گزارش آقای دکتر قسمتی زاده "توهم" یا واقعیت ؟!
ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ شهریور ۱۳۸٩   کلمات کلیدی:

 

گزارش آقای دکتر قسمتی زاده "توهم" یا واقعیت ؟!
دکتر امین اله روزدار "عضو هیئت مدیره انجمن پزشکان عمومی کرج"

می گویند روزی پسری به پدرش گفت :
" پدرجان آیا می شود ما به سبک نجیب زادگان و اشراف زادگان لباس های فاخر بپوشیم کلاه هایی به سبک اشراف بر سر بگذاریم ، چتر به دست بگیریم و عینک بر چشم، در خیابانهای شهر به گردش بپردازیم، تا همگان ما را اشراف زاده بپندارند !
پدر سری تکان داده و گفت : آری پسرم ، چرا که نه، ولی برای این مقصود می باید صبر کنیم تا آنانی که ما را می شناسند از دنیا بروند!... وبعد این نمایش را به اجرا بگذاریم ."
همکار گرامی ما جناب آقای دکتر قسمتی زاده حتما اطلاع دارند که دوستان زیادی هم اینک حی و حاظر زنده و شاهد هستند تا شهادت بدهند که آنچه ایشان به رشته تحریر در آورده اند تنها وارونه جلوه دادن واقعیتی است که در مجمع عمومی فوق العاده وسراسری انجمن پزشکان عمومی ایران، مورخ 20/خرداد/89 در تالار این سینا گذشته است .
واقعیت این بود که هیئت مدیره های شعب انجمن در آخرین جلسهء شورای هماهنگی شعب که دراسفند 88 در تهران برگزار گردید به این پیشنهاد که " مجمع عمومی " تعریف شده در اساسنامه شامل نمایندگان هیئت مدیره های شعب انجمن باشد و این مجمع،هیئت مدیره ی مرکزی را انتخاب کند اشکال قانونی و حقوقی دارد... و پس از بحث های طولانی ،از آنجا که با پذیرش چنین تعریفی از" مجمع عمومی " می باید همه ی اساسنامه انجمن پزشکان عمومی ایران دچار تحول شود و تعاریف جدیدی برای بند بند اساسنامه نوشته شود ، این پیشنهاد را رد کردند زیرا گنجاندن هیئت مدیره ها بجای همهء اعضا عملا حقی را که اساسنامهء قانونی به اعضا می داد نا دیده می انگاشت و این برخلاف قانون (اساسنامه موجود) بود... و آخر کار پس از یک بحث و جدل بسار طولانی و خسته کننده همه دوستان پیشنهاد دهنده با این جمله که (( ما پیشنهاد خود را پس می گیریم )) موضوع فوق را کلا فراموش و بجای آن همگی موافقت کردیم که " شورای هماهنگی شعب " به عنوان یک رکن به ارکان انجمن اضافه و در اساسنامه انجمن وارد شود.
در آن جلسه به دلیل طولانی شدن بحث ها و خستگی ناشی از آن قرار شد که ترکیب شورای هماهنگی و آئین نامهء اجرائی و وظایف این شورا پس از آنکه ورود شورا به اساسنامه طی روند قانونی خود به تائید وزارتخانه رسید، تدوین و اجرائی گردد .
حال سوال این است که چرا پیشنهادی را که نمایندگان شعب با استدلال ، غلط بودن آنرا تائید و در رای گیری آنرا رد کرده بودند مجددا"، خارج از دستور جلسه می بایستی در جلسه ی 20/خرداد/89 مطرح و در مورد آن رای گیری می کردیم ؟؟ و اگر دبیرمحترم جلسه مجمع به درستی مانع از به انحراف کشیده شدن جلسه شد آیا روح حاکم بر جلسه را باید غیر دمکراتیک ترسیم نمود ؟!
جناب آقای دکتر قسمتی زاده پیشنهاد شما حتی از نظر حقوقی نیز قابلیت طرح نداشت و اگر به فرض محال رای هم می آورد آنگاه کل اساسنامه فعلی بایستی تغییر می کرد تا هماهنگی و وحدت رویه در بند بند آن پدیدمی آمد. زیرا با تغییر یک تعریف که اتفاقا" جزء مهمی از ارکان انجمن بود یعنی (( مجمع عمومی )) همه ی تعاریف باید بازنگری می شد و از آنجا که تائید مجدد این تغییرات از جانب مراجع ذی صلاح (کمیسییون 4 مستقر در وزارت بهداشت) کاری دشوار و راه پر پیچ و خمی بود که ما خودمان را بیهوده دچار آن می کردیم ، اصرار بر چنین تغییری پس از یکبار شکست پیشنهاد شما چه معنائی جز لجبازی کودکانه دارد ؟!
