گزارشی از مجمع عمومی انجمن پزشکان عمومی ایران
ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ شهریور ۱۳۸٩   کلمات کلیدی:

:گزارشی از مجمع عمومی انجمن پزشکان عمومی ایران
تهران همان ایران است؟
دکتر مهران قسمتی زاده

تالار ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی تهران ساعت 10 صبح بیستم خرداد 89 شاهد برگزاری مجمع عمومی فوق العاده ی انجمن پزشکان عمومی ایران بود. این مجمع پس از 5 سال از برگزاری مجمع پیشین انجمن (22 اردیبهشت 84) بر اساس دستور جلسه ی منتشر شده از سوی هیات مدیره ، به منظور ایجاد تغییرات در اساسنامه ی انجمن تشکیل شده بود.
مراسم را دکتر مسلمی فرد، نائب رئیس انجمن، با تلاوت آیاتی از قرآن مجید آغاز کرد و پس از پخش سرود ملی، مجری مراسم از آقایان دکتر هویدا، دکتر افشار، دکتر محمدزاده، دکتر صفاری، دکتر موسوی زادگان و دکتر اسدی خواست به عنوان هیات رییسه ی (سنی) مجمع بر جایگاه خود قرار گیرند و همچنین از دکتر بابایی، عضو(دبیر) انجمن پزشکان عمومی کرج، خواست به عنوان دبیرمجمع پشت تریبون بیاید.
سپس با دعوت دکتر بابایی، دکتر هویدا به عنوان رییس هیات مدیره ی انجمن،(ورئیس شورای هماهنگی شعب انجمن ها در شهرستان ها) سخنرانی خود را آغاز کرد. وی در آغاز از چگونگی تاسیس انجمن گفت و سپس ضمن بیان این که انتظار داشت حداقل 8000 نفر از پزشکان عمومی در این مجمع شرکت کنند، علت برگزاری این جلسه را ایجاد تغییراتی در اساسنامه انجمن به منظور افزایش مشارکت شعب در تصمیم گیری اعلام کرد. وی گفت: از مدت ها قبل به همین منظور شورای هماهنگی انجمن تشکیل شده است، اما هم اکنون می خواهیم با وارد کردن آن در اساسنامه، به این امر جنبه ی رسمی بدهیم." وی در نهایت با اشاره به کم بودن وقت جلسه، از حضار خواست بدون پرداختن به حواشی و بیان حرف های اضافه، فقط به سوالاتی که دبیر(مدیر) جلسه به عنوان دستور جلسه مطرح می کند پاسخ بلی یا خیر بدهند.
سپس دکتر بابایی (مدیر جلسه ) دو پرسش دستور جلسه را اعلام کرد:
1- تعداد اعضای هیات مدیره ی انجمن به 15 نفر افزایش یابد یا 17 نفر؟
2- (اسم )شورای هماهنگی به اساسنامه ی انجمن اضافه شود یا خیر؟
وی اعلام کرد سوالات فوق سوالاتی هستند که در دستور جلسه درج شده اند و حضار می توانند به همین ترتیب اعلام شده در مورد آن ها اظهار نظر کنند و سپس در برگه ی کوچکی که در آن کلمات بلی یا خیر نوشته شده است، پاسخ خود به دو پرسش فوق را اعلام کنند.
اولین فردی که برای صحبت در مورد مفاد دستور جلسه پشت تریبون قرار گرفت دکتر گلعلی زاده، رییس انجمن پزشکان عمومی نوشهر و چالوس و عضو شورای عالی نظام پزشکی ،بود وی در ابتدا انتقاد خود را به نحوه ی تعیین هیات رییسه ی مجمع اعلام کرد و گفت : " با وجود احترام زیادی که برای دوستانی که در جایگاه هیات رییسه قرار گرفته اند قایل هستم، ولی این نحوه ی تعیین هیات رییسه را برخلاف عرف معمول همه ی مجامع عمومی می دانم چون هیات رییسه ی مجمع همیشه باید توسط خود مجمع و در صحن مجمع انتخاب شود و نمی توان آن را از پیش تعیین کرد. در ضمن باید مشخص کرد هر یک از اعضای هیات رییسه چه وظایفی دارند، در حالی که در این جا هیات رییسه از پیش تعیین شده است ولی رییس و نایب رییس و منشی آن اعلام نشده اند."
