به کجا چنین شتابان ؟!
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ شهریور ۱۳۸٩   کلمات کلیدی:

؟!...
دکتر بیژن بابائی دبیر انجمن پزشکان عمومی کرجبه نام خدا

به کجا چنین شتابان ؟!...

جلسه مجمع فوق العاده انجمن پزشکان عمومی ایران در خرداد ماه 89 با همه خوبی ها و کمی هایی که داشت به اتمام رسید و گزارشهای آن مجمع اکنون به عنوان یکی از مهم ترین صفحات نشریات و سایت های انجمنهای پزشکان عمومی سراسر کشور به چشم میخورد.
در این بین نحوه گزارش دهی و اطلاع رسانی بعضی از دوستان از خط انصاف کمی دور شده و نقد جلسه آنهم با کمی توهین را به گزارش تبدیل نموده است.
نگارنده به عنوان دبیرآن مجمع در ابتدا خلاصه گزارشی از مجمع راهمراه با استنادات قانونی آن بیان کرده و سپس کمی به گزارشهای دوستان خواهم پرداخت.
مجمع فوق العاده همانگونه از نامش پیداست برابر با متن صریح اساسنامه انجمن علمی پزشکان عمومی ایران (به عنوان قانون اساسی انجمن )برای اصلاح و تغییر در اساسنامه و یا انحلال آن و با درخواست هیئت مدیره یا بازرس انجمن و یا یک پنجم اعضا انجمن تشکیل میگردد.
برابر ماده 17 اساسنامه از وظائف هیئت مدیره تعیین دستور جلسات مجمع عمومی و فوق العاده است .
در جلسه فوق الذکر نیز هیئت مدیره انجمن پزشکان عمومی ایران پس از سالها برگزاری جلسات متعدد و رایزنی با انجمنهای شهرستانها و شورای هماهنگی دو مورد1- الحاق شورای هماهنگی به اساسنامه انجمن و همچنین2- افزایش تعداد اعضا هیئت مدیره مرکز از تعداد فعلی به پانزده و یا هفده نفر را به عنوان دستور جلسه مطرح و از اعضا در مورد رد یا قبول این دو پیشنهاد کمک خواسته بود.
در ابتدای جلسه طبق عرف جلسات مجمع اعضا پیشکسوت انجمن به عنوان هیئت رئیسه به جایگاه دعوت شدند . طبعا انتخاب اعضا پیشکسوت در همه حال با توجه به سن و سابقه آنها خواهد بود و اینکه چگونه انتخاب شده اند کاملا واضح است .
در مورد دبیر جلسه هم هیئت ریئسه مجمع ،حقیر را به عنوان دبیر و گرداننده جلسه مشخص نمودند.
در ابتدا آقای دکتر هویدا به عنوان رییس انجمن پزشکان عمومی ایران سخنرانی کردند و بیان نمودند که با توجه به کمبود وقت و دو دستور مشخص شده برای جلسه همکاران لطفا از صحبت های خارج از دستور خودداری نموده و بیشتر به اصل مطلب بپردازند.
سخنرانان به نوبت به جایگاه آمده و سخنان خود را در موافقت و یا مخالفت بیان میکردند که در مواردی هم با نظر بازرس انجمن چون خارج از دستور کار مجمع بود به آنها تذکر داده میشد . و نهایتا با حضور ناظر وزارت بهداشت رای گیری به صورت قیام و قعود انجام شد و با اکثریت مطلق آرا هر دو پیشنهاد هیئت مدیره جهت ارائه به وزارت بهداشت به تصویب رسید و صورتجلسه آن به امضا هیئت ریئسه جلسه و ناظر وزارت رسید.
این خلاصه ای کوتاه از جلسه مجمع و اما حواشی بوجود آمده :
درسه مقاله که در سایت انجمن پزشکان عمومی رشت از سه تن از همکاران عزیزدرج شده است در مورد جلسه خرداد ماه کمی حد انصاف رعایت نشده است و متاسفانه در یکی از آنها هیئت مدیره انجمن مرکز با انقلابیون قدیم و دیکتاتورهای جدید مقایسه شده اند .
