عدم اجرای تعهدات دانشگاه و بیمه ها در استان فارس در مورد پزشک خانواده
ساعت ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ آبان ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

در پی عدم انجام تعهدات دانشگاه و بیمه ها در استان فارس ، انجمن پزشکان عمومی شیراز در نامه ای خطاب به رئیس دانشگاه نسبت به این امر اعتراض کرد:

 

ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی شیراز

جناب آقای دکتر ایمانیه

 

با سلام و احترام؛

همانگونه که مستحضرید در راستای اجرای نسخه 02 نظام ارجاع و پزشک خانواده، اکثریت جامعه پزشکان عمومی شیراز با فداکاری مثال­زدنی و کمترین توقعات و با امید به همکاری و همراهی جنابعالی برای اصلاح و رفع اشکالات این برنامه آمادگی خود را جهت شرکت در این طرح اعلام نمودند. اما متأسفانه در سه ماهه نخست اجرای این طرح در شیراز نه تنها مشکلات و معضلات ساختاری آن کماکان پابرجاست و چشم­انداز روشنی جهت اصلاح آن وجود ندارد بلکه مشکلات جدیدی نیز در حین اجرای طرح پدید آمده است که بیشترین آسیب ناشی از آن­ها متوجه پزشکان عمومی و متأسفانه تداعی­کننده همان قصه قدیمی است که در بخش بهداشت و درمان جامعه دیواری کوتاهتر از دیوار پزشکان عمومی وجود ندارد و این عزیزان همواره باید چوب همه کمبودها و کاستی­ها را بخورند در حالی­که امتیازات و حاشیه امنیت همیشه مخصوص یک گروه محدود از جامعه پزشکی می­باشد. لذا بدین وسیله ضمن اعلام گوشه­ای از مشکلات فعلی پیشنهادات خود را در زمینه رفع آن­ها و ایجاد انگیزه در میان جامعه پزشکان عمومی شرکت کننده در طرح مذکور و در نتیجه اجرای بهتر این طرح ملی به اطلاع جنابعالی می­رسانیم. امید است پس از بررسی، دستورات لازم را جهت رفع مشکلات اجرایی و توجه به این پیشنهادات صادر فرمایید.

1- همانگونه که جنابعالی بارها فرموده­اید خط قرمز نسخه 02 در شیراز که پیشتاز اجرای این طرح بوده است پرداختی
بیمه­ها می­باشد. متأسفانه از همین ابتدای اجرای نسخه 02 سازمان­های محترم بیمه­گر به ویژه خدمات درمانی مانند گذشته همان روند تأخیر در پرداخت­ها را در پیش گرفته­اند که این مسأله با توجه به تورم موجود و عدم وجود نقدینگی در نزد پزشکان شرکت کننده در طرح منجر به بی­اعتمادی بیش از پیش جامعه پزشکی شده است. لذا از جنابعالی تقاضا داریم ترتیبی اتخاذ فرمایید تا مسئولین محترم بیمه نه تنها این تأخیر را هرچه سریع­تر جبران نمایند بلکه پرداخت­ها را هر ماه در موعد مقرر انجام دهند.

2- متأسفانه بنا به دلایل نامعلوم در سه ماهه نخست شروع نظام ارجاع در شیراز سازمان­های بیمه­گر از پرداخت ضرایب مربوط به سابقه طبابت، افراد بالای 60 سال، افراد زیر 5 سال امتناع نموده­اند. لذا بدین وسیله از جنابعالی تقاضا داریم ترتیبی اتخاذ نمایید که در پایان سه ماهه نخست اجرای طرح (انتهای مهر ماه 1391) تمامی این ضرایب محاسبه و به پزشکان پرداخت شوند.

