

 

بعد از سه روز تمرین التهاب و درد در عضلات این افراد ایجاد شد. مطالعات  نشان داد که استفاده روزانه از زنجبیل درد ناشی از ورزش را تا 20 درصد کاهش می‌دهد و پختن زنجبیل هیچ تاثیری بر روی میزان ضد درد بودن آن ندارد.

 

اوکنور می‌گوید: هزینه‌های اقتصادی و فردی که برای این دردها می‌شود زیاد است.

 

به گزارش ایسنا،درد عضلات یکی از شایع‌ترین دردها در ورزش است و هر راهی که بتواند این درد را کاهش دهد مورد استقبال ورزشکاران قرار می‌گیرد.


سه ماده خوراکی ضد استرس
ساعت ۱٢:۱٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

اغلب افراد برای کاهش استرس خود به روش‌های مختلفی روی می‌آورند غافل از اینکه
می‌توان با استفاده از برخی مواد غذایی سالم بدون هیچگونه عارضه‌ای سطح استرس را کاهش داد.

به گزارش قدس آنلاین،حامد پور آرام در گفت‌وگو با فارس، اظهارداشت: تغذیه خوب و
رژیم غذایی متعادل می‌تواند در کاهش استرس‌های گوناگونی که در طول روز با آنها
مواجه می‌شویم موثر باشد چرا که گاهی برخی مواد غذایی از جمله کافئین‌ها بر فشار
روحی می‌افزاید یا برخی مواد غذایی مانند اکسیدان‌ها از فشارهای روحی کم
می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: مواد غذایی مناسب و ضد استرس مانند جوانه گندم که سرشار از
ویتامین E ، B و سلنیوم، مخمر آب جو ، ماست، اسفناج، کلم بروکلی، عدس، غلات ،
سیب‌زمینی و هویج است.

به گفته این کارشناس ارشد تغذیه، اگر هنگام خوردن غذایی از آن لذت ببریم مایعات
گوارشی وارد بدن شده و بر فعالیت اعصاب سمپاتیک غلبه می‌کند.

وی با بیان اینکه گاهی فشارهای روحی سردردهای میگرنی را در افراد افزایش می‌دهد،
افزود: افراد مستعد این حالت باید از خوردن غذاهای حاوی اسید آمینه نیتروزین مانند
پنیرهای کهنه، گوشت‌های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس صرف‌نظر کنند.

وی استفاده از آنتی اکسیدان‌ها مانند ویتامین‌های A , E , C , B را سبب محافظت
بدن در برابر آسیب‌های فشارهای روحی و سوء تغذیه دانست و گفت: فرآورده‌های حاصل از گندم، سبزی‌های سبز رنگ‌، تخم مرغ، آجیل، دانه‌های روغنی و ماهی در این راستا بسیار مفید هستند.

این کارشناس ارشد تغذیه در پاسخ به اینکه چرا بیشتر افراد هنگام استرس تمایل به
غذا خوردن دارند، گفت: برای رهایی از اضطراب و دلمشغولی افراد راحت‌ترین راه‌حل
یعنی غذا خوردن را انتخاب می‌کنند غافل از اینکه این عامل باعث هضم ناقص غذا شده و در عین حال استرس بیشتری را در بدن به وجود می‌آورد و در عین حال نباید فراموش کرد که رژیم غذایی نامناسب، مقاومت بدن را نسبت به استرس کاهش می‌دهد.

وی به افرادی که برخی مواد حاوی کافئین مانند قهوه را در دستور غذایی قرار
می‌دهند توصیه کرد تا از خوردن قهوه ، انواع چای در این راستا تا حد امکان اجتناب
کنند.


10برابر شدن سرعت شمارش سلول‌ها با نخستین دستگاه استریولوژی ساخت محققان ایرانی
ساعت ۱٢:۱۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

ستگاه تمام خودکار استریولوژی به همت دانشجویان کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای نخستین بار در کشور با نوآوری‌های ویژه‌ای ساخته شد.

 

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، دکتر علی اصغر کریمی، مدیر پژوهشی کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اعلام این خبر گفت: این دستگاه توسط دانشجویان فعال کمیته تحقیقات دانشجویی با نوآوری‌های ویژه‌ای نسبت به نمونه خارجی اختراع شده و در مرکز تحقیقات استریولوژی مورد استفاده و تایید قرار گرفته است.

 

وی افزود: دستگاه استریولوژی ساخت محققان کشور با بهره‌مندی از فناوری هوش مصنوعی، توانایی شناسایی و شمارش اجزای بافت‌های مختلف را به صورت خودکار و بدون دخالت انسان دارد.

 

کریمی اظهار کرد: مخترع این دستگاه سهیل اشکانی اصفهانی از دانشجویان ورودی 86 رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز است و این نکته دارای اهمیت است که تاکنون در کشور از این دستگاه استفاده نمی‌شده است.

 

وی تصریح کرد: پیش از این سلول‌ها توسط تکنسین مربوطه به صورت چشمی شمرده می‌شدند که دقت کافی نداشته و زمان زیادی هم صرف می‌شد، اما استفاده از این دستگاه زمان و دقت را بهبود می‌بخشد.

 

وی با اشاره به اینکه استفاده از دستگاه تمام خودکار استریولوژی سرعت شمارش سلول‌ها را 10 برابر می‌کند، گفت: شمارش سلول‌ها در موارد مختلفی از جمله آزمایش‌های روتین خون و مغز استخوان برای تشخیص بیماری‌ها مورد نیاز است.

 

کریمی تصریح کرد: این دستگاه برای تمام بافتها قابل استفاده است و به صورت تخصصی کار می‌کند، زیرا از هوش مصنوعی استفاده می‌کند و می‌توان به آن آموزش داد که چه نوع سلول‌هایی را در بافتهای مختلف شناسایی و شمارش کند.

 

وی گفت: با استفاده از این دستگاه ارائه جواب آزمایش‌های مختلف در زمان کوتاه‌تر و با دقت بیشتری امکان پذیر می‌شود که زمینه تشخیص و در نتیجه درمان سریع‌تر را فراهم می‌کند.

 

کریمی افزود: قیمت این دستگاه نسبت به مشابه خارجی آن حدود یک پنجم است، در حالی‌که از امکانات و فناوری‌های بیشتری نیز برخوردار است.

 

وی اظهار کرد: در حال حاضر مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و شرکت دانش بنیان صدرا تک اقدام به تجاری سازی اختراع مزبور کرده‌اند.


پزشکان متخصص به صورت مجازی به یاری بیماران می‌آیند
ساعت ۱٢:۱٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

محققان پژوهشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی شریف در حال ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ارائه خدمات تخصصی پزشکی به صورت مجازی (TeleMedicine) به بیماران در نقاط مختلف کشور هستند.

 

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، بر اساس این طرح، پزشکان عمومی در اقصی نقاط ایران می‌توانند با پزشکان متخصص حوزه‌های مختلف مرتبط شده و نسبت به پاسخگویی به وضعیت بیماران مراجعه کننده اقدام کنند.

 

دکتر محمدتقی احمدیان، رییس پژوهشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام جزییات طرح پزشکی از راه دور گفت: زیرساخت‌های کشور از نظر اینترنت و زیرساخت‌های دانشگاه صنعتی شریف آماده است تا بتوانیم پزشکان متخصص را با سیستم ارتباطی به اقصی نقاط کشور انتقال دهیم.

 

وی با بیان اینکه براساس این طرح هر پزشک عمومی در هر نقطه کشور می‌تواند از طریق یک سیستم ارتباطی با پزشک متخصص تماس برقرار کند، تصریح کرد: اگر برای تشخیص کامل بیمار مراجعه کننده به پزشک متخصص نیاز باشد، پزشک عمومی می‌تواند طی ارتباطی با پزشک متخصص به بیمار خود پاسخگو باشد.

 

به گفته احمدیان، این ارتباط به صورت مجازی برقرار می‌شود و حتی دو پزشک می‌توانند جهت ارتباط، تصویر یکدیگر را نیز ببینند.

 

وی با بیان اینکه زیر ساخت‌های نرم افزاری ارتباط پزشکی عمومی با پزشکان متخصص در حال انجام است، تصریح کرد: پس از تایید وزارت بهداشت و همچنین تامین هزینه‌های اقتصادی این طرح اجرایی خواهد شد.

 

به گفته احمدیان، پژوهشکده مهندسی پزشکی با انجمن سازندگان تجهیزات پزشکی کشور و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، همکاری نزدیک دارد و درصدد است کمک کند تا تجهیزات مورد نیاز پزشکی در داخل کشور توسعه یابد.

 

وی اضافه کرد: پژوهشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی شریف، پژوهشکده جوانی است که این بخش علاوه بر دستیابی نسبت به تجهیزات پزشکی در بحث مهندسی ژنتیک، رفتارهای سلولی، بافت‌های بدن، تلفیق سلول‌های ژن و آنتی‌ژن با یکدیگر فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند.


شایع‌ترین سرطان بانوان ایرانی،سالانه 10 هزار قربانی جدید می‌گیرد
ساعت ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

یک متخصص و جراح بیماری‌های پستان با بیان اینکه سرطان پستان شایع‌ترین سرطان در میان بانوان ایرانی است، اظهار کرد: سالانه 10 هزار نفر بر شمار مبتلایان به این بیماری اضافه می‌شود. به همین خاطر ضرورت اطلاع‌رسانی به بانوان و پزشکان در مورد نحوه تشخیص زودرس و درمان این بیماری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

دکتر نسرین‌السادات علوی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ادامه به تبیین جزئیات برگزاری «ششمین کنگره سرطان پستان جهاد دانشگاهی» پرداخت و عنوان کرد: این کنگره توسط پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی، با همکاری انستیتو کانسر و حمایت شهرداری تهران از تاریخ 15 تا 17 آبان ماه سال جاری در تالار امام بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

 

وی با بیان اینکه هدف از برگزاری این کنگره افزایش آگاهی و دانش پزشکان سراسر کشور در امر پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان پستان است، عنوان کرد: سقف امتیاز بازآموزی در نظر گرفته شده برای این کنگره 17 امتیاز است.

 

علوی، تصویربرداری و روش‌های مداخله‌ای، جراحی پستان، سرطان پستان، ژنتیک‌ و جنبه‌های مولکولی، آسیب‌شناسی سرطان پستان، درمان‌شناسی سرطان پستان، پرتودرمانی، اپیدمیولوژی، غربالگری و تشخیص زودرس سرطان پستان، درمان عوارض و بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به سرطان پستان، تغذیه و جنبه‌های اخلاقی درمان سرطان پستان و همچنین حفظ باروری در این نوع سرطان از جمله محورهای موضوعی برگزاری این کنگره هستند.

 

این متخصص و جراح بیماری‌های پستان با بیان اینکه اکنون در کشور ما بسیاری از زنان ممکن است در سنین پایین مبتلا به این بیماری شوند، اظهار کرد: روش‌های مختلف حفظ باروری برای پشت سر گذاشتن بارداری موفق در مبتلایان به این بیماری پس از بهبود وجود دارد که به تفصیل درباره آنها در این کنگره بحث خواهد شد.

 

وی ادامه داد: متخصصان و کارشناسان رشته‌های جراحی عمومی، زنان، رادیوتراپی، آنکولوژی، فوق تخصص خون و سرطان‌شناسی بالینی، رادیولوژی، پزشکی عمومی، مامایی، پرستاری، آسیب‌شناسی و پزشکی هسته‌ای از جمله مخاطبان برگزاری این کنگره هستند.

 

دبیر علمی ششمین کنگره سرطان پستان جهاد دانشگاهی همچنین از حضور اساتید مقیم خارج از کشور در این کنگره اظهار کرد: این مهمانان از کشورهایی چون سوئد و آمریکا در کنگره حاضر خواهند شد.

 

علوی همچنین از برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای پزشکان عمومی، متخصصان رادیوتراپی و آنکولوژی و رادیولوژی در سالن‌های فرعی محل برگزاری کنگره خبر داد و گفت: علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع‌رسانی www.ibcrc.ir/congress مراجعه و یا با شماره 88673129-021 تماس حاصل فرمایند.


یکی از عوامل ایجاد بوی بد دهان
ساعت ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
همچنین افرادیکه مبتلا به بیماری معده هستند باید از مواد غذایی که تولید بوی بیشتری می کنند مثل سیر و پیاز و همین طور مواد غذایی زیاد معطر پرهیز کنند.
آفتاب: باشگاه خبرنگاران نوشت: دکتر افشین هوشیار، متخصص گوارش گفت: بوی بد دهان علل گوناگونی دارد که تعدادی مربوط به دستگاه گوارشی است، اما از شایع ترین علل  غیرگوارشی می توان از عفونت های مزمن پنهان و آشکار دهان که شامل دندان ها و لثه ها است، نام برد، ترشحات پشت حلق بیمارانی که مبتلا به سینوزیت مزمن  یا آلرژی دارند در اثر غلظت پیدا کردن ترشحات ته حلق دچار تجمع میکروبی می  شوند.
وی افزود : علل گوارشی از جمله عفونت های معده یا بیماری های  نادری که در مری ایجاد می شود، برگشت اسید یا ریفلاکس معده از شایعترین علل هستند و در این زمینه از بیماری ها سیستم ایمنی بدن و بیماریهای عفونی خاص که خیلی نادر هستند نیز می توان نام برد.

