خسته هستید؛ شاید کبدتان بیمار است
ساعت ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

پژوهشگران دریافته‌اند که نوع خاصی از نارسایی کبدی می‌تواند سبب خستگی و بی‌حوصلگی در افراد در دراز مدت شود.

پژوهشگران با مطالعه موردی بر روی گروهی از داوطلبان در طول سال‌ها دریافته‌اند که خستگی می‌تواند یکی از علامت‌های بیماری کبد در افراد باشد.

گفتنی است؛ بیماری هپاتیت C، توسط خون به سایر افراد منتقل می‌شود و هنگامی که در بدن شخص وارد می‌شود، می‌تواند باعث سیروز کبدی و نارسایی کبد و حتی خطر ابتلا به سرطان کبد در آن‌ها شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد؛سیروز کبدی تنها ۳۰ سال پس از ورود به بدن
انسان تولید علائم می‌کند و تا آن زمان تنها شخص احساس خستگی و ناخوشی دارد.


بسیاری از مردم با بی‌اعتنایی از کنار این علامت‌ها می‌گذرد در صورتیکه
می‌تواند زنگ خطری برای سلامت آن‌ها باشد.

پزشکان خستگی را یکی از علائم اولیه ابتلا به هپاتیت C معرفی کرده‌اند و از افراد می‌خواهند تا چنانچه این علائم را در خود احساس کردند و چنانچه تاریخچه‌ای از احتمال وجود بیماری هپاتیت در خود دارند سریعاً به پزشک متخصص مراجعه نمایند.


بیماری شیرینی که کام زندگی را تلخ می‌کند
ساعت ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
خبرگزاری تسنیم: امروزه به علت گسترش روز افزون شهر نشینی، مهاجرت از مناطق روستایی و گرایش مردم به زندگی ماشینی،کنترل قابل قبول بیماریهای عفونی و هزاران عامل ریز و درشت دیگر باعث شده اند که بیماری‌های غیرواگیر از جمله «دیابت» افزایش یابد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، دیابت به عنوان شایعترین بیماریهای متابولیک، یکی از مهمترین بیماریهای غیر واگیر به شمار می‌رود و بر اساس آخرین آمارهای سازمان بهداشت جهانی، 382 میلیون نفر مبتلا به دیابت در سال 2013 در جهان شناسایی شده اند، که احتمالاً تا سال 2035 به 592 میلیون افزایش یابد.

در ایران آمار ارائه شده حدود 5 میلیون و دویست هزار نفر مبتلا را نشان می‌دهد که 7.5 درصد از جمعیت است که درصد بالایی از ابتلا است و جایگاه پانزدهم را در بین کشورهای جهان داراست.

بر اساس اعلام کارشناسان  استعمال دخانیات، نداشتن فعالیت بدنی مناسب، مصرف ناکافی میوه و سبزیجات و شیر و لبنیات، ژنتیک، پرفشاری خون، سابقه ابتلا به دیابت دوران بارداری، افزایش چربی خون و اضافه وزن از عوامل اصلی ابتلا به دیابت به شمار می رود و در بسیاری از موارد، عدم آگاهی کافی از عوامل خطرساز و عدم بکارگیری تمهیدات لازم و ضروری باعث شده است تا این عوامل روز به روز افزایش یابند.

عضو هیئت علمی گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه دیابت بطور جدی بینایی را تهدید می‌کند،می گوید :بیماری دیابت ارگان‌های اساسی بدن که عروق داشته باشند از جمله چشم را هدف می‌گیرد، از این رو بروز گرفتاری‌های چشمی در بیماران دیابتی به فاکتورهای متعددی همچون کنترل نشدن قندخون بالا، طول مدت ابتلا به دیابت، دیابت همراه با فشار و چربی خون بالا و استعمال سیگار بستگی دارد.

موسوی اظهار می دارد :‌تأکید ما این است که افراد جامعه که در سنین بالغین یعنی 30سال به بالاهستند، اگر برای اولین بار پزشکی برچسب دیابت را به آنها زد، در اولین فرصت ممکن معاینه تخصصی چشم‌پزشکی برایشان آنجام شود، بویژه ته چشم و شبکیه بیمار دقیق باید ارزیابی شود.

در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو که بطور معمول بالغین را گرفتار می‌کند، ممکن است فرد سال‌ها دیابت داشته اما خودش بی‌خبر بوده است؛ نکته مهم دیگر که در بیماران دیده می‌شود، این که بیمار 10سال مبتلا به دیابت بوده اما هرگز برای معاینه چشم مراجعه نکرده است.

دانشیار گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تأکید بر انجام معاینه چشم دیابتی‌ها، تصریح می دارد: گاه در برخی موارد، عوارض دیابت پیشرفت می‌کند و شبانه چشم دچار خونریزی می‌شود و صبح‌هنگام بیمار با شکایت نابینایی مراجعه می‌کند، در حالی که اگر بیمار زودتر نزد چشم‌پزشک برود و ضایعات چشمی‌اش کشف و درمان مناسبی شود، دچار این حالت نمی‌شود.

استاد گروه اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم با اشاره به اینکه شایعترین علت نارسایی کلیه در دنیا درگیری کلیه در زمینه بیماری دیابت است، اظهار  می دارد: زودرس ترین علامت بیماری کلیوی ناشی از دیابت، افزایش ترشح آلبومین در ادرار است. این علامت خیلی قبل از این که آزمایشات معمول، بیماری کلیه را نشان دهند، ظاهر می شود بنابراین مهم است که بیمار این آزمایش را سالیانه انجام دهید.

علی اصغر یارمحمدی  افزایش آلبومین/ پروتئین در ادرار، بالا رفتن فشار خون، تورم قوزک و ساق پاها،  گرفتگی عضلات ساق پا، نیاز به دفع ادرار در طول شب،بالا رفتن اوره و کراتی نین خون، کاهش نیاز به انسولین یا داروهای خوراکی ضد دیابت،ضعف و بی حالی صبحگاهی، تهوع و استفراغ، رنگ پریدگی و کم خونی ،خارش را از جمله علائم بروز مشکلات کلیوی برشمرد .

همچنین بر اساس اعلام مرکز تحقیقات سندروم متابولیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد ،بیماریهای قلب وعروق علت اصلی مرگ ومیر واز عوامل مهم ناتوانی افراد دیابتی است. مهمترین علت پیدایش بیماریهای قلبی- عروقی، تصلب شرایین است. این پدیده سبب می شود سرخرگهای گوناگونی که به قسمتهای مختلف بدن خون می رسانند، بتدریج سخت وتنگ شوند وتوانایی آنها برای انتقال اکسیژن ومواد غذایی به سلولهای بدن کاهش یابد.

پژوهشهای فراوان پزشکی نشان داده است که عوامل خطر قلبی- عروقی در مبتلایان به دیابت نوع 2 شایعتر هستند و کاهش مصرف چربی ، کنترل فشار خون ، نگه داشتن وزن بدن در حد مناسب ، عدم استعمال دخانیات، کنترل قند خون و داشتن فعالیت بدنی و ورزش مناسب از جمله راهکارهای پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی در بیماران مبتلا به دیابت به شمار می رود .

بر اساس اعلام مرکز تحقیقات سندروم متابولیک ابتلا به نوروپاتی یکی دیگر از عوارض مهم بیماری دیابت است که موجب تخریب اعصاب محیطی در دستها و پاها می‌شود. افراد دیابتی ممکن است در هر زمانی به نوروپاتی دچار شوند اما علامتهای آشکارآن معمولاحدود 10 سال پس از تشخیص دیابت آشکار می شود.

عوامل مختلفی درایجاد نوروپاتی دیابتی موثرند که میتوان ازقندخون بالا و افزایش فشارخون درافراددیابتی نام برد،فشارخون بالاممکن است سبب ازبین رفتن وتخریب رگهای خونی که اکسیژن وموادغذایی رابه اعصاب حمل میکندشود.  و قندخون بالا نیز بر روی بعضی فعالیتهای شیمیایی اعصاب اثر می گذارد.

تشخیص نوروپاتی بر پایه علامتها و معاینه بالینی توسط پزشک انجام می گیرد و روشهای تشخیصی دیگری مانند نوار عصب نیزوجوددارد .

نوروپاتی یک مشکل شایع در بیماران دیابتی است. اغلب بیماران نسبت به آن آگاه نیستند. نکته مهم که باید بخاطرسپرداین است که افرادی که ازکاهش حس پاهای خوداطلاعی دارندبایدمراقبت کافی از پاها به عمل آورند و بصورت دوره ای توسط پزشک معاینه شوند.

با توجه به افزایش روز افزون بیماری دیابت و بروز عوارض ناشی از این بیماری، لازم است که بسیج همگانی در راستای کاهش ابتلا به این بیماری ایجاد شود، و تمامی سازمانها و ارگانهای ذیربط در راستای فرهنگ سازی سلامت تلاش کنند.

در این میان نقش رسانه های گروهی از جمله شنیداری، دیداری و مکتوب در ایجاد فرهنگ سازی سلامت، پیشگیری از ابتلا به بیماریهای مزمن از جمله دیابت بسیار مهم و تاثیر گذار است و مسئولان رسانه ای باید در این زمینه برنامه ریزی های دقیق تر و موثر تری داشته باشند.


بهترین وسیله برای مفیدترین پیاده روی
ساعت ۸:٤٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

آفتاب: کفش هر رشته ورزشی مخصوص آن رشته است. نکته مهمی که برای انتخاب هر کفشی می بایست به آن توجه کرد مورد استفاده و محل مورد استفاده آن است برای مثال نمی توان ازکفش ورزش دومیدانی از کوه و صخره بالا رفت و یا با کفش کوهنوردی تمرین پیاده روی کرد همچنین  جنس مسیری که برای پیاده رودی انتخاب می کنید اعم از آسفالت ، چمن و یا روی شنهای کنار ساحل  در انتخاب کفش مناسب بسیار حائز اهمیت می باشد.

کفش مخصوص پیاده روی روی آسفالت و چمن با هم فرق دارد پیاده روی به ویژه در پاشنه کف کفش مناسب پیاده روی انعطاف کافی دارد و تبادل هوا را امکان پذیر می کند.

برای انتخاب کفش مناسب به کف کفش نگاه کنید . کف کفش نباید نازک باشد زیرا در مسیرهای که ناهمواری دارند فشار به پاشنه پا وارد می شود و کفشهای با کف نازک از پاهای شما حفاظت نکرده و پاهایتان اذیت خواهد شد ، کفش های که دارای ارتفاع زیاد می باشند نیزمی توانند حادثه ساز باشند.

کفی کفش: استفاده از موادی که دارای دوام بیشترو دارای پایه کربن است.

پاشنه کفش: در ناحیه پاشنه باید حداقل ۵/۱ سانتی متر لج داشته باشد

انعطاف پذیری:انعطاف در قسمت برجستگی کف پا

رویه کفش:نایلون یا نایلون غربال شده

ضربه گیری:در قسمت کفی و پاشنه باید پد گذاری شود

به طور کلی ، کفش ورزشی برای پیاده روی و دویدن باید در قسمت ‌ جلوی‌ کفش ‌انعطاف‌ پذیری‌ کافی‌ داشته‌ باشد بطوریکه‌ شخص‌ به راحتی‌ بتواند به‌ میزان‌ 45 درجه‌ آنرا خم‌ نماید .

کفش پیاده روی را با همان جورابی که می پوشید امتحان کنید.


هورمون "استرس" پوستتان را پیر می کند
ساعت ۸:۳۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

آفتاب: محمد رضوانی متخصص پوست و مو گفت: روند پیری یک روند ساعت بیولوژیک است که در سلول شروع به پایین آمدن می کند.

وی ادامه داد: گذشت زمان باعث پایین آمدن فعالیت سلول شده و کاهش تراکم الیافی که باعث خاصیت ارتجاعی پوست می شوند را به همراه دارد.

این متخصص پوست و مو همچنین اظهار داشت: عوامل محیطی از جمله اکسیدان‌ها و همچنین تابش اشعه ماوراء بنفش نیز باعث پیری سطح پوست خواهند شد.

دکتر رضوانی با اشاره به اینکه هورمون کوریتزول مقدمات را برای بدن در مواجه با استرس تولید می کند تصریح کرد: وقتی فردی نیاز به افزایش گردش خون در سطح بدن دارد کورتیزول فشار خون، ضربان قلب را افزایش می دهد تا نیازهای بدن در این زمان تأمین کند.

وی تشریح کرد: افرادی که در زمان صحبت کردن بیشتر از صورت استفاده می کنند چین و چروکشان بیشتر از دیگران او است و یا افرادی که در معرض آفتاب بیشتر روی در هم کشیده اند و حالت اخم را داشته اند خطوط صورتشان بیشتر است.

وی در ادامه اظهار داشت: افراد هنگام استرس چهره درهم می کشند درنتیجه این باعث خطوط در صورت می شوند بنابراین کسانی که در معرض استرس های طولانی مدت هستند و به صورتشان حالت می دهند چین و چروک صورتشان بیشتر می شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، وی در پایان خاطرنشان کرد: آرامش روحی و حالت ندادن به صورت باعث کاهش روند پیری صورت در افراد می شود.


میوه‌های ضد آلودگی هوا
ساعت ۸:۳٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

آفتاب: متخصصان توصیه می‌کنند در شرایط آلودگی هوا، افراد سعی کنند خود را در معرض آلودگی هوا قرار ندهند چرا که بین هوای سالم و بدن سالم رابطه مستقیمی وجود دارد و سرب موجود در هوا بر سلامتی انسان اثر می‌گذارد.

همچنین در هوای آلوده باید برخی مواد غذایی را مصرف کرد که خاصیت خنثی کنندگی مواد سمی موجود در هوا را داشته باشند.

به اعتقاد متخصصان علم تغذیه، آن دسته از مواد غذایی که سرشار از پکتین هستند، سرب موجود در هوا را می‌گیرند و مانع از نفوذ سرب به سلول‌های بدن می‌شوند.

پکتین ضد سموم موجود در هوا است و سرب موجود در هوا را جذب کرده و مانع از آسیب رسیدن به سلول‌های بدن می‌شود.

به گزارش  ایسنا، سیب، پرتقال و توت فرنگی از جمله میوه‌هایی هستند که حاوی پکتین بوده و می‌توانند در کاهش اثرات ناشی از آلودگی هوا موثر باشند.


این ماده غذایی عملکرد مغز را بهبود می بخشد
ساعت ٩:۱٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
بر اساس مطالعه ای که در مجله بین المللی لبنیات به چاپ رسید، نوشیدن یک لیوان
شیر در روز نه تنها بخشی از مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین می کند، بلکه بر عملکرد مغز و سلامت روانی نیز تاثیر بسزایی دارد.

محققان دریافتند افراد بزرگسالی که به میزان کافی شیر و فرآورده های لبنی مصرف می کنند، در مقایسه با افرادی که شیر نمی خورند، از امتیاز بالاتری در تست های مربوط به عملکرد مغز و حافظه برخوردارند.

برای انجام این تحقیق، بیش از 900 زن و مرد بین سنین 23 تا 98 سال در آزمون های مغزی از جمله مهارت های بینایی، گویایی و حافظه قرار گرفتند.
نتایج نشان داد افرادی که حداقل یک لیوان شیر در روز می نوشند، در تست های مربوط به عملکرد مغز موفق تر عمل می کنند. بالاترین امتیاز به کسانی اختصاص داشت که بیشترین میزان شیر و فرآورده های لبنی را مصرف می نمودند.

نقش شیر و لبنیات در سلامت مغز و پیشگیری از کاهش توانایی این عضو مهم، به ویژه در مورد جمعیت سالمند هر جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است. این ماده غذایی ارزشمند از اختلال عملکرد مغز و بروز برخی مشکلات روانی پیشگیری می نماید.

نتایج این مطالعه بیش از پیش بر اهمیت مصرف شیر کم چرب به ویژه در وعده صبحانه تاکید دارد. ترکیب شیر با میوه ها یا غلات صبحانه یک انتخاب مناسب برای این وعده غذایی مهم است.
بر اساس دستورالعمل تغذیه و رژیم غذایی امریکا در سال 2010، افراد بزرگسال باید روزانه 3 لیوان شیر کم چرب یا بدون چربی بنوشند. این میزان تامین کننده 9 ماده مغذی ضروری بدن از جمله کلسیم است.