3- متأسفانه در سه ماهه نخست اجرای نسخه 02 هر ماه بیست درصد از سرانه پرداختی به پزشکان شرکت کننده در طرح بابت پایش کسر شده است. بدیهی است در شرایطی که سامانه الکترونیک سلامت در این سه ماه با مشکل روبرو بوده
است و تقریباً امکان پایش وجود ندارد این مسأله غیرمنطقی است. لذا، از جنابعالی تقاضا داریم ترتیبی اتخاذ نمایید که این بیست درصد کسر شده در پایان سه ماهه نخست شروع طرح (انتهای مهر ماه 1391) به تمامی پزشکان شرکت کننده در طرح پرداخت شود.

4- نظر به اینکه پزشکان خانواده در استان فارس پیشگام اجرای این طرح عظیم ملی در کشور بوده­اند آن­هم در شرایطی که هیچ­یک از زیرساخت­های طرح که در فازبندی ده گانه انجام آن­ها قبل از اجرای طرح لازم و ضروری بوده است مهیا نبوده است و پزشکان شرکت کننده در طرح مجبور به انجام کارهایی خارج از شرح وظایف پزشک خانواده شده­اند (نظیر سرشماری) لذا از جنابعالی تقاضا داریم دستور فرمایید مطابق ماده 42 دستورالعمل نسخه 02 به منظور حسن انجام کار 20 درصد به سرانه تمامی پزشکان خانواده اضافه گردد.

5- متأسفانه با وجود گذشت سه ماه از اجرای طرح کماکان اشکالات جدی در سامانه وجود دارد از جمله اینکه بسیاری از افراد ثبت­نام شده به دلایل مختلف در لیست پزشکان خانواده منظور نمی­شوند. این مشکل که قطعاً ناشی از عدم رعایت ترتیب اجرا در فازهای ده گانه طرح می­باشد با وجود مراجعه متعدد همکاران به مجریان امر کماکان مرتفع نشده است.

6- از جنابعالی تقاضا داریم دستور فرمایید معیارهایی که در پایش­ها به آن­ها توجه می­شود فهرست­وار در اختیار کلیه پزشکان شرکت کننده در طرح قرار گیرد تا از بروز سوءتفاهمات احتمالی به ویژه در زمان پرداخت­های سازمان­های بیمه­گر جلوگیری شود.

7- نظر به اینکه پزشکان عمومی شاغل در بیمارستان­های خصوصی در طرح پزشک خانواده شهری نقش بسیار مهمی در سرویس­دهی به بیماران در ساعات و روزهای تعطیل مطب­های پزشکان خانواده دارند لذا تقاضا می­شود با همان قاطعیتی که همواره از جنابعالی در دفاع از حقوق جامعه پزشکی سراغ داریم از مصوبه سازمان محترم نظام پزشکی در زمینه پرداخت حق الزحمه پزشکان عمومی در بیمارستان­های خصوصی به شکل 5/1 ویزیت مصوب هر سال در بخش خصوصی به ازای هر ساعت کاری ایشان به علاوه 20 درصد کارکرد ریالی آن­ها در ساعات اشتغال به کار حمایت نمایید و بیمارستان­های خصوصی را وادار به رعایت این مصوبه نمایید.

8- نظر به اینکه در حال حاضر از سرانه پرداختی بابت پزشکان خانواده شاغل در درمانگاه­های خصوصی ده درصد بابت مالیات و پانزده درصد بابت حق­الزحمه ماما کسر می­شود اما در شرایط فعلی به دلیل کمبود ماما امکان بکارگیری یک ماما به ازای هر پزشک وجود ندارد لذا از جنابعالی تقاضا می­شود سهم پرداختی درمانگاه­های خصوصی به پزشکان خانواده را از 40 درصد به 55 درصد افزایش دهید.

9- همانگونه که مستحضرید پس از سال­ها تلاش طرح ارتقای بهره­وری و کاهش ساعت کاری جهت کادر درمانی شاغل در بیمارستان­ها به مورد اجرا گذاشته شده است. لذا بدین­وسیله از جنابعالی تقاضا داریم با توجه به حساسیت و سختی کار این مسأله در مورد پزشکان شاغل در طرح پزشک خانواده شهری نیز به مورد اجرا گذاشته شود و ساعت کاری ایشان نیز از 8 ساعت در روز به 5/6 ساعت در روز کاهش یابد.