دکتر افشین هوشیار درباره این که چرا صبح ها بیشتر بوی بد دهان استشمام می شود افزود:افراد صبح ها  دهانشان بوی مطبوعی نمی دهد که بیشتر به علت تغلیظ بزاق است که با مسواک  زدن برطرف می شود در افراد غیر گوارشی مثل سینوزیت مزمن چون در شب ترشحات  غلیظ شده این اتفاق رخ می دهد و در عوامل دهان و دندانی چون بزاق در شب  ترشح نمی شود و این میکروب ها غلظت پیدا می کنند و در عوامل معدودی به این  دلیل که در شب شانس ریفلاکس بیشتر می شود و چون افراد دراین حالت دراز کش و خوابیده قرار دارند ، بوی بیشتری ایجاد می شود.

دکتر هوشیار تصریح  کرد: جنسیت در بروز بوی بد دهان خیلی موثر نیست مگر مردانی که سیگار می  کشند همچنین افرادیکه انحراف بینی دارند ممکن است به این عارضه مبتلا شوند.

این متخصص گوارش در پایان اظهار داشت: برای درمان این عارضه باید علت آن تشخیص داده شده و درمان گردد، به عنوان مثال در سینوزیت ها با آنتی بیوتیک ، در  بیماری های دهان و دندان برطرف کردن عامل عفونی موجود، در مبتلایان به  بیماری های معده با مصرف داروهای آنتی ریفلاکس و در موارد مقاوم استفاده از آنتی بیوتیک برای رفع میکروب معده را می توان نام برد.

همچنین  افرادیکه مبتلا به بیماری معده هستند باید از مواد غذایی که تولید بوی  بیشتری می کنند مثل سیر و پیاز و همین طور مواد غذایی زیاد معطر باید پرهیز کنند.

مرد نابینا با کمک دندانش بینا شد!
ساعت ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
«یان تیبتس» مرد 43 ساله نابینا پس از 16 سال نابینایی، با کمک یک عمل جراحی عجیب و نادر و با استفاده از «دندانش» توانست برای نخستین بار چهره دوقلوهای چهارساله‌اش را ببیند.
آفتاب: پزشکان «بیمارستان چشم ساسکس» در بیرمنگام انگلیس موفق شدند با کمک دندان «یان» بینایی را پس از 16 سال به او بازگردانند.

«یان» با خوشحالی گفت: تا قبل از اینکه بتوانم فرزندانم را ببینم آنها تنها برایم دو جسم بودند و فقط می‌توانستم از روی صدایشان آنها را از هم تشخیص دهم.

«یان» که در گذشته راننده جرثقیل بوده است 16 سال پیش و در اثر یک حادثه و پریدن قطعه ای فلزی به چشمش طی یک دوره دو ساله ابتدا بینایی چشم راستش را از دست داد و سپس طی یک حادثه دیگر بینایی چشم چپ وی نیز دچار آسیب شده و وی بخش اعظم بینایی خود را از دست داده بود.

به گزارش ایسنا به نقل از «مدیکال دیلی»، «یان» در ماه دسامبر سال گذشته میلادی در نهایت موافقت خود را با انجام یک عمل جراحی غیر معمول روی چشمانش اعلام می‌کند.

این عمل جراحی «استئو ادونتو کراتوپروستزیس» (OOKP) نام دارد. این تکنیک در سال 1963 میلادی توسط یک جراح چشم پزشک ایتالیایی به نام «بنه‌دتو استرامپلی» ارائه شده که طی آن از دندان و استخوان‌های لثه برای نگه داشتن یک مجرای بینایی استفاده می‌شود. مراحل این عمل بسیار پیچیده است و از دو مرحله تشکیل می‌شود که شامل قرار دادن یک لنز پلاستیکی در حفره‌ای در داخل سیلندر بینایی ساخته شده از دندان می‌شود.

این شیوه تنها روی بیمارانی موثر است که شبکیه چشم آنها همچنان فعال و سالم است. پس از آن لنز ساخته شده داخل چشم بیمار کاشته می‌شود و از آنجا که این لنز از اندامهای بدن خود بیمار ساخته شده از سوی عضو پس زده نمی‌شود و کاملا پذیرفته می‌شود.

در حال حاضر این عمل جراحی در انگلیس تنها از سوی «کریستوفر لیو» در «بیمارستان چشم پزشکی ساسکس» انجام می‌شود اگرچه این شیوه مشابه در ژاپن و اروپا نیز انجام شده است.

ایست قلبی بیشترین دلیل مرگ تهرانی‌ها در نیمه نخست امسال
ساعت ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
بنا بر امار بهشت زهرا، بیشترین دلیل مرگ تهرانی‌ها در نیمه نخست امسال است. براساس آمار سازمان بهشت زهرا (س) در این مدت ۲۵ هزار و ۱۹۴ تهرانی فوت کردند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۴.۵ درصد رشد دارد. ۴۶ نوزاد بر اثر ایست قلبی فوت کردند
آفتاب: به گزارش نسیم، براساس آمار سازمان بهشت زهرا (س) تعداد نوزادان فوت شده تهران در شش ماهه نخست امسال ۸۷۶ نفر اعلام شده که این میزان در مقایسه با همین زمان در سال گذشته با ۲۲.۳۴ درصد کاهش روبرو بوده است. بیشترین دلیل فوت نوزادان در زمان مورد اشاره هم در سال جاری و هم سال گذشته ایست قلبی اعلام شده است. درشش ماهه نخست امسال ۴۶ نوزاد و در شش ماهه نخست سال گذشته ۴۱ نوزاد به دلیل ایست قلبی در تهران فوت شدند.
 

برگزاری همایش انجمن های پزشکان عمومی ایران
ساعت ۱:٢٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

در تاریخ 11 و 12 مهرماه به دعوت انجمن پزشکان عمومی ایران و با حضور ریاست محترم سازمان نظام پزشکی ایران جناب آقای دکتر زالی و معاونین محترم و ریاست انجمن پزشکان عمومی ایران جناب آقای دکتر کامیابی و اعضای محترم شورای عالی و نمایندگان انجمن های عمومی سراسر کشور در همایش دو روزه در تهران شرکت کردند و از کرج آقای دکتر شاپوری ، دکتر ایزدیار ، دکتر بابایی ، دکتر ایزدبین ، دکتر روزدار و دکتر وفایی مهر در این جلسات حاضر شده و حضور فعال در کارگروه های تشکیل شده در رابطه با پزشک خانواده ، توانمندسازی و امور رسانه و نشریات و سایت خبررسانی سازمانی داشتند . در روز دوم همایش جناب آقای دکتر هاشمی وزیر محترم بهداشت در جلسه حاضر و به بررسی مسایل جاری انجمن های پزشکان عمومی پرداختند .

قطع نامه همایش متعاقبا اعلام خواهد شد . همچنین مصوب گردید تا همایش بعدی به
میزبانی انجمن پزشکان عمومی کرج بزرگ در استان البرز - کرج برگزار گردد .


جاروبرقی حاوی باکتری های کشنده
ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۱ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

مطالعات اخیر محققان دانشگاه های کویینزلند استرالیا و لاوال کانادا نشان می دهد که جاروبرقی حاوی باکتری های عفونی و کشنده است.

به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه ساینس، باکتری های موجود در جاروبرقی ناقل بسیاری از بیماری های باکتریایی و عفونی است که برای کودکان، بیماران مبتلا به انواع آلرژی و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به شدت مضر است.
محققان با استفاده از روشی موسوم به تونل هوای پاک، میزان باکتری های ساطع شده از جاروبرقی های ساخت کارخانه های مختلف را اندازه گیری کرده اند. در این بررسی عمر جاروبرقی نیز مورد توجه  قرار گرفته است.
محققان در حین بررسی باکتری های مضر جاروبرقی، در کمال تعجب دریافتند که این باکتری ها نه تنها خطرناکند، بلکه حاوی ژن هایی هستند که در برابر انواع آنتی بیوتیک مقاومند و باعث می شوند که این داروها در بدن کارایی لازم را نداشته باشند. این ژن ها Clostridium botulinum نام دارند.
یعنی باکتری های جاروبرقی باعث بروز عفونت می شوند و از طرفی بدن را در مقابل آنتی بیوتیک هایی که برای خنثی کردن این عفونت مورد استفاده قرار می گیرند، مقاوم می کنند؛ بنابراین صدمه وارد شده از جانب آن دو جانبه است.
چندی قبل نیز محققان آمریکایی دریافتند که گرد و خاک موجود در فضای خانه یک عامل مهم عفونت بوتولیسم اطفال است که در برخی موارد منجر به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد می شود.
علاوه بر سیستم تنفسی، پوست و موی انسان نیز منابع خوبی برای ورود انواع باکتری و عفونت به داخل بدن محسوب می شوند.
گزارش کامل این مطالعات در شماره اخیر نشریه  Applied and Environmental Microbiology به چاپ رسیده است


کودکان زیر 3 سال در معرض مسمومیت با شوینده‌ها/ خانواده‌ها مراقب باشند
ساعت ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۱ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

رییس بیمارستان فوق تخصصی کودکان مفید به ماجرای مسمومیت چند کودک به دنبال بلع اشتباه مایع لوله‌بازکن اشاره کرد و ضمن بررسی سازوکار مسمومیت با ترکیبات قلیایی به کار رفته در مواد شوینده، بر ضرورت آموزش و اطلاع‌رسانی به خانواده‌ها در زمینه چگونگی نگهداری از این محلول‌ها در منزل تاکید کرد.

 

دکتر محسن روز رخ در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه کودکان از بدو تولد تا اوایل نوجوانی می‌توانند مسمومیت‌های گوناگونی را پشت سر بگذارنند که مسمومیت‌ با دارو، نفت، مواد سوزاننده و مواد شوینده از جمله آن‌هاست، عنوان کرد: کودکان زیر سه سال بیش از سایر افراد در معرض مسمومیت با مواد شوینده هستند.

 

وی ادامه داد: کودکان در این سن علاقه‌ دارند به سمت وسایل مختلف حرکت کنند و با کنجکاوی که دارند همه آن‌ها را امتحان کنند، قطعا مایعات شوینده نیز از این کنجکاوی کودکان در امان نیستند و ممکن است به اشتباه مواد شوینده را به جای مایعات سر بکشند.

 

روز رخ با بیان اینکه شوینده‌ها محتویات اسیدی یا قلیایی دارند که تمیزکننده سرویس‌های بهداشتی و ظروف معمولا حاوی ترکیبات قلیایی هستند، گفت: میزان آسیب رساندن مواد قلیایی به نسج بدن بسیار شدیدتر است.

 

رییس بیمارستان فوق تخصصی کودکان مفید افزود: یک علت مشاهده شدت بالای صدمات پس از مصرف مواد شوینده توسط کودکان این است که ترکیبات قلیایی بو، طعم و مزه خاصی ندارد و کودک آن را احساس نمی‌کند. به همین خاطر ممکن است حجم زیادی از مایع شوینده را ببلعد.

 

وی افزود: به علت قلیایی بودن نسج بدن، شدت آسیبی که ترکیبات قلیایی ایجاد می‌کنند بسیار شدیدتر است. اما چون ترکیبات اسیدی تلخ و تند و زننده‌اند و فرد به محض ورود به دهان آن را متوجه می‌شود، معمولا آسیب ناشی از اسیدها به شدت مواد قلیایی نیست.

 

روز رخ افزود: متاسفانه اکثر مواد رایج و شایعی که در شوینده‌های ما به کار می‌روند، حاوی سود سوزآور یا هیدروکسید پتاسیم هستند که قدرت تخریبی بالایی برای بدن دارند. البته اداره استاندارد برای جلوگیری از خطر در برخی شوینده‌ها سعی می‌کند از میزان قدرت شوینده‌ها بکاهد.

 

وی با بیان اینکه این ضایعات در کشورهای پیشرفته هم اتفاق می‌افتد، گفت: البته در این کشورها سعی کرده‌اند از برچسب‌های ویژه استفاده کنند و برنامه‌های آموزشی متعدد برای خانواده‌ها برگزار کنند. علاوه بر این درهای قوطی‌های مواد شوینده بویژه موادی چون لوله‌بازکن‌ها را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که به راحتی توسط کودک قابل بازگشایی نباشد. رنگ این قوطی‌ها معمولا جذابیتی برای کودک ندارد و علاوه بر این فروش این مواد در برخی کشورها به صورت آزاد، به راحتی میسر نیست.

 

زجر مسمومیت با مواد شوینده تا پایان عمر همراه کودک است

 

رییس بیمارستان فوق تخصصی کودکان مفید با اشاره به ضرورت آموزش به خانواده‌ها در خصوص چگونگی استفاده و نگهداری از این محلول‌ها، گفت: کودک مسموم زجر فراوانی متحمل خواهد شد و ناچار است تا پایان عمر حتی برای هر بار بلعیدن چیزی، درد بکشد.

 

وی ادامه داد: هرچند آمار مسمومیت‌ها بالا نیست، اما گرفتاری یک کودک هم، او و خانواده‌اش را متحمل رنج بسیار می‌کند.


معجزه تخم مرغ در رژیم لاغری
ساعت ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۱ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

به نقل از افکارنیوز, تخم مرغ سرشار از ویتامین E است و بدن برای سوزاندن چربی
حتما به این ماده غذایی احتیاج دارد.

بررسی ها نشان می دهند دانشمندان با
انجام مطالعه بر روی هزاران نفر از افرادی که بدنی خوش اندام دارند و دچار چاقی و
اضافه وزن نیستند دریافتند که در تمام رژیم های غذایی این افراد تخم مرغ وجود
دارد.

 

گفتنی
است زرده و سفیده تخم مرغ هر دو در کاهش وزن تاثیر زیادی دارند و اگر افراد تصمیم
به رژیم و لاغری گرفته اند حتما باید این غذا را در هفته چند بار مصرف
کنند.

نتایج مطالعات همچنین نشان می دهد سفیده تخم مرغ کالری بسیار پایینی
دارد در صورتی که انرژی آن بسیار زیاد است و مزایای بسیار زیادی برای سلامتی
دارد.