وی سپس پیشنهاد 12 شعبه ی فعال انجمن را در مورد تغییر اساسنامه مطرح کرد و از هیات رییسه خواست این پیشنهاد نیز به رای گذاشته شود. در این پیشنهاد که به صورت بیانیه ای منتشر شده و امضای انجمن های شیراز، رشت ، کرمان، کرمانشاه، لاهیجان، ساری، چالوس و نوشهر، تنکابن ، یزد ، جهرم، ساوه و فسا در پای ان دیده می شد، درخواست شده بود موارد زیر به عنوان تغییرات در اساسنامه لحاظ شود:
1- تعریف هیات مدیره و مجامع عمومی شعب به عنوان بخشی از ارکان انجمن
2- تغییر تعریف مجمع عمومی انجمن بدین شرح: " مجمع عمومی عالی ترین رکن انجمن است که از نمایندگان هیات مدیره ی شعب متناسب با تعداد اعضای پیوسته ی آن ها تشکیل می شود."
پس از پایان سخنان دکتر گلعلی زاده، بدون آن که هیات ریسه مجمع پاسخی به اعتراض وی بدهد، فقط دبیر مجمع اعلام کرد بنا به تذکر بازرس انجمن، این بیانات خارج از دستور جلسه بوده است.
پس از وی دکتر اسدی و دکتر بهجو، رییس و عضو (هیئت مدیره ) انجمن پزشکان عمومی شیراز، پشت تریبون آمدند. دکتر اسدی در بیانات کوتاهی به سابقه ی تشکیل شورای هماهنگی و ضرورت تغییر در مناسبات بین انجمن مرکزی و شعب اشاره کرد و دکتر بهجو نیز از هیات رییسه ی مجمع خواست به پیشنهاد 12 انجمن شهرستانی توجه کند. او با این تذکر که انجمن های فوق از فعال ترین انجمن های کشور هستند و نمی توان نظرات آنان را نادیده گرفت ، گفت: " انجمن پزشکان عمومی ایران به صورت فعلی به عنوان بک تشکل فراگیر دارای اشکال ساختاری است، چون در حال حاضر انتخابات هیات مدیره توسط یک مکانیسم سراسری انجام نمی شود و نمی تواند در خور نام انجمن مشروعیت پیدا کند. پس بهتر است برای برطرف کردن این اشکال ، تغییر اساسنامه به این صورت باشد که مجمع عمومی از هیات مدیره های سراسر کشور تشکیل شود تا آنان هیات مدیره ی مرکزی را انتخاب کنند."
سپس دکتر محمودی از انجمن رشت به اظهار نظر کنندگان پیوست. وی با وجود این که انجمنش یکی از 12 انجمن امضا کننده ی بیانیه ی یاد شده بود و بیانیه ی فوق برای نخستین بار در سایت آن منتشر شده بود، از هیات رییسه درخواست کرد آن پیشنهاد ها را نادیده گیرد و از بحث در مورد آن جلوگیری کند. پس از وی ، دکتر ستاری، رییس انجمن اصفهان ، نیز همین خواسته را مطرح کرد و گفت: " ما در شورای هماهنگی به اندازه کافی در این مورد بحث کرده ولی به نتیجه نرسیده ایم."
پس از آن دکتر قسمتی زاده، رییس اتجمن لاهیجان، با اعتراض به بی اعتنایی هیات رییسه و دبیر مجمع به پیشنهاد انجمن های دوازده گانه و اصرار ایشان بر این که شرکت کنندگان مجمع فقط باید به سوالات اعلام شده از سوی هیات مدیره ی انجمن پاسخ دهند، گفت: " مجمع عمومی بالاترین رکن انجمن است و هیات مدیره نمی تواند برای آن تعیین تکلیف کند. از سوی دیگر، چون هیات مدیره ی انجمن در آگهی منتشره در روزنامه و دعوت نامه ای که به شعب ارسال داشته، فقط به تشکیل مجمع به منظور بررسی پیشنهاد ها در مورد تغییر اساسنامه اشاره کرده است، نمی تواند با تغییر دستور جلسه ، آن را به اظهار نظر در مورد سوالات هیات مدیره محدود کند".