10- نظر به اینکه تغییر مداوم پزشکان خانواده توسط افراد تحت پوشش مشکلات متعددی را برای پزشک و بیمار باعث می­شود لذا از جنابعالی تقاضامندیم ترتیبی اتخاذ نمایید که امکان تغییر پزشک خانواده حداکثر یک بار در سال و آن­هم به دلایل منطقی که مورد تأیید ستاد اجرایی است وجود داشته باشد.

11- از جنابعالی تقامندیم دستور فرمایید در مواردی که از پزشکان خانواده شکایت می­شود صرفاً شکایاتی که کتباً و با امضای شاکی باشد پیگیری شود و ترتیب اثر داده شود و از ملاک قرار دادن شکایات تلفنی به عنوان معیار پایش جلوگیری شود.

12- دستور فرمایید مسئولین محترم ستاد اجرایی همانگونه که در مصاحبه­های رادیو و تلویزیونی خود حقوق شهروندان را متذکر می­شوند از حقوق و جایگاه پزشک خانواده نیز دفاع نمایند تا از دلسردی و بدبینی جامعه پزشکی نسبت به مسئولین اجرایی پیشگیری شده و شأن و جایگاه پزشکان عمومی بیش از این خدشه­دار نگردد.

13- با توجه به اینکه این طرح فعلاً فقط در استان فارس به  عنوان استان پیشتاز اجرا می­گردد و با توجه به اعلام
سازمان­های بیمه­گر این استان مبنی بر لغو قرارداد با پزشکان خارج طرح از تاریخ 1/8/1391 و فرا رسیدن فصل پاییز و شیوع بیماری­های ویروسی، فصلی و عفونی، همچنین با در نظر گرفتن این مسأله که تعداد زیادی از شهروندان تاکنون نسبت به ثبت­نام اقدام ننموده­اند این پیش­بینی متصور است که با لغو قرارداد پزشکان و موج جدید مراجعات بیماران و عدم دسترسی به خدمات بیمه­ای که حق مسلم بیماران می­باشد نارضایتی شدید چه از جانب پزشکان و چه از جانب بیماران درپی خواهد داشت. مگر نه اینکه مسئولین محترم وزارت بهداشت و درمان و پزشکان همگی مسئول سلامت بیماران و راحتی خیال ایشان هستند؟ چگونه مجموعه سلامت و درمان قادر به پاسخگویی به این افراد متضرر و محروم از سلامت و درمان خواهد بود؟

لذا پیشنهاد می­گردد که به منظور جلوگیری از این اجحاف آشکار فعلاً قرارداد بیمه­ها کمافی­السابق پابرجا بماند تا سیستم پزشک خانواده بتواند با فراهم آوردن زیرساخت­های لازم و تدابیر ویژه پاسخگوی حق مسلم مردم باشد و مانع دسترسی آنان به خدمات بهداشتی و درمانی نگردد.

با توجه به موارد فوق و همچنین سعه صدر و تلاش­های شبانه­روزی حضرتعالی که بر مردم این استان پوشیده نیست؛ مستدعی است قبل از اینکه فرصت­ها هدر برود و نارضایتی چه در بیماران و چه پزشکان به عنوان پیش­قراولان طرح پزشک خانواده به وجود آید و اِعمال سلیقه­های شخصی، غیرقانونی و غیرشرعی گریبان­گیر سیستم سلامت این مرز و بوم و به خصوص این استان گردد، خواهشمندیم با درایت خاصی که از حضرتعالی سراغ داریم اقدامات لازم صورت گیرد تا بتوانیم همگی با هم به سمت و سوی سلامت استاندارد، باکفایت و اصلاح نقایص این طرح قدم برداریم. چرا که اجرای طرح پزشک خانواده به شکل صحیح، علمی و استاندارد که پاسخگوی پزشکان و بیماران باشد آرزوی دیرینه همه ماست.

با تشکر

دکتر ابوالفضل بهجو

رئیس هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی شیراز