نتایج مطالعات همچنین نشان می دهد مصرف زرده تخم مرغ می تواند چربی
های ناحیه شکم و پهلو را آب کند و قادر است جذب ویتامین ها در بدن را بالا می برد


چه ورزشی عمر را زیاد می کند؟
ساعت ٢:٢٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
محققان دریافتند که بازی گلف باعث می‌شود که عمر افراد حدود پنج سال افزایش یابد. این ورزش تاثیرات اجتماعی و روانی مثبتی نیز به همراه دارد.
آفتاب: محققان دریافتند که بازی گلف باعث می‌شود که عمر افراد حدود پنج سال افزایش یابد. این ورزش تاثیرات اجتماعی و روانی مثبتی نیز به همراه دارد.

مطالعاتی که در دانشگاه پزشکی سوئد انجام شده نشان می‌دهد، گلف ورزشی است که برای سلامتی بسیار مفید است. میزان مرگ و میر در گلف بازان 40 درصد نسبت به افراد دیگر کمتر است که باعث می‌شود آنها حدود پنج سال بیشتر عمر کنند.

این قضیه اثبات شده است که ورزش برای سلامتی مفید است، اما فواید بسیاری از ورزش‌ها هنوز ناشناخته باقی مانده است. یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه کارولینسکا به تازگی در مطالعات خود تاثیرات گلف را بر 600 هزار نفر بررسی کرده‌اند.

این مطالعات که در مجله پزشکی علم و ورزش چاپ شده، نشان می‌دهد که میزان مرگ در میان گلف بازان 40 درصد کمتر است که بدین ترتیب امید به زندگی را در این افراد پنج سال بیشتر می‌کند.

پروفسور آندرس آلبوم که مدیر این تحقیقات است، بیان کرده است که از نتایج این تحقیقات شگفت زده نشده زیرا گلف جنبه‌های زیادی دارد که نشان می‌دهد برای سلامتی بسیار مهم است. او می‌گوید : یک راند گلف به اندازه شش تا هفت کیلومتر پیاده‌روی با سرعت زیاد برای سلامتی مفید است. مردم در سنین بالا گلف بازی می‌کنند و همچنین گلف جنبه‌های اجتماعی و روانی مثبتی به همراه دارد. بیشترین تاثیر مثبت گلف در گلف بازان حرفه‌ای دیده می‌شود.

کارگاه تئوری - عملی بوتاکس-فیلر
ساعت ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٩ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

کارگاه تئوری - عملی بوتاکس-فیلر

سه روز از ساعت  9 صبح الی 15 بعدازظهر

توسط انجمن پزشکان عمومی کرج

شماره تماس : 32556474


اگر قرص خواب می خورید، بخوانید
ساعت ۱٢:۱٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٩ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

روز بدی را پشت سر گذاشته‌اید که حاصل آن چیزی جز نگرانی، اضطراب و اندوه
نبوده است؛ اما با غروب خورشید و آغاز یک شب طولانی، خشم، غم و افسردگی با ضرباهنگ بی‌خوابی ادامه می‌یابد.

البته هر اختلالی در به خواب رفتن، بی خوابی تلقی نمی شود، بلکه بی خوابی یا بدخوابی اگر ریشه در اختلالات روحی روانی داشته باشد با ویژگی های خاصی همراه است؛ یعنی روان شناسان، مشکل بی خوابی، بیدار شدن مکرر طی شب همراه با ناتوانی در به خواب رفتن دوباره، بیدارشدن خیلی زود در صبح و خوابی که باعث تجدید قوا نشودرا بی خوابی تلقی می کنند. هرچند برخی عوامل بروز بی خوابی به آسانی قابل کنترل نیست، اما بسیاری از آنها را نیز می توان با ریشه یابی درست و بهره گیری از روش های درمانی و کمک درمانی برطرف کرد.

ابتدا باید بدانید اختلالی بی خوابی تلقی می شود که دست کم به مدت چهار
هفته ادامه داشته باشد. به گفته دکتر زهرا غلامی حیدرآبادی، روان شناس، بی خوابی یا کم خوابی یک نشانه است که فرد به طور مستمر به خواب نمی رود. بی خوابی گذرا بین چند روز تا یک هفته طول می کشد، اما بی خوابی حاد به بی خوابی اطلاق می شود که بین سه هفته تا شش ماه ادامه یابد. در انواع مزمن بی خوابی اختلال خواب بیش از یک سال ادامه می یابد و ممکن است برای حواس فرد، اختلالات جدی ایجاد کند.

دکتر غلامی با اشاره به عوامل موثر در بروز بی خوابی می گوید:
اضطراب، افسردگی، نگرانی، خشم، غم و پیش بینی رویدادی سخت و ترک خانه یا شهر و ورود به دانشگاه و هر نوع تغییر در روند معمول زندگی می تواند به بروز بی خوابی منجر شود. از سوی دیگر، عوامل محیطی مانند سرو صدا، نداشتن آسایش و بروز تغییرات در زمان خواب نیز می تواند با بی خوابی همراه باشد. این روان شناس می افزاید: درد نیز از عوامل شایع شکل گیری بی خوابی بشمار می رود. به بیان دیگر شرایط جسمی مانند مشکلات قلبی، تنفسی، دل درد، مشکلات گوارشی، فشار خون بالا، درد مفاصل و بی اشتهایی عصبی نیز می تواند با بی خوابی همراه باشد.

زنان، بی خواب تر از مردان
چرا زنان معمولا بیشتر از مردان بی خواب می شوند. دکتر غلامی در
پاسخ می گوید: تغییر میزان ترشح هورمون ها، کاهش میزان هورمون استروژن، نوع شغل و شیوه زندگی، افسردگی و اضطراب و نیز افزایش سن از عوامل موثر در بی خوابی خانم هاست. به همین دلیل می بینیم که اختلالات خواب در زنان مسن، شایع تر از مردان مسن است. اضافه وزن نیز احتمال ابتلای زنان به اختلالات خواب را افزایش می
دهد.

قرص های خواب آور و بی خوابی
خوب است بدانید که مصرف برخی داروها مانند قرص های جلوگیری از بارداری، داروهای ادرار آور و قرص های لاغری با بروز اختلالات خواب همراه است، اما نکته مهمی که کمتر به آن توجه می شود، آن است که حتی قرص های خواب آور و آرام بخش نیز می تواند به بی خوابی منجر شود.
دکتر غلامی در پاسخ به این که در چه مواردی برای رفع بی خوابی و بدخوابی به متوسل شدن به داروهای خواب آور نیاز نیست، می گوید: داروهای آرام بخش، باعث خواب می شود، اما فرد بسرعت به آنها عادت می کند و پس از مدتی با برهم زدن چرخه بیداری و خواب، بی خوابی دوباره باز می گردد؛ البته «بنزودیازپین ها» و گاهی اوقات، ضدافسردگی ها با مقدار کم، می تواند بخوبی بی خوابی نیمه شب به بعد را درمان کند؛ ولی فراموش نکنید که داروی خواب آور هرچه که باشد باید به مدت کوتاه و به شکل محدود و فقط برای چند روز تجویز شود تا فرد به آنها خو نگیرد و بتدریج آن را ترک کند.

این روان شناس تاکید می کند: تمامی داروهای بی خوابی باید کمی قبل تر از رفتن به بستر میل شود و بعد از آن فعالیت هایی که نیاز به تمرکز دارد مثل رانندگی و... انجام
نشود. همچنین باید به موازات مصرف دارو، از الگو و روشی صحیح برای خوابیدن پیروی
شود.

کنترل نظم خواب
در صورتی که بی خوابی در نتیجه اختلال روان شناختی مثل افسردگی، اضطراب یا بیماری جسمی باشد،
باید اختلال را درمان کرد، اما شیوه هایی نیز برای نظم بخشیدن به خواب و کنترل
عوامل محرک در بروز بی خوابی وجود دارد که دکتر غلامی آنها را این گونه بر می شمرد: به میزانی که همیشه می خوابید، بخوابید. فقط زمانی به رختخواب بروید که خواب آلود هستید. اگر نمی توانید به خواب بروید، از رختخواب بیرون آمده و پس از 10 تا 15 دقیقه به رختخواب برگردید. هر روز صبح در یک زمان خاص بیدار شوید. از رختخواب فقط برای خواب استفاده کنید و طی روز چرت نزنید. این روان شناس توصیه می کند: باید اصول بهداشتی را بدرستی رعایت کنید، شام تان باید سبک باشد و از انجام فعالیت های مهیج، چه ورزشی و چه فکری، از ساعت پنج بعد از ظهر به بعد پرهیز کنید.

همچنین از مصرف قهوه، چای، نوشابه، ویتامین C به شکل دارو و الکل دوری کنید. اتاق خوابتان نیز باید دمای مناسبی داشته باشد، نوشیدن یک لیوان شیر گرم، مطالعه چند صفحه کتاب و اختصاص دادن تختخواب فقط برای خوابیدن و دوری از انجام کارهای دیگر مانند تماشای تلویزیون در رختخواب یا خوردن غذا، می تواند در کنترل بی خوابی و بدخوابی بسیار مفید باشد.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : جام جم

معجزه آجیل برای درمان فشار خون
ساعت ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٩ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
یکی از مفیدترین آجیل ها بادام است که موجب تقویت حافظه و رشد ذهن می شود.
آفتاب:باشگاه خبرنگاران نوشت: سعید حسینی متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: یکی از مواد غذایی  با ارزش که موجب تقویت حافظه می شود بادام است چرا که سرشار از ویتامین E و منیزیم است که تاثیرات بسیار مثبتی بر روی سلامتی فرد می گذارد.
وی افزود: بادام از ویتامین E بالایی برخوردار است که از برخی بیماری های مرتبت با کهولت سنی جلوگیری می کند.

وی عنوان کرد: استفاده از بادام به دلیل این که سرشار از منیزیم است موجب تنظیم شدن فشار در رگ ها می شود.

حسینی تصریح کرد: استفاده از مواد مغذی که حاوی منیزیم هستند در جریان یافتن خون بسیار تاثیر مثبت می گذارند و اکسیژن و مواد مغذی را سریعتر حل می کنند و  از ازدیاد ضربان قلب پیشگیری می کند.

وی اذعان داشت: در بادام روغنی وجود دارد که برای حفظ سلامت قلب بسیار مفید بوده و میزان کلسترول بد خون را کاهش می دهد.

وی درپایان اشاره کرد: بادام را در میان وعده های خود قرار دهید چرا که  استفاده از بادام خطر بروز امراض قلبی را نیز به شدت کاهش می دهد.

دختری که کیک و شکلات او را می‌کشد /عکس
ساعت ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٩ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

دختری که کیک و شکلات او را می‌کشد /عکس

پزشکان همیشه مردم را از خوردن کیک و شکلات زیاد منع می کنند زیرا این مواد غذایی ارزش خوراکی زیادی ندارند و گاهی بسیار چاق کننده اند اما خوردن آن ها می توانند یکی از گزینه های اوقات فراغت باشد.
با  آنکه زیاده روی در خوردن موادی مانند فست فود، کیک و شیرینی می تواند زیان  بار باشد اما در میان کودکان یک تفریح به حساب می آید و شاید چیزی مانند  رفتن به رستوران و خوردن پیتزا برای کودکان لذت بخش نباشد.
"فیلدس  تیلور" دختر بچه 3 ساله ای است که هیچ وقت نمی تواند لذت خوردن ساندویچ یا  حتی کیک تولدش را بچشد زیرا او به بیماری خاص مبتلا شده است که تنها 500 نفر در دنیا به آن دچار هستند. این بیماری مانع از خوردن برخی مواد خوراکی  میشود.
 
این بیماری به نام "Glut1" شناخته می شود و باعث خواهد شد تا بدن توانایی درست کردن گلوکوز نداشته باشد. این بدین معنی است که مغز او همیشه به دنبال  انرژی می گردد و اگر از رژیم غذایی سخت و محدود خود فاصله بگیرد دچار  مشکلات مختلف و در نهایت مرگ خواهد شد.

این دختر بچه که از سن 15 هفتگی اولین نشانه های بیماری را نشان داد تا به امروز تنها از مواد پرچربی استفاده کرده است و تنها ذره ای تخطی از این دستور غذایی باعث کند شدن رشد ذهنی او می شود. این بیماری درمان خاصی ندارد و تنها رعایت و مراقبت می  تواند جان این کودک را نجات دهد.

دارویی به نام «دگلوفین» در کشور وجود ندارد
ساعت ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٩ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

آفتاب: در پی انتشار پیامک‌هایی مبنی بر هشدار مرگ‌آور بودن دارویی به نام دگلوفین که مشابه استامینوفن معرفی شده، مدیرکل اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت با تکذیب این پیامک‌ها گفت: دارویی با این نام اصلاً در کشور وجود ندارد.

عباس زارع نژاد در گفت و گو با فارس گفت: هیچ دارویی مشابه استامینوفن که مصرف آن خطرناک باشد در کشور وجود ندارد و شایعات مبنی بر اینکه مصرف دارویی به نام دگلوفین که مشابه استامینوفن معرفی شده و اعلام شده مصرف آن باعث کمای بیمار شده است به هیچ وجه صحت ندارد. ضمن اینکه اساساً دارویی با این نام در کشور وجود خارجی ندارد.

مدیر کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تأکید کرد: همه انواع داروی استامینوفن که با نامهای تجاری مختلف در داروخانه های کشور توزیع می شوند مورد تأیید وزارت بهداشت هستند و هیچ مشکلی ندارند.

وی اضافه کرد: معلوم نیست افرادی که این پیامکهای کذب را منتشر می کنند و در بین مردم نگرانی ایجاد می کنند، چه هدفی را دنبال می کنند. از نیروی انتظامی و مخابرات انتظار داریم منشا و منبع این پیامک ها را شناسایی و با آنها برخورد کنند تا افراد غیر مسئول در بین مردم نگرانی بیهوده  ایجاد نکنند.