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

بهترین زمان مصرف قرص آهن
ساعت ٩:٠٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
یک متخصص تغذیه اعلام کرد: برای درمان کم‌خونی بهتر است از منابع آهن از قبیل گوشت و تخم مرغ، غلات، سبزیجات و میوه‌ها استفاده شود و در این میان مصرف قرص آهن و ویتامین C نیز توصیه می‌شود.

مریم محسنی گفت: فقر آهن در بین کم خونی‌ها شایع ترین نوع کم‌خونی است که نه تنها در ایران بلکه در جهان هم اینگونه است و از آنجایی که آهن در بدن وظایف مهم و متعددی را بر عهده دارد تلاش برای رفع کمبود آهن اهمیت بسزایی دارد. وی ادامه داد: به همین دلیل استفاده از منابع آهن از قبیل گوشت و تخم مرغ، غلات، سبزیجات و میوه ها توصیه  می‌شود.

این متخصص تغذیه گفت: کم خونی وضعیتی است که در آن تعداد یا اندازه
گلبول های قرمز و مقدار هموگلوبین موجود در خون کاهش یافته و تبادل اکسیژن و دی
اکسیدکربن بین خون و سلول‌ها دچار اختلال می‌شود. محسنی ادامه داد: از علل
ایجادکننده کم خونی می‌توان به کمبودهای تغذیه‌ای، خونریزی، ناهنجاری‌های ژنتیکی،
بیماری‌های مزمن و مسمومیت‌های دارویی اشاره کرد.

وی تصریح کرد: کم خونی‌های تغذیه ای کم خونی هایی است که در اثر دریافت ناکافی مواد مغذی ایجاد می‌شوند و از مهم ترین مواد مغذی که برای خون سازی مفید است می توان آهن، ویتامین ب 12 و اسیدفولیک را نام برد.

محسنی افزود: همچنین مصرف قرص آهن نیز توصیه می‌شود
که بهتر است در آخر شب قبل از خواب استفاده شود تا عوارض ناشی از آن کاهش یابد.
ویتامین C نیز جذب آهن را افزایش می‌دهد به همین دلیل معمولا مصرف ویتامین C به
همراه آهن پیشنهاد می‌شود.

این متخصص تغذیه در مورد برخی از علایم کم خونی فقر آهن گفت: رنگ پریدگی پوست، خستگی زودرس، سرگیجه و سردرد، خواب رفتن و سوزن سوزن
شدن دست و پاها و حالت تهوع از علائم کم خونی است که در کم خونی های شدید گود شدن روی ناخن هم مشاهده می‌شود.
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : فارس

"رازهای زیبایی"نهفته در تخم مرغ
ساعت ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

باشگاه خبرنگاران: محمدرضا فلاحت، متخصص پوست، ‌مو و زیبایی گفت: خانم‌های جوانی که از پوست کدر و تیره خود رنج می‌برند می‌توانند با راهکار‌ها و کلید‌های طلایی، پوستی سالم و شاداب را برای خود ایجاد کنند.

وی افزود: تعادل و تنوع در رژیم غذایی بسیار ضروری است و با مصرف ۴ مواد غذایی نظیر سفیده تخم مرغ، انار، ‌روغن زیتون و چای سبز از پیری زودرس پوست جلوگیری کرد.

وی در ادامه گفت: سفیده تخم مرغ سرشار از پروتئین بوده که می‌تواند کلاژن تولید کند و این ماده موجب تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: سفیده تخم مرغ غنی از روی و اصلاح اصلی است که به جوان شدن پوست بسیار کمک می‌کند.

وی در خصوص مصرف انار که باعث نرم و لطیف شدن پوست می‌شود، گفت: انار سرشار از ویتامین ث است و آب آن حاوی اسید (الاجیک) وپونی کالا جین بوده که اسید الاجیک ترکیبی است که با آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد به شدت مقابله می‌کند.

وی در ادامه گفت: پونی کالاجین نیز یک ترکیب فوق العاده برای افزایش توانایی بدن جهت حفاظت و نگهداری کلاژن پوست است.

وی اذعان داشت: مصرف روغن زیتون به سلامت قلب کمک بسیاری
می‌کند و به همین دلیل موجب بهبود گردش خون در رگ‌ها و سرخ شدن پوست و نرمی آن نیز می‌شود.

وی در خاتمه به رابطه مستقیم مصرف چای سبز با پوستی بدون لک اشاره
کرد و گفت: چای سبز لکه‌های ریز قهوه‌ای رنگ روی پوست را از بین می‌برد چرا که با
پیری و آسیب‌های ناشی زا اشعه‌های زیانبار خورشید مقابله می‌کنند.


پیشگیری از گسترش سرطان با نوشیدن چای
ساعت ۱٢:٥٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
آفتاب: محققان با بررسی پلی فنول‌های موجود در چای دریافته‌اند: کافئین و پلی فنول موجب افزایش انرژی و سوختن چربی می‌شوند که نتیجه آن کاهش وزن و کمک به سالم ماندن بدن است.
 
همچنین، پلی فنول‌های موجود در چای سبز از گسترش برخی سرطان‌های خاص از جمله گسترش سرطان پروستات، دستگاه گوارش، ریه، سینه و پوست جلوگیری می‌کند.
 
تحقیق دانشمندان ایتالیایی نشان داد: چای سیاه موجب کاهش فشارخون در بیماران مبتلا به فشارخون می‌شود و همچنین برطرف کننده تاثیرات منفی چربی‌های بالای وعده‌های غذایی در شریان‌هاست.
 
بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده، نوشیدن چای با بهبود کیفیت و استحکام استخوان بویژه در بیماری پوکی استخوان مرتبط است.
 
همچنین نوشیدن چای موجب بهبود توجه و تسهیل در انجام امور و تمرکز می‌شود.
 
به گزارش ایسنا، محققان اعلام کردند: اسید آمینه تیانین و کافئین موجود در چای موجب تاثیرات سودمند روانی، قدرت تمرکز، احساس و عملکرد بهتر در مصرف کنندگان می‌شود.

اینها عوارض آلودگی هوا است، با سرماخوردگی اشتباه نگیرید
ساعت ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

آفتاب: دکتر ایرج خسرونیا ضمن اعلام این مطلب افزود: کارخانه های موجود در اطراف شهرها به دلیل انتقال مواد مضر و آلوده به محیط باید به بیرون ازشهرها منتقل شوند.

وی با بیان این که برای کاهش آلودگی باید از سوزاندن زباله و مواد سرطان زا خودداری شود ادامه داد: متأسفانه حمل ریز گردها توسط باد از نقاط خشک در فضا،موجب سوزش چشم و ناراحتی های پوستی می شود.

دبیر هیأت عالی نظام پزشکی تهران تصریح کرد: بسیاری از افراد حساسیت های ناشی از آلودگی هوا را از آنجا که با علائمی نظیر سوزش گلو،آبریزش بینی و تجمع اشک در چشم بروز می کند با سرماخوردگی اشتباه میگیرند.

وی همچنین هشدار داد: در صورت بروز هر نوع حساسیت و آلرژی ناشی از آلودگی هوا از مصرف داروهای خودسرانه باید خودداری وبه پزشک مراجعه شود.

فوق تخصص گوارش در ادامه توصیه کرد: با توجه به آلودگی هوا،پایتخت نشینان به ویژه افراد مسن و همچنین جوانان باید کمتر از خانه خارج شوند.ضمن اینکه استفاده از ماسک اهمیت خاصی دارد.

به گزارش شفا انلاین، دکتر خسرونیا افزود: کودکان به علت ضعیف بودن سیستم تنفسی؛ آلودگی هوا در آنان باعث آسیب های جدی تری نظیر ناراحتی های ریه،آسم و برونشیت می شود.

 
برچسب ها:    سرماخوردگی     ،      آلودگی هوا

هر 30 ثانیه یک کودک زیر 5 سال بر اثر ابتلا به ذات‌الریه می‌میرد
ساعت ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
آفتاب: بر اساس اعلامیه مشترک سازمان بهداشت جهانی و یونیسف، پنومونی یا ذات الریه سالانه جان بیش از یک میلیون کودک دختر و پسر را می گیرد در حالی که می توان مانع از این مرگ و میر شد.
 
میکی چوپرا رئیس بخش سلامت یونیسف می گوید: هر 30 ثانیه یک کودک کمتر از پنج سال بر اثر ابتلا به ذات الریه می میرد، برای ما شرم آور است که نمی توانیم مانع مرگ کودکان شویم، مبارزه با پنومونی الزاما به راهکاری بسیار پیچیده درمانی نیاز ندارد.
 
ذات الریه یا پنومونی نوعی عفونت حاد دستگاه تنفسی است که ریه ها را درگیر می کند و تنفس را دردناک و جذب اکسیژن را محدود می سازد.
 
نزدیک به یک مورد از هر پنج مورد مرگ کودکان در سال به سبب ابتلا به این بیماری است.
 
عوامل بسیاری در ایجاد این بیماری دخیلند و با چند کار همزمان می توان از بروز بیماری و مرگ کودکان مانع شد.
 
این موارد عبارتند از: شیردهی صرفا با شیر مادر برای شش ماه و همراه کردن تغذیه با غذاهای جامد در کنار شیر مادر تا سن دو سالگی واکسیناسیون کودک در برابر سیاه سرفه، سرخک ،‌آنفلوانزای هموفیلوس ، یا آنفلوانزای ناشی از پنوموکوک مصرف آب آشامیدنی سالم و شستن ظروف مورد استفاده استفاده از اجاق های مناسب برای پخت و پز و کاهش میزان آلودگی هوای داخل منازل و درمان مناسب برای کودکان مبتلا از جمله مصرف میزان کافی آموکسی سیلین و استفاده از اکسیژن درمانی.
 
در ماه آوریل سازمان بهداشت جهانی و یونیسف ، در بیانیه مشترکی طرح جهانی منسجمی برای جلوگیری و کنترل دو بیماری ذات الریه و اسهال را ارائه دادند.
 
این برنامه شامل روشهای جلوگیری ، محافظت و کنترل در برابر دو بیماری پنومونی و اسهال بود.
 
روز 12 نوامبر همه ساله به عنوان روز جهانی پنومونی نامگذاری شده است تا میزان آگاهی مردم جهان درباره این بیماری افزایش یابد و پیشگیری و درمان آن آسان تر شود.
 
نخستین بار در 12 نوامبر سال 2009 این روز نامگذاری شد.
 
به گزارش مهر؛ در گرامیداشت این روز، کشورهای موریتانی و پاپوا گینه نو استفاده از واکسن پنومونی را آغاز کردند و قرار است تا سال 2015 نیز بیش از 50 کشور جهان از این واکسن استفاده کنند.

کارگاه تئوری - عملی بوتاکس-فیلر
ساعت ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

کارگاه تئوری - عملی بوتاکس-فیلر

5 و 6 آذر ماه به مدت دو روز از ساعت

8 صبح الی 16 بعدازظهر

توسط انجمن پزشکان عمومی کرج

برگزار میگردد .

شماره تماس : 32556474


دو استقامت 45 کیلومتری راه شاهنامه
ساعت ۱٢:۳٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
 
 دو استقامت 45 کیلومتری راه شاهنامه شنبه 18 آبان ماه برگزار شد و با هماهنگی های انجام شده بین ریاست محترم سازمان هلال احمر و ریاست محترم سازمان نظام پزشکی و آقای دکتر پرویز عزیزی تیم پزشکی سازمان نظام پزشکی و هلال احمر متشکل از آقایان دکتر مهدی ایزدیار ، حسن عبادی ، امین موسی پور و محمد رضا قاسمی ، این ورزشکار را تا تهران همراهی نمودند .
 
 

خانم ها با این رژیم غذایی عمر طولانی تری دارند
ساعت ۱٢:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
پزشکان معتقدند زنان میانسالی که رژیم غذایی مدیترانه‌ای را دنبال می‌کنند اغلب زندگی سالم‌تر و طولانی‌تری دارند.

«سیسیلیا سامییری»، محقق ارشد این مطالعه از دانشکده پزشکی هاروارد و
بیمارستان زنان بوستون می‌گوید: زنانی که در اواسط عمر خود الگوهای تغذیه‌ای
سالم‌تری دارند احتمال اینکه تا سن 70 سالگی و بیشتر عمر کنند به مراتب بالاتر
است.

مصرف غذاهای سالم‌تر نه تنها به افزایش طول عمر منجر می‌شود بلکه خطر
ابتلا به بیماری‌های مزمن را نیز کاهش می‌دهد. تغذیه مناسب خطر بروز مشکلات و
ناراحتی‌های جسمی و روانی و حتی احتمال ضعف حافظه را نیز به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد.

در این مطالعه سوابق پزشکی و نوع رژیم غذایی بیش از 10 هزار زن که
در اواخر دهه 50 و اوایل دهه 60 سالگی عمرشان بودند در فاصله سال‌های 1984 و 1986 میلادی مورد بررسی قرار گرفت و حدود 15 سال بعد نیز اطلاعات آنان بار دیگر ارزیابی شد.

سامییری اظهار داشت: هرچند این مطالعه روی داوطلبان مرد انجام نگرفته
اما در بررسی‌های پیشین بر روی رابطه بین نوع رژیم غذایی و دوران میانسالی سالم
مشخص شد که جنسیت روی این رابطه تاثیری ندارد.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای شامل انواع میوه‌ها، سبزیجات، ماهی و روغن زیتون است و در عین حال میزان مصرف گوشت قرمز و فرآوری شده و همچنین چربی‌های مضر در این نوع رژیم غذایی کمتر است.
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : ایسنا

سمینار یکروزه زایمان فیزیولوژیک
ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

سمینار یکروزه زایمان فیزیولوژیک دارای 3 امتیاز بازآموزی جهت متخصصین زنان و
زایمان ، متخصصین بیهوشی ، پزشکان عمومی ، پرستاران و ماماها در تاریخ 19/8/92 ساعت 8 لغایت 14 در دانشگاه علوم پزشکی استان البرز سالن ابن سینا برگزار می
گردد
.


بیماری که در هوای آلوده تشدید می شود
ساعت ۱:٠٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
یک متخصص گوش و حلق و بینی گفت: ابتلا به سینوزیت در افرادی که در محیط‌های آلوده هستند یا در معرض آلودگی هوا قرار می‌گیرند، بیشتر است.

دکتر مریم عامی زاده در این باره افزود: افراد سیگاری یا کسانی که در مجاورت با دود سیگار هستند، نیز مستعد ابتلا به سینوزیت می شوند. البته هر بار فردی مبتلا به عفونت دستگاه تنفسی می شود احتمال سینوزیت نیز وجود دارد.

وی با بیان این که کودکانی که در طول یک سال، شش تا هشت بار به سرماخوردگی مبتلا می شوند، احتمال بروز سینوزیت نیز در آنها وجود دارد، اظهار کرد: عوامل باکتریایی نیز در بروز سینوزیت در فرد موثر است. گرچه 5 تا 10 درصد علت سینوزیت ها در افراد علت باکتریال دارد که به دنبال اغلب عفونت های سیستم تنفسی ایجاد می شود.

عامی زاده تاکید کرد: خط اول درمان سینوزیت فقط تجویز آنتی بیوتیک نیست، بلکه درمان های کمکی نیز علاوه بر آنتی بیوتیک همانند شست و شوی بینی توصیه می شود. فراموش نکنید که عارضه های سینوزیت ممکن است خطرناک باشد و اگر سینوزیت حاد، درمان نشود می تواند آبسه های چشمی و مغز را در فرد ایجاد کند. جراحی هایی که امروز به شکل نوین انجام می شود، نیز در درمان این بیماری کمک کننده اند.
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : ایسنا

شیر مادر از این بیماری پیشگیری می کند
ساعت ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

تحقیقات انجام شده در هلند نشان داد که شیر مادر از بیماری آسم در
کودکان زیر 4 سال پیشگیری می کند.

