متن نامه ارسالی دو تن از اعضای هیات رییسه مجمع عمومی به وزیر محترم بهداشت
ساعت ۱:۱٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ امرداد ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: انتخابات انجمن

تاریخ: 26/4/1391

 

سرکار خانم دکتر مرضیه وحید دستجردی

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 

با سلام و احترام؛

در کمال شگفتی متن اعتراض جناب آقای دکتر هویدا رئیس محترم هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی ایران را خطاب به سرکارعالی در پایگاه اینترنتی انجمن مشاهده نمودیم. ضمن احترام به شخصیت ارزنده ایشان به عنوان یکی از بنیان­گذاران انجمن پزشکی عمومی، چنین ادبیات و قضاوت غیرمنصفانه­ای را دور از شأن وی می­دانیم. حضور شگفتی­ساز جمعیتی بالای 1100 نفر از سراسر میهن اسلامی پس از 20 سال از تأسیس انجمن نشانه­ای از ثمر دادن زحمات بانیان این تشکیلات است؛ که متأسفانه قدر این اجتماع پرشور و تاریخی و عظمت اراده پزشکان عمومی به درستی درک نگردید.

بدینوسیله به منظور تنویر افکار عمومی و در پاسخ به اشکالات مندرج در نامه ایشان و نظر به اینکه بخشی از ادعاهای مطروحه مرتبط با عملکرد هیات رییسه این مجمع می­باشد، ضمن تکذیب اشکالات ناروای مذکور، مراتب زیر به آگاهی می­رسد:

1- براساس بند 5 آیین­نامه اجرایی نحوه برگزاری انتخابات و نظارت بر انجمن­های علمی مصوب کمیسیون انجمن­های علمی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، در زمان برگزاری انتخابات اداره امور و جلسه به عهده هیات رئیسه شامل رئیس، دبیر و منشی می­باشد که انتخاب این افراد توسط حاضرین در مجمع صورت می­گیرد و این موضوع هیچ ارتباطی به قانون تجارت ندارد. در روز مزبور با درایت و هدایت شخص آقای دکتر عامری نماینده محترم وزیر، انتخاب هیات رئیسه با آراء حاضرین در مجمع صورت گرفت؛ که این کار با رضایت و تشویق جمیع حاضرین نیز همراه شد.

2- از آنجایی که مجمع مذکور مطابق اطلاعیه منتشره از سوی هیات مدیره به عنوان نوبت دوم محسوب می­گردید بنابراین با هر تعداد از حاضرین در جلسه رسمیت می­یافت و اغلب شرکت کنندگان در آن لحظه به جز چند نفر که در محوطه حضور داشتند در انتخاب هیات رئیسه دخیل بوده­اند. برطبق عرف رایج در تمامی اینگونه جلسات انتخاب هیات رئیسه با بلند کردن دست و یا قیام و قعود صورت می­گیرد که در آن روز هم چنین شده است.

3- پس از شروع فرآیند انتخابات، به دلیل اینکه محل صدور کارت، اخذ تعرفه و همچنین صندوق­های اخذ رأی در محوطه باز و در بیرون از محل سالن اجتماعات تدارک دیده شده بود؛ مطابق ضوابط و نیز درخواست مکرر حاضرین، هیات رییسه برای نظارت بر حسن اجرای کار در کنار کارکنان و اعضای کمیته اجرایی در محوطه مذکور حضور یافتند. اگرچه عدم تدبیر برگزارکنندگان مجمع و انتخاب محل نامناسب برای ثبت­نام شرکت کنندگان در زیر تابش مستقیم آفتاب و گرمای طاقت فرسا باعث ناراحتی قریب به اتفاق حاضرین گردیده بود اما انگیزه و سعه صدر این عزیزان هیچ خللی در روند انتخابات ایجاد ننمود. ضمناً هیچ­یک از اعضای هیات رئیسه نه تنها در فرآیند اجرایی انتخابات دخالتی نداشت بلکه با دعوت معترضین به رعایت نظم و سکوت مددیار ارکان اجرایی و نظارتی بودند.

4- اجرای انتخابات توسط کمیته اجرایی (منتخب هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی ایران) صورت گرفته و وظیفه احراز هویت و تأیید عضویت آن­ها در انجمن نیز توسط این کمیته انجام ­شد. تمامی حاضرین پس از تأیید هویت، کارت شرکت در مجمع را دریافت نموده و سپس برگه تعرفه انتخابات را از نماینده محترم وزارت­خانه تحویل می­گرفتند. ضمناً اعضای هیات اجرایی عمدتاً از کارکنان سازمان نظام پزشکی انتخاب گردیده بودند.

5- متأسفانه به دلایلی که تا امروز برای ما روشن نگردیده است نام بسیاری از اعضای انجمن­های شعب شهرستان­هایی مانند شیراز، رشت، تنکابن، ساری، لاهیجان و . . . در لیست اعضای انجمن پزشکان عمومی ایران لحاظ نگردیده بود و این در حالی است که از مدت­ها قبل طی نامه­های رسمی مشخصات اعضای شعب به انجمن مرکزی ارسال گردیده و بعضاً نیز به دفتر کمیسیون انجمن­های علمی رونوشت داده شده بود. خوشبختانه با هوشیاری مسئولین شعب شهرستان و پیش­بینی قبلی، رونوشت این نامه­ها که شامل اسامی اعضای شعب بود در همان روز به منشی انجمن که از کارکنان کمیته اجرایی نیز بودند تقدیم گردید که نامبرده پس از رویت کارت نظام پزشکی و تأیید هویت مطابق با لیست­های موجود، کارت شرکت در مجمع را به آن­ها تحویل داده و بدین ترتیب از محرومیت اعضای شعب شهرستان­ها جهت حضور در انتخابات توسط هیات اجرایی جلوگیری گردید. بنابراین منظور ایشان از افزودن 9 لیست به اعضای مجمع، رفع اشکال از وظایف هیات اجرایی بوده است؛ که البته تمامی اعضای نامبرده پس از احراز هویت کارت مجمع را تحویل گرفته­اند که تمامی این فرآیند بنا به شهادت حاضرین با تأیید رییس محترم انجمن بوده است. ضمناً به هیچ وجه توسط هیات رئیسه منتخب کارت شرکت در مجمع برای احدی صادر نگردیده است و تمامی کارت­ها توسط کارکنان کمیته اجرایی صادر شد.

