مضرات مصرف الکل
ساعت ۱:۳٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

دکتر سیدضیاء الدین مظهری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگارعلمی ایرنا اظهار داشت:اتیل الکل( الکل اتیلیک )سمی نیست و در امور پزشکی یا آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد اما متیل الکل (الکل متیلیک) سمی است و مصرف آن بر روی اعصاب تاثیر می گذارد و می تواند عامل ایجاد نابینایی یا ایست قلبی شود.
وی گفت: محل تجزیه و اکسیداسیون الکل های سمی و غیرسمی کبد است و شرب آن سبب بروز کبد چرب و مسمومیت در افراد می شود.
مظهری ادامه داد: افراد باید از مصرف الکل به ویژه الکل های دست ساز که ممکن است آلودگی های متیل الکل داشته باشد، دوری کنند. متیل الکل سمی بسیار خطرناک است که سبب بروز نابینایی های غیرقابل علاج در افراد می شود.
مظهری توضیح داد: قندهایی مانند نشاسته و گلوکز می تواند به الکل اتیلیک تبدیل شود و الکل متیلیک نیز از چوب ایجاد می شود که در بسیاری از الکل های دست ساز ممکن است ترکیباتی از آن وجود داشته باشد و مصرف آن سبب عوارض غیرقابل جبران شود.
وی در مورد خطرناک بودن الکل گندم گفت: هر نوع الکلی به دلیل این که ممکن است ترکیباتی از الکل متیلیک به همراه داشته باشد، می تواند عوارض جانبی برای مصرف کنندگان ایجاد کند و این خطرات تنها شامل الکل گندم نمی شود.
مظهری افزود: به طور کلی الکل جزو مسکرات است وبراساس آموزه های دینی و علم پزشکی نباید مصرف شود.همچنین از نظر علمی نیز ثابت شده است که الکل مادر بسیاری از بیماری ها است و می تواند عامل بروز بسیاری از جنایات و ناهنجاری های اجتماعی باشد.