عوارض بدخیم سولاریوم ۱۵ سال بعد آشکار می‌شود
ساعت ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
خیلی‌ها به ویژه خانم‌های جوان هشدار پزشکان را در مورد برنزه کردن به ویژه با دستگاه سولاریوم جدی نمی‌گیرند اما واقعیت این است که علاوه بر عوارض زودرس مثل افتادگی پوست، سرطان‌ها و عوارض بدخیم پوستی ۱۵ تا ۲۰ سال بعد خود را نشان می‌دهند.
 

چند سالی است که با ورود تکنولوژیهای نوین، برنزه کردن پوست با دستگاه‌های سولاریوم وارد زندگی مردم به خصوص برخی زنان شده است.

امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو در مورد عوارض استفاده از دستگاه سولاریوم برای برنزه کردن پوست، گفت: دستگاه‌های سولاریوم مولد تولید اشعه ماوراءبنفش هستند که با یک طول موج تعریف شده خاص سبب تخریب سلول‌های رنگدانه‌ساز پوست می‌شوند.

به گفته معاون آموزشی بیمارستان پوست رازی معمولاً افراد در حالت طبیعی زیر نور آفتاب خود را برنزه می‌کنند اما به دلیل محدودیت مکان یا تغییر فصل دستگاه سولاریوم را جایگزینی برای آفتاب می‌دانند.

احسانی خاطرنشان کرد: ‌اشعه ماوراءبنفشی که از دستگاه سولاریوم ساطع می‌شود. انرژی بالایی را در کوتاه‌مدت تولید کرده و سبب برنزه کردن فوری پوست می‌شود ک قاعدتاً آسیب‌هایی را نیز در پی دارد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: شلی، افتادگی و تیرگی پوست از عوارض زودرس استفاده از دستگاه سولاریوم است و در نهایت در طولانی‌مدت خطر ابتلا به سرطان پوست را چندین برابر می‌کند که شاید یک یا دو ماه بعد از سولاریوم خود را نشان ندهد اما 15 یا 20 سال بعد در مناطقی که فرد خود را تحت اشعه سولاریوم قرار داده تغییرات بدخیمی پوست رخ خواهد داد که در سال‌های دور شاهد موجی از این تغییرات خواهیم بود.

احسانی به دیگر عوارض استفاده از سولاریوم اشاره کرد و گفت:‌ ایجاد ضایعات لکه‌ای نقطه‌ای روی پوست پس از از بین رفتن اثرات برنزه شدن و از دست دادن طراوت و شادابی پوست دیگر عوارضی است که شاید هر کسی به آن توجه نکند.

وی تأکید کرد: حتی در مواردی سوختگی‌های درجه یک تا درجه ۳ ممکن است روی بدن فرد ایجاد شود که جای آن نیز باقی خواهد ماند. هر چه میزان دفعات استفاده از سولاریوم بیشتر باشد عوارض آن نیز بیشتر خواهد بود.

  

منبع: خبرگزاری فارس


چه میوه‌هایی معده را پالایش و تقویت می‌کند؟
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

اگر با مشکل معده درگیر هستید و انواع داروهای شیمایی را برای درمانش امتحان
کرده‌اید یک بار هم این داروها را که به توصیه معصومین(ع) تجویز شده، امتحان کنید.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از ایسنا، وقتی در نسخه‌هایی که معصومین(ع) برای
پیروان خود در درمان این بیماری نوشته‌اند و توصیه کرده‌اند نگاهی می‌اندازیم
داروهای شفابخش طبیعی و شاید ارزانتر از داروهای شیمیایی است. در ادامه به برخی از
این داروها که موجب پالایش و تقویت معده می‌شوند اشاره می‌کنیم.

"سیب"

امام علی(ع) و امام صادق(ع) در احادیثی مجزا می‌فرمایند: "سیب بخورید، که
معده را می‏‌پالاید1".

"انار"

امام علی(ع) همچنین درباره خواص انار به عنوان یک میوه بهشتی فرمودند: "
انار را با پیه آن بخورید؛ چراکه معده را پاک می‏‌کند2".

همچنین در طبّ الأئمّه علیهم‏االسلام به نقل از حارث بن مغیره آمده است که
روزی از سنگینی‏‌ای که در قلبم احساس می‏‌کردم و از بدگواری و سوءهاضمه‏‌ای که
داشتم، نزد امام صادق علیه‏‌السلام اظهار ناراحتی کردم. فرمود: «از این انارِ
شیرین، میل کن و آن را با پیه‏‌اش بخور؛ چراکه معده را کاملاً پاک می‏‌کند، بدگواری
را درمان می‏‌سازد، غذا را هضم می‏‌کند و در درون بدن، تسبیح می‏‌گوید3".


"گلابی"

امام صادق(ع) در روایتی دیگر فرمودند: "گلابی، معده را می‏‌پالاید و تقویت
می‏‌کند و با بِهْ، همگون است. خوردنش روی غذا سودمندتر است تا چاشت‏ ناخورده. هر
کس هم که احساس سنگینی می‏‌کند، از آن بر روی غذا بخورد4".

"بِهْ"

امام علی(ع) نیز درباره ارزش غذایی میوه "بِهْ" چنین می‌فرمایند که "خوردن
بِهْ نیروی قلب ضعیف است، معده را پاک می‏‌سازد، دل را فراست می‏‌دهد و ترسو را
شجاعت می‏‌بخشد5".

همچنین امام صادق(ع) فرمودند: " بر تو باد خوردن بِهْ شیرین با دانه‏‌هایش؛
چرا که قلب ضعیف را تقویت می‏‌کند، معده را می‏‌پالاید و معده را پاک
می‏‌سازد6".

"باقلا"

از امام ششم(ع) درباره خواص باقلا نیز نقل شده که فرمودند: " باقلا را با
پوستش بخورید؛ چرا که معده را پاک می‏‌کند7".

پیامبر خدا(ص) نیز درباره کسی که به بیماری بی‏‌اشتهایی گرفتار آمده بود
فرمودند: " بر شما باد خوردن تلبینه. آن را به وی جرعه جرعه بخورانید، که سوگند به
آن که جانم در دست اوست، شکم هر یک از شما را چونان می‏‌شوید که کسی با آب، چرک را
از صورت خویش، فرو بشوید 8".

منابع روایات:

1- الکافی، جلد 6، صفحه 357، حدیث 11 عن مسمع بن عبد الملک عن الإمام الصادق
علیه‏‌السلام دانش نامه احادیث پزشکی: 1 / 418

2- الخصال، صفحه 636، حدیث 10، عیون أخبار الرضا علیه‏‌السلام، جلد 2، صفحه
43، حدیث 150، تحف العقول، صفحه 124 وکلاهما عن، بحارالأنوار، جلد 66، صفحه 154،
حدیث 1؛ مسند ابن حنبل، جلد 9، صفحه 72، حدیث 23297 و...

3- بحار الأنوار، جلد 66، صفحه 164، حدیث 49، دانش نامه احادیث پزشکی: 1 /
420. علاّمه مجلسی می‏‌گوید: احتمالاً تسبیح گفتن انار در درون بدن، کنایه‏‌ای از
سودمندی فراوان آن است و از این جهت که بر قدرت و حکمت آفریدگار دلالت دارد، گویی
هماره در حال تسبیح گفتن خداوند است.

4-الکافی، جلد 6، صفحه 358، حدیث 2، مکارم الأخلاق، جلد 1، صفحه 379، حدیث
1266 و فیه إلی «والسفرجل»، بحارالأنوار، جلد 66، صفحه 177، حدیث 37 دانش نامه
احادیث پزشکی: 1 / 420

5- الکافی، جلد 6، صفحه 357، حدیث 1، المحاسن، جلد 2، صفحه 366، حدیث 2277،
بحار الأنوار، جلد 66، صفحه 170، حدیث 15 دانش نامه احادیث پزشکی: 1 / 420

6- طبّ الأئمّة لابنی بسطام، صفحه 136، بحارالأنوار، جلد 66، صفحه 176، حدیث
36 دانش نامه احادیث پزشکی: 1 / 420

7- الکافی، جلد 6، صفحه 344، حدیث 3، المحاسن، جلد 2، صفحه 309، حدیث 2029
کلاهما عن صالح بن عقبة، مکارم الأخلاق، جلد 1، صفحه 397، حدیث 1347 عن الإمام
الرضا علیه‏‌السلام، بحار الأنوار، جلد 66، صفحه 266، حدیث 4 دانش نامه احادیث
پزشکی: 1 / 422

"تلبینه"

8- مسند ابن حنبل، جلد 9، صفحه 359، حدیث 24554، حدیث 26109، المستدرک علی
الصحیحین، جلد 4، صفحه 228، حدیث 7455، السنن الکبری، جلد 9، صفحه 581، حدیث 19574،
کنز العمّال، جلد 10، صفحه 37، حدیث 28245، دانش نامه احادیث پزشکی: 1 / 424
تلبینه، نوعی آش است که از سبوس، شیر و عسل درست می‏‌شود. برای توضیح بیشتر، ر. ک:
ج1، ص235 (تَلبینه).


درمان بیماری‌های خطرناک چشم با لیزر جدید
ساعت ۱۱:۳۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۸ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

نوعی لیزر جدید به دانشمندان «موسسه چشم Truhlsen» در مرکز پزشکی دانشگاه نبراسکا کمک خواهد کرد درمان بهتری را برای بیماری‌های خطرناک چشم ارائه دهند.

 

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این لیزر پیشرفته قادر است از نابینایی بسیاری از افراد مبتلا به بیماری‌های جدی جلوگیری کند.

 

در 22 جولای، نخستین بیمار مبتلا به «رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو» با این لیزر درمان شد. این بیماری دشوارترین مرحله بیماری‌های چشم است که از دیابت ناشی می‌شود.

 

به گفته «دیانا دو ام دی»، دانشیار و متخصص چشمی که نخستین درمان را با این لیزر انجام داد، تکنولوژی مزبور مهم‌ترین لیزر لبه تیغ جهان است که هم‌اکنون در دسترس است.

 

این فناوری به متخصصان امکان اعمال تعدادی از نقاط لیزری را در الگوهای متنوع می‌دهد و در مقایسه با لیزهای معمولی، موثرتر، ایمن‌تر و کارآمدتر گزارش شده است.

 

لیزرهای معمولی در تعداد الگوها و پالسی که می‌توانند به کار برند، محدود هستند، در حالی که لیزر جدید امکان هدف‌قراردادن پیشرفته‌تری را می‌دهد.

 

لیزر ارائه‌شده درمانی را برای بیماری‌های نادر چشم شامل انسداد وریدی شبکیه، گلوکوم نئوواسکولار و اشک‌های شبکیه ارائه می‌دهد.

 

علاوه بر این، با توانایی کاربرد میکروپالس، این شیوه می‌تواند با درمان‌های دیگر به منظور درمان «ادم ماکولای دیابتی»، رایج‌ترین عامل از دست دادن بینایی در بیماران دیابتی، ترکیب شود.

 

نرخ دیابت در امریکا در حال افزایش است، بنابراین، بیماران بیشتری می‌توانند از درمانی که فناوری جدید در اختیار می‌گذارد، بهره ببرند.

 

نام کامل این لیزر، «لیزر چندنقطه‌ای فوق اسکن» است و توسط شرکت «کانتل مدیکال» که دفتر مرکزی آن در پاریس است، ساخته شده است.


ساخت سامانه تلفنی سلامت در کشور
ساعت ٢:٥٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

اس ام اس بزنید، اطلاعات بیماری خود را دریافت کنید!

محققان پژوهشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی شریف موفق به ساخت سامانه سلامت از طریق تلفن همراه (Mobile health) شدند.

 

دکتر محمدتقی احمدیان، رییس پژوهشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌و‌گو با خبرنگار فناوری ایسنا با اعلام این خبر به بیان جزییات این سامانه پرداخت و گفت: هر فردی که دچار یک بیماری خاص است می‌تواند با ارسال یک پیامک به شماره پنج رقمی 20115 به اطلاعاتی در زمینه پیام‌های بهداشتی بیماری خود دست یابد.

 

وی افزود: در واقع با ارسال یک پیامک به شماره ذکر شده، آیتم‌های مختلف بیماری برای اشخاص ارسال می‌شود و افراد می‌توانند با انتخاب آیتم بیماری خود، این پیامک را مجددا به شماره مربوطه ارسال کنند و از آن زمان به بعد نیز می‌توانند به تمام اطلاعات مربوط به بیماری خود از طریق پیام‌های دیگری که برایشان ارسال می‌شود، دست یابند.

 

احمدیان اضافه کرد: به عنوان نمونه اگر شخصی بیماری در زمینه‌هایی همچون قند خون، قلب و غیره داشته باشد برای این فرد پیام‌های بهداشتی از نظر مراقبت و یا پیشگیری‌های مفید ارائه می‌شود.

 

وی با اشاره به تفاهم‌نامه منعقد شده با معاونت بهداشتی وزارت بهداشت در جهت راه‌اندازی سامانه سلامت از طریق تلفن همراه گفت: پیام‌های بهداشتی این سامانه پس از تایید معاونت بهداشت به مردم ارسال می‌شود. در واقع پیام‌های بهداشتی پژوهشکده مهندسی پزشکی که توسط پزشکان متخصص این پژوهشکده طراحی و به روز رسانی می‌شوند پس از تایید وزارت بهداشت از طریق دانشکده رایانه دانشگاه صنعتی شریف و پس از آن شرکت همراه اول جهت اطلاع‌رسانی به مردم صورت می‌گیرد.