مجمع عمومی فوق العاده 20 / خرداد / 89 امتداد منطقی آخرین جلسه ی شورای هماهنگی شعب در تهران بود که شرحش رفت و دستور جلسه آن دو پیشنهاد بود: 1- اضافه شدن نام شورای هماهنگی به عنوان یکی از ارکان انجمن در اساسنامه انجمن و 2- اضافه شدن اعضا هیئت مدیره مرکز تا 15 یا 17 نفر که برای همین دو موضوع نیز رای گیری بعمل آمد . چرا آقای دکتر قسمتی زاده سعی برالقاء این موضوع دارید که صورت جلسه مجمع فوق العاده 20/ خرداد/ 89 دستور جلسه ی دیگری داشت که هیئت مدیرهء مرکز با طرح آن موافقت نکرده است ؟!
به گمان من دکتر قسمتی زاده چون از طرح این موضوع نتیجه دلخواه خود را دریافت نکرده به شکل جلسه و تشریفات آن ایراد گرفته اند که هیئت رئیسه جلسه از قبل تعیین شده بود ( تئوری توطئه !) و اینکه هم ایشان وهم یکی دیگر از دوستان ایراد گرفتند که آگهی مجمع فوق العاده در صفحات داخلی روزنامه و در لابلای آگهی های دیگر قرار داشته تا اینگونه القا شود که هیئت مدیره قصد آن داشته اند که خبر رسانی انجام نشود !
همکار گرامی، هیئت رئیسه این مجامع بطور عرفی از بین اعضای مسن جلسه انتخاب می شوند که این کار هم انجام شد و حتی اگر هیئت رئیسه مجمع انتخابی هم می شد بازهم آن هیئت رئیسه (مطابق اساسنامه) حق تغییر دستور جلسه را نداشت و روند جلسه کم و بیش همانی بود که انجام شد .
از قول یکی از دوستان شرکت کننده در مجمع نوشته اید که امضای 12 انجمن فعال کشور را نمی توان نادیده گرفت !! آقای دکتر قسمتی زاده مگر در جلسه ی شورای هماهنگی نزدیک به 40 انجمن فعال پیشنهاد جنابعالی و دوستان شما را رد نکردند که ناچارا" گفتید ( ما پیشنهاد خود را پس می گیریم ) .آیا نادیده گرفتن آرای این 40 انجمن غیر دمکراتیک است یا اصرار بیهوده آن 12 انجمن( به زعم شما فعال !) که بر موضوعی که یک بار رد شده اصرار دارند ؟!
آقای دکتر قسمتی زاده وارونگی در نوشتار تا کجا و برای چه ؟!
اما آنچه در گزارش خودتان از حواشی مجمع نوشته اید جالب تراز نوشتار شما از متن جلسه است . بیائید فرض کنیم که گزارش شما از متن جلسه 20/خرداد/89 کاملا دوستانه و از منظر یک دوست برای حفظ انجمن و اصلاح آن بوده است و فرض کنیم تمامی نوشتارشما نه از روی بغض بلکه از روی حب به انجمن بوده و از روی دلسوزی عنوان شده و تمامی آنچه را که نوشته اید حقیقت فرض کرده و آنها را بعنوان قسم حضرت عباس برای اصلاح انجمن از شما بپذیریم ، اما در گزارش "حاشیه مجمع"، آنجا که عامدانه و من درآوردی اظهار داشته اید که: " کمیسیون انجمن های تخصصی وزارتخانه با این استدلال که چون عمر قانونی هیئت مدیره فعلی پیش از اینها پایان پذیرفته و لذا به این دلیل مصوبات مجمع فوق را کان لم یکن اعلام کرده است " دم خروس شما پیدا نمی شود؟!
برادر عزیز تا آنجا که ما درکرج وتهران اطلاع داریم کمسیون تخصصی قرار است در آینده ی نزدیک به موضوع مجمع فوق العاده ما رسیدگی کند ، گرچه ممکن است مصوبات جلسه مجمع فوق العاده رد هم بشود ولی رد شدنش به آن دلیلی نخواهد بود که شما نوشته اید چرا که طبق اساسنامه انجمن تا تشکیل هیئت مدیره جدید ، هیئت مدیره قبلی مسئول تمامی مصوباتی خواهد بود که به تصویب رسیده اند ! این دم خروس را که شما قصد دارید هیئت مدیره انجمن پاشیده شود و به مصداق ضرب المثل ،( دیگی که برای من نجوشد ... ) با آن برخورد شود دیدگاهی کاملا غلط نخواهد بود که تلاشی انجمن را نشانه رفته است ؟!
و آخر کلام اینکه براین گزارش شما تا زمان خواندن این متن از سایت انجمن رشت دو دیدگاه نوشته شده بود .