برای انجام این مطالعه 5638 کودک انتخاب شده و ارتباط بین تغذیه با شیر مادر و
بروز علایم بیماری آسم از جمله تنگی نفس، سرفه‌های خشک، ترشح خلط و ... مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج حاکی از این بود کودکانی که به مدت حداقل 6 ماه فقط از شیر مادر تغذیه می‌کنند، در برابر بیماری آسم ایمن می شوند. در واقع خطر ابتلا به بیماری آسم در این کودکان نسبت به کودکانی که شیر خشک می خورند، در 4 سال ابتدایی زندگی‌شان کاهش می‌یابد. همچنین مشخص شد که خطر آسم در کودکانی که اصلا شیر مادر نخورده اند، افزایش می یابد.

شرح و نتایج این مطالعه در نشریه اروپایی بیماری های تنفسی به چاپ رسیده است.
تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

آلوئه ورا را به پوستتان نزنید
ساعت ٩:٢٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

به گزارش قدس انلاین به نقل از صدف نیوز یک متخصص پوست، مو و زیبایی و پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص خواص آلوئه ورا بر پوست گفت: گیاه آلوئه ورا بیشتر نقش مرطوب کننده برای پوست دارد و این گفته ها که ژلاتین این گیاه برای جوانسازی موثر است صحت ندارد، اما در داروهایی که برای جوان سازی استفاده می شود، یک دوزاژی از عصاره آلوئه ورا در آن موجود است.

وی اظهار داشت: بیشترین اثر آلوئه ورا در آبرسانی به پوست است و باعث رطوبت
رسانی به پوست و مو می شود و مانع از خشکی و ترک خوردگی پوست می شود.

وی در ادامه گفت: در کتابهای قدیم اثری از آلوئه ورا برای جوان سازی پوست قائل
بودند و می گفتند؛ موادی درآلوئه ورا موجود است که مانع چروک پوست می شود، ولی اینها بیشتر در طب سنتی مطرح است و در طب نوین نقش این گیاه فقط به عنوان مرطوب کننده مطرح است.

این متخصص پوست گفت: ما هرگز به بیمار توصیه استفاده از ژلاتین این گیاه بر روی
پوست نمی کنیم، زیرا یکسری مواد شیمیایی و عناصر دیگری هم در این گیاه است که امکان ایجاد حساسیت روی پوست می کند.

وی در پایان گفت: آلوئه ورایی مفید است که در کارخانه فرآوری شده و مواد مضری که
ممکن است تحریک پوستی ایجاد کند از آن جدا شده باشد.


چطور بفهمیم سکته قلبی سراغمان آمده؟
ساعت ٩:٢٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

1- به درد قفسه سینه توجه کنید.
درد قفسه سینه، رایج ترین علامت سکته قلبی است، چه تند و تیز باشد و چه کند.اغلب کسانی که دچار حمله قلبی می شوند، موقع سکته قلبی احساس می کنند کسی مرکز قفسه سینه شان را فشار می دهد. احساس فشردگی قفسه سینه چند دقیقه یا بیشتر طول می کشد، و یا اینکه مدتی از بین می رود و دوباره بر می گردد.

الف- درد قفسه سینه هنگام سکته قلبی همیشه با احساس فشردگی همراه نیست، بلکه برخی افراد احساس سنگینی در ناحیه قفسه سینه می کنند که کاملا ضعیف است. لذا هیچ نوع دردی در ناحیه قفسه سینه را نباید نادیده گرفت.اگر یک بار دچار سکته قلبی شوید و جان سالم به در برید، احتمال ابتلای شما به سکته دوم زیاد است. پس مراقب باشید.
ب- معمولا هنگام سکته قلبی، درد پشت استخوان سینه یا جناغ سینه احساس می شود.

 

ج- البته باید گفت همیشه هنگام سکته قلبی، درد قفسه سینه رخ نمی دهد. برخی افراد هنگام حمله قلبی دچار درد قفسه سینه نمی شوند. ولی با این همه، وقتی ضربه ای به قفسه سینه شما وارد نشده است، نباید احتمال سکته قلبی را نادیده بگیرید.

2- درد قسمت بالای بدن خود را بررسی کنید.
گاهی اوقات درد ناشی از سکته قلبی، خارج از ناحیه قفسه سینه است و باعث درد گردن، شانه، درد پشت و حتی دست ها می شود. درد این قسمت ها کند و خسته کننده است.اگر اخیرا کار شدیدی انجام نداده اید و یا کاری انجام نداده اید که باعث درد قسمت بالایی بدن شما شود، در این صورت این نوع دردها می تواند نشانه سکته قلبی باشد.

3- مراقب سرگیجه، احساس سبکی سر و غش کردن باشید.

سرگیجه، احساس سبکی سر و غش نیز از علائم شایع سکته قلبی هستند، هر چند که در هر فرد دچار حمله قلبی بروز نمی کنند.
الف) همانند سایر علائم سکته قلبی، این علائم نیز می توانند در اثر سایر بیماری ها رخ دهند. لذا ممکن است مورد غفلت واقع شوند. ولی این علائم را جدی بگیرید، مخصوصا اگر درد قفسه سینه هم دارید.

ب) زنان بیشتر از مردان دچار این علائم می شوند، هر چند که همه زنان هم این علائم را تجربه نمی کنند.

4- تنفس خودتان را بررسی کنید.
تنگی نفس نیز یکی از علائم سکته قلبی است که به طور ناگهانی ایجاد می شود. این نوع تنگی نفس با تنگی نفس ناشی از سایر بیماری ها متفاوت است، زیرا به نظر می رسد از جایی بیرون نمی آید.
افرادی که قبل از حمله قلبی دچار تنگی نفس می شوند، می گویند مثل این است که آن ها به سختی ورزش کرده اند، با اینکه نشسته اند و استراحت می کنند.

5- مراقب علائم حالت تهوع باشید.
حالت تهوع ممکن است منجر به ایجاد عرق سرد و استفراغ شود.اگر این علائم را مشاهده کردید، به خصوص اگر همراه با سایر علائم سکته قلبی بود، ممکن است دچار حمله قلبی شوید.

6- نگرانی و اضطراب خودتان را بررسی کنید.
خیلی از افراد در معرض خطر سکته قلبی، خیلی مضطرب و دلواپس می شوند.این احساس اضطراب و نگرانی زیاد به طور ناگهانی ایجاد می شود. در چنین حالتی فورا به اورژانس زنگ بزنید.


7- اگر احساس کردید خودتان و فرد دیگری که نزد شماست، در معرض خطر بروز سکته قلبی است، فورا به اورژانس زنگ بزنید.
هر چقدر سریع تر تحت درمان و مراقبت پزشکی قرار بگیرید، شانس زنده ماندن شما بیشتر است. لذا در این گونه مواقع معطل نکنید و فورا با اورژانس تماس بگیرید.

بیماری آنژین را درمان کنید
آنژین، درد قفسه سینه است که در مرکز آن رخ می دهد. این درد به شکل فشار ناچیز، سوزش و یا سنگینی قفسه سینه احساس می شود و اغلب با درد ناشی از سوزش سر دل (ترش کردن غذا) اشتباه گرفته می شود.
آنژین می تواند علامت بیماری کرونر قلبی باشد که شایع ترین علت سکته قلبی است. لذا اگر هر نوع دردی در ناحیه قفسه سینه خود احساس کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید و یا به اورژانس زنگ بزنید.


الف) آنژین همیشه علامت بیماری یا حمله قلبی نیست. برخی افراد بعد از ورزش، دچار آنژین می شوند. بروز تغییر در روال طبیعی بدن مهم ترین چیزی است که باید مراقب آن باشید.
ب) اگر فکر می کنید درد ناحیه قفسه سینه شما در اثر سوء هاضمه و سوزش سردل است، شاید این درد ها در اثر آنژین باشد. لذا به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت این درد را تشخیص دهد.آیا دچار آریتمی هستید؟

آریتمی شامل ضربان غیرطبیعی قلب است که حداقل در 90 درصد افرادی که دچار سکته قلبی می شوند، وجود دارد.اگر شما دچار ضربان تند قلب، احساس لرزش در قفسه سینه و یا ضربان کند قلب باشید، ممکن است مبتلا به آریتمی باشید.لذا به پزشک متخصص مراجعه کنید تا با تجویز آزمایش های مختلف، علت این مشکل شما را پیدا کند.


از حالت سرآسیمگی، گیجی و علائم مشابه سکته قلبی آگاه باشید

علائم گفته شده در بالا در افراد مسن، واقعا می توانند نشان دهنده مشکلات قلبی باشند.اگر بدون دلیل دچار مشکلات رفتاری و شناختی گشتید، به پزشک مراجعه کنید.

نکات
1- اگر درمان طی یک ساعت بعد از شروع علائم سکته قلبی انجام شود، موثر است.
2- اگر همه علائم شما طی 5 دقیقه از بین رفتند، باز هم به پزشک مراجعه کنید.
3-اگر دیدید فردی دچار سکته قبلی شده است، قبل از هر کاری ابتدا به اورژانس زنگ بزنید.

هشدارها

1- اگر یک بار دچار سکته قلبی شوید و جان سالم به در برید، احتمال ابتلای شما به سکته دوم زیاد است. پس مراقب باشید.
2- سکته قلبی خاموش که ایسکمی خاموش نیز نامیده می شود، ممکن است بدون هیچ علامت هشدار دهنده ای رخ دهد.

منبع:tebyan.net


کمبود ویتامین D را جدی بگیرید
ساعت ٩:۱٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که کمبود ویتامین D با 25 درصد افزایش خطر مرگ و میر همراه است.
محققان در مریلند 13000 مرد و زن سالم را در یک دوره زمانی 6 ساله مورد بررسی قرار داده و میزان مرگ و میر افرادی را که مقادیر ویتامین D در خونشان کم یا طبیعی بود، مقایسه نمودند.
در پایان دوره 6 ساله، 1800 نفر از این افراد فوت کردند که علت مرگ 700 نفر از آنها بیماری قلبی- عروقی گزارش شد. همچنین مشخص گردید که 400 نفر از افراد
فوت شده دچار کمبود ویتامین D بودند. به عبارت دیگر کمبود ویتامین با 25 درصد
افزایش خطر مرگ و میر همراه بود.
شرح این مطالعه در نشریه طب داخلی منتشر شده است.

تحقیقات قبلی نیز نشان داده بودند که کمبود ویتامین D با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه و افسردگی به ویژه در سالمندان در ارتباط است.

ویتامین D که به طور عمده در نتیجه قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید در بدن تولید می‌شود، نقشی حیاتی در سلامتی  بدن ایفا می‌کند، و طبق آمارها، 50 درصد از افراد بزرگسال 50 سال به بالا و نیز بسیاری از جوانان دچار درجاتی از کمبود این ویتامین
هستند.

محدود بودن منابع غذایی حاوی ویتامین D، آلودگی هوا و عدم قرار گرفتن در معرض نور خورشید به میزان کافی، از دلایل کمبود این ویتامین به شمار می روند.
متخصصان توصیه می کنند برای تامین ویتامین D مورد نیاز می بایست پوست بدن روزانه 15 تا 20 دقیقه در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد. روغن کبد ماهی، شیر غنی شده و تخم مرغ منابع غذایی ویتامین D هستند.
تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان امام حسین (ع)
ساعت ۱:۱٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

فرارسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان امام حسین (ع)
را خدمت جامعه محترم پزشکی تسلیت عرض می نماییم .

انجمن پزشکان عمومی کرج


ذخایر خونی در تهران کاهش یافت/ واکنش به ماجرای واردات خون
ساعت ۱:۱٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
آفتاب: پس از آنکه مدیرکل پایگاه انتقال خون استان تهران نسبت به کاهش ذخیره خونی در پایتخت هشدار داد، برخی رسانه ها با نقل اخباری، از واردات خون و فرآورده های خونی به کشور خبر دادند که این موضوع از سوی مسئولا سازمان انتقال خون ایران تکذیب شد.
 
دکتر بشیر حاجی بیگی مدیرکل دفتر مدیر عامل و روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران اعلام کرد: از زمان تاسیس سازمان انتقال خون ایران، هیچگونه خون و فرآورده خونی (گلبول قرمز فشرده شده، پلاسما، پلاکت و کرایو) به کشور وارد نشده است.
 
وی گفت: خون و فرآورده های آن در کشور ما از طریق اهدای داوطلبانه مردم تامین می شود.
 
حاجی بیگی با تاکید به اینکه واردات خون هیچگونه توجیه علمی ندارد چراکه در مراکز علمی دنیا و سازمان بهداشت جهانی به دلیل مسایل اپیدمیولوژیک هرکشور، واردات خون از کشورهای دیگر را بطور کل ممنوع اعلام کرده است، گفت: به همین دلیل است که در پایگاه های انتقال خون دریافت خون را  مشروط به ارائه کارت ملی اهدا کننده می دانند.
 
وی یادآور شد: ممکن است برخی از داروهای مشتق از پلاسما که زیرمجموعه دارویی کشور بوده و سیاستگزاری و برنامه ریزی آن مانند تمام داروهای دیگر تحت مدیریت سازمان غذا و دارو است وارد کشور شوند اما خون و فرآورده های آن با مشتقات دارویی تفاوت بسیار دارند.
 
حاجی بیگی افزود: درحال حاضر اهدا کنندگان 27 واحد به ازای هر 1000 نفر خون را تامین می کنند
 
مدیرکل دفتر مدیر عامل و روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران خاطرنشان کرد: از بدو تاسیس سازمان انتقال خون، خون و فرآورده های آن به صورت صد درصد رایگان در مراکز درمانی توزیع می شود.
 
پیش از این دکتر قاسم اسلامی مدیرکل مرکز انتقال خون استان تهران نسبت به کاهش ذخیره خونی در تهران هشدار داده و گفته بود که باید 5 تا 7 روز ذخیره روزانه خون داشته باشیم، اما در حال حاضر میزان ذخایر خونی به حدود 3 روز رسیده و در مرحله هشدار قرار داریم.
 
به گفته وی، در مهر ماه امسال حدود 33 هزار نفر به پایگاههای انتقال خون استان تهران مراجعه کرده‌اند که از این تعداد 28 هزار کیسه خون تهیه و به مراکز درمانی ارسال شد.
 
مراکز درمانی تهران روزانه سه تا 3600 واحد خون نیاز دارند که در حال حاضر این میزان به روزانه حدود 1000 تا 1200 واحد خونی کاهش یافته و نشانگر کمبود خون در تهران است. وضعیت سایر فرآورده‌ها چون پلاکت نیز همین گونه است، اما اکنون نیاز به گلبول قرمز فشرده بیش از فرآورده‌ها احساس می‌شود.
 
دکتر عابد فتاحی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در واکنش به هشدار مدیرکل انتقال خون استان تهران مبنی بر کاهش میزان ذخایر خونی در تهران، گفت: باید فرهنگ خون‌دهی را در مردم زیاد کنیم و مطبوعات و صدا و سیما باید بیشتر در این زمینه کار کنند زیرا در این زمینه کم‌کاری شده است.
 
وی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان با واردات خون در هیچ زمانی به کشور موافق نیستم، افزود: مخالفتم از آن رو است که نسبت به سلامت خونهای واراداتی مشکوک هستم.
 
به گزارش مهر، فتاحی خاطر نشان کرد: اگرچه خونهایی که به کشور وارد می‌شوند در بهترین آزمایشگاهها مورد آزمایش قرار می‌گیرند اما با این وجود نسبت به آنها خوش‌بین نیستم از همین رو باید مشکل کاهش ذخایرخون را در داخل کشور رفع کنیم.

آرتروز را این گونه مهار کنید
ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
تحقیقات نشان می دهند که اسیدهای چرب امگا- 3 موجود در روغن ماهی یا روغن کتان می توانند علایم و نشانه های آرتروز را به طور قابل توجهی کاهش دهند. بر اساس این مطالعات رژیم غذایی غنی از امگا- 3  نسبت به رژیم های معمولی، شیوع این بیماری را 50 درصد کاهش می دهد.
اولین نشانه های بارز در بیماری آرتروز عبارتند از تحلیل و تجزیه کلاژن غضروف ها و فقدان مولکول های جذب کننده ضربه، که هر دو این علایم با مصر ف امگا- 3 بهبود می یابند.
اسیدهای چرب امگا- 3 نه تنها از بروز این بیماری پیشگیری می کنند بلکه پیشرفت آن را نیز کند می نمایند.