 

به گفته وی، پژوهشکده مهندسی ژنتیک با انجمن سازندگان تجهیزات پزشکی کشور و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، همکاری نزدیک دارد و درصدد است کمک کند تا تجهیزات مورد نیاز پزشکی در داخل کشور توسعه یابد.

 

وی اضافه کرد: پژوهشکده مهندسی پزشکی دانشگاه شریف، پژوهشکده جوانی است که این بخش علاوه بر دستیابی نسبت به تجهیزات پزشکی در بحث مهندسی ژنتیک، رفتارهای سلولی، بافت‌های بدن، تلفیق سلول‌های ژن و آنتی‌ژن با یکدیگر فعالیتهایی را انجام می‌دهند.

منبع:ایسنا


آیا سفیدی مو درمان دارد؟
ساعت ٢:٤٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
سفیدی مو دلایل بسیار مختلفی دارد و نه رنگ‌کردن موها باعث شدیدشدن آن می‌شود...
 
دکتر حسین طباطبایی، متخصص پوست و عضو هیات علمی
دانشگاه علوم پزشکی تهران، در مصاحبه با جام‌جم می‌گوید: سفیدی مو دلایل
بسیار مختلفی دارد و نه رنگ‌کردن موها باعث شدیدشدن آن می‌شود و نه مصرف قرص‌های ویتامین و انواع و اقسام شامپوها می‌تواند آن را برطرف کند، زیرا تاکنون هیچ روش درمانی‌ و علمی‌ برای رفع دائمی سفیدی مو کشف نشده است.

رنگ مو از کجا می‌آید؟

در بین سلول‌هایی که باعث رشد پوست و مو می‌شود سلول‌هایی به
نام ملانوسیت وجود دارد که با ساختن ماده‌ای به نام ملانین و فرستادن آن به داخل
سلول‌ها، باعث ایجاد رنگ پوست یا مو می‌شوند. دکتر طباطبایی می‌گوید: ساخته‌شدن
ملانین در پوست دائمی و مستمر است، ولی در مورد موها، رنگدانه ملانین فقط در دوران رشد موها (آناژن) ساخته می‌شود و برای ساخته‌شدن این رنگدانه هم آنزیمی به نام «تیروزیناز» ضروری است.

سفیدی مو از 20 سالگی شروع می‌شود


بطور طبیعی روند سفیدی موها از دهه سوم یعنی 30 - 20 سال شروع و در این سنین موهای سفید تک و توک در سر ظاهر می‌شود. دکتر طباطبایی با بیان این مطلب ادامه می‌دهد: در دهه چهارم یعنی 40 تا 30 سال موهای سفید در ناحیه شقیقه‌ها و در دهه پنجم زندگی یا 50 تا 40 سال لابه‌لای همه موهای مشکی دیده می‌شوند و در دهه ششم یا 60 تا 50 سالگی اغلب موهای سر سفید خواهند شد. کمی بعد از
موهای سر، موهای ریش و بدن هم سفید می‌شوند و این یک روند طبیعی است.

او می‌افزاید: اگر شروع سفید شدن موها قبل از 20 سال باشد، به آن سفیدی زودرس می‌گوییم که مهم‌ترین علت آن ارث، استرس‌های عصبی و بعضی بیماری‌هاست. این متخصص پوست توضیح می‌دهد: در شروع سفیدی موها، سلول‌های ملانوسیت بتدریج کوچک می‌شوند و ترشح ملانین آنها کاهش می‌یابد. علاوه بر این، میزان ترشح آنزیم تیروزیناز هم بتدریج کمتر ‌شده که این اولین علامت پیری محسوب می‌شود.

پوست و موی بدون رنگدانه

دکتر طباطبایی با اشاره به این که در بیماری‌ای به نام «پیبالدیسم»، به‌طور ارثی آنزیم
تیروزیناز در بدن فرد وجود ندارد یا ساخته نمی‌شود، بنابراین تکه‌های وسیعی از پوست
و مو یا تمام پوست بدون رنگدانه است و سفید می‌شود، ادامه می‌دهد: در مبتلایان به
برص یا ویتیلیگو هم پادزهری در بدن بیمار ساخته می‌شود که سلول‌های ملانوسیت را
می‌کشد.

البته ابتدا سلول‌های ملانوسیت پوست از بین می‌روند و در مراحل آخر
بیماری برص سلول‌های ملانوسیت‌ موها هم از بین می‌رود و پوست و موهای روی آن سفید می‌شوند. این استاد دانشگاه تاکید می‌کند: برص، بیماری صعب‌العلاجی است و علت آن خودایمنی است یعنی به دلیلی ناشناخته، بدن فرد علیه سلول‌های ملانوسیت خودش پادزهر ترشح می‌کند.

شروع سفیدی مو در سیاه‌پوستان تفاوت دارد


به گفته دکتر طباطبایی، شروع سفیدی مو در افراد سفیدپوست از سنین 20 سال به بعد است در حالی که در افراد سیاه‌پوست، روند سفیدشدن موها از 30 سال به بعد شروع می‌شود، زیرا در سیاه‌پوستان، اندازه سلول‌های ملانوسیت بسیار بزرگ و میزان ترشح ملانین آنها نیز بسیار بیشتر از سفیدپوستان است.

فریب تبلیغات را نخورید


بسیاری از مردم فکر می‌کنند دچار سفیدی زودرس موها شده‌اند در حالی که طبق روند طبیعی که گفته شد، بیشتر آنها اشتباه می‌کنند و روند سفیدی موهایشان عادی و طبیعی است.

دکتر طباطبایی می‌افزاید: برحسب شرایط ژنتیک انسان، ممکن‌است شدت
سفیدشدن موهای شخصی نسبت به دیگردوستان و اطرافیانش سرعت بیشتری داشته باشد، ولی این موضوع غیرطبیعی نیست.

وی با اشاره به حساسیت خیلی از افراد درباره سفید شدن موهایشان و سوءاستفاده برخی از این حساسیت‌ها می‌گوید: در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغات فراوانی با ادعای اثربخشی دارویی در معالجه دائمی سفیدی موها می‌شود. آنها مدعی هستند محصول‌شان می‌تواند رنگ سفید مو را دوباره به رنگ طبیعی دوران کودکی
برگرداند، اما تا امروز هیچ‌گونه دارویی که از نظر علمی ثابت شده باشد، برای درمان
سفیدی مو کشف نشده است.

وی تاکید می‌کند: تمام این‌گونه داروهای ادعایی که به‌صورت شامپو یا مالیدنی هستند، در واقع رنگ مو است و به‌طور موقت باعث تیره‌شدن ساقه موها می‌شود. این داروها روی ریشه موها که سلول‌های ملانوسیت در آن قرار دارند، هیچ اثری ندارد و نباید فریب این‌گونه تبلیغات را خورد.

گاهی موها روشن می‌شوند، نه سفید

دکتر طباطبایی می‌گوید: روشن‌شدن موها و نه سفیدی آنها به علت تماس مستمر موها با نور آفتاب، کم‌خونی ناشی از فقرآهن، فقر ویتامین12 B و درمان با اینترفرون
(اینترفرون‌ها نوعی از پروتئین‌ها هستند که موجب تحریک سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها می‌شوند)‌ اتفاق می‌افتد و با رفع این عوامل و مشکلات، موها به رنگ قبلی برمی‌گردند.

این متخصص پوست تاکید می‌کند: یرخلاف تصور عامه و آنچه در رسانه‌ها تبلیغ می‌شود، مصرف قرص‌های روی در درمان سفیدی موها هیچ اثری ندارد و خرید و مصرف این قرص‌ها و هر محصول دیگری که برای درمان سفیدی مو تبلیغ می‌شود، فقط کم‌پولی جیب فروشنده را درمان می‌کند، زیرا تا امروز هیچ درمان علمی برای درمان دائم سفیدی مو کشف نشده است.

منبع: روزنامه ‌جام‌جم/ زهرا سادات صفوی سهی‌

برای جلوگیری از ریزش مو چه کنیم؟
ساعت ٢:٤۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
یک متخصص پوست، مو و زیبایی گفت: بهترین راه‌حل برای برطرف کردن ریزش موی مقطعی، برطرف کردن عاملی است که باعث ریزش موی بیمار در یک برهه زمانی شده است.
آفتاب:دکتر خلیل صداقت‌پیشه در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: بیماری‌هایی نظیر تیروئید، کم‌خونی و  بیماری‌های عفونی باعث آسیب در بخشی از پوست می‌شود که با ایجاد عفونت‌های  ویروسی و قارچی همراه شده و ریزش مو را به دنبال دارد.

 

وی در ادامه عنوان کرد: بیماری‌هایی که با تب همراه است و به بستری شدن  منجر می‌شود همچون آبله مرغان، سرخک و ... نیز از سری دیگر بیماری‌هایی است که به ریزش موی مقطعی دامن می‌زند.

 

این متخصص پوست، مو و زیبایی زایمان را یکی از علل شایع ریزش موی مقطعی در  زنان دانست و افزود: پروتئین‌سازی در بدن فرد مختل می‌شود و باید برای  ترمیم ریزش مو از داروهای پروتئین و محرک رشد مو استفاده کرد.

 

وی در این رابطه افزود: این روند ریزش مو تا شش ماه ادامه دارد و اگر درمان بیشتر شود تا 90 درصد موی از دست رفته جایگزین می‌شود ولی در غیر این صورت حداکثر تا 50 درصد موهای سر بازگشت دارد.

 

صداقت‌پیشه با اشاره به بیماری لوپوس،‌ اظهار کرد: این بیماری با ایجاد  اختلال در سیستم بافت‌های بدن، باعث ریزش مو به میزان قابل توجهی می‌شود و  در این بیماری .

 

وی با بیان اینکه ریزش مو مقطعی اغلب به دنبال ابتلا به بیماری‌های گوناگون است، عنوان کرد: با درمان بیماری پایه‌ای که باعث ریزش مو شده است و مصرف  داروهای محرک رشد مو در کنار رفع کمبودهای تغذیه فولیکول مو تقویت می‌شود.

 

این متخصص پوست، مو و زیبایی در رابطه با بیهوشی‌های اعمال جراحی گفت: تا  سه ماه بعد از عمل جراحی موی بیمار به شدت می‌ریزد که به دلیل ناتوانی و  اختلال در تغذیه وی است و با تقویت تغذیه و مصرف داروهای درمانی تا مدتی پس از بیهوشی ریزش مو برطرف می‌شود.

 

به گفته وی، سنگ کلیه و عفونت‌های شدید کلیه به طوری که به بستری شدن  بیماران منجر شود نیز می‌تواند در بروز ریزش مو تاثیر زیادی داشته باشد.

 
 

30 دلیل برای اینکه قند و شکر مصرف نکنیم
ساعت ٢:٠٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

آفتاب:مضرات مصرف شکر و قند:

1-سرکوب سیستم ایمنی بدن.
2-بر هم زدن تعادل املاح در بدن.
3- کاهش تمرکز، بد خلقی و افزایش اضطراب.
4-کاهش انعطاف پذیری و عملکرد بافتها.
5-افزایش سطح تری گلیسریدهای خون.
6-سبب فقر مس و کروم میشود.
7- تداخل در جذب کلسیم، منیزیم و پروتئینها.
8-پیری زود رس.
9-پوسیدگی دندانها و بیماریهای لثه ای.
10- افزایش چاقی، کلسترول خون و فشار سیستولیک قلب.
11-کاهش ویتامین E در خون.
12-کاهش هورمون رشد.
13-کاهش توانایی عملکرد آنزیمها.
14- کاهش ظرفیت یاد گیری - کاهش عملکرد حافظه.
15-بر هم زدن تعادل هورمونها.
16-نقش در ابتلا به بیماری دیابت.
17-سرگیجه و خواب آلودگی.
18-شکر یک ماده اعتیاد آور است.
19-کاهش پایداری عاطفی.
20-میتواند موجب یبوست و یا واریس گردد.
21- میتواند منجر به سرطان پروستات، پستان، تخمدانها و روده گردد.
22-افزایش بیماریهای قلبی-عروقی.
23-سردرد و میگرن.
24-افزایش هورمون استروژن در مردها.
25-افسردگی.
26-میتواند مانند الکل ایجاد مسمومیت کند.
27 باعث افزایش سطح دوپامین، سروتونین و نوراپی نفرین در خون میگردد.
28-میتواند ایجاد سنگ صفرا و سنگ کلیه کند.
29-میتواند آسم و یا آلرژی ایجاد کند.
30- میتواند به ساختار DNA آسیب وارد سازد.

روش جدید تخلیه لخته خون از قلب بیمار، جایگزین عمل باز
ساعت ٢:٠٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

محققان مرکز پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس برای اولین بار رویکرد پیشگامانه‌ای را برای تخلیه یک لخته خون بسیار بزرگ در قلب یک مرد اجرا کرده‌اند که می‌توانست وی را بکشد.

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، تاد دونلاپ 62 ساله اولین فردی است که پس از تشخیص یک لخته خون 61 سانتی‌متری که از پاها به قلبش کشیده شده بود و خطر تغییر محل و قرار گرفتن آن در ریه‌ها وجود داشت، با موفقیت تحت این درمان قرار گرفته است.

 

این روش با میزان تهاجم حداقل که از دستگاهی موسوم به AngioVac استفاده می‌کند، به بیماران یک راه‌حل جایگزین برای جراحی قلب ارائه داده و می‌تواند در آینده بصورت گسترده‌تری مورد استفاده قرار بگیرد.

 

دونلاپ یک هفته پس از این درمان از بیمارستان مرخص شده و توانست به خانه بازگردد.

 

برای اجرای این روش، تیمی از رادیولوژیست‌ها و جراحان قلب و عروق یک دوربین کوچک را در مری دانلوپ قرار دادند تا بتوانند قلب وی را پیش از هدایت یک شلنگ مارپیچی از راه رگ گردن به قلب برای قرار گرفتن در برابر لخته خون مرگبار مورد نظارت قرار دهند.

