جاروبرقی حاوی باکتری های کشنده

مطالعات اخیر محققان دانشگاه های کویینزلند استرالیا و لاوال کانادا نشان می دهد که جاروبرقی حاوی باکتری های عفونی و کشنده است.

به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه ساینس، باکتری های موجود در جاروبرقی ناقل بسیاری از بیماری های باکتریایی و عفونی است که برای کودکان، بیماران مبتلا به انواع آلرژی و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به شدت مضر است.
محققان با استفاده از روشی موسوم به تونل هوای پاک، میزان باکتری های ساطع شده از جاروبرقی های ساخت کارخانه های مختلف را اندازه گیری کرده اند. در این بررسی عمر جاروبرقی نیز مورد توجه  قرار گرفته است.
محققان در حین بررسی باکتری های مضر جاروبرقی، در کمال تعجب دریافتند که این باکتری ها نه تنها خطرناکند، بلکه حاوی ژن هایی هستند که در برابر انواع آنتی بیوتیک مقاومند و باعث می شوند که این داروها در بدن کارایی لازم را نداشته باشند. این ژن ها Clostridium botulinum نام دارند.
یعنی باکتری های جاروبرقی باعث بروز عفونت می شوند و از طرفی بدن را در مقابل آنتی بیوتیک هایی که برای خنثی کردن این عفونت مورد استفاده قرار می گیرند، مقاوم می کنند؛ بنابراین صدمه وارد شده از جانب آن دو جانبه است.
چندی قبل نیز محققان آمریکایی دریافتند که گرد و خاک موجود در فضای خانه یک عامل مهم عفونت بوتولیسم اطفال است که در برخی موارد منجر به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد می شود.
علاوه بر سیستم تنفسی، پوست و موی انسان نیز منابع خوبی برای ورود انواع باکتری و عفونت به داخل بدن محسوب می شوند.
گزارش کامل این مطالعات در شماره اخیر نشریه  Applied and Environmental Microbiology به چاپ رسیده است

/ 0 نظر / 7 بازدید