بر اساس بررسی ها مکمل های غذایی امگا- 3 که از روغن ماهی تهیه می شوند موثرتر از مکمل های تولید شده از روغن کتان هستند، اما تخم کتان و روغن آن
گزینه بسیار خوبی برای گیاهخواران به شمار می روند. در اغلب کشورها رژیم های غذایی به میزان کافی امگا- 3 ندارند، بنابراین مصرف مکمل های امگا- 3 در پیشگیری و بهبود بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی- عروقی و التهاب روده نقش موثری دارند.

آرتروز یک بیماری مفصلی شایع است و میلیون ها نفر در دنیا از آن رنج می برند. این بیماری زمانی ایجاد می شود که غضروف موجود در انتهای استخوان ها از بین می رود و استخوان های این قسمت ضخیم شده و منجر به خشکی، کاهش حرکت و دردناک شدن مفاصل می گردد. این عارضه ممکن است هر یک از  مفاصل را درگیر سازد ولی شایع ترین مفاصل درگیر عبارتند از: مفاصل انگشتان دست، پا، زانو، ران و ستون فقرات. این بیماری معمولا در افراد بالای 45 سال مشاهده می شود. در حال حاضر درمان موثری برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری وجود ندارد و تنها روش درمانی استفاده از داروهای مسکن برای کاهش درد بوده و یا در مراحل پیشرفته مفصل بیمار تعویض می شود.
تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

دلیل آفت های دهان را بدانید
ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
یک دندانپزشک با بیان اینکه تاکنون علت مشخصی برای بروز آفت دهان مشخص نشده
است، عنوان کرد تحقیقات جدید نشان می‌دهد ارتباطی میان استرس و بروز آفت وجود دارد.

دکتر شاهرخ رسولی تبار، زخم‌های متعدد ایجاد شده بر روی نقاطی از لب پایین و گاها بر روی زبان را که همراه با درد و سوزش می‌باشد را آفت دهانی معرفی کرد. به گفته رسولی تبار بروز آفت علت مشخصی نداشته و در ایجاد آن زمینه‌های ارثی و ژنتیکی دخیل هستند.

این دندانپزشک یادآور شد: آمارها نشان می دهد زمانی که افراد با استرس بیشتری مواجه می شوند، تعداد دفعات بروز آفت بیشتر می‌شود که همین مسئله ارتباط آفت را با استرس تایید می‌کند اما هنوز این مسئله اثبات نشده است. وی با بیان اینکه آفت ممکن است در همه سنین ایجاد شود، بیشترین شیوع آن را در سنین میانسالی عنوان کرد.

به گفته رسولی تبار سیکل این عارضه 14 روز است که پس از طی این مدت آفت همانگونه که بدون علت ایجاد شده بدون علت نیز از بین می رود. این دندانپزشک زیر زبان، کناره‌های زبان و نزدیک گونه را شایعترین محل ایجاد آفت در حفره دهانی عنوان کرد. وی با اشاره به از بین رفتن لایه مخاطی بر روی لایه عصبی درون دهان و روی زبان به هنگام ایجاد آفت، اظهار داشت: با از بین رفتن این لایه هنگام غذا خوردن با برخورد غذا به لایه های عصبی زیرین فرد احساس درد می کند که به همین علت با مراجعه به پزشک پماد مخصوص بی حس کننده و نیز برخی آنتی بیوتیک ها برای کاهش درد آفت برای شخص تجویز می شود.
این دندانپزشک اظهار داشت: این داروها بیشتر جنبه نگهدارنده و کاهش دهنده درد داشته و تاثیری بر روی روند درمانی آفت ندارند.
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : ایسنا

سمینار یک روزه " نقش ماما در حوادث غیر مترقبه "
ساعت ٩:٤٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

سمینار یک روزه "نقش ماما در حوادث غیر مترقبه " در تاریخ 16/8/92 در سالن اجتماعات سازمان نظام پزشکی کرج برگزار میگردد .


سمینار بازآموزی " پزشک و قانون "
ساعت ٩:٤۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

سمینار بازآموزی" پزشک و قانون " توسط اداره کل پزشکی قانونی استان البرز در دانشگاه علوم پزشکی استان البرز ، سالن ابن سینا ، در تاریخ 15/8/92 برای کلیه مشمولین کادر درمان برگزار میگردد .


" نخستین جشنواره و همایش استانی حاکمیت خدمات بالینی "
ساعت ٩:٢٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

" نخستین جشنواره و همایش استانی حاکمیت
خدمات بالینی " توسط دانشگاه علوم پزشکی استان البرز در تاریخ 9/11/92 برگزار
خواهد شد . این همایش دارای امتیاز بازآموزی می باشد .

محورهای همایش :

1-  
مدیریت خطر و ایمنی بیمار

2-  
ممیزی بالینی

3-  
اثربخشی بالینی

4-  
تعامل با بیماران و جامعه

مهلت ارسال خلاصه
مقالات : 15/8/92

مهلت ارسال اصل
مقالات : 30/9/92

شرایط ثبت نام : ثبت
نام ، پذیرش خلاصه و اصل مقالات به صورت آنلاین از طریق پست الکترونیکی دبیرخانه
انجمن به آدرسAbzumsclingov1@gmail.com
  صورت می پذیرد .


این میوه سموم بدن را دفع می کند
ساعت ۸:۱۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

وبدا: کارشناس صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان این که پرتقال از نظر
مقدار ویتامین ث بسیار غنی است، توصیه کرد: به منظور تأمین ویتامین ث و ایجاد نیرو
و مقاومت در مقابل انواع بیماری ها، در طول ۲۴ ساعت به میزان یک تا دو لیوان آب
پرتقال بنوشید.

علی اکبرکمالی اردکانی ادامه داد: آب پرتقال به علت دارابودن پروتئین و کلسیم
قابل جذب و نیز قند کافی، یک ماده مغذی و مقوی محسوب می شود که می توان به منظور تقویت عمومی بدن از آن استفاده کرد.

وی تصریح کرد:  وجود هورمون های نمو، کلسیم، فسفر، آهن، ویتامین آ و ویتامین ث
در پرتقال، شرایط لازم را برای رشد ونمو استخوان ها و عاج سازی به منظور استحکام
دندان ها فراهم می کند.

این کارشناس یادآورشد: برای تقویت و رشد اطفال و نیز تأمین موادلازم بدن، مصرف
آن به زنان باردار و شیرده توصیه می شود.

وی خاطرنشان کرد: مصرف پرتقال به دلیل این که حاوی موادمعدنی کافی بویژه پتاسیم
است، منجر به افزایش حجم ادرار در طول شبانه روز می شود و از این راه سموم بدن دفع می شود، در نتیجه انسان با نشاط می شود.

نوشیدن آب پرتقال بهترین روش مبارزه با یبوست کارشناس صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی یزد متذکرشد: در فصولی که پرتقال فراوان است، بهترین و طبیعی ترین راه مبارزه با یبوست خوردن روزانه یک تا دو لیوان آب پرتقال است.

وی با بیان این مطلب که پرتقال بهترین محرک برای افزایش اشتها است، گفت: بهتر
است این میوه قبل از غذا میل شود تا اشتها را افزایش دهد.


مکان و تهویه مناسب هنگام خواب به کاهش خستگی فرد کمک می‌کند
ساعت ٢:٠۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
خبرگزاری تسنیم: دستیار تخصصی طب سنتی ایران گفت: افرادی که خواب عمیق ندارند و مکان و تهویه اتاقشان مناسب نیست زمانی که از خواب بر می‌خیزند،اغلب کسل و خسته هستند و توان کار کردن را ندارند چرا که  اکسیژن در خواب بسیار مهم است و به بهبود خواب کمک می‌کند.

به گفته وی وجود اکسیژن در خواب بسیار مهم است، چرا که به بهبود خواب کمک می‌کند در طب امروزی گفته می‌شود که اگر اکسیژن به همه سلول‌ها برسد، موجب کاهش خستگی فرد و توان کار کردن افراد بالا می‌رود.

دستیار تخصصی طب سنتی ایران ادامه داد: افرادی که مداوم در حال فکر کردن هستند و نسبت به امور زندگی روزمره خود درایت به خرج می‌دهند، این عمل برای مغزشان مفید است و فکر کردن متعادل به تعادل مزاج مغز کمک می‌کند.

روح اللهی بیان داشت: بسیاری از افراد هستند که از فکر خود به خوبی استفاده نمی‌کنند و انجام مسائل پیرامون خود را به دیگران واگذار می‌کنند که مزاج مغز از تعادل خارج شده و به خود ضرر می‌رسانند چرا که افراط و تفریط به بدن ضرر می‌رسانند.

وی با بیان اینکه فکر کردن نوعی ورزش برای مغز محسوب می شود اضافه کرد: افرادی که از فکر خود بیش از حد استفاده می‌کنند مغز دچار غلبه خشکی شده و ممکن است که در آینده به جنون و افسردگی مبتلا شوند.

دستیار تخصصی طب سنتی ایران عنوان کرد: افرادی که از فکر خود به خوبی استفاده نمی‌کنند به مرور زمان موجب کم خردی و کاهش حافظه و تجمع رطوبات در مغز منجر شده که در دراز مدت فرد به فراموشی مبتلا می‌شود و بروز مشکلات روحی و روانی در آنها بیشتر است.

روح اللهی ادامه داد: در زمینه حالات نفسانی باید گفت که زود عصبانی شدن، برانگیختگی سریع، بی اعتنایی به قضاوت دیگران، جرات و جسارت، پر سخنی و پیوستگی کلام نشانه گرمی مزاج است و افراد گرم و خشک معمولاً تندخو و خشمگین هستند، حافظه خوبی دارند و از قدرت تحلیل و تجزیه بالایی برخوردار هستند.

به گزارش تسنیم، خواب و بیداری در افراد باید معتدل باشد و نباید کمتر از 6 و بیشتر از 9 ساعت باشد که میزان خواب ارتباط مستقیم با مزاج فرد دارد، افرادی که مزاجشان به سردی گرایش دارد به خواب بیشتر نیاز دارند و افرادی که مزاجشان به گرمی گرایش دارد خواب کمتر نیاز دارند.

خوابیدن در طول روز به خصوص در فصل سرما موجب تباهی رنگ چهره، سستی بدن، احساس کسالت و کاهش اشتها می‌شوند که بیشترین ضرر خواب روز متوجه سرد مزاجان است.

انتهای پیام/


آیا نان چاق‌کننده است؟
ساعت ٢:٠۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

به گزارش قدس آنلاین به نقل از تبیان احتمالاً شما هم از مادرها، مادربزرگ‌ها یا
خانم‌های در و همسایه‌تان شنیده‌اید که نان باعث چاقی می‌شود. اما باید بدانید که
این گفته فقط یک شایعه است و مبنای علمی ندارد. این باور رایج تا جایی پیش رفته است
که نان را در کنار پاستاها و سیب‌زمینی یکی از سه عامل اصلی چاقی معرفی می‌کنند.
اما باید بدانید که نان به خودی خود چاق‌کننده نیست.


نان کم کالری است
یک برش نان کالری کمی دارد. در واقع
هر برش نان بین 50 تا 100 کالری دارد. باید بدانید که یک خانم 35 ساله با قد و وزن
متوسط روزانه حدوداً 2000 کالری نیاز دارد. برای همین هم یک یا دو برش نان به این
زودی‌ها باک کالری مورد نیاز او را پر نمی‌کند چه برسد به این که چاقش کند. مگر
اینکه اهل زیاده‌روی باشد.

نان سبوس‌دار دوست تناسب اندام
شما
نان کامل یا سبوس‌دار برای مواقعی که قصد لاغری و رژیم گرفتن دارید
فوق‌العاده است. فیبرهای غذایی موجود در این نان‌ها اشتها را کنترل کرده و احساس
سیری طولانی‌تری ایجاد می‌کنند. برای همین هم ریزه‌خواری و پرخوری را از شما دور
می‌کنند. به این ترتیب هم به تناسب اندام شما کمک می‌کنند. توصیه می‌کنیم نان‌های
تهیه شده از آرد سبوس‌دار یا آرد جو را تهیه کنید. اگر در محل زندگی‌تان نان‌های
تهیه شده از دانه‌ی کتان یا عسل نیز وجود دارد در مصرف آن‌ها نیز شک به دلتان راه
ندهید.
نان کامل یا سبوس‌دار برای مواقعی که قصد لاغری و رژیم گرفتن دارید
فوق‌العاده است. فیبرهای غذایی موجود در این نان‌ها اشتها را کنترل کرده و احساس
سیری طولانی‌تری ایجاد می‌کنند.

مقصر واقعی!
همان طور که گفتیم خود نان کالری زیادی
ندارد شما باید حواستان به چیزهایی باشد که با نان میل می‌کنید. مقصر اصلی کره،
مربا، مارگارین، تارت‌ها، سوسیس و کالباس و غیره است که با نان میل می‌کند. این
مواد غذایی پرکالری هستند و برای همین کالری نان را نیز بالا می‌برند. خانم‌های
عزیز هیچ دلیلی برای اینکه نان را از برنامه‌ی غذایی‌تان حذف کنید وجود ندارد. باید
بدانید که نان‌های کامل، سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مفید برای سلامتی هستند.
کافی است که در مصرف نان زیاده‌روی نکنید و حواستان به چیزهایی که داخل لقمه‌هایتان
می‌پیچید باشد.


شدیدترین عارضه مصرف لوازم آرایشی
ساعت ۱:٥٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

آفتاب:باشگاه خبرنگاران نوشت: دکتر محمد الماسی متخصص پوست ومو  با اشاره به این که به طور  کلی مصرف لوازم آرایش برای بانوان توصیه نمی شود اظهار داشت:استفاده از  مواد آرایشی باید متناسب با نوع پوست بوده و از مراکز مجاز به ویژه  داروخانه ها تهیه شود.

وی افزود : با توجه به زیاد شدن لوازم آرایشی قاچاق و نامرغوب در بازار سلامت افراد را در معرض خطر است زیرا استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب که ناخالصی دارند در بعضی مواقع اگزمای شدید ، تورم  ،سوزش ،خارش وپوسته شدن را در پوست فرد مصرف کننده به دنبال داشته است.

این متخصص پوست با تاکید بر این که درمان این نوع موارد بسیار مشکل است اذعان  داشت: عمده عارضه استفاده از مواد آرایشی نامرغوب عفونت های پوستی و چشمی  است که بهتر است اولاً افراد ازمصرف لوازم آرایشی خود داری کنند و چنان چه  تمایل به مصرف دارند حتماً از مراکز معتبر و داروخانه ها اقدام به تهیه این نوع لوازم کنند.
 

کنترل دایمی احساسات، به سلامتی لطمه وارد می کند
ساعت ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه هلث، کنترل و تنظیم احساسات در شرایط گوناگون، یکی از مهمترین مولفه های حفظ زندگی و روابط اجتماعی است ولی تحقیقات اخیر نشان می دهد که افراط در این موضوع، سلامت جسمی و روانی فرد را تهدید می کند.

کنترل احساسات در برخی موارد بسیار مفید و ارزشمند است؛ برای مثال زمانی که یکی از افراد خانواده به یک بیماری مهلک دچار می شود، کنترل احساسات در بهبود اوضاع روحی خانواده و کاهش استرس بسیار مفید است ولی زمانی که این امر منجر به سوء استفاده اطرافیان و آزار فرد مورد نظر شود، به مرور پدیده ایفرسایشی می شود و سلامت روح و جسم را تهدید می کند.

در این تحقیق آمده است که همدردی با دوستان مورد اعتماد، بار سنگین غم ها را کاهش می دهد و به سلامت فرد کمک می کند و کنترل احساسات در مواقع استرس زا بسیار خطرناک است.

تحقیقاتی که چندی پیش انجام شد، نشان می دهد که گفت وگوی زنان با یکدیگر به سلامت و طول عمر آنان کمک می کند.