6- در زمان تحویل کارت­ها به دلیل ازدحام، گرما و خستگی کارکنان و همکاران عضو، امضا و اثر انگشت­های حضار به شیوه­های مختلف انجام گرفت:

الف) نوشتن اسامی و شماره نظام پزشکی و اثر انگشت توسط شرکت کننده در لیست­های از قبل تهیه شده

ب) امضا و اثر انگشت در کنار شماره­های نظام پزشکی اعضا که پرینت آن­ها در اختیار کارکنان کمیته اجرایی قرار داده شده بود

ج) امضا و اثر انگشت در کنار اسامی اعضای شعب انجمن­ که لیست آن­ها در اختیار هیات اجرایی قرار داده شده بود

مجموع اثر انگشت­ها و امضاهای گرفته شده حتماً به عدد 1120 نفر که تعداد دقیق شرکت کنندگان در مجمع و انتخابات می­باشد خواهد رسید. حال مشخص نیست که ریاست محترم انجمن برچه اساسی تعداد کارت­ها را 736 اعلام نموده­اند، در حالی که نماینده محترم کمیسیون که کارت­های صادره کمیته اجرایی را از شرکت کنندگان دریافت و در قبال آن تعرفه انتخابات توزیع نموده تعداد آن­ها را 1120 اعلام می­نماید که تمامی کارت­ها با اسامی و شماره نظام پزشکی افراد موجود است. در اینجا جای آن دارد از حسن انجام وظیفه و کاردانی عزیزان نماینده کمیسیون انجمن­های علمی وزارت بهداشت و درمان در کنترل دقیق این مسأله قدردانی شود به نحوی که در هنگام شمارش آراء نه تنها هیچ­گونه مغایرتی میان تعداد اعضای شرکت کننده در مجمع (کارت­های صادر شده توسط کمیته اجرایی) و آراء مأخوذه وجود نداشت بلکه به طور طبیعی تعداد آراء چند عدد از تعداد کار­ت­های شرکت کنندگان و دریافت کنندگان تعرفه، کمتر گزارش شده است.

7- براساس قانون، شمارش آراء به عهده هیات رئیسه منتخب بوده که با نظارت نمایندگان کمیسیون صورت می­گیرد و هیات مدیره و بازرس انجمن (که همگی کاندیدای این انتخابات بودند) حق شرکت در شمارش آراء را نداشتند؛ ضمنا آقای دکتر روزدار عضو هیات اجرایی نیز در جلسه شمارش آراء تا آخرین لحظه حضور داشتند.

8- ترک محل شمارش آراء توسط یکی از اعضای هیات رئیسه به دلیل پافشاری غیرمنطقی نامبرده برای جلوگیری از شمارش آراء انجام گردید و این در حالی صورت گرفت که به دنبال تماس تلفنی آقای دکتر عامری با معاونت محترم آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دستور شمارش آراء داده شد ولی فرد مزبور به دلایل نامشخص اصرار بر عدم شمارش آراء داشت.

در پایان تأکید می­گردد که راکبین اتوبوس­های مورد اشاره ایشان که در معبر بیرون از محل انتخابات حاضر گردیده بودند اعضای دلسوز شعب
انجمن­های پزشکان عمومی کشور از سراسر میهن پهناور اسلامی از شهرهایی مانند کرمان، سبزوار، شیراز، اصفهان، ساری، تنکابن، رشت، کرمانشاه و... بودند که با شور و هیجان وصف ناشدنی برای اولین بار تصمیم گرفتند که هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی به مفهوم واقعی «ایران» را خود برگزینند. ضمنا تمامی مراحل شمارش آراء پس از هفت ساعت تلاش بی­وقفه هیات رئیسه منتخب جمع، 4 نماینده محترم دفتر کمیسیون­ انجمن­های علمی و نمایندگان نهادهای امنیتی و انتظامی و با فیلمبرداری کامل تمامی لحظات صورت گرفته است. به منظور حفظ عدالت به هیچ کدام از افراد غیرمسئول و کارکنان سازمان نظام پزشکی اجازه دخالت در این مسأله داده نشده است.

در پایان از آقای دکتر هویدا و همکارانشان در هیات مدیره پیشین انجمن پزشکان عمومی ایران تقاضا می­کنیم به آرای اعضای محترم انجمن پزشکان عمومی ایران و حضور تاریخی و مثال­زدنی آن­ها احترام بگذارند و آن را ارج نهند و بیش از این اجر زحمات چند ساله خود در انجمن را ضایع نفرمایند.

 

دکتر مهران قسمتی زاده                دکتر حمید خاکسار

 

اعضای هیات رییسه مجمع عمومی 23 تیر ماه انجمن پزشکان عمومی ایران

 

رونوشت:

دبیر محترم کمیسیون انجمن­های علمی گروه پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی