روش جدید تخلیه لخته خون از قلب بیمار، جایگزین عمل باز

محققان مرکز پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس برای اولین بار رویکرد پیشگامانه‌ای را برای تخلیه یک لخته خون بسیار بزرگ در قلب یک مرد اجرا کرده‌اند که می‌توانست وی را بکشد.

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، تاد دونلاپ 62 ساله اولین فردی است که پس از تشخیص یک لخته خون 61 سانتی‌متری که از پاها به قلبش کشیده شده بود و خطر تغییر محل و قرار گرفتن آن در ریه‌ها وجود داشت، با موفقیت تحت این درمان قرار گرفته است.

 

این روش با میزان تهاجم حداقل که از دستگاهی موسوم به AngioVac استفاده می‌کند، به بیماران یک راه‌حل جایگزین برای جراحی قلب ارائه داده و می‌تواند در آینده بصورت گسترده‌تری مورد استفاده قرار بگیرد.

 

دونلاپ یک هفته پس از این درمان از بیمارستان مرخص شده و توانست به خانه بازگردد.

 

برای اجرای این روش، تیمی از رادیولوژیست‌ها و جراحان قلب و عروق یک دوربین کوچک را در مری دانلوپ قرار دادند تا بتوانند قلب وی را پیش از هدایت یک شلنگ مارپیچی از راه رگ گردن به قلب برای قرار گرفتن در برابر لخته خون مرگبار مورد نظارت قرار دهند.

 

سمت دیگر این شلنگ از طریق یک رگ در کشاله ران قرار گرفته و به یک دستگاه ضربان‌ساز قدرتمند قلب در اتاق عمل برای ایجاد مکش متصل شد. به محض قرار گرفتن شلنگ در محل، دستگاه AngioVac به سرعت لخته خون را از قلب بیمار بیرون کشیده و بافت جامد را فیلتر کرد.

 

این سیستم سپس خون تمیز شده را از طریق یک رگ خونی در نزدیکی کشاله ران بازیابی کرد که نیاز برای انتقال خون را حذف می‌کرد.

 

این روش سه ساعت طول کشید و دانلوپ برای هفت روز ابتدا در بخش مراقبت‌های ویژه و پس از آن در بخش قلب بیمارستان تحت نظارت پزشکان قرار گرفت.

 

عمل جراحی قلب باز دو برابر بیشتر از این شیوه طول کشیده و اغلب جراع مجبور است برای دسترسی به قلب، قفسه سینه را از طول تا وسط باز کرده و دو نیمه را از هم جدا کند.

 

پس از ترمیم قلب، جراحان از سیم‌هایی برای نگهداشتن قفسه سینه و دنده‌ها در جای خود استفاده می‌کنند که خود این امر نیز دوره توانبخشی را پیش از بهبودی کامل طولانی‌تر می‌کند.

/ 0 نظر / 8 بازدید