براساس این پژوهش افرادی که تمام امور را به تنهایی تحمل می کنند و به اصطلاح تودار هستند، معمولا دچار سکته می شوند و اغلب افسرده اند. افرادی که معمولا احساسات خود را پنهان می کنند، ترجیح می دهند که در شرایط استرس زا بمانند و برای تغییر شرایط نمی کوشند که  این امر در نهایت به سلامتی آنان لطمه وارد می کند

نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Association for Psychological Science منتشر شده است.


آیا قهوه ضدسرطان است؟
ساعت ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
تحقیقات محققان ایتالیایی نشان می‌دهد مصرف قهوه 40 تا 50 درصد
خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش می‌دهد.
 

به گزارش ایسنا منطقه خراسان، از سال 2007 محققان در تلاشند تا دریابند آیا قهوه
از بروز سرطان کبد پیشگیری می‌کند؟ نتایج تحقیقات چندگانه و متعدد در این زمینه
نشان می‌دهد که قهوه برای پیشگیری از این نوع سرطان مفید است.
با وجود پژوهش‌های
متعدد در گذشته، محققان ایتالیایی برای به روز رسانی تحقیقات در این زمینه اقدام
کردند. به همین منظور محققان دانشگاه میلان نتایج 16 پژوهش برتر از سال 1996 تا
سپتامبر 2012 را که بر روی بیش از سه هزار بیمار انجام شده بود، مورد بررسی قرار دادند.

 
سرطان کبد ششمین سرطان رایج در دنیاست که عفونت‌های خونی ناشی از ویروس هپاتیت B و C اصلی‌ترین عامل ابتلا به این بیماری است. از دیگر عوامل موثر در بروز سرطان کبد می‌توان به مصرف الکل، سیگار کشیدن، چاقی و دیابت اشاره کرد.
به گفته محققان ایتالیایی مصرف روزانه سه فنجان قهوه تا 50 درصد خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش می‌دهد و برای حفظ سلامتی مفید است.

تاثیر شگفت انگیز استفاده مداوم از آویشن
ساعت ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

استفاده مداوم آویشن در رشد و محکم شدن استخوانها نقش موثری دارد.

کارشناس گیاهان دارویی و سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر گفت: استفاده مداوم آویشن در رشد و محکم شدن استخوانها نقش موثری
دارد.
به گزارش ایسنا حمیدرضا عبدوس با بیان این مطلب، افزود: آویشن در دسته
ادویه جات قرار گرفته و هر 100 گرم آن به صورت تازه 94 کیلوکالری و به صورت آسیاب
شده 285 کیلوکالری دارد.

 

وی ادامه داد: آویشن حاوی کلسیم به مقدار بسیار زیاد است و نوع تازه آن 600 میلی گرم و نوع آسیاب شده یک هزار و 850 میلی گرم کلسیم دارد که استفاده مداوم و مرتب آن می تواند در رشد و محکم شدن استخوانها نقش موثری داشته باشد.

عبدوس با اشاره به اینکه میزان آهن این ادویه ارزشمند بالاست گفت: در یک صد گرم آسیاب شده آویشن 123 میلی گرم آهن و 6.5میلی گرم روی موجود می باشد که وجود این مقدار از این عناصر نقش موثر آن را در چربی سوزی و کمک به رشد اشتها نشان می‌دهد.

وی افزود: همچنین آویشن ویتامینA خوبی داشته به طوری که نوع تازه آن 126 و آسیاب شده آن 178 واحد رتینول از این ویتامین را دارا است.

وی اضافه کرد: اسید آمینه شاخه دار آویشن بالا است که همین امر به پروتئین سازی و رشد کمک می‌کند.

وی گفت: ماده ای بنام تیمون در آویشن وجود دارد که خاصیت ضد میکروبی و ضد باکتری دارد، به طوری که مصرف زیاد آن توصیه نمی‌شود چرا که می‌تواند ماده‌ای سمی محسوب شود.

این کارشناس گیاهان دارویی خاطرنشان کرد: به طور کلی آویشن برای رفع خستگی، افسردگی و بی خوابی بسیار مناسب است. همچنین در درمان سرفه‌ها و عفونت‌های تنفسی می‌تواند نقش موثری داشته باشد.


چپ‌دست‌ها اسکیزوفرنی می‌گیرند، راست‌دست‌ها افسردگی
ساعت ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

پژوهش جدید محققان نشان داد که در میان افراد مبتلا به بیماری‌های روانی، افراد چپ دست نه از بیماری افسردگی بلکه بیشتر از اختلالات روانی رنج می‌برند.

 
محققان دریافتند که 11 درصد افراد مبتلا به اختلالات خلقی چپ دست بودند در حالیکه در میان افراد مبتلا به اسکیزوفرنی این میزان به 40 درصد می‌رسید.
 
نسبت افراد چپ دست مبتلا به افسردگی در این پژوهش مشابه میزان افراد چپ دست در کل جامعه است.
 
محققان 107 بیمار را در یک کلینیک روانی عمومی در یک جامعه شهری کم درآمد برای تعیین تعداد چپ دست‌ها مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که چپ‌دستی در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی بسیار شایع‌تر از افراد مبتلا به افسردگی است.
 
پژوهشهای پیشین نشان داده که زنان چپ دست بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان قرار دارند.
 
محققان هلندی دریافته بودند که زنان چپ‌دست دوبرابر بیشتر از زنان راست‌دست در معرض ابتلا به سرطان پستان قبل از یائسگی هستند.
 
محققان دانشگاه پزشکی اوترخت بر این باورند که دلیل آن ممکن است قرار گرفتن فرد در معرض سطوح بالایی از هورمونهای جنسی در رحم مادر باشد که باعث چپ‌دست شدن کودک و شاید تغییر در بافت پستان شود.
 
به گزارش ایسنا، پژوهشهای دیگر نیز نشان داده بودند که افراد چپ دست بیشتر در معرض خوانش‌پریشی و همچنین اضطراب قرار دارند.
 
این پژوهش در مجله SAGE Open منتشر شده است.

خواص لبو و شلغم برای درمان سرماخوردگی
ساعت ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

مسعود نصیری در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: آنچه که بیشتر شاهد آن هستیم این است که مردم تمایل بیشتری به شلغم و چغندر پخته دارند و آن‌طور که باید به لبوی پخته تمایلی نشان  نمی‌دهند.

 

وی اظهارداشت: چغندر پخته با وجود خواصی که دارد حجم فراوانی از قند را  وارد بدن افراد می‌کند که خصوصاً برای افرادی که قند بالا دارند، مناسب  نیست.

 

به گفته این کارشناس تغذیه، شلغم پخته می‌تواند مقدار فراوانی از گرمایی که هنگام پختن دریافت می‌کند در خود نگه دارد و به بدن فرد منتقل کند و به  علاوه نرم کننده سینه و دستگاه گوارش نیز هست.

 

نصیری با اشاره به اینکه در کتب علمی چیزی در خصوص خواص ضد باکتریایی شلغم  نیامده است، افزود: اینکه مردم برای سرماخوردگی به مصرف شلغم روی می آورند  بیشتر به علت روانی است.

 

وی اظهار داشت: لبو به دلیل وجود ماده رنگی خواص آنتی اکسیدانی دارد و هر  یک دانه از رنگدانه‌های لبو می‌تواند دانه‌های چربی خصوصا LDL که در رگ‌ها  رسوب می کند و باعث سختی عروق و بیماری قلبی می‌شود را مهار کند.

 

این کارشناس تغذیه تصریح کرد: لبو همچنین نقش بسزایی در درمان و پیشگیری از کبد چرب و کاهش چربی خون دارد.

 

نصیری یادآوری کرد: آب لبو هم می تواند فشار خون را تنظیم کند و مصرف روزانه آب لبو می تواند برای فشار خون مفید باشد.

 

وی گفت: خواص آنتی اکسیدانی لبو برای پیشگیری از سرماخوردگی و تقویت سیستم  ایمنی مفید است و همچنین در پیشگیری از آلزایمر و پارکینسون نقش دارد.


روش های درمان موخوره در موهای بلند !
ساعت ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۸ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
دکتر همایون مژدهی‌آذر، متخصص پوست و مو، دلایل پیدایش موخوره را توضیح داده و روش‌هایی را نیز برای پیشگیری از آن توصیه کرده‌است.
 

چند شاخه شدن نوک موها، یکی از معضلاتی است که خیلی از افراد با آن روبه‌رو
می‌شوند و معمولا به معنی آن است که باید موها را کوتاه‌تر کرد. بخصوص کسانی که موهای بلندی دارند، این مورد را بیشتر از دیگران تجربه می‌کنند و اکثرا از این‌که
مجبورند به خاطر موخوره موهای‌شان را کوتاه کنند، کلافه و ناراضی هستند.

موها از دو قسمت تشکیل می‌شود، ریشه و ساقه. قسمت ریشه مو، آن بخشی
است که تمام ساختمان‌های مو از آن ایجاد می‌شود و حدود یک میلی‌متر زیر پوست قرار دارد و ساقه مو قسمتی است که ما می‌بینیم و به چشم می‌آید. قسمت زنده مو، ریشه است که زیر پوست قرار دارد و اگر آسیبی به آن وارد آید، دیگر مویی تولید نمی‌شود یا اگر هم تولید شود، یک موی مشکل‌دار و بیمار است؛ اما ساقه، در واقع قسمت مرده موهاست و در آن سلول زنده‌ای وجود ندارد. بنابراین اگر این قسمت آسیب ببیند، در صورتی که مشکل به ریشه نرسد، معمولا ریشه دوباره موی سالم را ایجاد می‌کند و مشکل خاصی پیش نمی‌آید.

موخوره، یکی از آسیب‌هایی است که به قسمت ساقه، یعنی قسمت مرده مو
وارد می‌شود. یک تخته چوب را در نظر بگیرید که اگر حرارت ببیند، ممکن است بسوزد؛ اگر در آب بیفتد، ممکن است ورم کند و تکه تکه بشود و اگر ضربه بخورد، ممکن است بشکند. همین مسأله در مورد ساقه مو هم صادق است. آسیب‌های فیزیکی می‌تواند در ساقه مو تغییر ایجاد کند. این تغییرات فیزیکی می‌توانند خود را به شکل‌های مختلفی نشان دهند؛ از جمله شکننده شدن مو به صورت تغییر شکل موها از حالت صاف و کشیده و براق به مویی پیچ خورده و ناصاف و دندانه دندانه.

بعضی وقت‌ها آسیب، خود را به صورت شکستگی عرضی در مو نشان می‌دهد که مو کاملا از وسط شکستگی طولی پیدا می‌کند ولی گاهی شکستگی در امتداد ساقه است که اگر به نوک مو برسد، می‌تواند منجر به دو یا چند شاخه شدن مو بشود که از آن با عنوان موخوره نام برده می‌شود.

آسیب‌های فیزیکی که باعث ایجاد موخوره می‌شوند، عبارتند از: حرارت ناشی از سشوار، اتوی مو و حتی آفتاب به صورت مستقیم و شدید، بستن بیگودی، آسیب‌های شیمیایی ناشی از مواد دکلره و موادی که برای رنگبری از آنها استفاده می‌شود، استفاده مکرر از انواع و اقسام رنگ‌های شیمیایی یا فرآورده‌هایی مثل ژل‌ها و مواد دیگری که به هر عنوانی برای موها استفاده می‌شود و شانه کردن‌های غیرصحیح به طوری که دندانه‌های شانه آسیب کششی روی مو وارد کند.

بدن هم موخوره دارد


موخوره عمدتا در موهای سر دیده می‌شود ولی در ابروها و نواحی دیگر بدن هم ممکن است آن را مشاهده کنیم. رنگ کردن ابروها از عواملی است که می‌تواند در این ناحیه ایجاد موخوره کند. سایش دو قسمت پوست روی یکدیگر، مثل بازو به پوست تنه یا سایش پوست با پارچه و لباس و همچنین خشک کردن خشن بدن با حوله بعد از استحمام نیز ممکن است باعث بروز این عارضه شود. حرارت و نور آفتاب هم می‌تواند شکنندگی و دو شاخه شدن موها را ایجاد کند. در جایی مثل شمال کشور، اگر یک مرد مدت زیادی زیر آفتاب باشد، ممکن است موهای بدنش دچار چنین وضعی بشود. در بعضی موارد سوء‌تغذیه هم این حالت را ایجاد می‌کند که
این مورد اخیر چندان شایع نیست.موخوره در هر سنی ممکن است در موها ایجاد شود و بنا بر آسیبی که به ساقه مو وارد می‌آید، حتی در سنین کودکی هم امکان پیدایش موخوره وجود دارد.

 

وقت نداری، کوتاهش کن


امکان بروز موخوره در موهای بلند بیشتر است و از آنجا که رسیدگی به این نوع موها، مشکل‌تر و وقتگیر است، توصیه می‌شود کسانی که زمان کافی برای رسیدگی به آن را ندارند، موهای‌شان را کوتاه نگه دارند. شانه کردن موی بلند، سخت‌تر از موی کوتاه است و خیلی از افراد آن‌طور که باید، برای شانه کردن وقت
نمی‌گذارند. در نتیجه عجله می‌کنند، به مو فشار می‌آورند و برای صاف کردن موهای‌شان نیز از روش‌هایی بهره می‌گیرند که چندان توصیه نمی‌شود، مثل اتو کردن مو و استفاده از مواد صاف‌کننده.

علاوه بر آن، خشک کردن موهای بلند بعد از استحمام نیز سخت‌تر است یا باید بگذارند خودش خشک بشود که معمولا زمان زیادی طول می‌کشد یا باید با بستن یک حوله به روی سر و باقی گذاشتن‌اش به مدت نیم تا یک ساعت آب موها را
بکشند یا از سشوار استفاده کنند که در این روش بهتر است سشوار با فاصله 30 تا 40 سانتی‌متری از سر نگه داشته شده و به صورت یکنواخت و آرام بالای مو حرکت داده شود.
سشوار کشیدن‌های نزدیک، داغ و باعجله می‌تواند باعث ایجاد آسیب و موخوره شود. طرز بستن موها هم خیلی اهمیت دارد. موهایی که خیلی سفت بسته می‌شود و کشش زیادی به ساقه مو وارد می‌آید، در معرض دو یا چند شاخه شدن ساقه قرار می‌گیرد. بعلاوه بیماری‌هایی هم هستند که در آنها موها شکننده می‌شود و ممکن است با ضربات خیلی ملایم‌تر و آسیب‌های کمتری به صورت موخوره خود را نشان بدهد، مثل سوءتغذیه‌های مختلف که بخصوص در افراد شدیدا بیمار یا در کودکانی که دچار مشکلات تغذیه هستند، مشاهده می‌شود که البته خیلی شایع نیست.

تا نرم‌کننده هست، سرکه چرا؟


سرکه یک اسید و پاک‌کننده نسبتا خوب برای موهای چرب، موهایی که شوره دارد و حتی برای پاک کردن کف سر از پوسته‌هاست،‌ ولی با وجود نرم‌کننده‌های مختلف و خوبی که در بازار وجود دارد، امروزه کمتر از روش‌های سنتی استفاده می‌شود بخصوص که هیچکدام کارآیی این نرم‌کننده‌های استاندارد را ندارد و روش‌های
استانداردی هم نیستند، چراکه مثلا افراد نمی‌دانند سرکه را با چه غلظتی باید
استفاده کنند چون سرکه‌های مختلفی وجود دارد و هر سرکه هم غلظتش با دیگری متفاوت است، بنابراین احتمال خطا کردن و بروز عوارض در این روش‌ها بیشتر است.

اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که مویی که دو شاخه می‌شود، دیگر به حالت اول خود برنمی‌گردد. در واقع کار نرم‌کننده‌ها این است که دو طرف این دوشاخه شدگی را به هم می‌چسبانند و سطح مو را که ناهموار و تکه‌تکه کنده شده، صاف و هموار می‌سازند و به شکل موقت کمک می‌کنند به این که فرد موهای براق، قابل شست‌وشو و قابل شانه شدن قبلی‌اش را پیدا کند؛ وگرنه واقعیت این است که باید صبر کرد تا موی سالم از ریشه رشد کند و جایگزین شود. مکانیزم نرم‌کننده‌ها این است که فرورفتگی‌های روی موها را پر می‌کرده و کمک می‌کنند تا موها راحت‌تر روی هم بلغزند و برق و قابلیت انعکاس نوری که قبلا داشتند و اکنون بر اثر بدشکل شدن این حالت را از دست داده‌اند، دوباره بازیابند. در نهایت این‌که با استفاده از نرم‌کننده نسبتا خوب به چنین نتیجه‌ای می‌رسیم اما روش‌های سنتی مثل استفاده از سرکه حداقل در این مورد به این خوبی جواب نمی‌دهد.