 

سمت دیگر این شلنگ از طریق یک رگ در کشاله ران قرار گرفته و به یک دستگاه ضربان‌ساز قدرتمند قلب در اتاق عمل برای ایجاد مکش متصل شد. به محض قرار گرفتن شلنگ در محل، دستگاه AngioVac به سرعت لخته خون را از قلب بیمار بیرون کشیده و بافت جامد را فیلتر کرد.

 

این سیستم سپس خون تمیز شده را از طریق یک رگ خونی در نزدیکی کشاله ران بازیابی کرد که نیاز برای انتقال خون را حذف می‌کرد.

 

این روش سه ساعت طول کشید و دانلوپ برای هفت روز ابتدا در بخش مراقبت‌های ویژه و پس از آن در بخش قلب بیمارستان تحت نظارت پزشکان قرار گرفت.

 

عمل جراحی قلب باز دو برابر بیشتر از این شیوه طول کشیده و اغلب جراع مجبور است برای دسترسی به قلب، قفسه سینه را از طول تا وسط باز کرده و دو نیمه را از هم جدا کند.

 

پس از ترمیم قلب، جراحان از سیم‌هایی برای نگهداشتن قفسه سینه و دنده‌ها در جای خود استفاده می‌کنند که خود این امر نیز دوره توانبخشی را پیش از بهبودی کامل طولانی‌تر می‌کند.


آیا مولتی‌ویتامین‌ها انرژی‌زا هستند؟
ساعت ٢:٠٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
واقعیت این است که بسیاری از مولتی‌ویتامین‌ها ممکن است با هدف افزایش وزن در افرادی که کم وزن هستند و یا دچار سوءتغذیه‌اند یا به هر دلیل نیاز به افزایش وزن دارند به افراد توصیه شوند. اما این تأثیر افزایش وزن و افزایش اشتها فقط در افراد کم وزن ایجاد می‌شود نه افرادی که دچار چاقی و اضافه‌وزن‌اند.
آفتاب: مولتی‌ویتامین‌ها باعث افزایش وزن نمی‌شوند. در حقیقت مصرف مولتی‌ویتامین در افراد دچار اضافه‌وزن باعث کاهش وزن هم می‌شود.

مولتی‌‌ویتامین

با ترویج زندگی مدرن و تمایل به مصرف مولتی‌ویتامین‌های مختلف، نگرانی‌ها در خصوص عوارض مصرف روزانه مولتی‌ویتامین‌ها و تأثیر آن‌ها بر اشتها و افزایش وزن بسیار گسترش یافته است.

حتماً شما هم اخیراً این موضوع را شنیده‌اید و یا خودتان فردی هستید که وقتی با شما در خصوص مولتی‌ویتامینی مناسب صحبت می‌شود اولین سۆالی که برای‌تان مطرح می‌شود این است که "آیا مصرف این ویتامین مرا چاق می‌کند؟”

واقعیت این است که بسیاری از مولتی‌ویتامین‌ها ممکن است با هدف افزایش وزن در افرادی که کم وزن هستند و یا دچار سوءتغذیه‌اند یا به هر دلیل نیاز به افزایش وزن دارند به افراد توصیه شوند. اما این تأثیر افزایش وزن و افزایش اشتها فقط در افراد کم وزن ایجاد می‌شود نه افرادی که دچار چاقی و اضافه‌وزن‌اند.

مساله این است که بسیاری از افرادی که دچار اضافه‌وزن‌ هستند از این واقعیت غافل‌اند و دلیل اضافه‌وزن خود را مصرف مولتی‌ویتامین‌ها می‌دانند.

از این رو مصرف آن را قطع می‌کنند و این اقدام هیچ تأثیری بر وزن آن‌ها نخواهد داشت و تنها بدن خود را از دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی محروم می‌کنند.

مولتی‌ویتامین‌ها باعث افزایش وزن نمی‌شوند. در حقیقت مصرف مولتی‌ویتامین در افراد دچار اضافه‌وزن باعث کاهش وزن هم می‌شود.


این به معنی آن است که مصرف مولتی‌ویتامین توسط فردی که رژیم کاهش وزن را رعایت می‌کند و هدفش کاهش وزن است بهترین کمک ممکن می‌باشد.

یک مولتی‌ویتامین حاوی انواع ویتامین‌ها نظیر ویتامین A، C و E در مقادیر بالاتر از غذاهای دریافتی فرد است که کمک زیادی به روند کاهش وزن می‌کند.

یک مولتی‌ویتامین خوب همچنین حاوی ویتامین‌های B نیز می‌باشد. ویتامین‌های B با تأثیر بر سیستم عصبی و بهبود و تقویت ارتباطات عصبی باعث ارتقا سطح انرژی بدن می‌گردد که بدون شک افزایش سطح انرژی فرد باعث می‌شود فرد کمتر احساس خستگی و گرسنگی کند. از این رو تحمل و ادامه رژیم غذایی کاهش وزن را تسهیل می‌نماید.

مولتی‌ویتامین‌ها همچنین حاوی مواد معدنی نظیر کلسیم، منیزیم، مس و نیز آهن هستند. آهن ماده معدنی مهمی است که با تقویت تولید گلبول‌های قرمز بدن، انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های بدنی را تامین می‌کند و از این رو روند کاهش وزن را تسهیل می‌نماید.

مطالعات اخیر نشان داده‌اند مولتی‌ویتامین‌ها به هر میزان هم، برای سلامت فرد مفید نیستند.

آخرین گزارش ارائه‌شده توسط انجمن سلامت آمریکا مبنی بر این است که مصرف بالای ویتامین‌های آنتی‌اکسیدان خطر مرگ‌ومیر افراد را ۱۶ درصد افزایش می‌دهند

مولتی‌ویتامین‌ها وضعیت تغذیه‌ای فرد را دگرگون می‌کنند

مصرف روزانه یک مولتی‌ویتامین مناسب در زمان کاهش وزن برای سلامت کلی بدن و بهبود روند کاهش وزن بسیار مفید خواهد بود.

وقتی فرد قصد کاهش وزن دارد تلاش می‌کند که غذای کمتری مصرف کند و از طرفی فعالیت بدنی خود را افزایش دهد.

در این شرایط است که از تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری برای سلامتی غافل می‌شود. زمانی که شما یک مولتی‌ویتامین مینرال مناسب مصرف می‌کنید بدن خود را بیمه می‌کنید که این رژیم کاهش وزن حداکثر سلامتی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

فراموش نکنید که در زمان کاهش وزن هم ضروری است که مواد غذایی سرشار از ویتامین‌ها مانند هویج، سیب، هلو و آلو و سایر میوه‌ها و سبزیجات خوش‌طعم و مزه را مصرف کنید.

زمانی که مولتی‌ویتامین‌ها با وعده‌های غذایی سلامت همراه شوند، جذب تمامی ویتامین‌های موجود در مولتی ویتامین مصرفی افزایش خواهد یافت.

چرا که در این شرایط مدت زمان برقراری تماس بین پرزهای روده و غذای مصرفی همراه مولتی‌ویتامین افزایش می‌یابد و این امر مخصوصاً درباره مکمل کلسیم دارای اهمیت می‌باشد.

از طرفی گاهی مصرف مولتی‌ویتامین‌ها با معده خالی و بدون غذاها می‌تواند منجر به مشکلات گوارش گردد.

مولتی‌ویتامین‌ها انرژی‌زا هستند؟

مصرف یک مولتی‌ویتامین مناسب هنگام رعایت رژیم کاهش وزن و نیز رژیم‌های ورزشی نقش مهمی در تامین انرژی فرد دارد.

هر یک از سلول‌های بدن به منظور عملکرد صحیح و زدودن ضایعات تولیدی نیازمند ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند.

به علاوه نقش بسیار مهم مولتی‌ویتامین‌ها اهمیت آن‌ها در تامین آب مورد نیاز سلول‌ها است که بدن فرد را در حالت هیدراته و شاداب نگه می‌دارد.

آب موجود در بدن به عنوان حاملی برای انتقالات بین سلولی مواد مغذی و در نتیجه تامین انرژی سلول‌ها، زدودن مواد زائد و در نهایت دفع ضایعات از طریق کلیه‌ها دارای اهمیت بالایی می‌باشد.
مکمل غذایی

مولتی‌ویتامین زیادی می‌تواند تأثیر عکس بر سلامتی داشته باشد

مطالعات اخیر نشان داده‌اند مولتی‌ویتامین‌ها به هر میزان هم، برای سلامت فرد مفید نیستند. آخرین گزارش ارائه‌شده توسط انجمن سلامت آمریکا مبنی بر این است که مصرف بالای ویتامین‌های آنتی‌اکسیدان خطر مرگ‌ومیر افراد را ۱۶ درصد افزایش می‌دهند.

اگرچه مصرف متعادل آن‌ها برای سلامتی بسیار حائز اهمیت خواهد بود و با دفع سموم بدن طول عمر را افزایش نیز می‌دهند.

بنابراین هنگام مصرف یک مولتی‌ویتامین از مناسب بودن مقادیر ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود برای سن و جنس اطمینان حاصل فرمایید و در خصوص افرایش مقادیر مصرفی حتماً با پزشک خود مشورت نمایید و فراموش نکنید که بهترین منبع برای تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی بدن غذاهای طبیعی و البته تازه می‌باشد.

ژل شکر به کمک نوزادان نارس می‌آید
ساعت ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

استفاده از یک دوز شکر که بصورت ژل داخل گونه های نوزاد مالیده می شود، یک روش محافظتی موثر در مقابل صدمات مغزی در نوزادان نارس محسوب می شود.

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سطوح پایین قند خون می تواند باعث بروز آسیب های جدی مغزی در نوزادان نارس شود.

 

محققان نیوزیلندی در مطالعات خود از روش ژل درمانی بر روی 242 نوزاد نارس استفاده کرده و اثربخشی این روش را مورد ارزیابی قرار دادند.

 

درمان های فعلی نوزادان نارس شامل تغذیه اضافی و آزمایش خون مکرر برای اندازه گیری سطح قند خون است؛ بسیاری از این نوزادان نیاز به بستری در بخش مراقبت های ویژه و دریافت گلوکز داخل وریدی دارند، چراکه سطح قند خون آنها بسیار پایین است که این وضعیت هیپوگلیسمی نامیده می شود.

 

این مطالعه نشان می دهد، درمان با ژل دکستروز بسیار موثرتر از تغذیه صرف برای برطرف کردن هیپوگلیسمی است.

 

پروفسور «جین هاردینگ» از محققان دانشگاه اوکلند و سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید می کند: ژل درمانی دکستروز یک روش بسیار ساده و کم هزینه است که نیاز به بستری طولانی مدت نوزادان نارس در بخش مراقبت های ویژه را برطرف می کند.

 

«اندی کول» مدیر اجرایی مرکز تحقیقات کودکان نارس Bliss خاطر نشان می کند: نتایج این مطالعه بسیار قابل توجه است و همواره از روش های نوین درمانی که به بهبود وضعیت نوزادان نارس کمک کند، حمایت می کنیم؛ این روش نیاز به بستری طولانی در بخش مراقبت های ویژه و صرف هزینه های بالای درمانی را کاهش می دهد.

 

این روش درمانی در مراحل اولیه آزمایش قرار دارد و مطالعات تکمیلی برای بررسی اثربخشی آن مورد نیاز است.

 

نتایج این مطالعه در مجله پزشکی Lancet منتشر شده است.

منبع:ایسنا


پاکسازی خون از ویروس «هرپس» برای نخستین بار
ساعت ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

دانشمندان دانشگاه کمبریج برای اولین بار توانسته‌اند ویروس رایجی که می‌تواند طول عمر را کاهش داده و منجر به کوری شود را از خون انسان حذف کنند.

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سیتومگالوو ویروس که نوعی ویروس هرپس بوده، در بدن حدود 70 درصد از افراد وجود داشته و با وجود اینکه باعث ایجاد بیماری نمی‌شود اما 3.7 سال از طول عمر را می‌کاهد.

 

این در حالیست که در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف‌تر این ویروس می‌تواند باعث بیماریهای جدی و حتی کوری شود. این مشکل مخصوصا زمانی بیشتر است که تنها اهداکننده مغز استخوان به این ویروس مبتلا بوده و گیرنده سالم باشد.

 

سیتومگالوو ویروس در زمان خفتگی تنها چند ژن انگشت‌شمار را ابراز می‌کند که یکی از آنها UL138 است.

 

دانشمندان برای بررسی تاثیرات این بیماری بر روی سلولها، سلولهای سالم انسان را در کنار سلولهایی قرار دادند که ژن UL138 را در حضور اسیدهای آمینه نشاندار که تولید کننده پروتئین هستند، ابراز می‌کردند. آنها سپس از طیف‌سنجی جرمی برای شناسایی چگونگی تغییر ابراز پروتئین‌های سلولها توسط این ژن استفاده کردند.

 

آنها دریافتند که سیتومگالوو ویروس تولید پروتئینی موسوم به MRP1 را که مواد شیمیایی سمی مانند داروی سرطانی وین‌کریستین را از سلولها بیرون می‌راند، تعدیل می کند. اگر سلولهای عفونی دیگر نتوانند این ماده شیمیایی را تخلیه کنند، شاید این امر باعث از بین رفتن آنها و حفظ سلولهای سالم از سم شود.

 

محققان برای آزمایش این نظریه، از 15 داوطلب مبتلا به این ویروس نمونه خون گرفته، آنها را با داروی ضد سرطان وین‌کریستین درمان کرده و مجددا ویروس را فعال کردند. در نتیجه دیگر ویروس دیده نشده یا کاهش یافت.

