ثبت هفت سویه باکتری در بانک ژن جهانی توسط محققان کشور

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج از جداسازی، شناسایی و ثبت هفت سویه باکتری در بانک ژن جهانی (GenBank) توسط اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد واحد سنندج خبر داد.

 

عادل فاطمی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا منطقه کردستان، با اعلام این خبر افزود: دکتر بهاره رحیمیان ظریف، عضو هیات علمی دانشکده علوم و دکتر هیوا کریمی دره آبی، عضو هیات علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد سنندج موفق به جداسازی، شناسایی و ثبت هفت سویه باکتری در بانک ژن جهانی (gene bank) شده‌اند.

 

فاطمی با اشاره به اینکه این باکتری‌ها به عنوان پروبیوتیک از دستگاه گوارش میگو و ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان جداسازی شده‌اند، اظهار کرد: این باکتری‌ها می‌توانند از نظر اقتصادی در جهت افزایش بازده تولید آبزیان در ایران حائز اهمیت باشند.

 

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد واحد سنندج ادامه داد: این باکتری‌ها از سویه‌های بومی مناطق غرب کشورند که برای اولین بار به اسم اعضای هیات علمی واحد سنندج ثبت شده‌اند.

 

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: با همکاری دیگر پژوهشگران در دانشگاه آزاد سنندج سویه‌های تازه پروبیوتیک از دیگر فرآورده‌های آبزی پروری و فرآورده‌های لبنی بومی جدا شده تا به تولید تجاری منجر شود و فرآورده‌های پروبیوتیکی برای مصرف انسان و دام مورد استفاده قرار گیرد.

/ 0 نظر / 7 بازدید