برای درمان موخوره از داروی خوراکی و قرص و کپسول استفاده نمی‌شود و اساس کار روی استفاده از نرم‌کننده‌هاست. چرا که به هر حال این حالت، یک تغییر فیزیکی است و با ریشه مو کاری ندارد اما اگر ریشه مو آسیب دیده باشد، اکثرا به صورت ریزش مو ظاهر می‌شود و باید برای درمان آن اقدام کرد.

یک دفعه تغییر رنگ ندهید


با وجود تمام مضراتی که برای مواد شیمیایی و وسایلی که برای صاف کردن مو از آنها استفاده می‌شود، گفته شد، باز هم افراد به سراغ این موارد می‌روند. به همین دلیل بهتر است حداقل از راهکارهایی استفاده شود که کمتر به مو آسیب برسد. مثلا بهتر است بین دفعات رنگ کردن مو، فاصله‌های چند ماهه بگذارید یا از تغییر رنگ‌های خیلی شدید پرهیز کنید.

از رنگ‌ها و تکنیک‌های استاندارد و صحیح استفاده کنید و برای این کار از افراد خبره که در زمینه رنگ کردن متبحر هستند، کمک بگیرید. از اتوی مو تا جایی که ممکن است استفاده نکنید و برای شانه کردن موها از شانه‌های دندانه درشت بهره
بگیرید. برای نوک موهای درهم رفته خود از نرم‌کننده‌هایی استفاده کنید که مخصوص داخل حمام، بعد از استحمام یا بین دفعات حمام رفتن هستند. سعی کنید این نرم‌کننده‌ها مناسب باشند و خیلی چرب و سنگین نباشند تا زمانی که لازم است و می‌خواهید، بتوانید براحتی آنها را بشویید. سشوار را روی درجه ملایم بگذارید و آن را خیلی نزدیک به موهای سر نگیرید. اگر به مو آسیب شدید وارد شده، تا موی سالم جایگزین آن نشده ‌است، از وارد کردن آسیب بیشتر پرهیز کنید و از روش‌هایی که تحریک‌کننده هستند، بهره نگیرید.

منبع: تکناز


کاهش کلسترول خون با مصرف پرتقال
ساعت ۱:٥٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

کارشناس مسوول گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: پوست سفید پرتقال و ورقه‌های نازک بین قسمت‌های داخل پرتقال بهترین دارو برای کاهش کلسترول خون است.

 

«اصغر نقشی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی آذربایجان‌شرقی، افزود: برای استفاده بیشتر از مواد غذای پرتقال بهتر است که پوست زردرنگ آنرا بگیرید و با پوست سفید و پره‌های داخل آن بخورید چون در پوست سفید آن مواد معدنی زیادی وجود دارد که اثر اسید موجود در پرتقال را خنثی می‌کند.

 

وی افزود: باید بدانید که یک لیوان آب پرتقال، حاوی 120 میلی‌گرم ویتامین ث دو برابر میزان توصیه شده در روز است و علاوه بر آن سرشار از کلسیم، پتاسیم، نیاسین و اسید فولیک است‌.

 

کارشناس مسوول گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: پرتقال گرچه اسیدی است اما با خوردن آن شرایط قلیایی در بدن پدیدارمی‌شود از این‌رو این میوه‌ی زمستانی برای افرادی با میزان مصرف فراوان گوشت و اسیدیته‌ی زیاد سودمند است.

 

نقشی از جوشانده‌ی برگ‌های پرتقال گفت و یادآور شد: جوشانده‌ی برگ‌های پرتقال برای شست‌وشوی وَرم‌ها و کاهش درد مفید است.

 

وی با توصیه مبنی بر استفاده از آب پرتقال سرد افزود: هر چه آب پرتقال در یخچال نگهداری و سردتر شود ویتامین ث موجود در آن بیشتر حفظ می‌شود.

 

کارشناس مسوول گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با اشاره به مزایای استفاده‌ از پرتقال و پیشگیری از سرطان یادآور شد: مصرف مقادیر فراوان پرتقال علاوه بر پیشگیری از سرطان معده در پیشگیری از انواع دیگر سرطان‌ها نیز مؤثر است.


7 واقعیت جالب درباره سیستم ایمنی بدن
ساعت ۱:٤٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

به گزارش ایسنا، سیستم ایمنی بدن پس از شناسایی باکتری‌ها، ‌ویروس‌ها، قارچ‌ها و انگل‌های خارجی نهفته در بدن، گلبول‌های سفید خون را که حکم سربازان بدن را دارند به محل تجمع این عوامل بیماری‌زا اعزام می‌کند تا مهاجمان و بافت‌های آسیب‌دیده را تخریب کنند.

برخی افراد سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارند. در فیلم «پسری در حباب پلاستیکی» که در سال 1976 میلادی پخش شد، تصویری از یک فرد مبتلا به نقص سیستم ایمنی به نمایش کشیده شد که مجبور بود تمام عمر خود را در محیطی کاملا استریل  بگذراند زیرا بدن او قادر به مقابله با عفونت‌ها و آلودگی‌ها نبود. اگرچه  این داستان تخیلی بود اما بیماری ضعف سیستم ایمنی در حقیقت وجود دارد و از  هر 100 هزار تولد در یک مورد دیده می‌شود.

به گزارش لایوساینس،  پزشکان تاکید دارند که پیوند مغز استخوان از خواهر یا برادر به بیمار تنها  شیوه درمانی قابل دسترس برای این بیماران است اما بر اساس بررسی‌های جدید  ژن‌درمانی نیز می‌تواند در این زمینه موثر باشد. در این مقاله هفت واقعیت  جالب درباره سیستم ایمنی بدن ارائه شده که به شرح زیر است:

علائم بیماری‌ها اغلب پیامد فعالیت سیستم ایمنی بدن هستند

اغلب مردم تصور می‌کنند که باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها دلیل بروز علائم  بیماری‌ها هستند اما این تصور اشتباه است چون علائم بیماری‌ها گاهی اوقات  نیز به دلیل واکنش سیستم ایمنی بدن در برابر میکروارگانیسم‌ها بروز  می‌کنند. به طور مثال یک سرماخوردگی معمولی را در نظر بگیرید. زمانی که «راینو ویروس» به سلول‌های «اپیتلیال» در دستگاه تنفسی حمله می‌کنند، سیستم ایمنی بدن از خود واکنش نشان می‌دهد.

«هیستامین» به عنوان ماده  شیمیایی در سیستم ایمنی بدن به متورم شدن رگ‌های خونی منجر می‌شود و به  پروتئین‌ها و گلبول‌های سفید خون اجازه می‌دهد تا به بافت‌های «اپیتلیال» عفونی دست پیدا کنند. در این بین التهاب رگ‌های خونی در حفره‌های بینی که  حاصل واکنش سیستم ایمنی است به احتقان بینی منجر می‌شود. علاوه بر این،  ممکن است فرد دچار آبریزش بینی شود که دلیل آن افزایش ریزش مایع از  مویرگ‌های نفوذپذیر همراه با افزایش تولید مخاط ناشی از «هیستامین» است.

سیستم ایمنی بدن از کمبود خواب آسیب می‌بیند

سیستم ایمنی سالم در پیشگیری از سرماخوردگی، آنفلوآنزا و دیگر بیماری‌ها نقش به  سزایی دارد اما تحقیقات چند دهه گذشته نشان می‌دهد که کمبود خواب از  توانایی سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با بیماری‌ها می‌کند برای مثال ممکن  است تکثیر سلول‌های T کاهش پیدا کند. حتی فقط یک شب کمبود خواب نیز  می‌تواند به تضعیف سیستم ایمنی بدن بیانجامد.

بیماری‌های خودایمنی بیشتر بر زندگی زنان تاثیر می‌گذارند


بیماری خودایمنی اختلالی است که بر اثر آن فعالیت طبیعی دفاعی بدن بیش از حد فعال می‌شود و به بافت‌های معمولی و سالم بدن حمله می‌کند. از جمله بیماری‌های  خودایمنی می‌توان به روماتیسم مفصلی، بیماری سلیاک و پسوریازیس اشاره کرد. اما این نقص ایمنی با نسبت برابر زندگی زنان و مردان را تحت تاثیر قرار  نمی‌دهد. طبق آمار تقریبا 5 تا 8 درصد جمعیت مردم آمریکا به بیماری  خودایمنی مبتلا هستند که 78 درصد آنان را زنان تشکیل می‌دهند.

باکتری‌های معده در سلامت سیستم ایمنی نقش کلیدی دارند


بدن انسان محل زندگی میلیون‌ها میلیون باکتری است. این میکروب‌ها که برای  دستگاه گوارش مفید هستند در هضم و ترکیب ویتامین‌های B‌ و K کمک می‌کنند  اما تحقیقات همچنین نشان می‌دهند که باکتری‌های معده به سیستم ایمنی بدن  نیز کمک می‌کنند و در حفظ سلامت بدن بسیار موثر هستند. به طور مثال، این  باکتری‌ها از نفوذ باکتری‌های بیماری‌زا به بافت‌های اپیتلیال و مخاط بدن  جلوگیری می‌کنند. همچنین این باکتری‌ها به سیستم ایمنی آموزش می‌دهند که  بین پاتوژن‌های بیماری‌زا و آنتی‌ژن‌های مضر تمایز قائل شود و در نتیجه از  ابتلای فرد به آلرژی پیشگیری کند.

نور خورشید تاثیرات پیچیده‌ای بر سیستم ایمنی بدن دارد

طی دهه‌های گذشته محققان دریافتند قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند  واکنش سیستم ایمنی بدن را به عفونت‌های باکتری، ویروسی و قارچی از بین  ببرد. همزمان،‌ نور خورشید باعث می‌شود بدن ویتامین D تولید کند. بررسی‌های جدید حاکی از آن است که سلول‌های T شکل در صورت شناسایی مقدار ناچیزی  ویتامین D در جریان خون حرکت نمی‌کنند. علاوه بر این در برخی مطالعات آمده  است که ویتامین D ممکن است به تولید پپتیدهای آنتی میکروبی در پوست نیز  منجر شود.

گلبول‌های سفید تنها حجم ناچیزی از خون را تشکیل می‌دهند


سیستم ایمنی، بدن را از بیماری‌ها و عفونت‌ها حفظ می‌کند به همین دلیل این تصور  وجود دارد که گلبول‌های سفید خون بخش قابل توجهی از خون را تشکیل می‌دهند  اما گلبول‌های سفید تنها یک درصد از سلول‌ها را در هر پنج لیتر خون متعلق  به یک فرد بزرگسال تشکیل می‌دهند.


این نوشیدنی از بیماری های عفونی در کودکان پیشگیری می کند
ساعت ۱:٥۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
بر اساس مطالعات اخیر، مصرف دوغ، از کودکان در برابر عفونت ها محافظت می‌کند.

محققان دریافتند کودکانی که به طور منظم و روزانه دوغ می نوشند، با احتمال 20 درصد کمتر به عفونت‌های مختلف مانند عفونت‌های گوش و سینوس مبتلا می‌شوند.

تحقیقات پژوهشگران در آمریکا نشان می‌دهند نوشیدنی‌های پروبیوتیک، خطر ابتلا به برخی بیماری‌های عفونی مانند آنفولانزا و اسهال را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهند. بیماری های عفونی یکی از شایع ترین مشکلات در کودکان به شمار می روند.

برای انجام این مطالعه، محققان به 600 کودک بین 3 تا 6 سال دوغ یا یک نوشیدنی بی‌تاثیر دادند. نتایج نشان داد کودکانی که دوغ مصرف می‌کنند کمتر به بیماری‌های عفونی دچار می‌شوند. علاوه بر این مصرف این نوشیدنی سالم و مفید به تحکیم بافت استخوان و افزایش استحکام دندان‌ها نیز کمک می کند.
 

مواد غذایی که باید به سفره تان افزوده شوند
ساعت ۱:٤٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
تغذیه‌ی مناسب، بی‌شباهت به عملیات ریاضیات نیست. یعنی شما باید بدانید چگونه
وعده‌های غذائی خود را تقسیم کنید و از میزان کالری‌های دریافتی خود بکاهید و میزان
مصرف چربی‌ها را کاهش دهید. ولی، در این میان عمل جمع کردن هم بسیار اهمیت دارد.
این، خیلی مهم است که شما چه چیزهائی به رژیم غذائی خود اضافه کنید تا در عین داشتن کالری کم، مواد معدنی لازم و ویتامین‌های مورد نیاز بدن را به شما برساند. در
این‌جا درباره‌ی تعدادی از غذاها صحبت شده که خوردنشان ممکن است به حفظ توان ایمنی بدن کمک کند؛ استحکام استخوان‌ها را افزایش دهد و قوه‌ی بینائی را تقویت کند. با گنجاندن این غذاها در وعده‌های صبحانه، ناهار، شام و میان وعده‌ها، می‌توانید به
بدنتان سود برسانید.

برای افزایش توان ایمنی بدن
...

غذاهای تهیه شده از غلات کامل و دانه‌ آفتابگردان، برای رسیدن به
این هدف بسیار مناسب است. پاشیدن یک دوم فنجان از دانه‌های گیاه آفتابگردان بر روی غلات صبحانه‌ی خود، می‌تواند بیش از 100 درصد نیاز شما را به آلفا-توکوفرول (یکی از انواع فعال ویتامین E) تأمین کند. ویتامین E در نقش آنتی‌اکسیدان، می‌تواند جلوی عملکرد تخریبی رادیکال‌های آزاد را بگیرد. این رادیکال‌ها، بروز سرطان و بیماری‌های قلبی - عروقی را سبب می‌شوند.

برای داشتن پوستی بهتر
...

استفاده از فلفل قرمز در هنگام صرف غذا، بیش از 100 درصد نیاز
روزانه‌ی شما را به ویتامین C تأمین می‌کند که برای سلامت پوست بسیار مفید است.
محققان بریتانیائی طی پژوهشی درباره‌ی اثرات مصرف این ویتامین بر سلامت پوست،
دریافته‌اند زنانی که بیش‌تر غذاهای حاوی ویتامین C‌ مصرف می‌کنند، کم‌تر پوست‌شان
چین و چروک می‌خورد و کم‌تر خشک می‌شود.

برای بهبود زودتر از
بیماری‌ها ...

مصرف فرآورده‌های گندم کامل، نیاز شما به فلز روی را برآورده می‌کند. مصرف روی، برای افزایش توان ایمنی بدن، بهبود زخم‌ها و شفا از بیماری‌ها ضروری است. حتی کمبود ناچیز این ماده‌ی معدنی، ممکن است توان ایمنی بدن را کاهش دهد و بهبود بیماری‌ها را به تأخیر بیندازد.

برای کاهش شب‌کوری....
گذاشتن سه برگ اسفناج در ساندویچی که می‌خورید، دست کم 20
درصد از نیاز بدنتان را به ویتامین A برطرف می‌سازد. این ویتامین، به شما کمک
می‌کند تا در تاریکی ببینید و از چشمتان در برابر ابتلا به بیماری تحلیل رفتگی
ماکولا - که به خاطر افزایش سن روی می‌دهد - محافظت کنید. این بیماری، ممکن است به نابینائی بینجامد.
مصرف کلم برگ نیز برای افزایش توان بینائی شما مفید است.
خوردن نیم فنجان کلم برگ، دست کم 12 میلی‌گرم لوتئین و زئا گزانتین را به بدن شما
می‌رساند که هر دو از کاروتنوئیدهائی هستند که برای پیشگیری از ابتلا به کاتاراکت
(آب مروارید) و تحلیل رفتگی ماکولای ناشی از افزایش سن (AMD)
مؤثرند.