 

این در حالیست که به گفته دانشمندان با توجه به عوارض جانبی شدید داروی وین‌کریستین احتمالا نمی‌توان آن را برای پاکسازی سیتومگالوو ویروس در افراد سالم یا بیماران پیوندی مورد استفاده قرار داد اما می‌توان از آن برای درمان خون یا سلولهای بنیادی اهدایی از مغز استخوان پیش از پیوند استفاده کرد.

 

این پژوهش در نشست سازوکارهای پیری جزئی مهندسی‌شده در کمبریج ارائه شده است.

منبع:ایسنا


این علایم شروع آلزایمر را نشان می دهند
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
گفته می شود پنج تا ده درصد جمعیت بالای ۶۰ سال کشور، هر ساله به بیماری
آلزایمر مبتلا می شوند.
بیماری آلزایمر نوعی بیماری عملکردی مغز است که در آن حجم مغز کاهش می یابد و بر فعالیت های ذهنی فرد تاثیر منفی دارد.

گاهی علایم بیماری آلزایمر مانند فراموشی ها در سنین بالا را به روند پیر شدن نسبت می دهند درحالیکه باید به این علایم توجه داشت.

اگر یک فرد سالمند از ذهنی سالم برخوردار باشد می تواند به تنهایی زندگی کند و تشخیص سریع بیماری آلزایمر روند رو به رشد آن را کند می کند.
فراموشی تدریجی، مشخصه اصلی بیماری آلزایمر است، البته برخی از فراموشی ها ممکن است به دلیل استرس باشد اما در بیماری آلزایمر این فراموشی ها، زندگی شغلی، تحصیلی و روزمره فرد را دستخوش تغییر ساخته و مختل می
کند.

در بیماری آلزایمر، ابتدا حافظه کوتاه مدت دچار مشکلاتی مانند فقر ذهنی و
فراموشی وقایع روزانه شده و پس از آن به تدریج حافظه بلند مدت نیز دچار اختلال می
شود. در مراحل پیشرفته این بیماری، مشکلات روانپزشکی مانند بی قراری، هذیان و توهم نیز ابجاد می شود. در مراحل بعدی، بیمار حتی کارهای روزانه خود را نمی تواند انجام دهد و در انجام کارهایی مانند نظافت شخصی، لباس پوشیدن و حمام رفتن دچار بی توجهی می شود. بی اختیاری در دفع مدفوع و ادرار از دیگر عوارض بیماری آلزایمر است.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع : ایرنا

رییس سازمان غذا و دارو: تجهیزات پزشکی ارزان می‌شود
ساعت ۱٢:٢۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

رییس سازمان غذا و دارو از از کنترل قیمت تجهیزات پزشکی در بازار و کاهش تدریجی قیمت این اقلام حیاتی برای بیماران خبر داد.

 

دکتر رسول دیناروند در گفت وگو با خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در توضیح آخرین وضعیت عرضه تجهیزات پزشکی در کشور گفت: تجهیزات پزشکی مشمول اعتباری که برای پرداخت مابه التفاوت قیمت داروها در پی تغییرات ارزی در نظر گرفته شده است، نمی شوند اما به دنبال کاهش ارزبری تجهیزات پزشکی و در نتیجه کاهش قیمت این اقلام هستیم.

 

وی ادامه داد: بخش قابل توجهی از تجهیزات پزشکی با ارز آزاد وارد کشور می شدند و کنترل قیمت بر روی آنها به طور کامل اعمال نمی شد، تلاش می کنیم ورود تجهیزات پزشکی با ارز مبادله‌ای را گسترش داده و قیمت‌ها را در بازار به طور جدی کنترل کنیم.

 

رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه بخشی از کاهش قیمت تجهیزات پزشکی وابسته به قیمت ارز است که قطعا با کاهش آن، قیمت تجهیزات پزشکی نیز سیر نزولی به خود می گیرد، عنوان کرد: در حال حاضر فراهم کردن مقدمات کاهش قیمت تجهیزات پزشکی در حال انجام است.


به بهانه "هفته جهانی ناشنوایان"
ساعت ۱٢:۱٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

 باغچه‌بان (عسکرزاده) یکی از خادمان پرتلاش فرهنگ ایران و به معنی واقعی کلمه معلم بود. هفته چهارم سپتامبر، هفته جهانی ناشنوایان نام دارد و در سراسر دنیا به مناسبت
بزرگداشت ناشنوایان مراسمی برگزار می‌شود. به نقل از فدراسیون جهانی ناشنوایان هدف از این جشن، ترفیع فرهنگ ناشنوایان، دانسته‌هایی از زبان علم و اشاره، آگاهی مقامات و سیاستمداران جامعه شنوا و همچنین عموم مردم از دستاوردهای این قشر و مشکلاتی که جامعه ناشنوایان با آنها روبرو هستند، می‌باشد.
موارد زیر از اهداف برجسته این گردهمایی و بزرگداشت است که از سوی انجمن بین‌المللی ناشنوایان و با همکاری فدراسیون اتحادیه‌های ناشنوایان و همچنین اتحادیه اروپایی ناشنوایان برگزار می‌گردد:
•    شناسایی ناشنوایان در جامعه
•    اختصاص مساعدت‌هایی به عنوان امتیاز به جامعه ناشنوایان با کمک سازمان‌ها و مؤسسات مربوطه
•    ارایه امکانات رایگان برای این قشر
•    آگاهی عموم مردم نسبت به خطراتی که این قشر را تهدید می‌کند از طریق پوستر، جزوه، اعلامیه، سمینارهای مفید و نصب علائم
اولین معلم گل‌های خاموش در ایران
جبار باغچه‌بان (عسکرزاده) یکی از خادمان پرتلاش فرهنگ ایران و به معنی واقعی کلمه معلم بود. زنده‌یاد باغچه‌بان در سال 1298 شمسی آموزگاری را در دبستان احمدیه مرند آذربایجان آغاز کرد. وی مؤسس اولین کودکستان (باغچه اطفال) در تبریز بود. باغچه‌بان را باید اولین کسی دانست که در ایران، آموزش سمعی بصری را به دستگاه آموزشی کشور وارد کرد. باغچه‌بان برای اولین‌بار به فکر تعلیم و تربیت کودکان ناشنوا افتاد. در ابتدای کار همه او را مورد تمسخر قرارمی‌دادند، اما وی طی یک سال موفق شد به سه کودک ناشنوا خواندن و نوشتن بیاموزد. شادروان باغچه‌بان فعالیت آموزشی خود را در شهر شیراز به مدت 6 سال و بعد از  آن در تهران ادامه داد.
وی نخستین دبستان ناشنوایان را در چهارراه حسن‌آباد در خانه‌ای محقر تأسیس کرد و روش آموزش الفبای دستی را اختراع کرد. همچنین در حین تعلیم و تربیت به روش دیگری دست‌یافت که امروزه آن روش به نام روش ترکیبی معروف است و با گذشت این همه سال به عنوان مترقی‌ترین روش در مدارس سراسر کشور استفاده می‌شود. باغچه‌بان کتب مختلفی از جمله: کتاب‌های کودکان (بابا برفی…)، کتاب حساب ویژه و کتاب آموزش کر و لال‌ها به رشته تحریر در آورده است.
کشفیات جبار باغچه‌بان
عبارتند از:

•    روش شفاهی در تعلیم ناشنوایان
•    اختراع گوشی استخوانی یا تلفن گنگ
•    کشف خواص صوت‌ها و تقسیم بندی آنها
•   تهیه وسایل مختلف بصری برای تدریس ناشنوایان
•    اختراع  گاه نما و
...
این مرد شریف، معلم دلسوز و مهربان، سرانجام در روز چهارم آذر ماه 1345، در سن 82 سالگی دیده از جهان فرو بست. در گیلان هر ساله یادبودی در همین روز برای
این معلم بزرگ با حضور ناشنوایان موفق و معلمین زحمتکش که ادامه دهندگان راه و منش آن بزرگوار هستند، برگزار می‌شود.

گروه سلامت سیمرغ هفته جهانی ناشنوایان و همچنین یاد و خاطره شادروان جبار باغچه بان را گرامی می دارد.
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : hamshahrionline.ir

نشانه آپاندیسیت
ساعت ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
محمدعلی رئیس ، گفت: آپاندیس با ساخت و سنتز گلبول سفید به سیستم دفاعی بدن کمک می‌کند.
آفتاب: عضو هیات مدیره انجمن پزشکان کودکان ایران، اولین علامت آپاندیسیت را ظاهر شدن درد در ناحیه بالای معده یا اطراف ناف دانست و افزود: این درد آرام‌آرام به سمت راست یعنی درست در قسمت پایین سمت راست شکم متمرکز می‌شود

محمدعلی رئیس ، گفت: آپاندیس با ساخت و سنتز گلبول سفید به سیستم دفاعی بدن کمک می‌کند.

اگر این زائده بنا به دلایلی ملتهب شود، آپاندیسیت نام می‌گیرد و باید نسبت به خروج آن از بدن به سرعت اقدام شود. البته درد شکم در کودکان به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود؛ ممکن است یک ناراحتی معده، درد گوارشی حاد، افزایش ترشح معده، اسهال و استفراغ یا ترس از مدرسه باشد، اما مهم این است که بتوان هر کدام از شکم‌ دردها را از هم تفکیک کرد.

وی تاکید کرد: شکم درد در کودکان زیر سه ماه می‌تواند ناشی از پیچش روده باشد؛ همچنین ترس از مدرسه می‌تواند در کودکانی که به مدرسه می‌روند، درد شکم را به همراه داشته باشد.

درد آپاندیسیت می‌تواند همراه با اسهال، استفراغ و تب باشد؛ البته گاهی ممکن است تب آنچنانی وجود نداشته باشد، اما باید کودکی را که به این علامت‌ها دچار شده است تحت مراقبت پزشکی قرار داد.

قلب‌تان را دوست دارید؟ به این توصیه‌ها عمل کنید
ساعت ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
بیماری قلبی در حال حاضر یکی از شایع‌ترین بیماری‌هاست. اما شاید باور نکنید که 90 درصد از حملات قلبی به عواملی مربوط می‌شود که می‌توان درباره آنها کاری انجام داد.
آفتاب: بیماری قلبی در  حال حاضر یکی از شایع‌ترین بیماری‌هاست. اما شاید باور نکنید که 90 درصد از حملات قلبی به عواملی مربوط می‌شود که می‌توان درباره آنها کاری انجام داد. مراقبت از قبل، بررسی فشار خون و کلسترول و  وزن تنها بعضی از این موارد هستند. در ادامه بعضی از سؤالاتی را که اغلب بیماران می‌پرسند مرور می‌کنیم.

آیا عوامل خطری برای بیماری‌های عروق کرونر قلب وجود دارد که نتوان از آن پیشگیری کرد؟

والدین شما، سن و جنسیت شما می‌تواند عوامل خطر را افزایش دهد. اگر سابقه خانوادگی بیماری قلبی داشته باشید،‌ مذکر و بزرگسال باشید باید بیشتر مراقب باشید. اما به خاطر داشته باشید که می‌توانید بسیاری از عوامل خطر را کاهش داده و در نتیجه احتمال ابتلا به مشکلات قلبی را کاهش دهید.

آیا این درست است که یک داروی خاص فشار خون باعث رشد موها می‌شود؟

بله،‌ این دارو ماینوکسیدیل است که در موارد بسیار شدید فشار خون تجویز می‌شود. این دارو همچنین ممکن است موجب اضافه وزن شده و به همین دلیل به طور معمول استفاده نمی‌شود. این دارو باعث افزایش موها می‌شود که اگرچه از طرف مردان کم‌مو مورد استقبال واقع می‌شود اما خانم‌ها آن را دوست ندارند.

آئورت چیست؟

مهم‌ترین شاهرگ بدن آئورت است که خون را از بطن چپ قلب دریافت و به اعضای بدن می‌رساند. آئورت 3 لایه داخلی، میانی و خارجی دارد که از کلاژن، الاستین و عضلات صاف ساخته شده‌اند. در ابتدای محل خروج آئورت از بطن چپ، دریچه آئورت (دریچه دولتی) قرار دارد. کار دریچه آئورت این است که هنگام انبساط بطن چپ بسته شده و مانع از برگشت خون از آئورت به قلب می‌شود.

هرچند وقت یک بار فشار خون باید چک شود؟

اگر همه چیز طبیعی باشد سالی یک بار کافی است اما اگر فشار‌خون‌تان بالا رفته باشد پزشک چند بار در نوبت‌های کوتاه آن را چک می‌کند تا همه‌چیز طبیعی باشد. فشار خون شما باید در فواصل منظم و معمولا هر 3 تا 6 ماه بررسی شود.

آیا قلب واقعا عضله است، چه چیزی باعث بیماری آن می‌شود؟

قلب یک پمپ عضلانی اما بسیار پیچیده است. این عضو بسیار قوی است و تقریبا هر 24 ساعت صدهزار نبض می‌زند. مشکلات متعددی ممکن است برای قلب شما پیش بیاید. به عنوان مثال؛

مشکل پمپاژ: عضلات ممکن است ضعیف یا بیش از حد ضخیم شده باشند.

آسیب دریچه‌ها: ممکن است دریچه‌ها باریک شده باشند و عروق کرونری هم احتمال دارد تنگ یا مسدود شده باشند.

چرا جوان‌ها سکته می‌کنند؟

این روزها عوامل متعددی در بروز سکته قلبی در سنین پایین دخالت دارد. یکی از این عوامل ژنتیک است. معمولا اگر پدر و مادر فردی در جوانی و زیر50 سالگی دچار سکته قلبی شده باشند،‌ بیشتر در معرض خطر سکته است.