دیدگاه اول : از جانب دوست عزیزمان آقای دکتربهمن مشفقی بود که با شناختی که از ایشان از طریق نوشته هایش دارم بی شک واقعیات را آنگونه که دکتر قسمتی زاده منعکس نموده فرض کرده و به جلسه ی 20/خرداد/89 ایراداتی داشته و برآن تفسیری نوشته اند ( چون خود حضور نداشتند ) و درآن از تحقیر شرکت کنندگان در جلسه سخن رانده اند که نمی دانیم چرا اجرای قانون و پیش بردن قانونی جلسه موجب تحقیر تلقی شده است !! اگرآنگونه که آقای دکتر قسمتی زاده و جریان منتسب به وی می خواستند عمل نشد مسیر جلسه غیر دمکراتیک بوده؟ ( برای بار چندم تاکید می کنیم که آنچه این دوستان قصد طرح آنرا داشته اند قبلا توسط نمایندگان شعب انجمن به دلیل ناکارا بودن و عدم همخوانی اش با قانون و اساسنامه رد شده بود و طرح مجدد آن جز اتلاف وقت چیز دیگری به ارمغان نمی آورد ) آقایان وقایع را به گونه ای منعکس نموده اند تا از آن بوی تحقیر به مشام رسد . تحقیری که توسط هرمنوتیک دکتر قسمتی زاده به نمایش گذاشته شده است .
آقای دکتر مشفقی عزیز! هم من وهم بسیاری از دوستان (ازجمله دکتر محمودی از گیلان ) خود منتقد انجمن پزشکان عمومی مرکز بوده و هستیم و اتفاقا تنها کسانی بودیم که به همین ترکیب (4 نفره )فعلی شورای هماهنگی و هیئت مدیره آن ( آقای دکتر هویدا- دکتر محمودی – دکتر قسمتی زاده - دکتر خاکسار) در زمان انتخابات هیئت رئیسه انتقاد داشتیم و خواهان شورائی با ترکیب حداقل 17 نفر به عنوان اتاق فکری برای انجمن بودیم و حالا کسی نیست از همین آقای دکتر قسمتی زاده بپرسد طی این دو سال تکیه بر صندلی اداره این شورا بجز صدور چند نامه ،چه رهاورد دیگری برای انجمن داشته اید و آیا هدف فقط پرکردن صندلی های ریاست است ویا رسالت دیگری باید پشت این تلاش بوده باشد . ما ( انجمن کرج و دوستان همفکرمان در سراسر کشور ) اعتقاد داریم که با توجه به حجم مطالبات همکاران پزشک عمومی و عدم پاسخ دهی این خواسته ها از طرف انجمن به عنوان نماینده صنفی پزشکان عمومی بی شک در نحوه ی اداره ی این انجمن باید بازنگری شود ،چیزی که انجام آن از حدود 6 سال پیش احساس و با تشکیل شورای هماهنگی به این ضرورت قصد پاسخ گوئی داشته که تا کنون اینگونه عقیم مانده ولی راه این بازنگری را در تلاش برای اصلاح این تشکیلات می دانیم و نه کوشش برای متلاشی کردن آن و همانگونه که در مقاله ای که برای درج در ویژه نامه ی انجمن شیراز فرستاده ایم ذکر کرده ایم متلاشی کردن انجمن به هیچ وجه به نفع پزشکان عمومی نخواهد بود و به قول سارتر" فقط کسانی که پارو نمی زنند به فکر سوراخ کردن و غرق قایق هستند" . قایقی که اگر در این دریای پر تلاطم و طوفانی از دستش بدهیم ( حتی با همین سکانداران فعلی ) ناچار به چنگ انداختن به تکه چوبهائی خواهیم بود که معلوم نیست در نجات سرنشینان قایق بتوانند نقش نجات غریق را ایفا کنند !
دکتر مشفقی عزیز آنچه آقای دکتر قسمتی زاده و دوستان ایشان به دنبال آنند حذف و اضافه ای است که برای سکانداری انجمن طراحی کرده اند و می خواهند در هیئت مدیره انجمن انجام شود و این امر را با این پوشش که "... مبارزان قدیمی را تا کی باید تحمل کرد ( .... ) کهنه انقلابیونی از سیراماسترا برگشته ..." و در سایت انجمن رشت به پیشنهاد گذاشته اند می خواهند به پیش برند که از همینجا به امثال دوستان ( آ باکلاه ) می گوئیم دوستان عزیز قبول داریم که زمان کهنه انقلابیون سیراماسترا که هنوز هم بچه های آمریکای لاتین چهره های آنها را با سیگارهای برگ بزرگشان بر سینه دارند گذشته ولی مطمئن باشید که انواع "ساکاشویلی ها"که از قضا تعدادی از آنها قسمت انجمن پزشکان عمومی ایران شده اند نیز دستاوردی برای انجمن نداشته و نخواهند داشت .