برای کاهش وزن
افزودن نخود فرنگی به سالاد یا غذاهائی مانند سالسا، با وجود داشتن کالری کم، پروتئین لازم را به بدن شما می‌رساند و به همین علت، شما زودتر احساس سیری می‌کنید و کم‌تر غذا خواهید خورد. خوردن مرتب نخود فرنگی، ممکن است باعث کاهش وزن بشود. در پژوهشی در استرالیا، مشاهده شد که افرادی که روزانه نصف فنجان نخود فرنگی می‌خوردند، وزن کم‌تری داشتند و حجم غذایشان در کل کم‌تر بود.

کاهش علایم سندرم پیش از قاعدگی
...

خوردن غذاهای حاوی ویتامین D و کلسیم مثل شیر، ماست و پنیر کم چرب،
کلسیم لازم را به بدن شما می‌رساند. همچنین، دیده شده که مصرف همزمان ویتامین D و کلسیم، از میزان بروز سندرم پیش از قاعدگی و ناراحتی‌های مربوط به آن
می‌کاهد.

برای داشتن عضلات بیش‌تر ...
ماست، یکی از منابع خوب تأمین پروتئین است که مصرف روزانه‌اش لازم است. پروتئین، برای ساخت عضلات لازم است که بیش از چربی‌ها کالری می‌سوزاند. گوشت قرمز نیز، حاوی پروتئین بسیاری است.

برای داشتن استخوان‌هائی محکم‌تر ...
افزون بر مصرف موادغذائی حاوی کلسیم - که برای ساخته شدن و استحکام استخوان‌ها ضروری است - مصرف موادغذائی حاوی ویتامین K‌ نیز برای سلامت استخوان‌ها لازم است. افزودن تنها 6 ساقه جعفری به ماکارونی، مقدار ویتامین k لازم روزانه را به بدن شما می‌رساند.
ویتامین K نیز همانند ویتامین D و کلسیم، برای حفظ استخوان‌ها و جلوگیری از کاهش
توده‌ی استخوانی ضروری است.

برای کاهش کلسترول
برابر با یافته‌های ناشی از پژوهش دانشمندان دانشگاه ایالتی آریزونا، افزودن نصف فنجان لوبیا به سوپ، هم سطوح کلی کلسترول را در خون کاهش می‌‌دهد و هم از میزان کلسترول بد (LDL) می‌کاهد. این نوع کلسترول، پلاک را در رگ‌های خونی به وجود می‌آورد و دیواره‌ی رگ‌ها را سخت و مسدود می‌کند. در داوطلبان این پژوهش - که روزانه نصف فنجان لوبیا خورده بودند - میزان کلسترول کلی و LDL  هشت درصد کاهش یافت. لوبیا، دارای مقادیر فراوانی فیبر است.

برای افزایش توان مغزی و سلامتی قلب ...
افزودن سه اونس (90 گرم) ماهی به سالاد، نیمی از نیاز هفتگی شما به اسید‌های چرب امگا -3 را تأمین می‌کند. اسیدهای چرب موجود در ماهی ها، سلامت قلب و عروقتان را ارتقا می‌بخشد و توان مغزی شما را نیز افزایش می‌دهد.
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : آشپزباشی

کلسترول خون شما چند است؟
ساعت ٢:۳۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٥ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
کلسترول خون به دو صورت است:

کلسترول بد یا
LDL

اگر میزان کلسترول بد خون یا LDL (لیپوپروتئین با چگالی کم) در خون افزایش یابد، این کلسترول در دیواره رگ های خونی رسوب کرده و منجر به تنگ شدن و انسداد عروق می شود. این وضعیت می تواند انعطاف پذیری رگ ها را کم کرده و منجر به سخت شدن دیواره سرخرگ ها، تصلب شرایین، ایجاد لخته و در نهایت حمله قلبی و سکته شود.

کلسترول خوب یا HDL
کلسترول خوب یا HDL (لیپوپروتئین با چگالی زیاد) بر خلاف LDL مانع بروز حمله قلبی می شود. کاهش این کلسترول در خون می تواند خطر حمله قلبی و سکته را افزایش دهد. این نوع کلسترول با پیشگیری از رسوب LDL، از انسداد رگ ها جلوگیری می کند.

افزایش کلسترول خوب یا HDL برخلاف کلسترول بد یا LDL یک مزیت محسوب می شود. در حقیقت نکته مهم در مورد چربی های خون، نسبت HDL  بهLDL  است و  از آنجایی که افزایش  HDL  باعث بهبود این نسبت می شود، خطر بیماری های قلبی و سکته را کاهش می دهد.

تحقیقات  انجام شده در ژاپن نشان داد که ورزش از جمله پیاده روی، دوچرخه سواری یا شنا حداقل 2 بار در هفته به مدت 1 ساعت یا 4 بار در هفته به مدت 0.5 ساعت می تواند باعث افزایش HDL (کلسترول خوب خون) شود.

در این مطالعه بیش از 1400 زن و مرد مورد بررسی قرار گرفتند. افراد به 3 گروه مختلف تقسیم شدند، گروهی که طی هفته 3 یا 4 بار بین 0.5 تا 1 ساعت ورزش های مختلف هوازی انجام می دادند، گروهی که میزان ورزش هفتگی آنها کمتر از 1 ساعت بود و گروهی که تقریباً هیچ ورزش و فعایت بدنی انجام نمی دادند. پس از 8 تا 12 هفته مشخص شد در افرادی که ورزش منظم و مداوم انجام می دادند، افزایش نسبی HDL  در خون قابل ملاحظه بود و در دو گروه دیگر این تغییر مشاهده نشد.


متخصصان معتقدند ورزش کردن حتی اگر فقط در اوقات بیکاری و فراغت افراد باشد، مثلا پیاده روی روزانه به مدت 15 دقیقه، یا به مدت 30 دقیقه 3 تا 4 بار در هفته می تواند تاثیرات بسیار مثبتی روی سلامتی افراد داشته باشد  و از بیماری های قلبی- عروقی پیشگیری نماید. برای رسیدن به این هدف، علاوه بر ورزش، پیروی از یک رژیم غذایی سالم نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ


خواص فوق العاده "زعفران" برای خانم ها
ساعت ٢:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٥ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

مهمترین ترکیبات موجود در زعفران که باعث زرد شدن آن می شود ترکیبات مشتق کیریستن است که در زعفران به هضم طبیعی کمک می کند و موجب "تقویت معده" می شود.

بررسی ها نشان می دهد مصرف زعفران به درمان فشارخون و برطرف کردن کمبود آهن در زنان و کاهش حملات قلبی کمک می کند و در "طب سنتی" از زعفران به عنوان "آرام بخش"، ضد استرس  استفاده می کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، پزشکان توصیه می کنند زنانی که از کمبود "آهن" رنج می برند حتما باید در یکی از وعده های غذایی خود در روز از زعفران به عنوان "ادویه" در غذاهایشان استفاده کنند.


هشدار: ایرانیان قبل از 50 سالگی دچار بیماری قلبی می‎شوند
ساعت ٢:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٥ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

معاون پژوهش و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه سن بروز بیماری‌های قلبی در کشور به کمتر از 50 سال رسیده است، گفت: در حال حاضر عمر بسیاری از ایرانیان به دلیل چاقی، فشار خون و مصرف نمک و سیگار کاهش یافته است.

دکتر رضا ملک زاده امروز در مراسم افتتاحیه چهارمین کنگره بین‌المللی تازه‌ترین دستاوردهای پژوهش در پزشکی مولکولی، سلولی و بالینی، علت نیمی از مرگ و میرهای ایرانیان را ناشی از بروز سکته قلبی و مغزی دانست.

معاون پژوهش و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه کبد چرب ارتباط مستقیمی با بیماری‌های قلبی و عروقی دارد، اظهار داشت: در حال حاضر عمر بسیاری از ایرانیان به دلیل چاقی، فشار خون، مصرف نمک و سیگار کاهش یافته و مردم با بیماری‌های مختلف مواجه هستند.

وی خاطر نشان کرد: مهمترین علل چاقی، فشار خون و چربی خون است که بروز این عوامل زمینه پیدایش بیماری قلبی را در فرد افزایش خواهد داد.

ملک زاده تغییر سبک و روش زندگی، تغذیه مناسب، ورزش و تحرک کافی و عدم استعمال سیگار را از جمله راهکارهای پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی ذکر کرد و اظهار داشت: سن بروز بیماری‌های قلبی در کشور به کمتر از 50 سال رسیده است که در این زمینه علاوه بر ژنتیک، عوامل محیطی نیز می‌تواند عامل بروز بیماری‌های قلبی و عروقی باشد.

در این مراسم همچنین پروفسور مسلم بهادری رئیس دفتر ارتباط با دانش آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه‌ها را عامل پیشرفت و رشد کشور توصیف کرد و یادآور شد: از این رو لازم است که به دانشگاه و دانشگاهیان توجه ویژه شود.

بهادری با اشاره به برنامه‌های دفتر ارتباط با دانش آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران در این زمینه اضافه کرد: در این راستا در تلاش هستیم تا زمینه ارتباط مستمر با دانش آموختگان و بنیادهای علمی را در خارج از کشور فراهم کنیم.


افزایش شیوع ام اس، صرع و عقب‌ماندگی ذهنی در کشور
ساعت ۱٢:۳٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٤ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

آفتاب:دکتر جغتایی، دبیر دومین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره تاثیر آلودگی هوا در بروز بیماریهای عصبی گفت: آلاینده های هوا خصوصا سرب در درازمدت باعث بروز مشکلاتی نظیر خواب آلودگی، سرگیجه و مسمومیت مغز (نابودی سلولهای عصبی و اختلال ارتباطات آنها) و بیماری‌هایی مثل ام‌اس می‌شوند که شیوع آنها روندی افزایشی دارد.

 
رییس انجمن علوم اعصاب ایران که در نشست خبری دومین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی سخن می‌گفت در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره تاثیر احتمالی امواج پارازیت ها بر بروز بیماری های عصبی گفت: در این زمینه اطلاعی ندارم ولی به هر حال، امواج چه پرتوهای ناشی از دکلهای برق فشار قوی و چه امواج تلفنهای همراه و پرتوهای لامپهای کم مصرف بر مدارهای عصبی و ارتباطات نورون ها تاثیر منفی داشته و می توانند باعث بروز مشکلاتی نظیر سردرد و تهوع شوند.
 
وی درباره مبانی عصب‌شناختی اعتیاد نیز گفت: معتادان یا برای فراموش کردن شکست ها یا با هدف لذت بردن به استفاده از موادمخدر روی می‌آورند. هم تریاک و هم موادمخدر جدید باعث افزایش ترشح دو ماده شیمیایی دوپامین و سروتونین در مغز می‌شوند که باعث احساس شعف می‌شود.
 
به گفته وی، دوپامین بر بخش‌هایی از کورتکس تاثیر می‌گذارد و باعث بی‌خیالی و در عین حال سبب وابستگی فرد به مواد می‌شود. وجود میزان اضافی این مواد به مرور باعث تخریب مغز می‌شود به طوری که بعد از یکی دو ماه مصرف موادمخدر خصوصا مخدرهای جدید مثل شیشه، فرد دچار کج‌خلقی، بی‌حوصلگی و در مواردی توهم می‌شود.
 
جغتایی گفت: محققان علوم اعصاب، مسیرهای تخریب‌کنندگی موادمخدر در سیستم عصبی و تاثیرات دارویی و مداخلات قابل انجام را بررسی می‌کنند.
 
مدیر گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به این که کارکردهای علوم اعصاب صرفا به کنترل و درمان بیماری ها محدود نمی شود خاطرنشان کرد: علوم اعصاب شناختی که از مهمترین شاخه های این رشته در حوزه کارکردهای عالی مغز است ضمن بررسی تغییرات ناشی از اختلالات شناختی مثل اسکیزوفرنی در زمینه ارتقای سلامت و قدرت شناخت و استدلال و مدیریت افراد نیز کاربرد دارد و می‌تواند راهکارهای متعددی را برای افزایش مهارتهای شناختی مغز به گروه های مختلف از جمله مدیران ارائه کند.
 
به گفته وی، حوزه دیگر افزایش ظرفیت مغزی کودکان است. در مغز 100 میلیارد نورون و هزار میلیارد ارتباط عصبی وجود دارد. وزن مغز هنگام تولد 400 گرم است که در سه سالگی به 1100 گرم می‌رسد و بعد از سه سالگی تنها 300 گرم بر وزن مغز افزوده می‌شود به طوری که تقریبا یک پنجاهم وزن یک انسان بالغ را مغز تشکیل می‌دهد. مغز از دوران جنینی تا سه سالگی بیشترین رشد را دارد لذا اگر قرار باشد قدرت مغز را افزایش بدهیم باید قبل از تولد تا سه سالگی اقدام کنیم.
 
وی افزود: سن سه تا 10 سالگی در یادگیری و استفاده از ظرفیت مغز اهمیت دارد البته رشد مغز تا 20 سالگی ادامه دارد. در واقع رشد مغز قبل از همه اعضای بدن آغاز و بعد از همه پایان می‌یابد.
 
رییس مرکز تحقیقات علوم سلولی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران در ادامه با اشاره به ویژگی داینامیک و انعطاف‌پذیر بودن مغز گفت: اگر مشکلات مغزی مثل اوتیسم یا اختلال گفتاری ناشی از ضربه به سر در سنین پایین شناسایی شوند شانس درمان اغلب بسسیار بالا می رود. در حال حاضر در کشورهای پیشرفته نوزادان را در بدو تولد از لحاظ رشد مغزی و ذهنی غربا‌ل‌گری و حتی تلاش می کنند در دوره جنینی با تصویربرداری مغزی عارضه را تشخیص داده و مداخله را آغاز ‌کنند. در این راستا تحقیقاتی روی تکنیک‌های جراحی بر روی جنین در حال انجام است.
 
دومین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی 27 تا 29 آذرماه در محل مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار می‌شود.

تقویت خوش‌بینی و اعتمادبه نفس با شستن دستها!
ساعت ۱٢:۳۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٤ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

نتایج تحقیقات جدید توسط محققان آلمانی نشان می‌دهد: شستن دستها به تقویت اعتماد به نفس و دور کردن حس شکست در افراد کمک می‌کند.

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر «کای کاسپر» از محققان دانشگاه کلن تأثیر شستن بدن پس از یک رویداد بد را مورد ارزیابی قرار داد که نتایج این مطالعه نشان می‌دهد، افرادی که پس از شکست در یک کار دستهای خود را می‌شویند، از حس اعتماد به نفس بیشتری برخودار بوده و قادر به تکمیل کار در دفعات بعدی هستند.

 

در این مطالعه 98 نفر به سه گروه تقسیم شدند که در مرحله نخست از دو گروه خواسته شد یک کار پیچیده را حل کنند.

 

با شکست هر دو گروه در این مرحله، از یک گروه خواسته شد که دستهای خود را پیش از انجام کار بشویند؛ هر دو گروه نسبت به انجام مجدد کار در مرحله بعد خوش‌بین بودند، اما میزان خوش‌بینی گروهی که دستهای خود را شسته بودند بیشتر از گروه دیگر بود.

 

به گفته دکتر «کاسپر»، تمیز کردن و شست وشوی فیزیکی پس از تجربه یک شکست، باعث دور کردن احساسات منفی شده و به تلاش بیشتر برای انجام بهتر کار در مراحل بعدی منجر می‌شود.

 

نتایج این مطالعه در مجله Social Psychological and Personality Science منتشر شده است.


کاهش اندازه پروستات بزرگ، با 10 ثانیه انفجار بخار
ساعت ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٤ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

یک انفجار بخار 10 ثانیه‌ای می‌تواند درمان جدید و نویدبخشی برای مردان دارای پروستات بزرگ باشد.

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این درمان تجربی از بخار برای تخریب بافت اضافی ایجاد شده توسط هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات(BPH) استفاده می‌کند. در این شرایط غیر سرطانی پروستات با بالا رفتن سن رشد می‌کند.

 

پروستات یک غده دوناتی شکل به اندازه گردو بوده که اطراف مجرای ادرار پیچیده شده است. این غده با بالا رفتن سن مردان، رشد کرده که احتمالا به دلیل سطوح متغیر هورمونهاست.

