طرح پزشک خانواده شهری در کهگیلویه و بویراحمد کی اجرا می‌شود؟
ساعت ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ آبان ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

خبرگزاری ایسنا

عضو ستاد اجرایی طرح پزشک خانواده شهری کهگیلویه وبویراحمد گفت: زمان اجرای رسمی طرح پزشک خانواده شهری در این استان مشخص نیست.

لطف‌الله افروشته در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کهگیلویه وبویراحمد، افزود: اجرای این طرح زمانی مشخص خواهد شد که دانشگاه علوم پزشکی آمادگی خود را برای اجرای این طرح به وزارت بهداشت اعلام کنند و وزارت بهداشت به همراه بیمه‌ها با حضور در استان و بررسی زیرساخت‌ها و مهیا شدن شریط لازم، طرح رسما آغاز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این طرح که در شهرستان‌های بویراحمد، گچساران وگهکیلویه اجرا خواهد شد، بالغ بر 300هزار نفر از جمعیت استان را تحت پوشش خود قرار می‌دهد که از زمان آغاز ثبت‌نام مردم تاکنون 40هزار نفر با ارائه مدارک مورد نیاز در این طرح ثبت‌نام کردند.

عضو ستاد اجرایی طرح پزشک خانواده شهری کهگیلویه وبویراحمد تصریح کرد: به 120 پزشک عمومی در این طرح نیاز داریم که 95 پزشک برای ارائه خدمات به مردم در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند.

افروشته با بیان اینکه 4 درصد خانوارهای ایرانی 40 درصد درآمد خود را صرف هزینه‌های بهداشتی می‌کنند، کاهش هزینه‌های سلامت افراد را از مهمترین اهداف اجرای طرح پزشک خانواده شهری بیان واظهار کرد: برقراری عدالت در سلامت در بین استان‌ها، شهرستان‌ها ومردم، مستند شدن کلیه سوابق وتاریخ سلامت افراد در پرونده الکترونیکی، به روز شدن آمار بیماری‌ها و نحوه مراقبت وپیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها در سراسر کشور از دیگر اهداف این طرح است؛ ضمن اینکه اجرای این طرح کمک شایانی به افراد کم بضاعت خواهد کرد.

وی عنوان کرد:عدم تمایل پزشکان متخصص وفوق تخصص برای ثبت‌نام در این طرح به دلیل عدم اطمینان به بیمه‌ها و ناتوانی بیمه‌ها در پرداخت به موقع سرانه آنها ازمهمترین مشکلات پیش رو برای اجرای این طرح است.

عضو ستاد اجرایی طرح پزشک خانواده شهری کهگیلویه وبویراحمد ادامه داد: با توجه به رایگان بودن هزینه‌های درمانی بیماران در این طرح، تأمین منابع مالی بیمه‌ها و اینکه پول باید در اختیار بیمه‌ها قرار گیرد تا بیمه‌ها بتوانند سرانه پزشکان را تأمین کنند بسیار مهم است و دغدغه ما این است که چقدر از این منابع مالی تأمین می‌شود.

افروشته در پایان با اشاره به اینکه 6 داروخانه در شهر یاسوج برای شرکت در این طرح وارائه خدمات به مردم اعلام آمادگی کردند، تأکید کرد: کلیه داروخانه‌ها در سطح استان می‌توانند با ثبت‌نام در طرح پزشک خانواده، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج را در آغاز رسمی وسریع‌تر این طرح یاری دهند.