متاسفانه پایین آمدن سن سکته قلبی در کشور و رسیدن آن به سنین جوانی بیشتر ناشی از علل بیرونی و محیطی است. زندگی شهری، هیجان و‌ تغییر نحوه زندگی از دیگر عوامل موثر محسوب می‌شود. جوانان امروز 6-5  کیلوگرم نسبت به جوانان 40 سال پیش چاق‌ترند و بیشتر به مسائل فکری و کامپیوتر روی آورده‌اند و کمتر از عضله و بدنشان استفاده می‌کنند در نتیجه چاقی‌شان بیشتر و قدرت عضلانی‌شان کمتر خواهد بود.

  از آنجا که پدر و مادر دیگر فرصت تهیه غذای خانگی را ندارند، به فست‌فود روی می‌آورند و ذائقه‌شان را به چربی عادت می‌دهند. همه این عوامل دست به دست هم می‌دهد و سن سکته قلبی را که در گذشته از 80 به بالا بود، به 35 به بالا می‌رساند.

اداره قلب وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی در اوایل سال 84، علت 46 درصد مرگ و میر در کشور را بیماری‌های قلبی معرفی کرده که غالب این مرگ‌ها در سنین زیر 70 سال و با متوسط عمر 2/68 سال رخ می‌دهد. از آنجا که جوانان عروق کرونرشان چندان شاخه شاخه‌ نیست و با بسته‌شدن یه رگ بخش بزرگی از قلب از بین می‌رود، مرگ بر اثر سکته در آنها بیشتر است زیرا قلب نمی‌توانـد از جاهای دیگر خون بگیرد.

خاصیت درمانی روغن کانولا
ساعت ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

روغن کانولا که مصرف‌کنندگان آن را به دلیل خصوصیات مفید تغذیه‌ای می‌شناسند، حاوی کمترین مقدار اسیدهای چرب اشباع است و این در مقایسه با سایر روغن‌های گیاهی است.

کانولا

همان طور که می‌دانیم؛ اسیدهای چرب اشباع که به خصوص در ترکیب چربی‌های جامد وجود دارند، عامل پدیدآورنده بیماری‌های قلبی- عروقی هستند. پس از این نظر روغن کانولا یکی از مهم‌ترین و بهترین روغن‌های گیاهی موجود برای مصارف تغذیه‌ای انسان است.

از سوی دیگر روغن کانولا حاوی اسیدهای چرب غیراشباع (مایع) است که نتایج تحقیقات علمی ارتباط آن‌ها را با کاهش کلسترول خون نشان داده است.

همچنین روغن کانولا دارای مقادیر متوسطی از اسیدهای چرب ضروری می‌باشد که در بدن ساخته نمی‌شوند و نیز منبع سرشاری از ویتامین E است که با داشتن خاصیت آنتی‌اکسیدانی (ضد اکسید شدن) می‌تواند در سلامت بدن مۆثر باشد. همچنین مانند سایر روغن‌های گیاهی، روغن کانولا نیز بدون کلسترول است و ضمناً کمتر از ۲ درصد ترکیب اسیدهای چرب آن را اسیداروسیک تشکیل می‌دهد.

باید دانست چربی بخشی از تمام سلول‌های بدن است که نقش‌های متعددی از جمله انرژی‌زایی و کمک به جذب ویتامین‌های محلول در چربی (ویتامین‌های A، D، E و K) دارد، بنابراین وجود چربی خوب و باکیفیت تغذیه‌ای بالا در رژیم غذایی تأثیر بسزایی در ایفای نقش چربی‌ها در بدن و نهایتاً سلامت ما دارد. بنابراین مصرف روغن کانولا به مقدار مناسب در رژیم غذایی می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها از لحاظ روغن باشد.

شایان‌ذکر است هر دانه کانولا حدوداً ۴۰ درصد روغن دارد. این دانه‌ها برای روغن‌گیری جهت مصارف خوراکی انسان، لِه و فشرده می‌شوند. باقیمانده آن‌ها هم که منبع غنی از پروتئین است، برای تولید غذای دام استفاده می‌شود.


سودمندی روغن کانولا در پیشگیری از سرطان

با استفاده از روغن کانولا در برنامه غذایی می‌توان خطر ابتلا به سرطان را در مادر و نوزاد کاهش داد.
محققان در نشست اخیر انجمن تحقیقات سرطان آمریکا اعلام کردند، گنجاندن روغن کانولا به جای روغن ذرت در برنامه غذایی مادران باردار به کاهش خطر بروز سرطان سینه در آنان و حتی فرزندانشان کمک می‌کند.

بررسی اخیر پژوهشگران درباره حیوانات آزمایشگاهی نشان می‌دهد، جایگزین کردن روغن ذرت با روغن کانولا به علت وجود مقدار بیشتر اسید چرب امگا ۳ در این روغن و مقدار کمتر اسید چرب امگا ۶ در آن باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه در مادر و کودک می‌شود. البته برای تأیید نتایج این تحقیق در انسان به مطالعات تکمیلی نیاز است.


مصرف روغن کانولا از بدن در برابر سرطان روده محافظت می‌کند

مطالعه و آزمایش مصرف روغن کانولا بر روی حیوانات نشان می‌دهد که اندازه تومورهای روده بزرگ با مصرف این روغن کاهش می‌یابد. دانشمندان دانشگاه ایالت داکوتا با آزمایش این روغن می‌گویند که استفاده از این روغن در پخت‌وپز موجب جلوگیری از گسترش و رشد تومورهای روده بزرگ می‌شود. پروفسور «Dwiredi» رئیس بخش SDSU علوم دارویی و همکارانش مقاله‌ای با عنوان «رژیم غذایی کانولا و تأثیرات آن بر سرطان روده بزرگ» در مجله «تغذیه و سرطان» منتشر کردند. این نخستین بار است که کسی به بررسی مصرف روغن کانولا در جلوگیری از سرطان روده بزرگ در میان حیوانات پرداخته است.

کردن روغن ذرت با روغن کانولا به علت وجود مقدار بیشتر اسید چرب امگا ۳ در این روغن و مقدار کمتر اسید چرب امگا ۶ در آن باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه در مادر و کودک می‌شود

مطالعات نشان می‌دهد که در این آزمایش تومورهای ۵۸ درصد موش‌ها مهار و کنترل شده است و در ۹۰ درصد آن‌ها اندازه تومور رشد پیدا نکرده است. سرطان روده بزرگ عامل و میر بسیاری از آمریکایی‌ها نسبت به سایر سرطان‌ها است؛ سال ۲۰۱۰ انجمن سرطان آماری ارائه کرد که در آن ۱۰۲ هزار و ۹۰۰ نفر در آمریکا به سرطان روده مبتلا هستند و ۳۹ هزار و ۶۷۰ نفر دیگر نیز به سرطان انتهای روده بزرگ مبتلا هستند و از این میان ۵۱ هزار و ۳۷۰ نفر مرده‌اند.

تحقیقات پیرامون سرطان روده بر اساس مطالعات اولیه بر روی روغن کانولا توسط Dwiredi و همکارانش انجام شد که نشان می‌دهد، اسید چرب امگا ۳ اثری شیمیایی ایجاد می‌کند که باعث مهار آنزیمی به نام «سیکلواکسیژناز» و کاهش سنتز اسید آراشیدونیک در بدن می‌شود که هر دو از عوامل ایجاد التهاب هستند.

در سرطان روده بزرگ یا سرطان کولون سلول‌های سرطانی در داخل بافت روده شروع به تکثیر می‌کنند. این بیماری در هر سنی بروز می‌یابد اما میزان بروز در سن بالای ۵۰ سال بیشتر است. از علائم این بیماری، عفونت‌ها، بواسیر، اسهال، یبوست، استفراغ، ضعف و یرقان و زردی است.


روغن کانولا در برابر سندروم متابولیک

بر اساس نتایج پژوهش‌های یک تیم از محققین کانادایی و آمریکایی نشان داده شد که روغن کانولا و روغن کانولای غنی از اسید چرب اولئیک می‌تواند باعث کاهش چربی شکمی شود.

همچنین محققین دریافتند که مصرف روغن‌های گیاهی مشابه می‌تواند یک روش ساده برای کاهش خطر ابتلا به بیماری سندرم متابولیک باشد، که می‌تواند از هر ۳ آمریکایی بر روی یک نفر بزرگ‌سال و از هر ۵ کانادایی بر روی یک نفر بزرگ‌سال اثرگذار باشد. به بیان دکتر پنی کریس، متخصص تغذیه؛ اسیدهای چرب با یک پیوند دوگانه‌ی موجود در این قبیل روغن‌ها می‌تواند موجب کاهش چربی شکمی و در نهایت کاهش خطر ابتلا به سندرم متابولیک گردد.

در این مطالعه ۱۲۱ نفر در معرض خطر سندرم متابولیک تحت یک رژیم حفظ وزن ۲۰۰۰ کالری در روز، یک پنجم میزان چربی مورد نیاز خود را یعنی ۵/۱ از ۴۰ گرم را روغن دریافت کردند. آزمودنی‌ها در این مطالعه ۵ عامل خطر را دارا بودند؛ فشارخون بالا، تری گلیسیرید بالا، HDL پایین، چربی شکمی و قند خون بالا که می‌توانند موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت نوع ۲ و حمله‌ی قلبی شوند. این مطالعه برای ۵ نوع روغن مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج نشان داد که روغن‌های غنی از اسید چرب با یک پیوند دوگانه و کانولا توانستند در عرض ۴ هفته چربی شکمی آزمودنی‌ها را به میزان ۶/۱ درصد در مقایسه با روغن آفتابگردان کاهش دهند.


چگونه گلودرد خود را درمان کنید؟
ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
گلودرد علامتی است که معمولاً نشانه عفونت در گلوی شماست اما عوامل دیگری نیز هستند که گلو را تحریک می کنند که باعث قرمزی و تورم گلوی شما می شوند. مثل دود سیگار، آلودگی هوا، التهاب تارهای صوتی و حتی تغییر دمای هوا.
 
گلودرد علامتی است که معمولاً نشانه عفونت در گلوی شماست اما عوامل دیگری نیز هستند که گلو را تحریک می کنند که باعث قرمزی و تورم گلوی شما می شوند. مثل دود سیگار، آلودگی هوا، التهاب تارهای صوتی و حتی تغییر دمای هوا. نشانه ها و علائم زیادی وجود دارند که نشان دهنده گلودرد و عفونت گلو هستند مثل تغییر صدا ولی نشانه های دیگری نیز وجود دارند که ممکن است به همراه گلودرد ایجاد شوند مثل:
 
آبریزش بینی
بلع سخت غذا
سر درد
درد و ضعف عضلانی
سرفه
 
مشکلات گلو مثل التهاب (قرمز ی و تورم) که گاهی  ممکن است در یک طرف گلو ایجاد شود. خبر خوب این است که روش های درمان زیادی برای گلودرد وجود دارد. مثل داروهایی که گلودرد را تسکین می دهند و حتی بعد از مصرف آبنباتهای سرماخوردگی می توانند استفاده شوند.
 
چگونه از گلودرد جلوگیری کنیم:
 
مطمئناً در مرحله اول بهترین راه ، جلوگیری از عفونی شدن و تحریک گلو است. اما
با توجه به شیوه زندگی ما آیا می توانیم خود را از ابتلا به گلودرد دور کنیم؟ شما
می توانید با استفاده از راه حل های زیر شانس ابتلا  به گلودرد را در خود کاهش
دهید؟ از نزدیکی به افرادی که دچار گلودرد هستند خودداری کنید. از عواملی که باعث ایجاد تورم و قرمزی در گلو می شوند خودداری کنید. مثل قرار گرفتن در معرض دود سیگار، آلودگی هوا، فریاد زدن های بلند، در معرض مستقیم هوای سرد قرار گرفتن. از بینی خود تنفس کنید.
 
بینی شما بهترین فیلتر در برابر باکتری ها و محرک هاست و همچنین به گرم کردن
هوایی که دارد مجاری تنفس شما می شود کمک می کند. مصرف سیگار را کاهش دهید و از قرار گرفتن در معرض دود سیگار افراد دیگر اجتناب کنید. قورت دادن آب دهان، بزاق طبیعی به تمیز کردن گلوی شما کمک می کند. از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید و به میزان کافی آب بنوشید. در صورت احساس خشکی در گلوی خود آب بیشتری بنوشید.
 
چگونه گلودرد خود را درمان کنید؟
 
در صورتی که در حال حاضر از گلودرد رنج می برید راه های زیر میتواند در جهت
درمان به شما کمک زیادی کنند: آب گرم فراوان بنوشید. سعی کنید از راه بینی نفس بکشید. در صورتی که بینی شما دچار گرفتگی شده است و نمی توانید از راه بینی نفس بکشید از بخور آب گرم استفاده کنید و یا قرص مکیدنی سرماخوردگی مصرف نمایید. از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید. این باور که مصرف نوشیدنی های الکلی باعث ضدعفونی گلو می شوند افسانه ای بیش نیست. آب دهان خود را مرتب قورت دهید. ممکن است کمی کار مشکلی باشد ولی آب دهان بهترین روان کننده برای گلوی شماست که به تسکین شما کمک می کند.
 
مکیدن یک قرص مکیدنی سرماخوردگی خوب می تواند به روان شدن بیشتر گلوی شما کمک کند. اگر شما این قرص را از میان محصولات Notsore  (نات سور)  انتخاب کنید این کار را به خوبی برای گلوی شما انجام خواهد داد و علاوه بر آن دارای اثرات ضد میکروبی، خلط آور و ضد احتقان بر روی گلوی شما نیز هست و باعث باز شدن مجاری تنفسی شما نیز می شود و این حس خوب  تا چند ساعت بعد از مصرف این قرص های مکیدنی ادامه خواهد داشت .