 

رشد این غده می‌تواند بر مجرای ادرار فشار وارد کرده و اولین نشانه آن معمولا بروز مشکل در دفع ادرار و افزایش دفعات آن است.

 

درمانها اغلب شامل داروهای آلفا بلاکر هستند که الیاف عضلانی درون پروستات را نرم می‌کنند. عوارض جانبی احتمالی این داروها شامل سرگیجه و سردرد است.

 

سالانه حدود 50 هزار مرد پس از شکست داروها و برای حل این مشکل به عمل جراحی تن می‌سپرند. اما شیوه‌های کنونی می‌توانند از نتایج ترکیبی برخوردار بوده و در اثر آسیب به عصبهای کنترلگر که درون غده قرار داشته، ممکن است با خطر ابتلا به ضعف جنسی و بی‌اختیاری ادرار همراه باشند.

 

درمان بخار جدید به عنوان یک جایگزین سریع و ساده ایجاد شده که از برش بافت نزدیک به عصبها جلوگیری می‌کند. در ابتدا یک غلاف باریک به عرض چند میلیمتر در مجرای ادرار وارد شده تا به محل عبور آن درون غده پروستات برسد.

 

سپس یک سوزن توخالی نازک درون غلاف قرار گرفته و از میان دیواره مجرای ادرار به داخل پروستات رانده می‌شود.

 

برای هشت تا 10 ثانیه بخار از میان این سوزن دمیده شده تا سلولهای بافت اطراف را از بین ببرد. گرمای این بخار می‌تواند رگهای ریز خونی تغذیه کننده بافت مازاد پروستات را از بین ببرد.

 

طی چند دقیقه با خشک شدن منبع خون، سلولها مرده و بافت اضافی به تدریج در طول چند روز یا چند هفته تحلیل می‌رود.

 

این فرآیند که نیازمند بیهوشی موضعی است، حدود 30 دقیقه بطول انجامیده و می‌تواند بطور سرپایی انجام شود. کارآزمایی این روش در 15 منطقه از آمریکا بر روی نزدیک به 200 مرد در حال انجام بوده و در دو تا سه سال آینده نتایج آنها در دسترس قرار خواهد گرفت.


گزارش جلسه انجمن پزشکان عمومی مورخ 30/7/92
ساعت ۱٢:٢٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٤ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

ابتدا آقای دکتر ایزدیار با خوش آمد گویی به همکارانی که دعوت انجمن را پذیرفتند ، جلسه را آغاز نمودند .

سپس آقای دکتر شاپوری با ذکر آیاتی از کلام الله مجید به جلسه رسمیت داده و ضمن تشکر از حضور همکاران ، گزارشی از جلسه 11 و 12 مهرماه و خلاصه ای از جلسات صورت گرفته هیات مدیره را ارائه کردند .

-آقای دکتر بیژن بابایی از جلسه هفته ی آینده با مقام معظم رهبری وگسترش طب عمومی ، با حضور وزیر ومعاونین وزارت بهداشت سخنانی را مطرح کردند.

- آقای دکتر ذکر الله شارقی در خواست حمایت بیشتر انجمن پزشکان راارائه کردند.و همچنین در مورد رعایت اتیک پزشکی وحمایت همکاران ورعایت شئونات پزشکی را خواستار شدند .

- آقای دکتر بیژن بابایی در مورد عدم رعایت حقوق همکاران در درمانگاهها صحبت کردند.

- آقای دکتر شارقی در مورد عد م استقبال همکاران از جلسه وملاقات همکاران صحبت کردند.

- پیشنهاد آقای دکتر بابایی برای جلسه ی آینده بحث توانمند سازی را مطرح کردند .

- آقای دکتر امین الله روزدار در مورد ایجاد انگیزه و اینکه گروهی از همکارانی که کاری  خاص در رشته پزشکی کار می کنند .انسجام را مختل می کند و خواستار تعریف طب عمومی و ویژگی های آن شدند .

- آقای دکتر نادر ایزدبین پیشنهاد داشتن ماهیت مستقل و مکان مستقل رادر جلسه ارائه کردند .وعدم وابستگی به سازمان نظام پزشکی .

-آقای دکتر شاپوری داشتن کارگروهها را برای کارهای پیش رو مطرح کردند.

- آقای دکتر هادی متقی عدم داشتن سیاست کلی برای NGO ها را مطرح کردند و پیشنهاد کردند که ترتیبی داده شود که راه پزشکی از انجمن هابگذرد وارزش زمان را در نظر بگیرد .

- دکتر محمد حسن شاپوری در مورد واگذاری اختیارات به انجمن ها توضیح دادند و در مورد فعال شدن وانتخابات جدید انجمن هاصحبت کردند.

-آقای دکتر شاهین فرمانفرمایی در مورد اینکه در نهاد ما تکروی وعدم همگرایی وجود دارد صحبت کردند .و ابراز امید واری از این که همکاران حتمادر جلسات آتی بیشتر شرکت خواهند کرد و در مورد توانمند سازی وتخلفات غیرعلمی که متاسفانه همکاران انجام می دهند صحبت کردند.

- آقای دکتر احسان فخروئیان در مورد اینکه چرا پزشکان عمومی مشارکت کمی دارند وهیئت مدیره جدید چه کاری انجام داده که هنوز همکاران جذب نشده اند صحبت کردند.

-آقای دکتر سلمان حسین زاده عدم انسجام وبرنامه ریزی جلسات را مورد انتقاد قرار دادند اینکه باید یک مورد را مورد توجه قرار دهیم وتا به سرانجام رساندن آن به موضوعات دیگز نپردازیم و خواستار اینکه فقط انتقاد نکنیم وعملاً وارد کار شویم و از امکانات خصی برای تشویق همکاران برای مشارکت استفاده کنیم .

- آقای دکتر نادر ایزدبین بحث تقسیم جلسات جدی و دیداری را مطرح کردند .

- دکتر محمد حسن شاپوری بحث انتخاب سر گروه ها در هر محله وهر منطقه ای را مطرح کردند .

-آقای دکتر بیژن بابایی انتقاد از تابلو پزشکانی که جدیداً فارغ التحصیل شده اند و عدم مراجعه به انجمن وطرح این مسئله که چگونه می توان انجمن را از نظر مالی مستقل کرد صحبت کردند.

_ آقای دکتر حسین علی مهابادی خواستار اختصاص امتیاز باز آموزی به جلسات انجمن شدند .

-آقای دکتر محمد حسن شاپوری در مورد قانونمند شدن تبلیغات و هماهنگ شدن تابلو ها وسر نسخه هاومهرها  صحبت کردند .

-آقای دکتر هادی متقی به رسمیت شناختن  حق وحقوق پزشکان عمومی توضیح دادند .   

 


تبریک عید سعید غدیر خم
ساعت ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

فرارسیدن عید سعید غدیر خم را خدمت جامعه محترم پزشکی تبریک و شادباش عرض مینماییم .
انجمن پزشکان عمومی کرج


چاشنی که حتما برای سالاد ضروری است
ساعت ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
باشگاه خبرنگاران: برلیانت بزرگمهر متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: استفاده از غذاهایی همچون چربی‌های حیوانی، روغن حیوانی، گوشت قرمز، شیر، ماست و پنیر پرچرب منجر به افزایش چربی خون می‌شود.

وی افزود: برخی از روغن‌ها همچون روغن نباتی که منشا گیاهی دارند و زمانیکه در کارخانه‌ها اشباع می‌کنند به صورت جامد می‌شود و روغن‌های گیاهی جامد باعث افزایش چربی‌های نامطلوب خون می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین زیاده‌روی در مصرف مواد قندی و نشاسته‌ای آن را تبدیل به گلیسرید می‌کنند و منجر به افزایش چربی‌های نامطلوب خون می‌شود.

وی اذعان داشت: هرچه میزان چربی‌های گوشت قرمز گرفته شود، مقدار چربی میان الیاف آن باقی می‌ماند که بایستی در مصرف گوشت قرمز زیاده روی نشود.

وی تصریح کرد: در چربی‌های حیوانی، اسیدهای چرب اشباع شده و نشده وجود
دارد که اسیدهای اشباع شده مضر هستند اما اسیدهای چرب اشباع نشده برای بدن بسیار مفید و مناسب هستند که می‌توان شیر، ماست و پنیر را به صورت کم چرب نیز استفاده کرد.

وی گفت: مصرف روغن زیتون برای مواد خام مانند سالاد و روغن مایع مخصوص
سرخ کردنی برای تفت دادن و سرخ کردن مواد غذایی بسیار مناسب و مفید
است.

بزرگمهر در ادامه گفت: روغن زیتون به پایین آمدن چربی‌های نامطلوب خون کمک بسیاری می‌کند و در صورت زیاده‌روی این روغن فرد به چاقی و اضافه وزن دچار می‌شود.

افسردگی عامل بدشکلی بدن
ساعت ۱۱:٥٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

آروین هدایتی متخصص اعصاب و روان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: اختلال بدشکلی بدن عبارت است از اشتغال ذهنی با یک نقص تخیلی در ظاهر بدن (نظیر بینی بدشکل) یا بزرگ انگاشتن یک نقص جزئی به طوری که سبب نگرانی واضح یا اختلال در عملکرد شخصی، اجتماعی یا شغلی بیمار شود.

هدایتی گفت: این بیماران بیشتر به متخصصان مختلف از جمله پوست ،داخلی یا جراحان پلاستیک مراجعه می کنند تا به روانپزشکان.

این متخصص اعصاب و روان اظهار داشت: شایعترین سن بیماری از سنین نوجوانی (۱۵تا۳۰سالگی) است و در زنان و افراد مجرد شایعتر است. این بیماری اکثراً به همراه اختلالات روانی دیگر نظیر اختلال افسردگی اساسی دیده می شود.


وی افزود: ۹۰درصد بیماران مبتلا به اختلال بدشکلی بدن در طول عمر خود یک دوره اختلال افسردگی اساسی را تجربه می کنند، اختلال اضطرابی و حتی گاه همراه با اختلالات سایکوتیک را تجربه می کنند.


هدایتی گفت: علت دقیق این بیماری مشخص نیست؛ هر چند به نقش بالای نوروترانسمیترها و مسائل اجتماعی و فرهنگی در این بیماری اشاره شده است.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا بیان کرد: شایعترین اشتغال ذهنی این بیماران مربوط به نقایص صورت، به خصوص بینی است و در طول یک دوره بیماری مناطق درگیر ممکن است از یک جا به جای دیگر تغییر مکان دهند.

دکتر هدایتی ادامه داد: هذیان های انتساب، بیش از اندازه در مقابل آینه قرار گرفتن یا پرهیز از نگاه به سطوح باز تاباننده و تلاش در پنهان سازی نقصهای احتمالی با استفاده از آرایش یا لباس ازعلایم شایع این بیماری هستند.


وی بیان کرد: یک سوم این بیماران به علت ترس از مسخره شدن در اجتماع خانه نشین می‌شوند و یک پنجم بیماران نیز اقدام به خودکشی می‌کنند.

این پزشک گفت: شروع بیماری ممکن است تدریجی یا ناگهانی باشد. اگر چه در طول زمان ممکن است شدت علایم کم و زیاد شود در صورت عدم درمان یک بیماری مزمن
به شمار می آید. در صورت وجود اختلال روانی همراه، ابتدا باید آن را درمان کند.

وی بیان کرد: درمان از طریق جراحی برای رفع نقصهای ادعایی تقریباً بدون استثنا ناموفق است. داروهای ضدافسردگی حداقل در ۵۰درصد بیماران در کاهش علایم
می‌تواند موثر باشد.


قوی ترین آنتی اکسیدان جهان را بشناسید
ساعت ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
محققان مرکز پزشکی دانشگاه جورج تاون برخی ترکیبات را در سبزیجاتی چون کلم، گل
کلم و بروکلی کشف کرده اند که موش ها را در مقابل میزان مرگبار تشعشع حفاظت می کنند، این تحقیق می تواند راهی برای کاهش اثرات پرتودرمانی باشد.

در تحقیقات منتشر شده در مجله مقالات آکادمی ملی علوم محققان تأکید کرده اند که نتایج تحقیقات آنها نشان می دهد DIM یا Diindolylmethane (دی‌ایندولیل‌متان) می تواند از بافت های عادی در طول پرتودرمانی برای درمان سرطان حفاظت کرده و از بیماری هایی که براثر قرار گیری در معرض تشعشع ایجاد می شوند، جلوگیری کند. این ترکیب توسط کارشناسان به عنوان ابر آنتی اکسیدان توصیف شده است که به کاهش التهاب بدن کمک می کند. برخی همچنین مدعی شده اند که DIM به پیشگیری از اشکال مختلف سرطان کمک می کند اما نتایج تحقیقات در این رابطه یکسان نیست.

دکتر الیوت روسن از مرکز جامع سرطان جورج تاون لومباردی گفت: DIM سال ها به عنوان عامل پیشگیری از سرطان مورد تحقیق و مطالعه بود، این نخستین باری است که این ترکیب به عنوان محافظ در مقابل تشعشع معرفی شده است.
محققان برای رسیدن به نتایج این تحقیقات آزمایش هایی را روی موش هایی انجام دادند که در معرض دور مرگبار اشعه گاما قرار گرفته بودند. برخی از موش ها 10 دقیقه پس از این تابش یک دوز DIM دریافت کردند و به مدت دو هفته این روند ادامه داشت. سایر موش های آزمایش تحت این تیمار قرار نگرفتند و همه آنها جان خود را از دست دادند. اما بیش از نیمی از موش هایی که با DIM تیمار شده بودند تا 30 روز پس از قرار گیری در معرض تشعشع زنده ماندند.

محققان اعتقاد دارند که این تحقیقات نشان دهنده دو استفاده بالقوه از ترکیب DIM است. این ترکیب می تواند از بافت عادی بیمارانی که برای سرطان تحت درمان رادیوتراپی ( پرتودرمانی) قرار گرفته اند محافظت کند و درعین حال می تواند از افرادی که به دنبال یک فاجعه هسته ای در معرض تشعشعات مرگبار قرارگرفته اند نیز محافظت به عمل آورد.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع : مهر

اضطراب شایع ترین مشکل روانی در ایران
ساعت ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

عضو انجمن روان پزشکان ایران گفت : براساس نتایج پیمایش ملی سلامت روان ، اضطراب شایع ترین مشکل روانی در ایران است و 16 درصد مردم جامعه از آن رنج می برند .

دکتر ˈغلامرضا حاجتیˈ امروز - سه شنبه - در حاشیه مراسم گشایش سی امین کنگره انجمن سالیانه روان پزشکان ایران در جمع خبرنگاران گفت :در این پیمایش 8 هزار نفر از جمعیت کشور که در فاصله سنی 15 تا 64 سال بودند ، بررسی شدند . این پیمایش از سال 1389 تا 1390 انجام شد.

به گفته وی وسواس ، استرس پس از وقوع حادثه و ترس های مرضی از جمله اختلالات اضطرابی هستند که شیوع آنها در میان زنان دو برابر مردان است . همچنین براساس نتایج این تحقیق اختلالات اضطرابی در ایران نسبت سایر کشورهای دنیا شایع تر است.

وی یادآور شد : براساس نتایج این پیمایش اختلالات خلقی نیز در رده دوم شیوع در کشور هستند. در این میان بیماری افسردگی ماژور بیشترین شیوع را به خود اختصاص داده است.

دبیر کنگره انجمن روان پزشکان ایران در مورد مصرف مواد مخدر و الکل در ایران گفت : براساس نتایج این پیمایش یک میلیون و 500 هزار نفر در ایران که حدود سه درصد کل جامعه را شامل می شود انواع مواد مخدر و الکل مصرف می کنند.

حاجتی گفت : شیوع مصرف مواد مخدر و الکل در میان جوانان شهری و در میان افراد بیکار شایع تر است . همچنین بر اساس مطالعات انجام شده بیشترین مواد مخدر مصرفی در ایران از خانواده تریاک و شبه تریاک است .

به گزارش ایرنا، سی امین کنگره انجمن علمی روان پزشکان ایران امروز - سه شنبه - در بیمارستان میلاد آغاز شد . این کنگره تا سوم آبان ماه ادامه دارد.