بنده ناچارم مجددا سئوال کنم که دوستان به کجا چنین شتابان !!ای کاش قبل از مقایسه این چنینی کمی به اساسنامه انجمن هم مراجعه می شد !
دوست عزیز، خوانندگان مطالب ما و شما همگی از فرهیختگان این جامعه هستند و به این راحتی نمی توان با بازی با کلمات نظر آنها را تغییر داد . مگر همین افراد حاضر در جلسه پزشکان عضو انجمن نبودند که با اکثریت مطلق به هر دو پیشنهاد رای دادند؟
انتخاب هیئت رئیسه سنی جلسه در کجا با اساسنامه مغایرت دارد که به راحتی عنوان می کنید " تخلف از قانون در این مورد اظهر من الشمس است"؟ آیا یک جلسه که نام مجمع فوق العاده را یدک میکشد جای بحثهای همیشگی انجمن است و یا جای بررسی موارد پیشنهادی هیئت مدیره ؟!
خوشبختانه اساسنامه راه را برای همگان مشخص کرده است و هیچ کس نمی تواند تند تر و یا کند تر از آن حرکت کند.
متعجبم که هیئت مدیره مرکز به خاطر اجرای قانون این چنین مورد هجمه قرار گرفته است.
کاش آن دوست عزیز که با تفحص در تاریخ انقلابهای جهان این کشف را کرده اند که انقلابیون اول و دیکتاتوران فعلی کشورهایی مثل کوبا و زیمبابوه را با اعضا پیشکسوت انجمن پزشکان عمومی ایران مقایسه کنند ،نگاهی هم به انقلاب فرانسه و یا فیلم دانتون بیاندازد که تازه انقلابیون نو رسیده چگونه وقتی اهداف انقلاب را با اهداف خود هم جهت نمی دیدند رهبران انقلابشان را به تیغ گیوتین سپردند در حالی که گناه همه آنها اجرای قانون بود و بس.
در جلسه خرداد ماه همگان دیدند که نتیجه تصمیمی که در جلسات متعدد شورای هماهنگی که تمامی راههای بهتر شدن وضعیت انجمن پزشکان عمومی ایران و همچنین مشارکت بیشتر شهرستانها در تصمیم گیریها را تحت تجزیه و تحلیل قرارداده بودند، به رای عموم گذاشته شدو پس از رای مثبت اکثریت قریب به اتفاق اعضا حاضر در جلسه و بر اساس اساسنامه به وزارت بهداشت اعلام و منتظر نظر وزارت در رد یا قبول آنها هستیم.
مورد دیگری که دوست نویسنده مقاله (همکار عزیز و محترم جناب آقای دکتر قسمتی زاده) به آن اشاره کرده بودند رد تصمیمات مجمع از طرف وزارت بهداشت بود !!در حالی که تاریخ جلسه بررسی مصوبات مجمع 24 مردادتعیین شده و دوستان گمانه زنی خود را به تصمیم وزارت بهداشت تعمیم داده بودند .
به نظر نگارنده تنها راه حل بهتر شدن وضعیت پزشکان عمومی تکیه بر انجمن پزشکان عمومی و محکمتر کردن جایگاه آن است اگرچه در موارد ی(از نظر بنده) انتقاد به انجمن و تصمیمات و عملکرد آن وارد است ولی با ایجاد تنش و اختلاف و بدتر از آن تهمت زدن و دیکتاتور خواندن پیشکسوتان این جمع همگی ضربه خواهیم خورد و گوی سبقت را دیگران خواهند برد و ما همچنان در پس و نگران.
دوستان بیایید تا راه را برای بهتر شدن هموار کنیم نه آنکه چاله های این راه را گودتر.
خوش بود گر محک تجربه آید به میان تا سیه روی شود آنکه در او غش باشد

با سپاس
دکتر بیژن بابائی دبیر انجمن پزشکان عمومی کرج