با تمام این احوال، در انتها هیات رییسه ی مجمع بدون توجه به اعتراضات ، حتی اجازه ی طرح پیشنهاد های انجمن های دوازده گانه را نداد و همان سوالاتی را که هیات مدیره ی انجمن از پیش آماده کرده بود به رای گذاشت و در نهایت حضار با قیام و قعود به افزایش تعداد اعضای هیات مدیره به 17 نفر و اضافه کردن شورای هماهنگی به اساسنامه رای دادند، بدون آن که نحوه ی انتخاب 17 نفر یا جایگاه شورای هماهنگی در اساسنامه ی جدید مشخص شده باشد.
حواشی مجمع:
- هیات مدیره ی انجمن ترتیبی اتخاذ کرده بود که جلسه ی مجمع در میانه ی یک برنامه ی یازآموزی در ساعت 10 صبح برگزار شود و اعلام شده بود که از ساعت 10 و با شروع به کار مجمع، جلسه ی بازآموزی به مکان دیگری انتقال می یابد. اما این گونه نشد و همین امر سبب شد تعدادی از همکاران که فقط برای شرکت در بازآموزی آمده بودند و از پیش اطلاعی از برگزاری مجمع نداشتند به این امر اعتراض کنند.
- با وجود این که هیات مدیره ی انجمن از چند روز پیش از همه ی شعب تعداد اعضای پیوسته ی آن ها را استعلام کرده بود، از ابتدا تا انتهای جلسه تعداد اعضای انجمن و همچنین تعداد شرکت کنندگان اعلام نشد و معلوم نشد این جلسه که برای رسمیت یافتن به حضور نصف به اضافه ی یک اعضا نیاز داشت، این تعداد از همکاران را در خود جای داده است یا خیر؟
- در آخرین جلسه ی شورای هماهنگی تصویب شده بود هیات رییسه ی مجمع پیشنهاد های زیر را مطرح کند:
1- اعضای هیات مدیره با ترکیب 7 نفر منخب شورای هماهنگی و 8 نفر منتخب مجمع عمومی تشکیل شود.
2- شورای هماهنگی به عنوان " رکن تصمیم گیر" در مورد برنامه های کلان انجمن وارد اساسنامه شود.
اما این پیشنهاد در ارایه به مجمع طوری خلاصه شد که تغییر ماهیت یافت. البته شنیده ها حاکی از آن است در آن چه به عنوان صورت جلسه ی نهایی به کمیسیون انجمن های تخصصی وزارتخانه ارایه شد، از شورای هماهنگی فقط به عنوان نهادی " مشورتی" یاد شده است.
- دکتر هویدا در سخنرانی خود اظهار کرد انتظار داشت در این مجمع حداقل 8000 نفر شرکت کنند،در حالی که سالنی که از سوی هیات مدیره ی تهران برای برگزاری مجمع انتخاب شده بود بیش از 400 نفر جا نداشت.
- دکتر صفاری یکی از اعضای هیات رییسه ی مجمع در پاسخ به کسانی که خواستنار روشن شدن مکانیسم انتخاب اعضای هیات مدیره بودند گفت: " چون این امر در دستور کار مجمع کنونی نیست، برای آن باید مجمع عمومی دیگری تشکیل شود. با توجه به این که از برگزاری آخرین مجمع انجمن حدود 5 سال می گذرد، اگر اوضاع به همان روال سابق پیش رود، بعید است که انجمن تا چند سال دیگر بتواند جلسه ای را برای بررسی چگونگی انتخاب هیات مدیره برگزار کند.
- برگه های حضور و غیاب بازآموزی و شرکت در مجمع در کنار هم قرار داشت و هر کسی می توانست در هر کدام از آن ها نام خود را بنویسد و هیچ تمهیدی برای شناخت افراد عضو و غیر عضو اندیشیده نشده بود.
- برگه های رای گیری با این که شماره ی سریال داشت، اما بدون هیچ حساب و کتابی توزیع می شد که این بی نظمی با اعتراض دکتر شمسی زاده، نایب رییس انجمن ساری، روبه رو شد. اگرچه در نهایت نیز از آن برگه ها برای رای گیری استفاده نشد